Reklama

Niedziela 40/2013

Szczegółowy spis treści

2

Z Maryją poza noc

(Red.)

Modlitwa transkontynentalna

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

O młodych i do młodych

Ks. Ireneusz Skubiś

Rozpoczyna się kolejny rok akademicki. Upłynęło już wiele lat od czasu, gdy pracowałem wśród częstochowskich studentów jako duszpasterz akademicki, ale ciągle jeszcze czuję ducha tej pracy, przypadającej na lata szalejącego w Polsce i krajach ościennych reżimu komunistycznego i każącej mocno stać na straży wartości podstawowych.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
7

Z kraju

NIEZNANA HISTORIA MATKI PAPIEŻA
8-11

Kim była Emilia Wojtyłowa

Milena Kindziuk

„Nie przeżyje pani tego porodu, proszę dokonać aborcji” - te słowa usłyszała od swego lekarza Emilia Wojtyłowa, gdy się okazało, że spodziewa się dziecka. Mimo to zdecydowała się je urodzić. Żyła jeszcze dziewięć lat po narodzinach Karola - przyszłego papieża.

W MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II
12-13

Wieczór papieskich wspomnień

Anna Janowska

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie organizuje 18. każdego miesiąca spotkania poświęcone swojemu patronowi. Gościem spotkania, które odbyło się 18 września br., był ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.

WIZYTA OJCA ŚWIĘTEGO W ASYŻU
14-15

Papież Franciszek u św. Franciszka

Czesław Ryszka

Ojciec Święty Franciszek udał się 4 października br. do Asyżu, aby stanąć oko w oko z ubogim świętym, którego imię przyjął jako papież.

15

Franciszkowym śladem

(akw)

Repertuar muzyczny bp. Antoniego Długosza wzbogacił się w tym roku o nową płytę pt. „Franciszkowym śladem”, którą otwiera tango „San Damiano”. Cała płyta, ale szczególnie ten utwór, jest zadedykowana papieżowi Franciszkowi. Jak wyjaśnił bp Antoni Długosz, chcieliśmy wyrazić swoją miłość do Ojca Świętego.

KOMENTARZ DO WYWIADU Z PAPIEŻEM FRANCISZKIEM
16-17

Papieża Franciszka portret własny

Ks. Ireneusz Skubiś

Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmowy z Ojcem Świętym Franciszkiem, którą przeprowadzili redaktorzy jezuickiego czasopisma „La Civiltŕ Cattolica”.

Z ŁODZI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
18-19

W ojczyźnie Jezusa

Bartek Prus

Niemal 200 osób uczestniczyło w pielgrzymce archidiecezji łódzkiej do Ziemi Świętej. Tygodniowemu pobytowi w ojczyźnie Jezusa przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

NOWA EWANGELIZACJA
20-21

Wychodźmy szukać ludzi

Artur Stelmasiak

Nie „konserwujmy się”, ale wychodźmy szukać ludzi - tak najkrócej można streścić główne przesłanie II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji „Obudzić olbrzyma”.

22

Różaniec - medytacja na trudne czasy

Ks. Marek Łuczak

Niektórych dziwi, że Różaniec odmawiany jest przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, a nie np. przed obrazem Matki Bożej. Wbrew pozorom jest to jednak modlitwa koncentrująca się wokół Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

WIARA I ŻYCIE
23

Zawsze być człowiekiem zawierzenia

(L. D.)

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo obchodził 27 września br. swoje 60. urodziny, a 28 września - imieniny. Z tej okazji 26 września spotkał się z kapłanami, zakonnikami, zakonnicami i wiernymi świeckimi w kościele Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Patronka służących

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
24-25

Służyć z pokorą

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza (Łk 17, 5-10)

„Przymnóż nam wiary”

Ks. Antoni Tatara

ROK WIARY
26

Utrata wiary przyczyną ateizmu

Ks. Jarosław Grabowski

Znamiennym zjawiskiem naszych czasów jest ateizm. Ta doktryna lub postawa wyrażająca się w negacji Boga porywa dziś wielu ludzi, stając się antywiarą, gdyż odrzuca wewnętrzną i życiową więź z Bogiem.

Wierzyć - powstawać

Ks. Tadeusz Wójcik

Ciągle zaczynam od nowa - poprzez pokutę - choć czasem w drodze upadam - dobrze, gdy z pragnieniem powrotu. - Wciąż jednak słyszę te słowa, że kochać, to znaczy powstawać”.

27-34

Serce wielkie i otwarte na Boga

Długa, szczera i osobista rozmowa z papieżem Franciszkiem. Publikujemy słynny wywiad, jakiego Ojciec Święty udzielił jezuickiemu czasopismu „La Civiltà Cattolica”

PREZENTACJE
35

ISKK - kilkadziesiąt lat „liczenia wiary”

Ks. Łukasz Jaksik

Czy chcesz się dowiedzieć, ilu w Polsce pracuje księży, a ilu zakonników? Jak wygląda żywotność polskiego katolicyzmu? W której diecezji największa liczba katolików praktykuje we wszystkie niedziele? Zapytaj w Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego (SAC).

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Arogancja i strach

Wiesława Lewandowska

O zadziwiającej otwartości prokuratury wojskowej, zamachu na naukę i nowej „dyktaturze ciemniaków” z posłem Antonim Macierewiczem rozmawia Wiesława Lewandowska

„OBÓZ NA PRZEMYSŁOWEJ" W ŁODZI
38-39

Obóz, który był...

Jola Sowińska-Gogacz

„Obóz na Przemysłowej” - tak nazywa się hitlerowski twór utworzony w roku 1942 w Łodzi na terenie żydowskiego getta, obóz dla polskich dzieci. Pochłonął tysiące ofiar w wieku od niemowlęctwa do 16 lat.

U BENEDYKTYNÓW W TYŃCU
40-41

Chwile zapisane na płótnie

Agnieszka Konik-Korn

Obrazy Ewy Dyakowskiej-Berbeki wchodzą w głąb, przenoszą człowieka w inną przestrzeń, nie tylko estetyczną. Ich tematem są m.in. Madonny, często pojawia się motyw gór i zdobywców szczytów.

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
42-43

Zniewolenie w imię wolności

Andrzej Tarwid

W krajach zachodnich miliony osób protestują przeciwko skutkom wprowadzania w życie założeń ideologii gender, o której Benedykt XVI powiedział, że jest gorsza od komunizmu. W Polsce lekceważymy to zagrożenie, ponieważ zbyt mało o nim wiemy. Tymczasem propagatorzy gender już manipulują naszymi dziećmi.

WYDARZENIA
44

103 świadectwa nadziei i miłości

Anna Wyszyńska

est to jedyny znany mi przypadek zachowania tak obszernego zbioru korespondencji więźnia okresu stalinowskiego z rodziną - mówił podczas spotkania, które odbyło się 23 września br. w auli redakcji „Niedzieli” w Częstochowie, dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej.

Od Bałtyku po Brazylię

S. Teresa Jakoniuk

Kim była pewna kobieta, na pierwszy rzut oka niepozorna, ale w rzeczywistości odważna i niestrudzona, która w niełatwych czasach zaborów stała się matką sierot i nie tylko sierot, która - aż po daleką Syberię - niosła przede wszystkim orędzie Ewangelii, ale także dar opieki i wychowania dzieci, którym zaszczepiała miłość do Boga i ojczyzny?

NA BIEŻĄCO
45

Barbarzyńcy

Zdzisław Skotnicki

Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem

PREZENTACJE
46

90-lecie „Gościa Niedzielnego”

Ks. Marek Łuczak

Był rok 1923. Śląsk dopiero co pozbył się kajdan niemieckiej dominacji. Państwo polskie również zajęte było porządkowaniem swych struktur. Społeczeństwo borykało się z niezliczoną ilością podziałów.

Na scenie i za kulisami Pielgrzymki „Niedzieli” 2013

Maciej Wróblewski

Podczas XVII Pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę, która odbyła się 21 września br., swoją osobą i talentem śpiewaczym ubogacił spotkanie 15-letni Dominik Fijałkowski ze Świebodzina.

FELIETONY
47

Homolobby w natarciu

Jan Maria Jackowski

Homolobby staje się coraz bardziej agresywne. Gejowscy frontmani dążą do zakazania terapii osób homoseksualnych, które chcą się jej poddać, a także do zakazania niewygodnych dla homolobby badań i publikacji.

Ucieczka od polityki

Krzysztof Czabański

Czasami mam dość polskiej polityki i najchętniej uciekłbym od niej jak najdalej. Wiem, że to nie jest właściwa postawa obywatelska, wiem, że nie należy tak robić.

NA BIEŻĄCO
48

Zanim stąd odejdę, proszę was…

Alina Czerniakowska

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49

Motywy i racje

(pr)

Najtragiczniejszy zamach

(pr)

Arcybiskup na celowniku

(pr)

Zemsta

(pr)

Meczety rosną w liczbę

(pr)

Strzały w Aleppo w Syrii

(pr)

TRASA KONCERTOWA Z PIOSENKAMI ANNY GERMAN
50-51

Lato z Anną German

Katarzyna Chadała, Magdalena Czerwiec-Pichlińska

Przez całe lato 2013 r. Królewska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Pawełczaka zagrała kilkanaście koncertów z repertuarem Anny German, po raz pierwszy od 30 lat wykonywanym przez orkiestrę symfoniczną.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Moje spotkania z Maryją

Mieczysław z Dobrzycy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Chcą korespondować

Rzeczy niemożliwe

MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI KSIĘŻY W TENISIE
53

Księża z rakietą

Ks. Kamil Kowalczyk

Tenisowe zmagania wśród księży cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oficjalną stronę internetową mistrzostw odwiedziło ponad 12 tys. internautów niemal z całego świata, nie wykluczając Stolicy Apostolskiej.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Placek drożdżowy ze śliwkami

Jolanta Marszałek

Polecamy ciasto ze śliwkami, które w tym roku szczególnie obrodziły. Przepis nadesłała p. Monika Gorowa ze Świebodzina, z diec. zielonogórsko-gorzowskiej.

Kalendarium 6 - 12 X 2013

Ewa Aszkiewicz

Na koszt żebraka

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Duch Święty to nie superman

Anna Zinówko

Życie celebrytów nas nie kręci

Nieograniczona siła

Dominika Polonis

Gratulujemy!

(Red.)

67-VIII

Niezwykła szkoła - historia Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie

Muzyczne DarY

Światowe czuwanie „Z Maryją poza noc”

Z objawień siostrze Łucji zawierzenie świata

12 października 2013 r. na Jasnej Górze

Ks. Ireneusz Skubiś

Będziemy trwać przy Maryi Jasnogórskiej od godz. 19 w dniu 12 października i razem z całym światem modlić się na różańcu, słuchać słowa Bożego, włączać się w modlitwę świata o pokój, Boże łaski i rozwój królestwa Bożego na ziemi.

10 wybranych przez papieża Franciszka sanktuariów maryjnych świata

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Nagrodzeni medalami „Mater Verbi” na Pielgrzymce „Niedzieli”

Ks. Piotr Bączek

Czterech kapłanów z diecezji bielsko-żywieckiej i jeden świecki współpracownik „Niedzieli na Podbeskidziu” otrzymali dyplomy i medale „Mater Verbi” 2013 dla osób zaangażowanych w dzieło apostolatu Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Msza dziękczynna za beatyfikację

Tomasz Terteka

W żywieckiej konkatedrze 22 września odprawiono Mszę św. dziękczynną za beatyfikację bł. Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek, obecnego w Żywcu już 120 lat.

Miodowa tradycja

Mariusz Rzymek

W Grojcu k. Oświęcimia można dotknąć pszczelarstwa w praktyce i teorii. Krzysztof Zych, mistrz pszczelarski, stworzył tu nie tylko pasiekę, ale i niepowtarzalne muzeum archiwizujące to, co z produkcją miodu się wiąże.

W Bestwinie poświęcono niezwykły ośrodek

Jarosław Jesionka

Grupowy dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie został uroczyście oddany do użytku i poświęcony.

Niedziela częstochowska

Nowy etap drogi ku kapłaństwu

Ks. Andrzej Przybylski

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. Św. Barbary 41 rozpoczął się nowy rok formacyjny. Choć formacja w seminarium przebiega według wypracowanych już form i sposobów, to jednak ten rok dla częstochowskiej wspólnoty seminaryjnej przynosi wiele nowego

Franciszek znaczy wolny

Ks. Ireneusz Skubiś

Od 19 marca 2013 r. - inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka - minęło już ponad pół roku, a my wciąż jesteśmy pod wrażeniem niezwykle ciekawej osobowości nowego Papieża oraz wyboru przez niego imienia, które nie jest bez znaczenia.

Różaniec w naszym życiu

Notowała Jowita Kostrzewska

Miesiąc październik poświęcony jest modlitwie różańcowej. To ulubiona modlitwa wielu z nas. Towarzyszy nam ona w różnych ważnych chwilach. Poprosiliśmy naszych Czytelników o ich świadectwa

Jak „aresztowano” plakaty z Jezusem i Matką Bożą

Katarzyna Woynarowska

W częstochowskich Alejach NMP, w których „się dzieje” wiele, choć niekoniecznie interesujących rzeczy, pojawiły się ostatnio plakaty - reprodukcje malarstwa opatrzone komiksowymi dialogami przedstawionych na nich postaci. Autorem prac jest artysta nazywający siebie „Sztuczne fiołki”, a prezentacja odbywa się w ramach Festiwalu ART.eria, który zorganizowała Fundacja Kulturoholizm.

Niedziela podlaska

Jedyne ważne słowo

Ks. Tomasz Pełszyk

Używając poetyckiej przenośni, można powiedzieć, że „świat przepełniony jest słowem”. Złośliwi dopowiedzą natychmiast, że jest po prostu „przegadany”.

Bolesna pamięć o Katyniu i Smoleńsku w Bielsku Podlaskim

Tadeusz Szereszewski

W uroczystość Matki Bożej Bolesnej przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim odsłonięto pomnik katyńsko-smoleński. Wydarzenie transmitowane było na cały świat dzięki obecności Telewizji Trwam.

Biskupi z Litwy, Białorusi i Łotwy w Drohiczynie

Ks. Mariusz Boguszewski

W dniach 21-23 września odbyło się spotkanie Zespołów przy Konferencjach Episkopatów Polski i Litwy z udziałem biskupów z Łotwy i Białorusi.

Niedziela kielecka

Rośnie ogród różańcowy

Agnieszka Dziarmaga

Tak szybkiego tempa prac nie spodziewał się nikt. W 2012 r. w odpust Matki Bożej Siewnej w piotrkowickim sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej święcono pierwszą kaplicę, która stanowiła początek realizacji idei Ogrodu Różańcowego - budowy 20 kaplic na rozległym terenie wokół sanktuarium.

Nad Seminarium czuwa Boża Opatrzność

Z ks. dr. Grzegorzem Kaliszewskim, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Nazaretanki z Domu Maryi Oblubienicy Ducha Świętego

Katarzyna Dobrowolska

Przybyły do Kielc tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej, z myślą o utworzeniu szkoły. Wojna przekreśliła ich plany. W trudnych latach okupacji pozostały z mieszkańcami, niosąc pomoc uchodźcom, więźniom i dzieciom.

Niedziela małopolska

Przypomnieć o szczególnym darze

Maria Fortuna-Sudor

Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko albo przynajmniej jak najwięcej, by dzieci, które przychodzą na świat, znalazły swój dom; miejsce, gdzie zostanie im zapewnione życie i wzrastanie w atmosferze miłości

Na naukę nigdy za późno

Agnieszka Konik-Korn

O Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy krakowskiej Akademii Ignatianum rozmawiamy z jego pomysłodawcą i dyrektorem, o. Romanem Darowskim SJ

Wart naśladowania

Małgorzata Cichoń

W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika w Krakowie znajdują się relikwie kogoś, kto, choć sam nie był z wykształcenia lekarzem, poświęcił się chorującym na trąd Malgaszom.

Niedziela lubelska

Każda praca jest dla mnie ważna

Z ks. prał. dr. Tadeuszem Pajurkiem rozmawia Urszula Buglewicz

Rozmowa o finansach Kościoła z dyrektorem ekonomicznym archidiecezji lubelskiej w latach 1998 - 2013.

Krzyż - znak nadziei i miłości

Sylwia Jurczyńska

Spotkania modlitewne i kulturalne, związane ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego, od dawna gromadzą w bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie rzesze wiernych.

Oddał życie za Ojczyznę

Urszula Buglewicz

Siedemdziesiąta rocznica śmierci kpt. Mikołaja Komarewicza, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w Kolonii Szczekarków jesienią 1943 r., stała się okazją do przypomnienia osoby i bohaterskich czynów żołnierza.

Niedziela legnicka

Różańcowy szturm do nieba

Ks. Waldemar Wesołowski

Październik jest miesiącem, w którym częściej bierzemy do ręki różaniec. W tym czasie we wszystkich kościołach gromadzą się wierni na wspólną modlitwę różańcową.

Uroczystości sybirackie w katedrze

Monika Łukaszów

W katedrze legnickiej 17 września odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą napaści Armii Czerwonej na Polskę. Mszy św. sprawowanej w południe w intencji Polaków zamordowanych przez Sowietów przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.

Kongres Rad Parafialnych w Licheniu

Ks. Bogusław Wolański

W 2010 r. Kościół w Polsce zaczął realizować program duszpasterski „Kościół domem i szkołą komunii”. Od tego czasu w parafiach i diecezjach stawiamy trzy duże, programowe kroki: „W komunii z Bogiem”, „Kościół naszym domem” oraz „Być solą ziemi”. J

Niedziela łódzka

Głosić Chrystusa wszystkim

Henryk Tomczyk

Uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice jasnogórskiej zainaugurowała XVII Pielgrzymkę Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.

Wspaniały owoc wiary

Anna Skopińska

Ten dom jest dla wszystkich jawnym owocem wiary w Boga, jest następstwem głębokiej wiary ludzi, którzy wiedzą, że bez uczynków jest ona martwa - podkreślił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji oddania i poświęcenia Domu Duszpasterskiego i Świetlicy Środowiskowej w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.

Kościół wobec nazizmu (III)

Ks. Waldemar Kulbat

Kościół katolicki w Niemczech był najważniejszą grupą w społeczeństwie niemieckim, która w sytuacji terroru zachowała swoje instytucje i swój system wartości. Dlatego nazizm bardzo wcześnie dostrzegł w Kościele największą przeszkodę w realizacji swoich totalitarnych planów.

Niedziela przemyska

Rekoronacja figury Matki Bożej Bolesnej

Małgorzata Młynarska

Licząca siedem wieków figura Matki Bożej Bolesnej z Bazyliki Ojców Dominikanów, w niedzielę 15 września otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka.

Śluby zakonne w leżajskim sanktuarium

O. Dominik Siuta OFM

Dzień 17 września we franciszkańskich wspólnotach zakonnych przeżywany jest jako święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Sam bowiem seraficki Ojciec św. Franciszek od momentu swojego nawrócenia wielką czcią i nabożeństwem pałał do Chrystusa Ukrzyżowanego.

Wierzyć jak Jan

Ks. Stanisław Haręzga

Ważnym świadkiem wiary jest dla chrześcijan Jan Apostoł, syn Zebedeusza i Salome, uczeń Jana Chrzciciela. Wraz ze swym starszym bratem Jakubem stał się jednym z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. W czwartej Ewangelii występuje pod imieniem „uczeń, którego Jezus miłował”.

Niedziela rzeszowska

Płacząca Matka zaprasza wszystkie swoje dzieci

Ks. Grzegorz Zembroń MS

To hasło odpustu w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w dniach 12-15 września br. Jednym z jego gości był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Psałterz Maryi

Arkadiusz Bednarczyk

Najstarszy różaniec miał pochodzić z siódmego wieku i znaleziono go w grobie świątobliwej opatki Gertrudy z Nivelles w Belgii. Różaniec zwany był psałterzem Maryi, a modlitwę na nim porównywano do ofiarowania Maryi róż...

Uroczystości w Małym Katyniu

Bartosz Walicki

Jak co roku trzecia niedziela września była czasem, kiedy cały region rzeszowski kierował swoje myśli ku miejscu pamięci w lesie turzańskim. To właśnie tam jesienią 1944 r. oprawcy z NKWD zabijali skrytobójczo więźniów obozu przejściowego w Trzebusce.

Niedziela sandomierska

W hołdzie cichym bohaterom

Rafał Staszewski

Przed kościołem w Łukowcu (gm. Koprzywnica) odsłonięto tablicę upamiętniającą przewoźników wiślanych, rozstrzelanych przez Niemców 13 września 1939 r.

Uzależnieni od różańca

Katarzyna Woynarowska

Październik to miesiąc Różańca. Dlaczego tak lubimy tę modlitwę? Dlaczego przypisujemy jej taką skuteczność?

Modlitwa, która pomaga lepiej żyć

Z ks. Augustynem Łyko, diecezjalnym opiekunem Kół Różańcowych, rozmawia Katarzyna Woynarowska

Podaruj komuś skrzydła

K.W.

Caritas Diecezji Sandomierskiej od lat prowadzi program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich. Program nosi nazwę „Skrzydła"

Niedziela sosnowiecka

Z „Niedzielą” i dla „Niedzieli”

Agnieszka Raczyńska-Lorek

W sobotę, 21 września odbyła się XVII Pielgrzymka Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, pod hasłem „Głosić Chrystusa wszystkim”.

Targi „Sacro Silesia” w Sosnowcu

Piotr Lorenc

Odkąd w Sosnowcu powstało Centrum Targowo-Konferencyjne „Expo Silesia”, w stolicy Zagłębia pojawia się coraz więcej imprez wystawienniczych promujących różne dziedziny gospodarki i kultury. W tym roku, 21-22 września przyszedł czas na pierwsze duże targi „Sacro Silesia”, nad którymi honorowy patronat objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Kalwaryjscy pielgrzymi na szlaku

Agnieszka Lorek

Wrześniowe pielgrzymowanie parafii dekanatu olkuskiego do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej ma już 12-letnią tradycję.

Niedziela świdnicka

Trzy lata po beatyfikacji ks. Gerharda

Marta Kilian

Trzy lata temu, 10 października 2010 r., zakończył się pierwszy w diecezji świdnickiej proces beatyfikacyjny. Choć dużo mówiło się o ks. Gerhardzie Hirschfelderze, dziś niewiele osób pamięta, kim była ta wielka postać.

Wileński jubileusz Kardynała

MZ

170-osobowa grupa wiernych z całego Dolnego Śląska uczestniczyła w samolotowej pielgrzymce do Wilna przygotowanej dla uczczenia 90. rocznicy urodzin pochodzącego właśnie z ziemi wileńskiej kard. Henryka Gulbinowicza.

Medale „Mater Verbi” 2013

Julia A. Lewandowska

Podczas tegorocznej XVII Pielgrzymki Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę ks. inf. Ireneusz Skubiśwręczył Medale „Mater Verbi” osobom zaangażowanym w apostolat Słowa i tkwiącym w obszarze medialnym Kościoła polskiego.

Ewangeliczny portret Chrystusa

Bp Ignacy Dec

Spróbujmy poprzez pryzmat Ewangelii popatrzeć na naszego Mistrza, który nas odkupił i który osobiście powołał nas do grona prezbiterów.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pielgrzymka środowisk kresowych do Nowogardu

Ks. Robert Gołębiowski

21 września w sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie zgromadzili się na pielgrzymce Sybiracy, Wołyniacy oraz Kresowianie.

Medale „Mater Verbi” 2013

Julia A. Lewandowska

Podczas tegorocznej XVII Pielgrzymki Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę ks. inf. Ireneusz Skubiś wręczył Medale „Mater Verbi” osobom zaangażowanym w apostolat Słowa i tkwiącym w obszarze medialnym Kościoła polskiego.

W sercu Szczecina

Bernarda Korycko

W dniu 12 września br. odbyła się uroczystość upamiętniająca 190. rocznicę urodzin Kornela Ujejskiego, polskiego poety, wieszcza, piewcy narodowego oraz wielkiego patrioty.

Niedziela toruńska

35 lat Domowego Kościoła w Toruniu

Maria Major

22 września w parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu świętowano 35-lecie Domowego Kościoła w parafii oraz Toruniu, a także 40-lecie ruchu w Polsce.

W drodze na ołtarze

Wojciech Wichnowski

22 września w Chełmży odbyła się konferencja pt. „Droga do świętości bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego”. W ten sposób zakończono w Chełmży rok obchodów 100-lecia urodzin bł. Stefana. Mszy św. w chełmżyńskiej konkatedrze przewodniczył biskup Józef Szamocki.

Świętowanie „Niedzieli”

Beata Pieczykura

Niedziela warszawska

„Dziedziniec Dialogu” w stolicy

(at)

Spotkania i wystawy. Pokazy filmowe oraz happeningi i koncerty. Ale przede wszystkim dyskusje wierzących z agnostykami o relacjach wiary z kulturą, nauką i społeczeństwem - będą najważniejszymi wydarzeniami pierwszego w historii Warszawy „Dziedzińca dialogu”.

Tu aresztowali Prymasa

Artur Stelmasiak

Dom Arcybiskupów Warszawskich otworzył swoje podwoje. Zwiedzający mogli zobaczyć pomieszczenia, w których 60 lat temu Służba Bezpieczeństwa aresztowała Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego

Horror, co ta pani robi

Z prof. Piotrem Glińskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Rozmowa z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem, ekonomistą, prawdopodobnym kandydatem na prezydenta Warszawy

Niedziela wrocławska

Archidiecezja na Jasnej Górze

MW

Wierni z terenu całej archidiecezji wrocławskiej odpowiedzieli na zaproszenie swojego Pasterza i licznie zgromadzili się na Jasnej Górze podczas trzynastej już diecezjalnej pielgrzymki.

90. urodziny Kardynała w Wilnie

Po raz 10. Katolickie Radio Rodzina zorganizowało jednodniową pielgrzymkę do sanktuariów Europy. Tym razem specjalnym samolotem do Wilna wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem obchodzącym swoje 90. urodziny udało się 168 osób.

Duchowy pancerz

Patrycja Jenczmionka

„Różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w zmaganiach o pokój w sercach, rodzinach, społeczeństwie i na świecie” - mówił błogosławiony Jan Paweł II.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Czytaj „Niedzielę”!

Agnieszka Chadzińska

Podczas tegorocznej pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę medale „Mater Verbi” oraz dyplomy otrzymali kapłani oraz osoby świeckie z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Książnicy Zamojskiej

Joanna Sitarz

W Zamościu 19 października br. zostały zainaugurowane 9. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Rozpoczęły się w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego.

Chrzest święty - brama prowadząca ze śmierci do Życia

Z bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz

Rozmowa o wartości sakramentu chrztu świętego, łasce Bożej i radości z Nowego Życia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży żeńskiej w Szarczu

Ks. Adrian Put

Jubileusz 50-lecia obecności i posługi w naszej diecezji obchodzi Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo (siostry felicjanki).

Pewnych rzeczy nie da się kupić

Z Barbarą Szuszkiewicz rozmawia Katarzyna Jaskólska

O małych i wielkich cudach Programu „Skrzydła”

O katechetach i katechezie słów kilka

Z ks. dr. Wojciechem Lechowem rozmawia Aleksandra Bąk

Rozmowa z dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej

Reklama

Najpopularniejsze

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Sport

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

50 konfesjonałów to za mało

Wywiady

50 konfesjonałów to za mało

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Ten wybór jest oczywisty!

Wiara

Ten wybór jest oczywisty!