Reklama

Niedziela Rzeszowska

Płacząca Matka zaprasza wszystkie swoje dzieci

Niedziela rzeszowska 40/2013, str. 1

Br. Rafał Wutowski MS

To hasło odpustu w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w dniach 12-15 września br. Jednym z jego gości był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore

Już 12 września do Dębowca pielgrzymowało wiele osób cierpiących, chorych i starszych. Mszy św. o godz. 11 przewodniczył kustosz bazyliki w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel. Dniem modlitwy w intencji powołań do służby w Kościele był 13 września. Wieczorna Eucharystia w bazylice została odprawiona w intencji wszystkich powołań.

W przedpołudnie 14 września do sanktuarium pielgrzymowali kandydaci do bierzmowania z okolicznych dekanatów diecezji rzeszowskiej. Najpierw uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym, a później w Eucharystii, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Wieczornej Mszy św. w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny z La Salette przewodniczył przełożony polskiej prowincji saletynów ks. Andrzej Zagórski MS. Po niej odbyła się tradycyjna procesja z figurą Matki Bożej Saletyńskiej.

Kulminacyjnym punktem odpustu była Suma pontyfikalna15 września, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Mszę św. koncelebrowali: ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS wraz z radą prowincjalną oraz ponad 30 kapłanów zakonnych i diecezjalnych.

Reklama

W homilii abp Migliore nawiązał do orędzia Matki Bożej, która 19 września 1846 r. objawiła się w La Salette. Zaznaczył, że Maryja kieruje swoje słowa przede wszystkim do tych, którzy utracili wiarę i pozostawili Kościół. - Zatracić wiarę i porzucić Kościół nie przydarza się tylko tym, którzy publicznie dokonują apostazji - mówił Nuncjusz. Podkreślił, że odchodzenie od wiary i Kościoła przytrafia się także zwykłym chrześcijanom. - Co więcej, także praktykujący chrześcijanie, którzy wcale nie chcą porzucać publicznego jej praktykowania, robią to tylko okazjonalnie, najczęściej w związku z jakimiś wydarzeniami, bo taka jest społeczna moda - stwierdził abp Migliore.

Arcybiskup podkreślał, że w życiu chrześcijańskim nie chodzi tylko o spełnianie pobożnych praktyk, ale o wrażliwość na wewnętrzny głos Jezusa. - Tak, aby dojść, być może w trudzie, do takiego stanu, że będę reagował w różnych okolicznościach życia jak Jezus, przyjmował w moim życiu radości i cierpienia innych jak Jezus, patrzył na życie społeczne i dzieje świata jak Jezus - mówił Nuncjusz Apostolski.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup poświęcił ponad 30 wieńców żniwnych, które przyniosły ze sobą delegacje rolników. Na Sumę odpustową przybyło około 10 tys. pielgrzymów, wielu z nich w 30 pielgrzymkach zorganizowanych z okolicznych dekanatów oraz z parafii, w których posługują polscy saletyni.

2013-10-02 09:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: uroczystości odpustowe w Brasławiu

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brasławiu na Białorusi

zedlik/pl.wikipedia.org

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brasławiu na Białorusi

O obecności Maryi w historii narodu białoruskiego i nadziei, która mu zawsze towarzyszyła i doprowadziła go do wolności religijnej, mówił w Brasławiu abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Namalować katolicyzm od nowa. Tajemnica pierwsza: Zwiastowanie

2022-12-08 13:55

Teologia Polityczna

W drugiej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa” Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z rzymskiego Angelicum zapraszają grupę malarzy, teologów, biblistów, historyków sztuki, filozofów do pracy nad malarskim przedstawieniem Zwiastowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...