Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W Bestwinie poświęcono niezwykły ośrodek

Dla członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem” niewątpliwie był to najpiękniejszy i najważniejszy dzień od wielu lat. Grupowy dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie został uroczyście oddany do użytku i poświęcony.

Ten szczęśliwy dzień rozpoczął się Mszą św. w bestwińskim kościele sprawowaną przez: biskupa Tadeusza Rakoczego, proboszcza katedry lwowskiej ks. prał. Jana Nikla, dziekana wilamowickiego ks. prał. Michała Bogutę, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz proboszcza z Bestwiny ks. Cezarego Dulkę.

W homilii Ksiądz Biskup mówił o relacjach, jakie zachodzą między ludźmi zdrowymi a sprawnymi inaczej. Stosunek do ludzi chorych, upośledzonych jest lustrem naszego człowieczeństwa. W przestrzeni Pana Boga jest miejsce dla osób z różnymi zaburzeniami, a człowiek zraniony stanowi dla nas wyzwanie. Miarą człowieczeństwa jest opieka, jaką otacza się najsłabszych i chorych. Tylko gdy uznaje się prawa i godność najsłabszych, uznaje się prawa człowieka. Hierarcha podzielił się także wspomnieniami z roku 2009 i ówczesnej swojej wizyty w Bestwinie, gdy dane było mu poświęcać plac budowy pod dom stałego pobytu.

Rangę celebracji podniosło sprowadzenie do Bestwiny relikwii św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Właśnie jego stowarzyszenie „Razem” wybrało na patrona domu. Sama budowa trwała pięć długich lat, lecz dzięki pomocy przede wszystkim rodziców chorych, wielu instytucji samorządowych, firm i osób prywatnych, pod dach budynku wprowadzi się 22 podopiecznych.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Tadeusz Sowiński wyjaśnia, skąd wzięła się idea budowy tego ośrodka. Nie jest to przecież obiekt, który ma służyć korzyściom materialnym, wręcz przeciwnie, generuje koszty utrzymania. Decyzję podjęto w trosce o tych najbardziej bezbronnych, którzy - gdy rodziców na świecie zabraknie - sami nie poradzą sobie w życiu. Rodziny pragnęły zapewnić im bezpieczne życie i co najważniejsze - stały rozwój wspomagany przez terapię i rehabilitację. Dlatego też wewnątrz znalazło się miejsce na sale warsztatowe, kuchnię czy też estradę, gdzie grupa teatralna wystawi swoje spektakle.

Reklama

Po uroczystym przecięciu wstęgi, biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił dom, witraż św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w sali widowiskowej oraz krzyże, które zawisną w pokojach podopiecznych.

Część artystyczną przygotowało koło teatralne podopiecznych stowarzyszenia „Razem”, wystawiając wzruszające przedstawienie pt. „Życie”. Muzyczny prezent ofiarował także zespół „Bel Canto” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie.

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny poświęcił samochód dla niepełnosprawnych

Anna Buchar

Więcej ...

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Więcej ...

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...