Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kenia

Fundamentaliści uderzyli

Kenijscy przywódcy religijni, zebrani na spotkaniu międzyreligijnym w Nairobi, potępili atak somalijskiej radykalnej bojówki islamskiej Asz-Szabab na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii. Napastnicy, którzy zaatakowali 21 września br., wypuścili muzułmanów po wyrecytowaniu przez nich Szahady - wyznania wiary, natomiast pozostałych wzięli jako zakładników. W zamachu zginęło 62 zakładników, a 175 zostało rannych. Wśród zabitych byli też obcokrajowcy. Fundamentaliści oświadczyli, że jest to odwet za zaangażowanie kenijskich sił bezpieczeństwa w rozwiązanie konfliktu w Somalii.

- Jako przywódcy religijni jesteśmy zaangażowani w żywotny dialog, chcąc zapewnić, by nasze relacje były nie tylko podtrzymywane, ale stały się coraz bliższe. Jesteśmy bez wątpienia przekonani, że próba siania ziaren niezgody między muzułmanami a chrześcijanami skończy się żałośnie i pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Adan Wachu, sekretarz generalny Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Kenii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Serbia

1700. rocznica edyktu mediolańskiego

W Niszu w Serbii świętowano 20 i 21 września br. 1700. rocznicę ogłoszenia przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego, który kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na uroczystości był arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

- 1700. rocznica ogłoszenia edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie - przypomniał kard. Scola. Nisz jest miejscem, gdzie urodził się Konstantyn. To właśnie ten władca wydał przed 17 wiekami edykt, przyznający wolność wyznania chrześcijanom w Cesarstwie Rzymskim. Uroczystości zorganizowała Międzynarodowa Konferencja Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, obejmująca niektóre kraje byłej Jugosławii.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki młodzieży z różnych krajów południowej Europy, zorganizowanej z tej okazji przez archidiecezję belgradzką, była Msza św., której 21 września na stadionie w Niszu przewodniczył kard. Scola.

Reklama

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller ostrzegł przed mylnymi oczekiwaniami związanymi z reformą Kurii Rzymskiej. - Nie sądzę, abyśmy teraz, podobnie jak to się dzieje w państwie o systemie federalnym, oddawali centralne kompetencje poszczególnym krajom - powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Wyjaśnił, że krajowe Konferencje Biskupów „nie będą trzecią instancją między papieżem a biskupami”, bowiem ich urzędy oparte są na prawie Bożym, a konferencja episkopatu ma jedynie charakter wspólnoty roboczej.

Abp Müller wyjaśnił ponadto, że po publikacji wyczerpującego papieskiego wywiadu w „La Civiltà Cattolica” pogląd, iż nauczanie w sprawach wiary i w sprawach etycznych jest sprzeczne z duszpasterstwem, jest niewłaściwy. - Jedno jest źródłem drugiego - wyjaśnił.

Papież obdarzony jest szczególną charyzmą - uważa abp Müller. Jego zdaniem, potrafi on „połączyć naukę wiary Kościoła, której - jak podkreśla - jest bezgranicznie wierny, w szczególne osobiste spotkanie z człowiekiem”.

Turcja

Zostały resztki szkół

W Turcji mniejszości religijne mają obecnie 22 szkoły. 16 należy do wspólnoty ormiańskiej, 5 - do greckoprawosławnej i 1 - do żydowskiej. Tymczasem w 1894 r., a więc pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego, było ich 6437. Gdy w 1923 r. powstała Republika Turecka, ich liczba szybko spadła do 138. Było to związane z nacjonalistyczną polityką państwa, które chciało stworzyć jedyny model „obywatela tureckiego”. Istnienie szkół mniejszości uważane było za przeszkodę w realizacji tego zamiaru. Dane te przynosi raport opublikowany przez Fundację historii Gospodarczej i Społecznej Turcji (Tarih Vakfi). W Turcji dominuje islam. Wyznaje go ponad 99,5 proc. mieszkańców kraju.

Cudzysłów

Zachód nie jest wcale zainteresowany rzeczywistymi reformami demokratycznymi na Bliskim Wschodzie, lecz kieruje się wyłącznie interesami gospodarczymi i jest równocześnie gotowy wspierać je militarnie.

Abp Louis Raphaël I Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Do Watykanu codziennie napływa z całego świata średnio 2 tys. listów adresowanych do papieża Franciszka. Ich liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Niektóre nie mają znaczków pocztowych ani adresu na kopercie, a jedynie imię Papieża.

W Egipcie sąd administracyjny zakazał wszelkiej działalności Bractwu Muzułmańskiemu i orzekł konfiskatę mienia tej organizacji.

W Niemczech chadecja odniosła bezapelacyjne, największe od 20 lat zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Jest jednak problem, bo zabrakło kilku mandatów, aby rządzić samodzielnie, a dotychczasowy koalicjant, liberałowie, nie dostali się do parlamentu.

W Holandii odnotowano w 2012 r. aż 4188 przypadków eutanazji. Wśród nich 55 osób cierpiało na demencję lub choroby psychiczne. Czy wymagana przez prawo prośba była w ich przypadku świadoma?

Pakistan nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Epicentrum było umiejscowione w słabo zaludnionym terenie, ale i tak śmierć poniosło ponad 300 Pakistańczyków.

Siergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że użyta w Syrii rakieta, która przeniosła trujący sarin, mogła pochodzić z Polski.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, poinformował, że sprawa zwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko zostanie rozstrzygnięta do 21 października br. Zwolnienie Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W ramach manewrów Zapad 2013 wspólnie ćwiczyły wojska białoruskie i rosyjskie. Według rosyjskiego scenariusza, ćwiczono tłumienie dywersji wspieranej przez Polskę.

Teatro Brancaccio - znany rzymski teatr przygotowuje się do wystawienia musicalu o Janie Pawle II. Premierę wielkiej produkcji pt. „Karol Wojtyła. Prawdziwa historia” zapowiedziano na styczeń przyszłego roku.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-09-30 14:34

Wybrane dla Ciebie

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Aby pomóc żołnierzom na froncie

2024-03-29 15:21

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...