Reklama

Niedziela 39/2013

Szczegółowy spis treści

2

Kościół jak matka wskazuje dzieciom drogę

(Red./KAI)

Papież Franciszek 18 września br. podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie mówił o Kościele jako naszej matce, kontynuując rozważania, które rozpoczął tydzień wcześniej.

„KTÓŻ JAK BÓG…"
3

Rok Wiary i my

Ks. Ireneusz Skubiś

Rok Wiary przyczynił się do ożywienia życia religijnego, modlitwy i do powstania nowych pomysłów związanych z ewangelizacją świata.

1700. ROCZNICA EDYKTU MEDIOLAŃSKIEGO
4-5

Pierwsza rzymska bitwa za Chrystusa

Jerzy Wacławski

Obchodzony w Kościele powszechnym Rok Wiary zbiegł się z przypadającą w tym roku 1700. rocznicą wydania niezwykle ważnego dla Kościoła i chrześcijańskiej Europy aktu prawnego, który przeszedł do historii pod nazwą „edykt mediolański”.

Papieskie przesłanie z okazji 1700. rocznicy edyktu mediolańskiego

OD NASZEGO KORESPONDENTA Z WATYKANU
6-7

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

O nominacji nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej z kard. Giovannim Lajolo - watykańskim dyplomatą, emerytowanym przewodniczącym Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego - rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

SAKRA KS. KONRADA KRAJEWSKIEGO
8-9

Przedłużenie miłosiernej ręki Ojca Świętego

Lidia Dudkiewicz

Nowy jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski za swe motto biskupie przyjął słowo „Miłosierdzie”. Będzie ono wyznaczało kierunek obecnej posługi dotychczasowego ceremoniarza, który od 1998 r. pracował w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych, a 1999 r. był ceremoniarzem papieskim.

Z WATYKANU
10

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
11

Ze świata

XVII PIELGRZYMKA „NIEDZIELI" NA JASNĄ GÓRĘ
12-13

„Głosić Chrystusa wszystkim”

Margita Kotas

Pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim” po raz 17. pielgrzymowali na Jasną Górę pracownicy i czytelnicy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Akt zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej

Maryjo - Matko Słowa, przybywamy dzisiaj jako pielgrzymi na Jasną Górę, do Twojej świątyni, której mury wypełnia modlitwa wieków, a posadzki wytarte są kolanami pątników podążających tutaj poprzez dzieje. W tym najświętszym miejscu na polskiej ziemi pragniemy się od Ciebie, Maryjo, uczyć służby słowu.

Z JASNEJ GÓRY
14

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
15

Z kraju

PATRZĄC NA WSCHÓD
16-17

Prymas Polski i wszystkich Polaków

O zasługach Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa dla Polaków na uchodźstwie i w dawnych republikach radzieckich z biskupem pomocniczym seniorem archidiecezji lubelskiej Ryszardem Karpińskim rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

O zasługach Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa dla Polaków na uchodźstwie i w dawnych republikach radzieckich z biskupem pomocniczym seniorem archidiecezji lubelskiej Ryszardem Karpińskim rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

ZAKON RYCERSKI ŚWIĘTEGO GROBU BOŻEGO W JEROZOLIMIE
18-19

850-lecie fundacji bożogrobców miechowskich

Ks. Jerzy Bielecki

W dniu 29 września 2013 r. odbędą się w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie uroczystości z okazji 850-lecia istnienia i działalności na terenie Polski Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego. Mszę św. odprawi abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

20-22

Od Grobu Bożego do grobów apostolskich

Lidia Dudkiewicz

Z okazji przeżywanego w Kościele Roku Wiary i jubileuszu 850-lecia sprowadzenia z Ziemi Świętej do Polski kanoników Grobu Bożego oraz budowy w Miechowie „Polskiej Jerozolimy” - w dniach 12-16 września 2013 r. odbyła się pielgrzymka polskich bożogrobców do Wiecznego Miasta.

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE
24-25

Jezioro mniejsze, ale głębsze

Ks. Marek Łuczak

Październik dla wszystkich ośrodków akademickich w Polsce oznacza nie lada mobilizację. Oprócz sal wykładowych wypełnią się także siedziby duszpasterstw akademickich. Czy jednak słowo „wypełnią się” jest tu najodpowiedniejsze?

ŚW. JÓZEF Z KUPERTYNU: 350. ROCZNICA ŚMIERCI
26

Patron uczniów i studentów

Ks. Paweł Kłys

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

WIARA I ŻYCIE
27

Wyjście z grobu to za mało

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
28-29

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu

Pokora ubóstwa

Ks. Marek Łuczak

Fragment z 1. czytania dzisiejszej Liturgii słowa nosi tytuł: „Lekkomyślność bogaczy”. Trudno się dziwić, że autor tego tekstu, prorok Amos, odnosi się w swojej refleksji do doświadczeń z życia na roli.

ROK WIARY
30

Wiara odnawia kulturę

Ks. Jarosław Grabowski

Bóg daje swoim stworzeniom nie tylko istnienie, lecz także godność samodzielnego działania, daje nam możliwość dobrowolnego uczestniczenia w swojej Opatrzności.

Wierzyć - pokutować…

Ks. Tadeusz Wójcik

Ludzie wierzący to nie „gotowi święci”...

Jesteśmy przecież grzesznikami!...

FELIETONY
31

Chleb ze smalcem

Zdzisław Skotnicki

Tusk: nowy manewr, stare numery

Krzysztof Czabański

Na polskim forum ekonomicznym w Krynicy premier Tusk ogłosił koniec kryzysu. Złośliwi przypomnieli, że nigdy nie ogłosił jego początku. Bo naszą „zieloną wyspę” kryzys, ponoć, ominął.

ROZMAWIAMY O POLSCE
32-33

Nam jest trudniej

O wartościach, moralności, młodych politykach i wizerunku polskiej konserwatywnej prawicy z posłem Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska.

WIELCY POLACY
34-35

Frankfurt... narodziny światła

Witold Iwańczak

Już od ponad 120 lat elektrownie pracują w systemie trójfazowym, stworzonym przez naszego rodaka Michała Doliwo-Dobrowolskiego.

PROSTO I JASNO
36

Stop dyktaturze mniejszości

Czesław Ryszka

Rząd zdaje się coraz bardziej otwarcie przechodzić na pozycje lewackie. Zamiast ratować służbę zdrowia, edukację czy gospodarkę, przedstawiciele władzy kierują się osobliwą hierarchią.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37

Knebel

(pr)

Życie zwycięża

(pr)

Pomoc u wroga

(pr)

Przebudowa katedry z kryształu

(pr)

Moratorium na tytuły

(pr)

Uciekinierzy z Syrii

(pr)

POMAGAMY
38

Wszyscy jesteśmy Lwowiakami

Katarzyna Woynarowska

Mówi się, że sprawa odrestaurowania Pałacu Biskupów Lwowskich to kwestia honoru nie tylko dla obecnych mieszkańców Lwowa, ale także dla lwowiaków rozrzuconych dziś po całym świecie. Śmiem twierdzić, że także dla tych, którzy Lwów poznali i pokochali dzięki pochodzeniu, opowieściom zasłyszanym w dzieciństwie czy własnym wyprawom do tego niezwykłego miasta.

FELIETONY
39

Za Polskę

Alina Czerniakowska

Wrześniowe dni, tytuły wydanych książek („Obłęd ’44” Piotra Zychowicza, „Myśli nowoczesnego endeka” Rafała Ziemkiewicza), dyskusje, sytuacja w Polsce - wszystko to skłania do wspomnień tamtych dni i tamtych ludzi. Wracamy do polskiego września ’39 i Warszawy ’44

W 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej

Monika Jaworska

Ateiści mają rację?

Marian Salwik

DOCHODZENIE W SPRAWIE KATASTROFY
40

Smoleńska ofensywa

Artur Stelmasiak

Ujawnienie zeznań profesorów badających katastrofę smoleńską wydaje się być skoordynowanym działaniem „Gazety Wyborczej”, zespołu Macieja Laska i prokuratury.

Z ŻYCIA POLONII
41

Polacy w Danii też pielgrzymują

O. Leszek Kapusta CSsR, Duszpasterz i koordynator Polskiej Misji Katolickiej w Danii

KANONIŚCI DEBATOWALI
42

Uczestnictwo wiernych w życiu publicznym

Agnieszka Dziarmaga

Ponad 100 kanonistów z wielu ośrodków akademickich w kraju i z zagranicy spotkało się w Kielcach, aby w dniach 5-7 września br. uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kanonistów „Przynależność do Kościoła a uczestnictwo wiernych w życiu publicznym”.

WYDARZENIA
43

Nowy Karmel w Kazachstanie

Anna Cichobłazińska

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI
44

Turystyka i woda
Ochrona naszej wspólnej przyszłości

Ks. Wiesław Wójcik TChr

Skończyły się wakacje - okres urlopów, wypoczynku, poznawania wielu ciekawych miejsc turystycznych, sanktuariów, innych kultur, wierzeń, a przede wszystkim czas bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Przyszedł więc moment na swoisty rachunek sumienia z przeżywania naszego odpoczynku, relacji do spotkanych ludzi, jak też szacunku do otaczającego świata.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
46

Zupa krem z dyni

Jolanta Marszałek

Przepis na pyszną jesienną zupę poleca o. Jan, kapucyn, kucharz z zamiłowania. Przez wiele lat był proboszczem i zarazem kustoszem sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce k. Rzeszowa.

Kalendarium 29 IX - 5 X 2013

Ewa Aszkiewicz

Język inteligentów

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
47-50

Koniec nigdy nie jest końcem

Agnieszka Gawron

Różaniec odmawiajcie

Anna Pikuła

Koło ratunkowe

Anioł stróż na granicy z Ekwadorem

Agnieszka Chadzińska

59

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Pobiegli szlakiem husarii polskiej

MJ

Grupa biegaczy, w tym także z naszej diecezji, postanowiła uczcić 330. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej sztafetą na szlaku husarii polskiej.

Różaniec i boks

mr

On się nie zmienił. To wciąż normalny, wierzący człowiek - mówi o bokserze Tomaszu Adamku Ksiądz Proboszcz parafii pw. św. Andrzeja w Gilowicach.

Przed Temidą nie klękam

Z Anitą Gargas rozmawia Mariusz Rzymek

Z dziennikarką śledczą na temat katastrofy smoleńskiej, kondycji publicznej telewizji i procesów sądowych

Niedziela częstochowska

Różaniec w intencji Ojczyzny

Ks. Ireneusz Skubiś

W październikowy czas stajemy przed wizerunkiem Maryi na Jasnej Górze, w naszych kościołach i kaplicach, ale także w zaciszu naszych domów, by poprzez tajemnice różańcowe Jej spojrzeniem przepoić naszą trudną codzienność.

Laureaci Mater Verbi mówią o „Niedzieli”

Not. Anna Wyszyńska

Jak każdego roku Redaktor Naczelny „Niedzieli” nagrodził medalem „Mater Verbi” osoby z naszej archidiecezji zasłużone w promocji „Niedzieli” i jej wszystkich dzieł. Poprosiliśmy laureatów i ich świadectwo

Rewitalizacja na finiszu

Anna Wyszyńska

Częstochowskie Stare Miasto pięknieje. Już wkrótce zobaczymy w pełnej krasie piękno kompleksu budynków parafii św. Zygmunta położonych między ulicami: Krakowską, Mirowską, Targową i Przesmyk.

Niedziela podlaska

Uczczono 74. rocznicę bitwy pod Olszewem

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W niedzielę 8 września w Olszewie, w gminie Brańsk, odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę stoczonej tu bitwy. Obchody zostały przygotowane przez samorząd gminy Brańsk, jednak - jak podkreśla sekretarz gminy Wojciech Jakubowski - to mieszkańcy dali początki rocznicowym obchodom.

„Nie ulegajcie nigdy pesymizmowi i goryczy!”

Jan Krakowski

Młodzi ludzie, głównie gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, przybyli na kolejny Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się w Serpelicach w przededniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego 13 września.

10. konferencja międzynarodowa „Bezpieczeństwo człowieka a religia”

Ks. Artur Płachno

110 naukowców ośrodków akademickich, w tym 25 z Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Słowacji, uczestniczyło w Drohiczynie od 7 do 9 września w 10. Międzynarodowej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Bezpieczeństwo człowieka a religia”.

Niedziela kielecka

Stał się cząstką Miechowa i diecezji

Agnieszka Dziarmaga

W bazylice w Miechowie i w kościele św. Maksymiliana w Skroniowie 12 września żegnano ks. infułata Jerzego Gredkę - kapłana, który stał się cząstką Miechowa, który poprzez przywrócenie dawnego prestiżu Zakonowi Rycerskiemu Świętego Grobu Bożego, poprzez ponowne wprowadzenie w sferę publiczną nazwy „Polska Jerozolima” - stał się cząstką historii diecezji.

Papieskie wątki w prastarej Wiślicy

Agnieszka Dziarmaga

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazujący parafii wiślickiej relikwie bł. Jana Pawła II, dzielący się wspomnieniami na temat polskiego Papieża i planami dotyczącymi kanonizacji oraz przygotowaniami do ŚDM, trzydniowe modlitwy, procesje, turyści i pielgrzymi - tak w Wiślicy obchodzono tzw. Wielki Odpust Wiślicki od 6 do 8 września.

Są u siebie, w Świętomarzy

Władysław Burzawa

Trzydzieści sześć lat temu Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek odpowiadając na prośbę ówczesnego bp. Jana Jaroszewicza, podjęła decyzję o utworzeniu nowej placówki w Świętomarzy.

Niedziela małopolska

Tych trzech

Z ks. Romanem Chylińskim rozmawia Agnieszka Konik-Korn

29 września przypada święto Świętych Archaniołów - Michała, Rafała i Gabriela. Tak naprawdę jednak niewiele o nich wiemy. O trzech wyjątkowych Bożych Posłańcach, którzy towarzyszą ludziom w ich wędrówce przez życie.

Śmierć Mrożka

O. Bernard Sawicki OSB

Niełatwo pisać o śmierci. Jeszcze trudniej, gdy chodzi o śmierć osoby znanej. A jeśli to śmierć Mrożka? Może wbrew woli pisarza, ale w sumie zgodnie z jego postawą artystyczną (i egzystencjalną), ta śmierć nabiera charakteru symbolicznego.

Faustyna w szpitalu

Małgorzata Cichoń

Dzień św. Siostry Faustyny w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie obchodzony jest co roku 17 września. 75 lat temu właśnie w tym dniu Apostołka Bożego Miłosierdzia opuściła lecznicę na Prądniku.

Trochę nieba na ziemi

Maria Fortuna-Sudor

Konary to malowniczo położona wieś w gminie Mogilany, nieopodal Krakowa. To tutaj od 100 lat żyją, modlą się i pracują, niosąc pomoc chorym i niepełnosprawnym, Bonifratrzy

Niedziela lubelska

Jubileusz „Biskupiaka”

Urszula Buglewicz

XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, nawiązujące w tradycji do przedwojennego „Biskupiaka”, świętuje 20-lecie powrotu na edukacyjną mapę miasta

Relikwie św. Wojciecha

Urszula Buglewicz

Bazylika pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy otrzymała relikwie swojego patrona. Cząstkę z kości biskupa i męczennika przywiózł prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, kustosz relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie.

Prymas Polski pokłonił się Chełmskiej Pani

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej w dniach 7-8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Niedziela legnicka

I Ogólnopolski Kongres św. Hildegardy

Monika Łukaszów

Dyskusje, wykłady i wspólna modlitwa towarzyszyły I Ogólnopolskiemu Kongresowi poświęconemu św. Hildegardzie, który odbył się w Legnicy 17 września.

Z cierpieniem, modlitwą i nadzieją u Pani Krzeszowskiej

Ks. Piotr Nowosielski

Pierwsza sobota września jest w diecezji legnickiej dniem Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie.

Festyn w Katolickiej Szkole Podstawowej

Z ks. Bronisławem Kryłowskim rozmawia ks. Piotr Nowosielski

Rozmowa z dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Legnicy, ktora w tym roku obchodzi 8. rocznice istnienia.

Niedziela łódzka

Dziękczynienie za dary ziemi

Henryk Tomczyk

Tylko ludzie wierzący potrafią dziękować Panu Bogu. Oni patrzą na świat oczami wiary i z głębi swego serca wyznają, że człowiek sadzi, sieje, ale Pan Bóg daje wzrost - podkreślił ks. prał. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii archikatedralnej w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dom na jesień życia

Henryk Tomczyk

Jubileusz 20-lecia kaplicy św. Maksymiliana Kolbego świętowała wspólnota łódzkiego Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz” im. Jana Pawła II. Obchody rozpoczęła Msza św., którą w kaplicy sprawował bp Ireneusz Pękalski w asyście ks. Roberta Batolika.

Wierni Chrystusowi i Jego krzyżowi

Anna Skopińska

Ta szczególna relikwia krwi bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, będąca świadkiem jego odchodzenia do Domu Ojca, znakiem końca jego pielgrzymowania niech będzie dla was nieustannym wyzwaniem, by trwać, kochać i świadczyć o Chrystusie - apelował do zgromadzonych w kościele św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości wprowadzenia do świątyni relikwii bł. Papieża Polaka.

Niedziela przemyska

Macie być apostołami

Paweł Bugira

47 kandydatów, po ukończeniu rocznego studium, zostało nowymi animatorami Ruchu Apostolstwa Młodzieży.

Krwiodawcy w Kalwarii

Zdzisław Wójcik

Około tysiąca osób uczestniczyło w XII Podkarpackiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi, która odbyła się w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

XIII Dzień Papieski w górach

Ks. Kazimierz Bełch

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Papież dialogu” mocno uderza w słaby punkt naszego życia społecznego, gdzie nie tylko w świecie wielkiej polityki, ale i w społecznościach lokalnych nie prowadzi się dialogu, a nawet nie dostrzega się jego potrzeby.

Niedziela rzeszowska

Rzeszów wyśpiewał dziękczynne „Te Deum”

S. Hieronima Janicka

Przygotowania do wielkiego jubileuszu w sanktuarium Pani Rzeszowa trwały już od dawna. Miały one wymiar zarówno duchowy, jak i materialny.

Chłopaki z AK

Agnieszka Iwaszek

„Po jednej stronie stali Germańce, po drugiej stronie chłopaki z AK…”. Ta jedna z fraz popularnej piosenki powstańczej Warszawy w pewnym stopniu oddaje charakter walk, jakie prowadzili żołnierze Polski Podziemnej od chwili jej powstania aż do momentu tragicznego końca w 1945 r.

Anioły – Boży posłańcy

Arkadiusz Bednarczyk

Dzieci kochają aniołki, u nastolatków wzbudzają ironiczny uśmieszek... Ze starszymi bywa różnie... Czy są to istoty bajkowe i fantastyczne? Bynajmniej. Każdy z nas musi znaleźć swój sposób na Anioły...

Niedziela sandomierska

Dodajcie Chrystusa do swojego życia

Adam Stachowicz

Trzy dni wielkiego święta młodych. W piątkowe popołudnie 20 września, przy pięciu kościołach stacyjnych: w Nowosielcu, Racławicach oraz w Nisku przy parafiach Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i św. Jana Chrzciciela dokonało się zawiązanie wspólnoty młodych ludzi z diecezji sandomierskiej.

A potem został papieżem

Ks. Artur Barański

8 września wspólnota Akcji Katolickiej świętowała 95. rocznicę pobytu w parafii nuncjiusza apostolskiego w Polsce Achillesa Ratti, który w 1922 r. został wybrany papieżem i przyjął imię Piusa XI.

Dodajcie Chrystusa do swojego życia

Nasze diecezjalne spotkanie jest niejako nawiązaniem do Światowych Dni Młodzieży. Całość ma charakter formacyjno-modlitewny.

Niedziela sosnowiecka

Pielgrzymka kapłanów

Piotr Lorenc

Z racji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów prezbiterzy diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali 14 września pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, w którym znajdują się relikwie patrona diecezji św. Rafała Kalinowskiego.

Jubileuszowe „Te Deum”

Agnieszka Lorek

Przyszedł długo oczekiwany dzień koralowego jubileuszu, na który czekała jego bohaterka - cała parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu na czele z jej przewodnikiem duchowym, proboszczem i kustoszem maryjnego sanktuarium, ks. Janem Wieczorkiem.

Siedemset lat minęło

Ks. Tomasz Zmarzły

Niewiele miejscowości diecezji sosnowieckiej może poszczycić się takim rodowodem jak Kosmolów, który obchodził jubileusz 700-lecia istnienia.

Niedziela świdnicka

Obrońca wiary

Ks. Sławomir Marek

Książe pokorny i pobożny, odważny władco, obrońco wiary, obrońco swoich poddanych, twórco pokoju, książę pokoju, sprawiedliwy sędzio, opiekunie szafarzy ołtarza, przykładzie władców - takimi wezwaniami 28 września po raz pierwszy, a później każdego 28. dnia miesiąca wierni parafii katedralnej zwracać się będą do swojego patrona - św. Wacława.

Święto małżeństwa w Świdnicy

Przemysław Awdankiewicz

W dniach 4-6 października Świdnica stanie się miastem ludzi, dla których małżeństwo to najlepsza decyzja życia. Konferencje, konwersatoria, spotkania, koncerty, ale także okazja do modlitwy - wszystko po to, żeby odkryć na nowo wartość małżeństwa

O relacjach międzyludzkich: pozdrowienie i dziękowanie

Bp Ignacy Dec

Jest przyjęte, że kontakty międzyludzkie zaczynają się od pozdrowień. Św. Paweł rozpoczął Pierwszy List do Koryntian od pozdrowienia. Inne listy zaczynał podobnie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Gorycz może być słodka!

Patrycja Skrobańska

Święty Franciszek z Asyżu.

Przed tronem skrzatuskiej Piety

Jerzy Walczak

Skrzatusz znajduje się na ziemi wałeckiej, która stanowi cząstkę Pomorza Zachodniego. Położony jest mniej więcej w równych odległościach od Piły - 15 km i od Wałcza - 14 km. Korzenie Skrzatusza sięgają początków XV wieku.

Pallotyński misjonarz Papuasów

Bogdan Nowak

Krzysztof Morka wychowywał się w podradomskiej parafii sługi Bożego ks. Romana Kotlarza (1928-76) w Pelagowie. Jako nastolatek nie był spokojnym uczniem szkoły zawodowej; nieraz z ambony strofował go imiennie sam proboszcz.

Niedziela toruńska

Matko, uczyń cud przemiany

Beata Pieczykura

Msza św. w intencji dziękczynnej za dar nawiedzenia celebrowana była 15 września na placu przy klasztorze Ojców Paulinów w Toruniu na zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji toruńskiej.

Możesz budować kościół…

Helena Dąbek

Żywa pamięć tamtego czasu

Helena Maniakowska

W bieżącym roku Związek Sybiraków obchodzi jubileusz 85-lecia powstania i 25-lecia reaktywowania.

Niedziela warszawska

Dobra Nowina dla Ursynowa

Artur Stelmasiak

Ulice warszawskiego Ursynowa zostały opanowane przez ewangelizatorów. Dobrą Nowinę można było usłyszeć w metrze, na skwerkach, koncertach, piknikach, a nawet przed hipermarketem Tesco.

Długa droga przywracania pamięci

Andrzej Tarwid

Aż przez trzy dziesięciolecia powstawała książka, w której przypomniano sylwetki kapelanów wojskowych pomordowanych w Związku Sowieckim na początku lat 40. XX wieku.

Dla feministek i wojowników

Artur Stelmasiak

Zapraszamy na spotkania dla kobiecych pań i męskich panów - to nie jest anons agencji towarzyskiej. Tak najkrócej można zapowiedzieć Msze św. dla kobiet i mężczyzn w kościele Zesłania Ducha Świętego.

Niedziela wrocławska

Akademickie.org

Marta Wilczyńska

Pod tym adresem znaleźć można opisy i dane kontaktowe wszystkich duszpasterstw akademickich we Wrocławiu. Strona przydatna zwłaszcza w obliczu rozpoczynającego się roku akademickiego.

Diecezja w sieci

Grzegorz Kryszczuk

Od 1 stycznia 2014 roku podstawową formą przekazywania przez wrocławską kurię wiadomości będzie poczta elektroniczna.

Strzał w dziesiątkę

MW

Patrząc na niż demograficzny w Polsce, na sytuację nauczycieli, słysząc dyskusje o katechezie, można by odnieść wrażenie, że uczelnie takie jak Papieski Wydział Teologiczny wkrótce przestaną nam być potrzebne. Nic bardziej mylnego.

Wiedza w parze z pieniędzmi

Z prof. Markiem Bojarskim rozmawia Krzysztof Kunert

Rozmowa z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego o uniwersytecie nie tylko jako świątyni nauki, ale instytucji, która wymaga ciągłego zarządzania, o kłopotach i wyzwaniach, jakie stoją przed uczelnią wyższą, o pracy dydaktycznej i pracy menadżerskiej

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Edyta Wójcik

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który obchodziliśmy 7 września br. w katedrze zamojskiej, wpisał się jednocześnie w historię kultu obrazu Matki Bożej Opieki zwanej Odwachowską.

Uroczystości u Ojców Bernardynów w Hrubieszowie

o. ws

Z udziałem biskupa pomocniczego diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusza Leszczyńskiego, odbyły się 7 i 8 września br. w Hrubieszowie uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Sokalskiej oraz poświęcenie tablicy ufundowanej w hołdzie poległym i pomordowanym mieszkańcom Wołynia, Ziemi Sokalskiej i Hrubieszowskiej.

My gotowi zginąć, by Bóg dał zwycięstwo

Dorota Łukomska

Być może bitwa pod Panasówką 3 września 1863 r. - w ogólnym rozliczeniu powstania styczniowego - nie stanowiła przełomu w działaniach militarnych na Lubelszczyźnie, jednak miała ogromne znaczenie psychologiczne. W końcu, po wielu klęskach, powstańcy odnieśli spektakularne zwycięstwo nad czterokrotnie liczniejszymi siłami wroga.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

1. Pielgrzymka Mężczyzn

Aleksandra Bąk

Pielgrzymka mężczyzn była strzałem w dziesiątkę. Na spotkanie 21 września przybyło pół tysiąca panów ze wszystkich stron naszego regionu i nie tylko.

Miejsca, gdzie się nasi kapłani kształcili

Ks. Adrian Put

Początek nowego roku akademickiego to także czas, w którym formację rozpoczyna nasze diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu.

Tu każdy jest zwycięzcą

Katarzyna Jaskólska

Każdy, kto jest już zmęczony ciągłym wyścigiem szczurów i nieustanną presją, że trzeba być najlepszym, powinien choć raz w życiu znaleźć się na tej olimpiadzie i zobaczyć, jak można się autentycznie cieszyć z samego udziału w czymś fajnym.

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...