Reklama

Możesz budować kościół…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomocą w tej budowie jest książka autorstwa Krystyny Szalewskiej „Głosy, sny obrazy. Notatnik duchowy”. Publikacja stanowi cegiełkę na budowę sanktuarium Matki Bożej Patronki Życia w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Toruniu. Opracowaniem graficznym i przygotowaniem do druku albumu zajął się artysta grafik Edward Saliński, profesor Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK, w redakcji i korekcie pomagała Ewa Drygas-Komorowska. We wstępie o. Krzysztof Dorosz SJ prowadzi Czytelnika przez tematykę wierszy Krystyny Szalewskiej, korespondującą z reprodukowanymi grafikami. O. Dorosz SJ zauważa trafnie, że artystka napełnia się pięknem przyrody, „wchłaniając” je w siebie, „by w innej formie oddać je światu”, wszak tło postaci na jej obrazach pełne jest roślinnych wici, drzew, gór i potoków. Obszerną charakterystykę twórczości Krystyny Szalewskiej napisała Agata Rissmann, przywołując także oceny Tadeusza Marciniaka i Jana Kotłowskiego, omawiając w niej technikę prac artystki i rozwój tematyczny twórczości na przestrzeni wielu lat. Album na papierze kredowym niezwykle starannie wydało wydawnictwo Koronis z Bydgoszczy.

W albumie Krystyny Szalewskiej Bóg jest wyrażony w cyklach „Słodki, przedziwny, odnaleziony”; Matka Boża „Błękitna, bizantyjska, majowa”; w „Trzech ogrodach” „Bóg leśny, morski, zielonooki”, do którego modli się „Psalmami zimowymi”, a kończy te cykle „Tym, co niewidzialne”. W ostatniej partii albumu ponownie prezentuje Madonny. W książce skupione są prace wynikłe z bezsennych nocy, cierpienia fizycznego, a także radości oglądu piękna świata czy zafascynowania muzyką. Całość albumu przepojona jest wielką miłością do Boga i Maryi, przeogromnym pragnieniem zrozumienia Boga w wierze, a wyraża to choćby w słowach „zanurz mnie całą/w ogniu Twej Boskiej miłości” i prosi jednocześnie: „nie pozwól mojej wyobraźni/błądzić po manowcach”. Wierszowane teksty artystki nie mają znaków przestankowych, co pozwala Czytelnikowi na wyakcentowanie danej treści w jego własnym sercu. W tym bogatym w kolorowe prace graficzne albumie Szalewska „wpatruje się” w oczy Chrystusa w wizji według Całunu Turyńskiego, a szczególną uwagę zwraca na cykl Madonn, do którego też odnoszą się liryczno-modlitewne teksty jej autorstwa. Czytelnik wchodzi w świat „głosów, snów, obrazów” artystycznych, gdy to poezją i obrazem artystka prezentuje rozwój swojej wiary w Boga, ofiarowując Mu cierpienia i radości, które przywołują w pamięci u Czytelnika własne przeżycia. Krystyna Szalewska akcentuje, że choć zdarzenia w życiu każdego człowieka przemijają jak roztapiający się płatek śniegu na dłoni, Bóg trwa przy nas w każdym momencie. Album jest dowodem przeogromnej, benedyktyńskiej pracowitości artystki, ale również zachętą, aby swoje relacje z Bogiem czy Matką Bożą Czytelnik spowijał pracą swoich rąk czy też werbalizacją myśli, wszak opatrzył nas Stwórca w różne talenty. A Matka Boża Patronka Życia niech patronuje naszym dziełom.

* * *

Krystyna Szalewska ur. w 1938 r. w Przerośli na Suwalszczyźnie, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, graficzka, malarka i rysowniczka. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, za które była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała także Order Papieski „Pro Ecclesia et Pontifice”. Z racji 50-lecia pracy twórczej artystki 30 września odbędzie się jej benefis. Natomiast 6 października, w niedzielę, o godz. 16 w katedrze Świętych Janów w Toruniu będzie miało miejsce spotkanie pt. „Słowo i dźwięk” dotyczące twórczości religijnej Krystyny Szalewskiej. Po spotkaniu nastąpi promocja powyżej omówionej książki. Fragmenty książki wyrecytuje aktor Dariusz Bereski, oprawę muzyczną zapewni baryton Michał Hajduczenia. Przewidywana jest także w terminie późniejszym wystawa prac o tematyce religijnej w galerii „Omega” na Przedzamczu w Toruniu.

Książkę „Głosy, sny obrazy. Notatnik duchowy” można nabyć w księgarni diecezjalnej w Toruniu lub zamówić w dowolnej księgarni w kraju według ISBN 978-83-62545-01-8

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-09-25 13:28

Wybrane dla Ciebie

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza