Reklama

Uczestnictwo wiernych w życiu publicznym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 100 kanonistów z wielu ośrodków akademickich w kraju i z zagranicy spotkało się w Kielcach, aby w dniach 5-7 września br. uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów „Przynależność do Kościoła a uczestnictwo wiernych w życiu publicznym”. Obrady kanonistów, z udziałem 9 księży biskupów, odbywały się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W programie konferencji przewidziano także wspólne sprawowanie Eucharystii oraz zaproponowano zapoznanie się z najciekawszymi zabytkami Kielc i okolicy.

Konferencję otworzyli: biskup kielecki ks. prof. dr hab. Kazimierz Ryczan oraz ks. prof. dr hab. Józef Krukowski - prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Prelegentami i słuchaczami w ramach obrad byli naukowcy m.in. z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz pracownicy kurii biskupich i sądów kościelnych, zajmujący się prawem kanonicznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Naukowe obrady rozpoczął referat gościa specjalnego - kard. Francesco Coccopalmerio - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W swoim wystąpieniu poruszył on kwestie związane z zagadnieniem wiary jako istotnego elementu przynależności do Kościoła, w świetle prawa kanonicznego i nauczania Soboru Watykańskiego II. W referacie syntetycznie przedstawił proces kształtowania się prawa, jego interpretację w odniesieniu do pojęcia „Ducha Chrystusowego” i budowania „komunii kościelnej”. - Chrzest powoduje wcielenie w Kościół i jest to uwarunkowanie komunii kościelnej - mówił kardynał z Watykanu. Zastanawiał się także, na ile prawdziwe w codziennym życiu chrześcijan jest powyższe twierdzenie, według którego „ochrzczony jest w jedności z Kościołem”, w sytuacji np. popełnienia grzechu ciężkiego.

Z kolei bp prof. dr hab. Kazimierz Ryczan ukazał przynależność wiernych do Kościoła w aspekcie socjologicznym, w odniesieniu do rzeczywistości parafialnej. Określił warunki przynależności do parafii i scharakteryzował ryty, w jakich uczestniczą parafianie, oraz więzi w grupie społecznej, jaką stanowi parafia. Zauważył, że coraz mniej ludzi identyfikuje się z parafiami, choć identyfikują się oni z Kościołem, a niekiedy z duchowieństwem parafialnym. Bp Kazimierz Ryczan podczas konferencji otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Aspekty prawno-teologiczne w zakresie powołania chrześcijan do doskonalenia porządku doczesnego przedstawił ks. prof. dr hab. Józef Krukowski (UKSW/KUL). Wyjaśniał m.in., w jaki sposób postanowienia soborowe przyczyniały się do doskonalenia życia na ziemi oraz w jaki sposób Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje doskonalenie doczesności przez swoich członków.

W trakcie kolejnych wystąpień była m.in. mowa o przynależności wiernych do obrządku, o problemach dotyczących zawarcia małżeństwa kanonicznego ze skutkami cywilnymi, o gwarancji wolności religijnej w życiu publicznym w Konstytucji RP i in. oraz prawie rodziców do religijnego i moralnego wychowania dzieci w szkole publicznej w Polsce.

Reklama

Podczas dwudniowych obrad zebrani wysłuchali ponad 10 referatów, prezentowanych w ramach 6 sesji. W czasie każdej z sesji jej przewodniczący zachęcali uczestników do podjęcia dyskusji nad referowanymi tematami. Przewodniczącymi poszczególnych sesji byli biskupi: biskup pomocniczy kielecki Marian Florczyk, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, biskup pomocniczy diecezji lubelskiej Artur Miziński, bp Antoni Dziemianko z Białorusi, biskup piński, oraz bp Marian Buczek z Charkowa na Ukrainie.

Ks. dr Bartłomiej Pieron z Kielc, jeden z organizatorów konferencji, znaczenie kieleckich obrad konferencyjnych upatruje szczególnie w doniosłości i aktualności podjętego tematu. Poprzez przyjęcie sakramentu chrztu św. wierny włączony zostaje do wspólnoty Kościoła, który żyje i funkcjonuje w konkretnej rzeczywistości społeczno-politycznej. - Wierni go tworzący nie tylko powinni być świadomi swoich praw i obowiązków, lecz swoją obecnością, zaangażowaniem, w zależności od pełnionych funkcji i pozycji, są zachęcani do udoskonalania w duchu Ewangelii porządku doczesnego - mówił ks. Pieron. Podkreślał, że wszystkie podjęte i merytorycznie zreferowane tematy stanowią punkt wyjścia do dyskusji nad uświadomieniem zarówno duchownym, jak i wiernym świeckim wspólnej odpowiedzialności za tworzony Kościół. Zwrócił też uwagę na ważne i ciekawie przedstawione tematy dotyczące gwarancji wolności religijnej, zarówno w wymiarze wspólnotowym oraz indywidualnym, a także na podjętą konstruktywną dyskusję dotyczącą prawa rodziców do moralnego i religijnego wychowania dzieci w szkole publicznej.

Wielu uczestników kieleckiej konferencji, m.in. bp Marian Buczek, podkreślało znaczenie i aktualność prezentowanych tematów. Dla przykładu bp Buczek podał wykład ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza (KUL), który omówił temat: „Obowiązek wiernych do zachowania posłuszeństwa Biskupowi Rzymu i będącym z nim w łączności biskupom”, a także ks. dr. Krzysztofa Nykiela, regensa Penitencjarii Apostolskiej, który pochylił się nad kwestiami związanymi z bolesnym problemem wyłączenia wiernych ze wspólnoty Kościoła.

- To są kluczowe w dzisiejszych czasach zagadnienia, które powinny znaleźć rozwinięcie w pracy duszpasterskiej - powiedział „Niedzieli” bp Marian Buczek. Zwraca też uwagę na element „intencji” wyartykułowanych w referacie gościa z Watykanu oraz satysfakcję z wysłuchania tylu ciekawych zagadnień kanonicznych, a szczególnie mistrza i nestora kanonistów - ks. prof. Józefa Krukowskiego. - To nie jest tak, że zagadnienia prawnicze nie przystają do życia. Dobre rozeznanie teorii, definicji, dekretów, kanonów pozwala na bogatsze czerpanie z dorobku intelektualnego Kościoła - uważa hierarcha.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-23 13:38

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie tak służyć innym, jak Ty nie przestajesz służyć mnie!

2024-10-17 11:43

pixabay.com

Bliskość Boga czyni człowieka mocnym, pełnym życia, odważnym i radosnym. On przywraca mu radość i podnosi, by podążał dalej drogą, która prowadzi do pełni szczęścia.

Więcej ...

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

2024-10-09 07:50

Księża Sercanie

Mec. Krzysztof Wąsowski przekazał bardzo niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim!

Więcej ...

Milion dzieci modli się na różańcu!

2024-10-17 20:55

Biuro Prasowe PKWP Polska

Każdego roku 18 października o godzinie 9:00 dzieci na całym świecie jednoczą się w modlitwie różańcowej w intencji pokoju.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Dziecko, które Jezus trzymał na rękach

Święci i błogosławieni

Dziecko, które Jezus trzymał na rękach

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

Wiadomości

Niepokojące wieści o ks. Michale Olszewskim

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa