Reklama

Niedziela Częstochowska

Jak „aresztowano” plakaty z Jezusem i Matką Bożą

Bożena Sztajner/Niedziela

W częstochowskich Alejach NMP, w których „się dzieje” wiele, choć niekoniecznie interesujących rzeczy, pojawiły się ostatnio plakaty - reprodukcje malarstwa opatrzone komiksowymi dialogami przedstawionych na nich postaci. Autorem prac jest artysta nazywający siebie „Sztuczne fiołki”, a prezentacja odbywa się w ramach Festiwalu ART.eria, który zorganizowała Fundacja Kulturoholizm. Najczęściej zabawna konwencja prac w kilku przypadkach wzbudziła jednak niesmak i oburzenie przechodniów. Było ono na tyle mocne, że zdecydowali się zabrać 4 plakaty z ulicy i zanieść do Kurii Metropolitalnej. Na plakatach tych reprodukowane były dzieła malarskie o zdecydowanie religijnym przesłaniu, a opisanie ich komiksowymi dialogami uznano za niestosowne i naruszające uczucia religijne. Szczególnie, że stanęły na ulicy, która wiedzie ku Jasnej Górze.

Zrobiła się afera, zwłaszcza po publikacji lokalnej „Gazety Wyborczej”, która napisała o „aresztowaniu plakatów”, o domniemanych sprawcach zrywających plakaty w Alejach oraz zacytowała komentarz w tej sprawie rzecznika prasowego Kurii - ks. Piotra Zaborskiego, zmieniając - w jego przekonaniu - autoryzowany już tekst. Ks. Piotr Zaborski słusznie uznał, że to zdecydowanie za wiele: - Nie wiemy kto zerwał obrazy i zaniósł je do siedziby Kurii. Taką informację przekazałem w piątek „Gazecie Wyborczej” - mówi ks. Piotr Zaborski. - Moje słowa „nie wiem” zostały zamienione na „nie chcę powiedzieć”, a jest to różnica dość znacząca. Kiedy zadzwoniłem do redakcji gazety z prośbą o sprostowanie, usłyszałem, iż taka interpretacja jest dopuszczalna. Jest spora rozbieżność między informacjami zamieszczonymi w „Gazecie Wyborczej”, a rzeczywistością - tłumaczy ks. Zaborski. - W piątek autoryzowałem swoją wypowiedź, niestety pomimo autoryzacji została dokonana w niej zmiana. Można znaleźć tam informacje, jakoby to „księża sami pozrywali obrazy”. Jest to nieprawda. Po pierwsze, Kościół nie wypowiadał się dotychczas na temat festiwalu ART.eria, mimo iż od strony moralnej i religijnej pozostawia on wiele do życzenia. Po drugie, nie księża „aresztowali” obrazy, nie księża je zrywali. Otrzymałem informacje, iż obrazy zostały przyniesione do Kurii i pozostawione w poczekalni. Nie wiemy, kto zerwał obrazy i zaniósł je do siedziby Kurii - oświadcza rzecznik. Ks. Zaborski uważa także, iż niektóre media „nie przekazują faktów tylko je tworzą w taki sposób, aby uderzyć w Kościół”.

Reklama

Publikacja w lokalnej „Gazecie Wyborczej” wywołała efekt kuli śnieżnej. - Po tym artykule otrzymałem bardzo dużo obraźliwych telefonów i maili, atakujących wprost Kurię częstochowską i księży - mówi ks. Piotr. - Boli mnie to, że osoby, które ten tekst przeczytały, mogą się uprzedzić do Kościoła. Pokazuje się nas jako ludzi szerzących mowę nienawiści. Z powodu nierzetelności dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, obraz Kościoła ukazywany jest w niekorzystnym świetle.

W związku z zaistniałą sytuacją pojawiło się na stronach internetowych Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oficjalne już oświadczenie odnoszące się do sprawy i komentujące całe zajście. W oświadczeniu czytamy: „W związku z publikacją «Gazety Wyborczej» - «Kościół kontra ART.eria. Kuria „aresztuje” wystawione w Alejach obrazy» - informujemy, że Kościół częstochowski nie zajmował dotychczas żadnego stanowiska odnośnie wystawy ART.eria i nie «aresztował» żadnych obrazów. Ponadto, gdyby «Gazeta Wyborcza» opublikowała rzeczywistą wypowiedź rzecznika Kurii, z pewnością nie byłoby nieporozumień i przekłamań jakoby to księża bądź «Kuria» usunęli wspomniane obrazy z wystawy w Alejach. W niedzielę 15 września osoby, które poczuły się urażone treściami umieszczonymi na obrazach, przyniosły je do Kurii i pozostawiły. Pracownicy odbierający je, nie mieli wiedzy, że są one częścią jakiejś wystawy. Ponieważ na tylnej części obrazów widniało nazwisko dyrektora Muzeum Częstochowskiego, został on poinformowany o niniejszych pracach. Dyrektor wyraził chęć ich zobaczenia. I tak się stało. Nie potrafił jednak wskazać właściciela. Nie zabrał też prac. Obrazy ciągle pozostają do odebrania w siedzibie Kurii. Do tej pory nikt się po nie nie zgłosił”.

Reklama

Zamiast puenty. Na portalu wPolityce.pl znajdujemy taką oto informację: „Częstochowski poseł Marek Balt, szef śląskich struktur SLD - zdeklarowany wróg Jasnej Góry i katolicyzmu, (...) zamieścił na swoim Facebooku taką oto notkę, zachęcającą jak widać organa ścigania do aresztowania arcybiskupa częstochowskiego: «Czy w częstochowskiej kurii biskupiej ukrywają się złodzieje? Kto w Polsce jest ponad prawem? Każdy u kogo w domu znaleziono by te obrazy, został by aresztowany żeby nie mataczył w sprawie tylko nie arcybiskup. Czemu?»”(pisownia oryginalna).

Myślę, że wszelki komentarz jest tu zbędny… - napisał portal wPolityce.pl. Naszym zdaniem też...

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu