Reklama

Niedziela Przemyska

Troska o groby powstańców

Ze zbiorów Alicji Chruścickiej

Mija 150. rocznica powstania styczniowego. W tym szczególnym czasie warto się pochylić na grobami powstańców. Na wielu cmentarzach archidiecezji przemyskiej zachowały się jeszcze nagrobki, często opuszczone, tych wyjątkowych ludzi, dla których marzenie o wolnej Polsce przekładało się na walkę, ofiarę i cierpienie. Ich dzieła niejednokrotnie pozostają pomiędzy nami i dziś korzystamy z nich, nawet nie wiedząc o tym, komu je zawdzięczamy.

Przed zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych na szczególne wspomnienie zasługuje Edward Woźniakowski, ziemianin, żołnierz i więzień stanu 1863 r., zmarły w 1903 r. Jako właściciel Ostrowa, wraz ze swoją rodziną był fundatorem pierwszego drewnianego kościoła w tej miejscowości. Kościół pw. św. Magdaleny, zbudowany i konsekrowany w 1887 r., służył mieszkańcom ponad 90 lat. Grobowiec Woźniakowskiego po kilkudziesięciu latach opuszczenia odnalazły mieszkanki Ostrowa, Helena Mazurek i jej siostra Krystyna Zaprzały, poszukujące śladów rodziny Woźniakowskich. Wraz z Marią Olszańską zajęły się uporządkowaniem tego zarośniętego i częściowo uszkodzonego nagrobka. W grobowcu tym spoczywa też artysta Michał Sozański, brat dziedziczki Woźniakowskiej, który podarował do wspomnianego kościoła namalowany przez siebie obraz św. Magdaleny. Maria Olszańska bez zwłoki przystąpiła do ocalenia grobowca, a także pamięci tej zacnej rodziny poprzez wykonanie tablicy uzupełniającej, wykonanie nowej płyty i flakonów oraz ustawienie krzyża na nowym fundamencie. Za krzyżem w miejscu dawnych krzaków i chwastów została wykonana rabatka. Ostrowianie nie tak dawno ufundowali też nagrobek siostrom Świeżawskim, ostatnim właścicielkom Ostrowa.

Reklama

Wiele uwagi i emocji wobec powstańców wywołała książka pt. „Rok 1863. Wpisani w dzieje Przemyśla” autorstwa Janusza Motyki, Dominiki Ósmak i niżej podpisanej, wydana przez Archiwum Państwowe w Przemyślu. Ten swoisty katalog istniejących grobów powstańców skupia wiedzę o tych spoczywających w Przemyślu i okolicy. W akcji porządkowania zidentyfikowanych grobów powstańców z Cmentarza Głównego w Przemyślu wzięła udział 99. Drużyna Starszoharcerska, która postawiła sobie za punkt honoru troskę o groby powstańców i legionistów. Społeczeństwo zaczyna dostrzegać potrzebę troski o takie groby, bo są one cennymi śladami historii. Na szczególne wspomnienie zasługują: Michał Zaremba Zajączkowski, architekt m.in. zespołu kościelno-klasztornego karmelitanek; Leonard Tarnawski adwokat, poseł na Sejm Krajowy, założyciel m.in. Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania Polskiego; Aleksander Dworski poseł na sejm krajowy i burmistrz Przemyśla, za rządów którego zmodernizowano miejskie wodociągi i zelektryfikowano miasto, zbudowano szpital, wiele szkół, kasę oszczędności i schronisko Brata Alberta dla bezdomnych.

Odwiedzając groby na naszych cmentarzach, warto rozejrzeć się wokoło i dostrzec tych, o których świat zapomniał, a przecież oni tu żyli, pracowali, dawali innym przykład poprzez troskę i ofiarność. Niech prośba wyrażona szeptem w słowach „wieczne odpoczywanie…” stanie się wyrazem naszej życzliwej pamięci.

2013-10-24 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biłgorajscy harcerze z flagą w akcji

Joanna Ferens

Harcerze pełniący wartę przy fladze /fot. archiwalne/

Więcej ...

Indie: maoiści zamordowali chrześcijańskiego misjonarza

2020-07-14 14:30

aingnamma/pixabay.com

W indyjskim stanie Maharasztra zamordowano chrześcijańskiego misjonarza. Zginął, ponieważ po swym nawróceniu opuścił komunistyczno-maoistowską rebelię i głosił Chrystusa w najbardziej ubogich regionach Indii. 28-letni Munshi Dev Tado zginął z ręki swych byłych towarzyszy, którzy nie mogli mu przebaczyć przejścia na chrześcijaństwo.

Więcej ...

Wołczyn na Sudeckiej

2020-07-15 08:00

Fot. Grzegorz Kryszczuk

13 lipca rozpoczęło się Spotkanie Młodych organizowane przez braci kapucynów. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Złap się wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Kościół

Zmarł ks. Bronisław Piasecki, osobisty sekretarz Prymasa...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Wiadomości

USA: Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Świat

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego