Reklama

Niedziela Przemyska

Rekoronacja figury Matki Bożej Bolesnej

Urząd Miasta Jarosławia

Licząca siedem wieków figura Matki Bożej Bolesnej z Bazyliki Ojców Dominikanów, w niedzielę 15 września otrzymała nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. Rekoronacji słynącej cudami Figury, w obecności kilku tysięcy wiernych, dokonał na jarosławskim Rynku abp Tadeusz Gocłowski. Uroczystość rekoronacji Figury Matki Bożej Bolesnej była zwieńczeniem trzydniowych obchodów jubileuszu 300-lecia konsekracji Bazyliki Ojców Dominikanów w Jarosławiu. 15 września, w przypadające tego dnia Święto Matki Bożej Bolesnej, na Rynku wokół słynącej cudami Pani Jarosławskiej, zgromadziło się kilka tysięcy wiernych.

„W tysiącletniej historii miasta, dzisiejsza uroczystość nabiera szczególnego wymiaru, szczególnego charakteru (...) Matka Boża Bolesna upomniała się od naszego pokolenia dla swego Syna i dla siebie o złote korony nie tylko z kruszcu, niezwykle cennych i pięknych kamieni, ale przede wszystkim o korony z wiary, o korony z miłości, o korony sprawiedliwości, o korony pięknej polskiej rodziny - mówił w homilii abp Tadeusz Gocłowski. Przypomniał również, że „dzisiejszy dzień skłania nas do przywołania roku 1755, gdy dokonała się tu pierwsza uroczysta koronacja, niespełna 40 lat po koronacji Królowej Polski na Jasnej Górze. (...) Niełatwe były lata, które upłynęły od tamtego czasu i dziś Jarosław przeżywa ponownie tę uroczystość”.

Po homilii Ksiądz Arcybiskup, razem z przeorem o. Lucjanem Sobkowiczem, dokonał uroczystej koronacji Piety. Przed koronowaną Figurą w imieniu wszystkich zgromadzonych, burmistrz Andrzej Wyczawski odczytał „Akt zawierzenia miasta Jarosławia Matki Bożej Bolesnej” polecając Jej opiece wszystkich mieszkańców. Na zakończenie liturgii za dar modlitwy dziękował zgromadzonym biskup senior Bronisław Dembowski z diecezji włocławskiej; głos zabrał także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił niezwykłą rangę tego wydarzenia w życiu parafii i wszystkich członków Kościoła katolickiego. Z kolei o. prowincjał Krzysztof Popławski podziękował burmistrzowi za pomoc w przygotowaniu tej wyjątkowej uroczystości oraz zapewnił wszystkich zgromadzonych o swojej modlitwie.

Reklama

W uroczystości wzięli udział: duchowni z archiprezbiterem jarosławskim ks. prał. Andrzejem Surowcem i ks. dziekanem Janem Jagustynem, bracia dominikanie, parlamentarzyści, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl z małżonką, przedstawiciele władz powiatu i miasta, przedstawiciele jarosławskiej Uczelni z rektorem prof. Wacławem Wierzbieńcem, przedstawiciele instytucji, służby mundurowe, radni oraz kilka tysięcy wiernych z całej Polski. Oprawę liturgii przygotował Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław” pod batutą dr. Andrzeja Jakubowskiego oraz Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum”.

To wyjątkowe wydarzenie nierozerwalnie związane jest z historią figury i objawienia Bolesnej Matki na ziemi jarosławskiej w 1381 r., które zapoczątkowało jej żywy kult. Rekoronacja, którą przeżywaliśmy w niedzielę, nawiązuje do uroczystości z 1755 r. - pierwszej koronacji, która również miała miejsce na Rynku, a figura była niesiona ulicami miasta do bazyliki. Powodem powstania nowych koron dla słynącej cudami Piety stało się niecodzienne wydarzenie z 28 grudnia 2012 r., kiedy to podczas jednej z porannych Mszy św. poprzednie korony spadły z głów Maryi i Jezusa do wewnętrznej niszy ołtarzowej. Wierni odczytali to jako znak i zaczęli w darze przynosić cenne dla siebie przedmioty ze srebra i złota, dzięki czemu Pieta mogła otrzymać nowe korony. Zaprojektował je i wykonał Olgierd Stopiński, mistrz złotnictwa z Warszawy. Oprócz 2,5 kg srebra i złota do ich wykonania artysta wykorzystał także kamienie szlachetne: brylanty, ametysty, rubiny, perły i kryształy górskie.

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Po pocieszenie i odpust

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu

Martuszja/Wikipedia

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu

Wierni nawiedzający sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu w roku jubileuszu 50-lecia koronacji znajdującego się tam cudownego obrazu mogą uzyskać odpust zupełny.

Więcej ...

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Więcej ...

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29
Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu