Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2013, str. 6

Małżeństwa i rodziny

„Polska odnawia małżeńskie śluby”

W dniach 21-22 września na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. W modlitwie uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji - w sumie kilka tysięcy osób.

W sobotę 21 września rozważanie Apelu Jasnogórskiego wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Mówił, że „polskim rodzinom brakuje czasu dla siebie, brakuje dialogu, akceptacji, wyrozumiałości, cierpliwości, przebaczenia; wielu brak perspektyw, brak pracy, własnego domu, tak często brak podstawowych środków do życia; i wciąż brakuje mądrej, spójnej, dalekowzrocznej polityki prorodzinnej w naszym kraju, który coraz bardziej się wyludnia i starzeje”. Ksiądz Biskup prosił Maryję, aby wspomagała parlamentarzystów w uchwalaniu zdrowego programu prorodzinnego dla Polski.

Centralnej Mszy św. w niedzielę 22 września przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim bp Wątroba. W tym roku organizacją pielgrzymki zajęła się diecezja opolska, stąd też obecność bp. Andrzeja Czai z Opola, który koncelebrował Eucharystię. Wokół ołtarza licznie zgromadzili się duszpasterze rodzin na czele z krajowym ich duszpasterzem ks. Przemysławem Drągiem. W homilii bp Czaja mówił o problemach, jakie dotykają współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. W czasie Mszy św. miały miejsce: odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Wspominali mord na polskiej ludności

Pamięć o Polakach pomordowanych na Kresach

Pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów odbyła się 21 września. Przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni na czele z prezesem Szczepanem Siekierką, w sumie ok. 150 osób. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy niewinnych ofiar - dzieci, kobiet i starców okrutnie zamordowanych na ziemi wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarą działań OUN-UPA padło od 80 do 200 tys. Polaków.

Reklama

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ks. inf. Tadeusz Pater, duszpasterz Kresowian. W homilii przypomniał, że wraz z okrucieństwem II wojny światowej wydarzyła się ogromna zbrodnia ukraińskich nacjonalistów, „której efektem miało być całkowite wyniszczenie narodu polskiego oraz innych nacji na terenach, które ich zdaniem miały być częścią niepodległego Państwa Ukraińskiego”.

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich

Z Maryją przez życie

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich odbyła się 21 września. Miała charakter dziękczynny za 450. rocznicę powstania Prima Primaria, którą założył jezuita ks. Jan Leunis. Przybyło kilkaset osób, na czele z o. Emilio de Cardenasem, moderatorem Federacji Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Pielgrzymkę poprzedziła nowenna przygotowująca do sodalicyjnego wyznania wiary.

- Kto jest osobą, której towarzyszy Matka Boża, ten rozwiąże każdy problem, bo szczególnie w Roku Wiary musimy pamiętać o jednym: że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej. Niech ta prawda nam towarzyszy. Z Matką idźmy w następny rok i kolejne jubileusze - mówił w homilii bp Długosz.

Podczas Mszy św. nastąpiło zawierzenie Matce Bożej uczniów szkoły prowadzonej przez Federację Sodalicji Mariańskich, miały także miejsce przyrzeczenia kandydackie i ślubowania sodalicyjne. Bp Długosz poświęcił Tryptyk Matki Bożej, który ma peregrynować w różnych wspólnotach.

Leśnicy

Ponad 10 tys. osób zgromadziła 17. Pielgrzymka Leśników. 21 września w pielgrzymce pod hasłem: „Bądźmy opiekunami stworzenia” wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, dyrektorzy regionalni, dyrektorzy nadleśnictw, członkowie Bractwa Leśnego, przedstawiciele instytutów naukowych, szkół wyższych i szkół średnich. Obecni byli: przedstawiciele parlamentu, Ministerstwa Środowiska, dyrekcja deneralna Lasów Państwowych z dyrektorem generalnym Adamem Wasiakiem. Jak co roku, przybył także były minister środowiska Jan Szyszko. Obecny był również bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników. Mszy św. przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba.

Ludzie Morza

Marynarze, pracownicy stoczni i portów z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Świnoujścia, Kątów Rybackich, Jastarni, ich rodziny i duszpasterze - w sumie kilkaset osób - zawierzali 21 września br. Jasnogórskiej Pani swoje życie, pracę i przyszłość. Obecny był o. Edward Pracz, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza. Dla uczestników 31. Pielgrzymki Ludzi Morza Mszę św. odprawił biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Krótko

17 września, w 74. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, na Jasnej Górze miały miejsce rocznicowe uroczystości, zorganizowane przez Związek Sybiraków w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy. Przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. gen. Stanisław Rospondek, opiekun żołnierzy i kombatantów w archidiecezji częstochowskiej. Wystawiono poczty sztandarowe.

18 września pod hasłem: „Wiara jest światłem na mojej drodze” odbywało się 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym uczestniczyło blisko 2 tys. uczniów szkół katolickich z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-30 14:34

Wybrane dla Ciebie

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Więcej ...

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

Więcej ...

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43
Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu