Reklama

Kościół

Argentyna: biznesmen zostanie wyniesiony na ołtarze?

2025-01-14 07:17
Enrique Shaw

pl.wikipedia.org

Enrique Shaw

Nabiera tempa proces beatyfikacyjny argentyńskiego biznesmena Enrique Shawa (1921-1962). Cud przypisywany jego wstawiennictwu przeszedł etap medyczny i będzie go obecnie oceniać komisja teologów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wicepostulator procesu, biskup polowy Argentyny Santiago Olivera poinformował o tym z Rzymu 9 stycznia argentyńską agencję katolicką AICA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjaśnił, że cudowne uzdrowienie „potwierdziły wprawdzie konsultacje lekarskie, ale musimy być bardzo ostrożni, ponieważ sprawę bada komisja teologów, a następnie zajmą się nią biskupi i kardynałowie”. Hierarcha zaznaczył, że „jeśli wszystko pójdzie dobrze, prefekt Dykasterii kard. Marcello Semeraro przedstawi Ojcu Świętemu zezwolenie na ogłoszenie dekretu beatyfikacyjnego”.

Enrique Shaw Tornquist był człowiekiem świeckim, biznesmenem, mężem i ojcem.

Urodził się jako najmłodszy z 8 dzieci 26 lutego 1921 roku w Paryżu, gdzie jego ojciec przebywał służbowo. Dwa lata później cała rodzina powróciła do Argentyny. Gdy chłopiec miał 4 lata, zmarła jego matka Sara Tornquist. Ojciec Alejandro ożenił się po raz drugi, a formację syna powierzył znajomemu kapłanowi. Za swoją nową matkę Enrique uznał Maryję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po nauce w kolegium, prowadzonym przez braci szkolnych, w którym pielęgnował i pogłębiał swoją pobożność, w wieku 14 lat wstąpił do Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie również dawał niezwykłe świadectwo wiary, a podczas rejsów po morzach południowych odkrył w sobie zaangażowanie do pracy apostolskiej.

Reklama

W 1943 ożenił się z Cecilią Bunge, z którą miał dziewięcioro dzieci. Była to przykładna, wzorowa rodzina, pełna radości życia i otwarta na potrzeby bliźnich. W 1945 Enrique poprosił o zwolnienie z Argentyńskich Sił Zbrojnych, aby odpowiedzieć na powołanie Boże do prowadzenia szczególnej misji. Początkowo chciał zostać zwykłym robotnikiem, ale za radą jednego z księży wybrał inną drogę działania - jako przedsiębiorca. Szybko awansował na jednego z dyrektorów firmy Cristalerías Rigolleau SA, stając się przykładem przełożonego troszczącego się o pracowników, traktującego ich jak braci, starającego się pomagać wszystkim potrzebującym.

Jednocześnie aktywnie działał w Akcji Katolickiej, której gałęzi męskiej od 1961 przewodniczył i w Chrześcijańskim Ruchu Rodzinnym, którego był współtwórcą. W 1952, idąc za wskazówkami i korzystając z pomocy belgijskiego kapłana, późniejszego kardynała, Josepha Cardijna (1882-1967), wybitnego znawcy katolickiej nauki społecznej, współzałożył Chrześcijańskie Stowarzyszenie Liderów Biznesu. Był płodnym pisarzem i wydał wiele książek, głosił wykłady, uczestniczył w licznych konferencjach i kongresach.

W 1946, na wezwanie Piusa XII i episkopatu swego kraju, wraz z grupą innych przedsiębiorców organizował pomoc dla powojennej Europy. Zamierzał także stworzyć instytucję, mającą za zadanie uczynienie biznesmenów „bardziej chrześcijańskimi”. Ustanowił też fundusz emerytalny i plan opieki zdrowotnej, aby zapewnić pracownikom usługi medyczne i finansowe w takich okolicznościach, jak choroba i nowe porody.

W 1955 padł ofiarą antykatolickich prześladowań ze strony administracji ówczesnego prezydenta Juana Perona (1895-1974) i trafił do więzienia. Pomagał tam swym towarzyszom niedoli, dostarczając im materace, które przynosili mu krewni, a także żywność.

W 1961 jego firmę sprzedano amerykańskiemu funduszowi powierniczemu, który zamierzał zwolnić ponad tysiąc osób. Shaw sprzeciwiał się temu i opracował plan zatrzymania wszystkich pracowników.

Jedną z jego inicjatyw było stosowanie katolickiej nauki społecznej w zakładach pracy.

W 1957 wykryto u niego raka. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia do końca życia starał się być aktywny. 9 lipca 1962 spotkał się ze swymi współpracownikami i załogą firmy, aby im podziękować za ofiarowane za niego modlitwy i za dar krwi, który przedłużył mu życie. Enrique Shaw zmarł 27 sierpnia 1962 w wieku 41 lat.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 25 września 2001 za pontyfikatu św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio, który później - już jak papież Franciszek - 24 kwietnia 2021 zatwierdził dekret, uznający heroiczność cnót Shawa i ogłaszający go „Sługą Bożym”.

Podziel się:

Oceń:

+34 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach w Polsce

Samochód-kaplica, którym podróżowała Matka Boża w Obrazie Nawiedzenia. Człuchów, 29 października 1961 r.

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Samochód-kaplica, którym podróżowała Matka Boża w Obrazie Nawiedzenia. Człuchów, 29 października 1961 r.

Pewnie o tym nie wiedział, ale swoim duszpasterskim projektem wyruszenia jasnogórskiej Hodegetrii w pielgrzymkę po ziemi ojczystej przywrócił najstarszą tradycję związaną z pierwszą ikoną Matki Bożej Wskazującej Drogę – z przesławną Hodegetrią czczoną w stolicy Bizancjum, w Konstantynopolu. I zgodnie z tą tradycją wszedł na drogę znaczoną cudami.

Więcej ...

Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji o Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji

2025-01-27 14:23

Vatican Media

Obchody Roku Jubileuszowego 2025 w Rzymie rozpoczęły się od Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. Odbył się w dniach 24 - 26 stycznia i był pierwszym z głównych wydarzeń Roku Świętego. O tym ważnym wydarzeniu Włodzimierz Rędzioch rozmawiał z Paolo Ruffinim, prefektem Dykasterii ds. Komunikacji.

Więcej ...

Prezydent RP: upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu

2025-01-27 16:59

PAP/Jarek Praszkiewicz

„Obozy takie jak Auschwitz zostały zbudowane, aby realizować plan zagłady narodu żydowskiego. Był to zbrodniczy plan Hitlera i nazistowskich Niemiec, mający na celu dokonanie ich eksterminacji. Upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu, w tym ponad 3 miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej” - powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...