Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości sybirackie w katedrze

Monika Łukaszów

W katedrze legnickiej 17 września odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą napaści Armii Czerwonej na Polskę. Mszy św. sprawowanej w południe w intencji Polaków zamordowanych przez Sowietów przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W modlitwie pamiętano zarówno o tych, którym udało się przeżyć i dzisiaj dzielą się swoim świadectwem tragicznych wydarzeń, jak i o tych, których groby pozostały na „nieludzkiej ziemi”. Wraz z Księdzem Biskupem przy ołtarzu modlili się kapłani związani ze środowiskiem Sybiraków z Legnicy oraz z sąsiednich miejscowości. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta i samorządowych, młodzież legnickich szkół oraz członkowie związków kombatanckich i Sybiracy. Podczas wspólnej modlitwy dziękowali Panu Bogu za dar życia i ocalenie z syberyjskiego piekła.

Tegoroczne uroczystości zbiegły się z jubileuszem legnickiego środowiska Sybiraków. W tym dniu świętowano bowiem 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków oraz 25. rocznicę reaktywacji związku po 50 latach jego zawieszenia.

Biskup legnicki w homilii, zwracając się do zebranych, powiedział. - Dziś, w rocznicę, chylimy głowy przed ofiarami wojny i zesłania. Dzień Sybiraka zobowiązuje nas do pamięci i świadectwa. Do pamięci o nieludzkiej, niewolniczej doli zesłańców, naszych rodaków. Starajmy się, aby wszyscy pamiętali o tym, co dokonywało się przez lata tam, na tej nieludzkiej ziemi; kiedy tylu Polaków tam cierpiało; kiedy tylu Polaków czekało na prawdę. My, dzisiaj spłacamy im dług wdzięczności. Modlimy się za tych, którzy zginęli na tamtej ziemi oraz za tych, którzy zginęli już tutaj, po przybyciu do ojczyzny. Dzisiaj modlimy się także za działaczy Związku Sybiraków, by pamięć o tamtych wydarzeniach udało im się przekazywać dalej, by młode pokolenie pamiętało o przeszłości.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”, a przedstawiciele poszczególnych środowisk złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Sybiru, która znajduje się w legnickiej katedrze.

Reklama

Druga część uroczystości miała miejsce w Klubie Nauczyciela przy ul. Jordana. Tam odbyły się dalsze obchody związane z powstaniem Związku Sybiraków w Legnicy.

Przypomnijmy, że wrzesień 1939 r. był dla Polski podwójnie tragiczny. Trwała już wojna z Niemcami, gdy Rosjanie złamali pakt o nieagresji i rozpoczęli inwazję na wschodnie tereny Rzeczpospolitej. Rozpoczęła się tam okupacja sowiecka, a co za tym idzie - aresztowania oraz wywózki do obozów, w tym na Syberię. Do Katynia i innych obozów jenieckich trafiło, jak podają historycy ok. 25 tys. oficerów i urzędników państwowych, którzy wkrótce zostali zamordowani z rozkazu Stalina. Ok. 250 tys. żołnierzy trafiło do niewoli. Sowieci w masowych przesiedleniach ludności cywilnej na Syberię mogli, według różnych danych, wywieźć nawet 1,5 mln osób.

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

45 lat temu rozpoczął się protest głodowy w warszawskim kościele św. Marcina

Komitet Obrony Robotników

Źródło: Ośrodek Karta

Komitet Obrony Robotników

45 lat temu, 24 maja 1977 r., w warszawskim kościele św. Marcina rozpoczęła się głodówka członków Komitetu Obrony Robotników w obronie więzionych przez reżim. Był to pierwszy publiczny protest głodowy przeciwko systemowi komunistycznemu w dziejach PRL.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...