Reklama

Niedziela 13/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Niedziela nie może się obyć bez „Niedzieli”

Ks. Jarosław Grabowski

Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni! To wielki test solidarności i odpowiedzialności.

obserwator
6-8

Obserwator

w.d., j.k.

Wielki wstyd. Parodia praw. Papież do Polaków. Chrystianizacja Turcji. Pakietem w wirusa. Najstarszy prezydent. Adoptuj medyka. Kolumbia - Bez procesji. Wysypało kandydatów. Autostrady - Gotowe za 5 lat.

uwaga!
9

Bezpieczni w kościele

Pobyt w świątyni podczas Eucharystii nie wiąże się z niebezpieczeństwem zarażenia koronawirusem, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad.

świadek wiary
16-21

Papież, który umacniał wiarę

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Jego książka, a raczej obszerny wywiad z Janem Pawłem II – Przekroczyć próg nadziei, do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Vittorio Messori – dziennikarz, pisarz i jeden z najlepszych znawców pontyfikatu papieża Polaka w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem opowiada o Janie Pawle II i o kulisach powstania książki.

Na głębi życia

Beata Włoga

Brali ślub w dniu, gdy umarł Jan Paweł II. Podczas podróży poślubnej byli na Jego pogrzebie. Dziś są szczęśliwą rodziną i wierzą, że przyczynił się do tego Ojciec Święty.

Jan Paweł II w moim życiu

Zebrali: Damian Krawczykowski i Agata Kowalska

Zupełnie nie pamiętam, co myślałem, niosąc Ewangeliarz przed trumną Jana Pawła II. Chciałem jedynie nieść go godnie. Tak jak się niesie najważniejszą księgę swojego życia.

Remanent pokolenia JPII

Ks. Krzysztof Pawlina

Istnieje powszechne przekonanie, że dla każdego Polaka Jan Paweł II jest osobą wyjątkową, kimś bardzo ważnym. Szukając potwierdzenia tego przeświadczenia, zapytałem kilkoro młodych ludzi o naszego papieża.

rekolekcje wielkopostne
22

Bezradność

Ks. Krzysztof Pawlina

Niełatwym doświadczeniem życiowym jest poczucie bezradności, bezsilności. Bezradność to nie tylko odkrycie przeszkód, które napotykamy i które wydają nam się nie do pokonania. Bezradność jest zagrożeniem dla duszy. Wraz z nią bowiem do naszego serca wkradają się smutek, melancholia, lęk, a na końcu depresja.

życie kościoła
23

Na Jasnej Górze trwa modlitwa o ustanie epidemii

Marian Florek

Na Jasnej Górze od wieków, szczególnie w trudnych sytuacjach, w dłonie Maryi powierzaliśmy nasz los. U Maryi szukaliśmy wsparcia. Zawsze w historii narodu i Kościoła okazywała się naszą pomocą i obroną.

Co będzie, jak szkodę na duszy poniesiemy?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Nie wiem, jak będzie 29 marca, kiedy ten numer Niedzieli trafi do większości Czytelników. Mam nadzieję, że będzie inaczej, ale dziś, kiedy piszę ten krótki tekst, chyba każda rozmowa zahacza w ten czy inny sposób o koronawirusa.

osobowość
24-25

Minister od koronawirusa

Artur Stelmasiak

Rola ministra zdrowia w czasie epidemii przypomina trochę rolę dowódcy generalnego w czasie wojny – mówi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Kim jest dowódca, który wypowiedział wojnę koronawirusowi?

sprawy rodzinne
26-27

Recepta papieża Franciszka

Karolina Mysłek

Jak żyć w czasie izolacji i ograniczeń? Jak sobie radzić z samotnością? W jaki sposób ogarnąć rzeczywistość, żeby nie była dla wielu tak bolesna?

Dzieci i zdalna praca

Sylwia Laba

Dzieci obowiązkowo w domu, rodzice często pracujący zdalnie – to nie lada wyzwanie dla całej rodziny. Jak ogarnąć „dzisiaj”, które pewnie jeszcze trochę potrwa? Co zrobić, żeby ten czas przyniósł pozytywy?

dobre rady
28-30

Co jeść w czasie pandemii

Karolina Szostkiewicz, dietetyk kliniczny

Trzeba wzmacniać swoją odporność ze względu na okres grypowy, a tym bardziej w przypadku pandemii. Można to zrobić m.in. przez mądre odżywianie organizmu.

Zakwas z buraków

Czas na palmę wielkanocną

Ewelina Sirek-Herbsztrejt, mistrzyni florystyki, kwiaciarnia maEStria flowers w Częstochowie

W Niedzielę Palmową, zwaną też Niedzielą Wierzbną, wierni przynoszą do kościoła palmy, aby je poświęcić.

Zdrowy las

j.m.

W całej Polsce trwa akcja „Zostań w domu”. Apelują o to służby sanitarne, rządzący i celebryci, tak nakazuje też zdrowy rozsądek. Jeśli już musisz dla higieny psychicznej i fizycznej opuścić dom, to wybierz samotny spacer w lesie.

Dyspensa od niedzielnej Mszy św.

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Pytanie czytelnika: W ostatnich dniach coraz częściej, i to nie tylko w środowisku kościelnym, słyszymy o dyspensie. Czym tak naprawdę ona jest, kiedy można jej udzielić i co w praktyce oznacza?

Pies i kot a koronawirus

Dr n.wet. Szymon Bogucki

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie ma w tej chwili dowodów na to, że psy lub koty mogą ulec zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

kochane życie
40

Dysonans poznawczy

Elżbieta Nowak

Męka Pana Jezusa, krew i biczowanie, ciężar krzyża, pot i łzy, a to wszystko za nas...

polecamy
41

Bezpieczne i wygodne bankowanie

Klienci banków chcą załatwiać swoje sprawy bez wychodzenia z domu. Coraz chętniej korzystają też z nowinek technologicznych. Począwszy od założenia konta całkowicie on-line za pomocą selfie, przez korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej. Bankowanie w domu nie tylko ułatwia życie klientom, ale także zapewnia im większe bezpieczeństwo.

prasa zagraniczna
42

Prasa zagraniczna

pr

Biskup z koronawirusem. Wyzwania dla Kościoła w Argentynie. Podzieleni muzułmanie. Rok bez zagranicznych pielgrzymek? Trzeba o tym mówić.

moim zdaniem
44-45

Egzamin z odpowiedzialności

Piotr Grzybowski

Musimy ten egzamin zdać, tak jak swój egzamin zdają dziś prezydent i rząd oraz tysiące lekarzy, pielęgniarek, policjantów, strażaków, żołnierzy i wielu bezimiennych bohaterów.

Ziarna dobra w czasie zarazy

Michał Karnowski

Wzajemne wsparcie, życzliwość, pomoc czynią silniejszym całe społeczeństwo, a każdego z nas – bezpieczniejszym.

NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
46

Umocnimy naszą wiarę

Ks. Piotr Bączek

O znaku pustej świątyni mówił w homilii podczas Mszy św. w bielskiej katedrze pasterz naszej diecezji, który 15 marca przewodniczył Eucharystii sprawowanej niemal w pustym kościele.

Rola mediów

Ks. Piotr Bączek

Wobec epidemii i wprowadzonych w związku z tym obostrzeniami zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w kościołach nie do przecenienia okazały się środki masowego przekazu.

NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
47

Harcerze niosą pomoc

Agata Kowalska

Podobno coraz więcej młodych nie ma ochoty na jakąkolwiek aktywność poza szkołą, nic im się nie chce, mają inne ideały. Nic bardziej mylnego. Jedną z grup wyłamującą się temu stereotypowi są harcerze.

Parafia na pomoc służbie zdrowia

Red.

W parafii św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie z inicjatywy wiernych i proboszcza ks. Wojciecha Pelczarskiego zorganizowano zbiórkę środków ochrony indywidualnej i środków dezynfekcyjnych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Kościoły stacyjne

Maciej Orman

Trwa modlitwa w kościołach stacyjnych miasta wyznaczonych przez abp. Wacława Depo. Harmonogram na V tydzień Wielkiego Postu.

NIEDZIELA PODLASKA
48

Kult św. Rocha

Oprac. Ks. Zenon Czumaj

Gdy ludzie widzą swą bezradność, często dopiero wtedy zaczynają szukać pomocy u Boga, wzywając wstawiennictwa świętych.

NIEDZIELA KIELECKA
49

Adoracja z miłości

Agnieszka Dziarmaga

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za kapłanów w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej w Kielcach odbywa się bardzo regularnie – w każdy drugi czwartek miesiąca.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

NIEDZIELA LEGNICKA
50

Transmisje internetowe

Ks. Waldemar Wesołowski

Przeżywamy czas pandemii. Wiele w naszym życiu zmieniło się w tych dniach. Dotyczy to także życia religijnego.

Najlepsze życzenia

Redakcja Niedzieli

NIEDZIELA LUBELSKA
51

Jestem – rozumiem – wspieram

Ks. Mieczysław Puzewicz

Wciąż rozprzestrzeniający się koronawirus dla osób związanych z Centrum Wolontariatu w Lublinie stał się impulsem do niesienia konkretnej pomocy.

NIEDZIELA ŁÓDZKA
52

Jesteśmy bliżej siebie

Justyna Kunikowska

Koronawirus sparaliżował normalne życie regionu łódzkiego. Z ulic, biur, przedsiębiorstw, szkół i wyższych uczelni przeniosło się ono do mieszkań w blokach, domów jednorodzinnych i kamienic.

NIEDZIELA MAŁOPOLSKA
53

Symboliczna latarnia morska

M.F.-S.

Codziennie o godz. 21. 37 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, w Kaplicy Kapłańskiej, gdzie znajduje się płyta z grobu św. Jana Pawła II z jego relikwiami krwi, duszpasterze rozpoczynają modlitwę Aktem poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Pomagamy sobie

Maria Fortuna-Sudor

NIEDZIELA PRZEMYSKA
54

Nie traćmy ufności

Ks. Zbigniew Suchy

„Jutro to jest dziś, tylko trochę dalej”, napisał Norwid. Dziś w całym świecie nikt nie potrafi przewidzieć tego, co dalej. Dla człowieka wierzącego podstawą tego, co dalej, jest modlitwa.

Zarządzenie Metropolity Przemyskiego z dnia 13 marca 2020 r.

W poczuciu odpowiedzialności za siebie nawzajem oraz w trosce o zdrowie i życie, proszę o przekazanie – wszelkimi dostępnymi środkami medialnymi i komunikacyjnymi – wiernym przebywającym na terenie archidiecezji przemyskiej zachęty do skorzystania z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w kościele we Mszy św.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

NIEDZIELA RZESZOWSKA
55

Tajemnice Chrystusowych ran

Ks. Paweł Batory

Jednym z najcenniejszych dzieł sztuki na terenie diecezji rzeszowskiej podejmującym tematykę pasyjną jest obraz Misericordia Domini – Miłosierdzie Pańskie z kościoła św. Wawrzyńca w Warzycach koło Jasła.

NIEDZIELA SANDOMIERSKA
56

W służbie Bogu i człowiekowi

Ks. Wojciech Kania

W Raniżowie odbył się jubileusz Eugeniusza Chorzępy, długoletniego organisty w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bądźmy razem

NIEDZIELA SOSNOWIECKA
57

Są dla nas wzorem

Piotr Lorenc

Przybywaj!

Ks. Tomasz Zmarzły

Po raz pierwszy, i to nie dlatego, że nie mam weny, nie wiem o czym pisać. Czy o dramatycznej sytuacji, której nie warto pogłębiać, czy o radości, której mimo wszystko potrzebujemy jak powietrza?

NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
58

Misje u stóp Krzyża

Dr Irena M. Lewicka

Dzieci Boże są silne Bogiem, doznają pociechy i mocy ze zwycięstwa Chrystusa na Drzewie Krzyża. Krzyż jest drogą zbawienia i znakiem nadziei.

NIEDZIELA ŚWIDNICKA
59

Spowiednik z dyplomem

xmb

Dwudziestu pięciu księży z terenu całego kraju uzyskało dyplom ukończenia Szkoły dla Spowiedników podczas zakończonej niedawno jej 16. edycji w Skomielnej Czarnej koło Krakowa.

Modlitwy pokutne

xmb

W dobie pandemii koronawirusa w wielu parafiach naszej diecezji kapłani o godz. 20.30 gromadzą się w kościołach na modlitwie różańcowej.

Maryjo przyjdź nam z pomocą

xmb

NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
60

Obozowa szklanka

Joanna Kruczyńska

Sytuacje ekstremalne są najlepszym testem na człowieczeństwo. Wszystkim nam przyszło tego doświadczyć. Czy znamy takich, którzy ten test już zaliczyli?

NIEDZIELA WARSZAWSKA
61

Ważna jest sąsiedzka wrażliwość

Z ks. Kamilem Chojnackim, dyrektorem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, rozmawia Łukasz Krzysztofka

Zwycięstwo miłości

ŁK

Pamiętajmy o tym, że jednak ostatecznie wszystko w życiu naszym sprowadza się do krzyża – mówił kard. Wyszyński.

... flesz

at

NIEDZIELA WROCŁAWSKA
62

Żołnierze Jezusa na warcie

Agnieszka Bugała

https://www.niedziela.pl/artykul/147649/nd/

Abp Kupny przy grobie bł. Czesława

AB

Grób bł. Czesława, patrona Wrocławia, znajduje się we wrocławskim kościele Ojców Dominikanów. To tu 20 marca modlił się wrocławski metropolita

NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
63

Od powietrza... wybaw nas Panie!

Joanna Ferens

Gdy trwoga i lęk zawładnęły sercami wierzących, zawsze zwracali się o ratunek do Boga. Także teraz, kiedy przeżywamy trudny czas, trzeba prosić Boga o miłosierdzie.

Gotowi, by służyć

o. Bogdan Klóska, animator liturgicznej służby ołtarza

Po rocznym przygotowaniu, tradycyjnie w II Niedzielę Wielkiego Postu miała miejsce miła uroczystość w naszej parafii, w Horyńcu-Zdroju.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

NIEDZIELA - ASPEKTY. KATOLICKIE PISMO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
64

Festiwal Życia wciąż trwa

Kamil Krasowski

W tym roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego, związana z inauguracją Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, miała szczególny wymiar. Z powodu pandemii koronawirusa i podjętej przez wielu kwarantanny przeżywaliśmy ją w naszych domach.

moim zdaniem
65

Dziennik zarazy 2

Witold Gadowski

Europa Christi
69-76

List do Przyjaciół idei św. Jana Pawła II Patrona Europy!

ks. Ireneusz Skubiś

19 852 osób podpisało Petycję do papieża Franciszka, by ogłosił św. Jana Pawła II patronem Europy

Zajmijmy się ekonomią i gospodarką w duchu chrześcijańskim

Jan Michał Małek

Korzenie antropologiczne współczesnego kryzysu cywilizacyjnego

Pavol Mačala

Walczmy o trzeźwość narodu

Krzysztof Rudzki

Refleksja pilnie pożądana

Marian Miszalski

Socjalizm w czasach ostatecznych

Andrzej Stanisławski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna