Reklama

Niedziela 14/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Eucharystia w domu

Ks. Jarosław Grabowski

Zróbmy wszystko, by w tych trudnych okolicznościach jak najlepiej przeżyć Mszę św.

obserwator
5-8

Obserwator

Do przyjęcia Pana Boga oraz mocy wiary – która wyzwala ze strachu i daje nadzieję – zachęcał papież Franciszek w homilii poprzedzającej nadzwyczajne błogosławieństwo „Urbi et Orbi”. Zakończyło ono modlitwę o miłosierdzie Boże dla ludzkości pogrążonej w pandemii COVID-19.

Kot to nie alibi

Wojciech Dudkiewicz

Jest nam źle. Musimy – przynajmniej duża część z nas – siedzieć w domach, nie wychodzić. Chyba że – góra – w dwie osoby, z psem, po zakupy i do pracy, jeśli jeszcze dycha, lub do szpitala zakaźnego. Nawet wyprowadzenie kota nie stanowi dobrego alibi dla pana policjanta, bo przecież kot nie lubi wychodzić, żadna pandemia go nie rusza.

uwaga!
9

Potrzebujesz pomocy PZU? Nie musisz wychodzić z domu!

Zdrowie jest najważniejsze. Ze względu na zagrożenie koronawirusem PZU zachęca, by korzystać z jego usług na odległość – przez telefon i internet. W ten sposób można wystąpić o wypłatę odszkodowania lub świadczenia, wezwać pomoc czy umówić się z lekarzem, ale także dowiedzieć się, jak bez wychodzenia z domu opłacić składkę ubezpieczenia na życie.

temat numeru
10-15

Msza św. krok po kroku

Ks. Tomasz Bać

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Namiastka na czas pandemii

Ks. Janusz Chyła

Mamy powszechny dostęp do mediów, w tym katolickich. W czasie trwania pandemii, korzystając z dyspensy od udziału we Mszy św. niedzielnej w kościele, warto, byśmy się zastanowili, jak uczestniczyć w Liturgii za ich pośrednictwem.

Uczestniczę czy oglądam?

Ks. Adrian Put

Wydarzenia ostatnich tygodni spowodowały, że bardzo wielu z nas ograniczyło swój udział w praktykach religijnych do domowych modlitw i oglądania transmisji Mszy św.
Kolejne niedziele uświadamiają nam, jak wielkim darem jest Eucharystia i jak bardzo brakuje nam jej wspólnotowego przeżywania.

rekolekcje wielkopostne
16

Bezduszność

Ks. Krzysztof Pawlina

Zdarzają się ludzie, o których mówimy, że nie mają serca. Nazywamy ich bezdusznymi, czyli ludźmi bez duszy. To stare polskie słowo „bezduszność” przypomina, że najgłębszym źródłem ludzkiego życia jest nie serce, lecz dusza.

przygotowanie do beatyfikacji - Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (4)
17-20

Nawiedzenie – bliskość Boga i Maryi w naszym życiu

Ks. dr hab. Janusz Królikowski, profesor UPJPII, Członek Komisji Maryjnej KEP

Dzięki nawiedzeniu wiemy, że całe nasze życie powinniśmy poddać wszechmogącemu Bogu, tak jak je poddała Maryja, aby „uczynił w Niej wielkie rzeczy”.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach w Polsce

Wincenty Łaszewski

Pewnie o tym nie wiedział, ale swoim duszpasterskim projektem wyruszenia jasnogórskiej Hodegetrii w pielgrzymkę po ziemi ojczystej przywrócił najstarszą tradycję związaną z pierwszą ikoną Matki Bożej Wskazującej Drogę – z przesławną Hodegetrią czczoną w stolicy Bizancjum, w Konstantynopolu. I zgodnie z tą tradycją wszedł na drogę znaczoną cudami.

wspomnienie
21-22

Nauczyciel i świadek wiary

Ks. prof. Czesław Bartnik we wspomnieniu abp. Wacława Depo.

Pokazywał, że Bóg jest Ojcem

Damian Krawczykowski

„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”. Te słowa św. Pawła idealnie pasują do ks. Piotra Pawlukiewicza – powiedział na wstępie Mszy św. pogrzebowej warszawskiego kapłana bp Rafał Markowski.

polecamy
23

Na drodze Chrystusa – nowa książka abp. Marka Jędraszewskiego

Podczas Wielkiego Postu serca wielu z nas rwą się do tego, aby iść do kościoła i w skupieniu oraz modlitwie przygotować się do przeżycia męki Pana, a następnie Jego radosnego zmartwychwstania. Niestety, ten rok jest inny. Smutny to widok, gdy nagle widać puste kościoły. Oznacza to jednak, że do Świąt Wielkanocnych tym razem musimy się przygotować inaczej

pamięć
24-25

Wstrząsające wota

Maciej Orman

Gdy się na nie patrzy, można z wdzięcznością pomyśleć o ich właścicielach i z ich życiorysów zaczerpnąć inspiracji do życia w służbie innym. W Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze znajdują się pamiątki po tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

punkt widzenia
26-27

Chronimy Polaków w czasie epidemii

Artur Stelmasiak rozmawia z Tomaszem Chróstnym

Gdy będziemy mieli dodatkowe uprawnienia, będziemy mogli skutecznie przeciwdziałać wyzyskowi zwykłych konsumentów w czasie epidemii – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

sprawy rodzinne
28-29

Jak – dobrze! – przeżyć Triduum Paschalne

Tomasz Strużanowski

Czy potrafię zaufać mojemu Bogu, kiedy przychodzą cierpienie, ból, życiowa porażka, tragedia? Czy to On jest moją główną, najważniejszą polisą ubezpieczeniową – np. teraz, w czasach zarazy?

dobre rady
30

Słodkości na wielkanocnym stole

j.m.

W Święta Wielkanocne wiele czasu spędzamy z rodziną przy stole – w tym roku będzie zapewne podobnie, choć w mniejszym gronie

Mazurek do wykonania z dziećmi

Jolanta Marszałek

Przepis.

Sernik z rodzynkami bez spodu

Jolanta Marszałek

Przepis.

niedziela z kulturą
31-41

Program telewizyjny

Księża jak katyńskie krzyże

Sławomir Błaut

Kim byli kapelani wojskowi zamordowani przez Sowietów wiosną 1940 r.? Źródła nie pozostawiają złudzeń, jak niska była cena ich życia. Każdy z katów biorących udział w zbrodni katyńskiej otrzymał gratyfikację, za którą mógł kupić 2 kg chleba...

widziane z prowincji
41

Lekcja pokory

Marian Salwik

W starciu z koronawirusem – strukturą niezaliczaną nawet do organizmów – bezsilność człowieka jest wręcz spektakularna.

Niedziela z kulturą
42

Krzyżówka

prasa zagraniczna
42

Prasa zagraniczna

pr

prosto z danii
43

Najszczęśliwsi ludzie i wirus

Justyna Zbroja

Sklep spożywczy w Thisted na północy Danii. Kilkanaście osób i cisza. Zawsze było tu gwarno, ludzie wymieniali uprzejmości, bo miejscowość nieduża, wszyscy się znają, przynajmniej na osiedlu, gdzie jest sklep. Ta cisza powoduje, że mam skojarzenie z rekolekcjami ignacjańskimi...

moim zdaniem
44-45

Czas Kościoła

Ks. Ireneusz Skubiś

Dzisiaj wyraźnie widać, kto jest gospodarzem świata. To nie pyszny, przemądrzały człowiek.

W poezji wiara i ukojenie

Grzegorz Polak

Więc pracuj po prostu i ufaj. A w siebie wchodź na tyle, by wiedzieć o swej pysze (to już pokora). I raczej pilnuj woli. Karol Wojtyła, Profile Cyrenejczyka.

NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
46

Błogosławiony czas

Monika Jaworska

Kościół na Podbeskidziu w czasie epidemii włącza się w różne działania, które niosą pomoc – zarówno duchową, jak i poprzez konkretne czyny.

Sarkandrowe przesłanie

MJ

NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
47

Napełniać nadzieją

BP

Niedziela rozmawiała z księżmi proboszczami o tym, jak parafie pomagają ludziom w różnych sprawach, by w czasie epidemii zachowali łączność z Kościołem.

Parafia on-line

Beata Pieczykura

Jak, będąc w domu, być razem i napełniać się nadzieją? Jest na to sposób: wspólna modlitwa transmitowana na Facebooku jednej z parafii w Częstochowie.

U św. Brata Alberta

Maria Galińska

Robią zakupy. Rozmawiają przez telefon. Chcą być jak św. Brat Albert. Jak przez małe gesty wspólnota parafialna w Częstochowie-Kiedrzynie dodaje sobie nawzajem otuchy?

Trwa modlitwa w kościołach stacyjnych miasta

Maciej Orman

NIEDZIELA PODLASKA
48

Wspierajmy się nawzajem

Monika Szczepańczyk

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w miarę możliwości wspiera w bardzo trudnym czasie pandemii wielu potrzebujących.

NIEDZIELA KIELECKA
49

W Jędrzejowie jest kaplica adoracji

Agnieszka Dziarmaga

Powstała w obrębie klasztorno-kościelnych murów, a uroczystego przeniesienia Najświętszego Sakramentu dokonał bp Jan Piotrowski w asyście kapłanów i zakonników.

NIEDZIELA LEGNICKA
50

W kościołach, na ulicach, w domach

Ks. Piotr Nowosielski

Trwa niespotykany dotąd czas Wielkiego Postu. Stąd nie brakuje inicjatyw, które mają pomóc w jego przeżyciu.

Porady on-line w czasie pandemii

Ks. Waldemar Wesołowski

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie zmieniła sposób swojego funkcjonowania

NIEDZIELA LUBELSKA
51

Chcemy pomagać

Urszula Buglewicz

Gdy w natarciu jest koronawirus, ludzie odkrywają w sercach niezmierzone pokłady wrażliwości i chęci niesienia pomocy. Przykładem są pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

NIEDZIELA ŁÓDZKA
52

Dobro też jest zaraźliwe

Marcin Bugaj

Trwa pandemia. Dla świata koronawirus jest liczbą zarażonych, zmarłych, wyzdrowiałych. Wśród statystyk nikną ludzie. Nie widać ich twarzy, nie znamy ich historii.

Nieśmy pomoc

Red.

NIEDZIELA MAŁOPOLSKA
53

Być dla innych

Anna Bandura

Czterdziestu dorosłych i tyle samo dzieci. Tak wyglądają cotygodniowe spotkania pierwszej wspólnoty neokatechumenalnej przy bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie.

Mimo drzwi zamkniętych

Anna Bandura

Prawie 300 młodych zdecydowało się podjąć ścisły post, a ponad 50 członków ruchów młodzieżowych codziennie gromadzi się przed ekranami telefonów na Koronce do Bożego Miłosierdzia

NIEDZIELA PRZEMYSKA
54

Uklęknij i wstań!

+ Adam Szal, Arcybiskup Metropolita Przemyski

Z uwagi na stan epidemii uniemożliwiający fizyczne uczestnictwo w Niedzieli Palmowej, Metropolita Przemyski zachęca młodych do duchowego spotkania przy krzyżu, by wstać umocnionymi i pełnymi życia.

Papież Franciszek – ŚDM 2020

SMAP Błażowa

Ks. Tadeusz Biały

NIEDZIELA RZESZOWSKA
55

Mów prawdę!

Ks. Krzysztof Bal

Do grona lekarzy, pielęgniarek i wielu innych środowisk, które proszą pacjentów o uczciwość i odpowiedzialność, dołączają kapelani rzeszowskich szpitali, prosząc, aby pacjenci mówili prawdę o swojej sytuacji.

Radcy prawni pomagają

Iwona Kosztyła

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie organizuje wsparcie dla osób potrzebujących, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

Infolinia wsparcia psychologicznego

Iwona Kosztyła

Caritas – pomoc przez telefon

S. Agata

NIEDZIELA SANDOMIERSKA
56

Mamy otwarte serca

Ks. Wojciech Kania

Wydawałoby się, że z obawy o własne zdrowie i życie zamkniemy również swoje serca na potrzeby innych, jak zamykamy się w naszych domach i mieszkaniach, słuchając zarządzeń państwowych

Duchowe wsparcie

Ks. Wojciech Kania

Kościół sandomierski pragnie otoczyć troską wszystkich, którzy potrzebują duchowego wsparcia.

NIEDZIELA SOSNOWIECKA
57

Wideorekolekcje

Piotr Lorenc

Smutny widok pustych świątyń zmusza kapłanów do szukania innych pomysłów, jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do parafian.

Caritas w akcji

PL

Caritas Diecezji Sosnowieckiej uruchomiła centra kryzysowe w poszczególnych miastach diecezji. Chodzi o jak najszybsze docieranie z pomocą do potrzebujących wsparcia seniorów

NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
58

Wybaw nas, Panie!

Ks. Robert Gołębiowski

Czas Wielkiego Postu 2020 r. naznaczony został specyficznym wymiarem cierpienia. Cały świat zjednoczył się, by przeciwstawić się groźnemu wirusowi, który atakuje organizm człowieka i zbiera bolesne żniwo.

NIEDZIELA ŚWIDNICKA
59

Szeroki strumień pomocy

Ks. Mirosław Benedyk

Pracownicy Caritas Diecezji Świdnickiej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej wspólnie troszczą się o osoby objęte kwarantanną.

NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
60

Nieść ludziom Boga

Ewa Melerska

Okres kwarantanny i odosobnienia, dla niektórych trudny do przyjęcia, jest dla nas wszystkich sprawdzianem z miłości i posłuszeństwa.

NIEDZIELA WARSZAWSKA
61

Pomoc w czasach zarazy

MW

Na epidemię koronawirusa parafie odpowiedziały „epidemią” pomocy.

... flesz

mw

W górę serca

ŁK

Kard. Wyszyński był człowiekiem niegasnącej nadziei. Wlewał ją w serca Polaków w czasach komunizmu. I wlewa ją w nasze serca dzisiaj.

NIEDZIELA WROCŁAWSKA
62

Kościół bliżej ludzi

Grzegorz Kryszczuk

W trudnych czasach Kościół zawsze był blisko człowieka. Obecna sytuacja pokazuje, że ta reguła sprawdza się i tym razem. Oprócz wielkiej narodowej modlitwy, Kościół podejmuje bowiem także wiele inicjatyw charytatywnych.

Błagamy o modlitwę

AB

Dla całego Kościoła jest to wielkie wyzwanie, by nadal, we wszelki możliwy sposób towarzyszyć człowiekowi potrzebującemu naszej pomocy – zarówno tej materialnej, jak i duchowej

NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
63

Odszedł, by być bliżej

Ks. Krzysztof Hawro

24 marca 2020 r. w szpitalu w Puławach zmarł ks. Henryk Borzęcki. Był 9. ofiarą koronawirusa w Polsce.

NIEDZIELA - ASPEKTY. KATOLICKIE PISMO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
64

e-Kościół w czasach kwarantanny

Ks. Adrian Put

Kilka tygodni bez uczestniczenia w Mszy św. spowodowało, że musieliśmy poszukać nowych dróg dotarcia z Dobrą Nowiną do innych. Internet i rzeczywistość wirtualną dopiero teraz wykorzystujemy na tak dużą skalę.

moim zdaniem
65

Dziennik zarazy 3

Witold Gadowski

Stoimy na skraju nieznanego, które wygląda tak, jakby miało nas niechybnie pochłonąć. Kto pierwszy postawi stopę na wodzie?

niedziela liturgiczna
III-VIII

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów, mówiąc im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie uwiązaną oślicę i przy niej źrebię. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam ktoś coś mówił, powiecie: «Pan ich potrzebuje i zaraz je odeśle»”.

Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie!

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Jezus, przybywając uroczyście do Jerozolimy, kończy swoje ostatnie „wstępowanie” do Miasta Świętego. „Wstępowanie” to biblijne określenie pielgrzymowania do świątyni jerozolimskiej.

Hosanna Synowi Dawida

Ks. Tomasz Siemieniec

Czym jest Komunia św. duchowa?

Ks. Jan Powroźnik

Chciałabym zapytać o Komunię św. duchową. Nie bardzo rozumiem, na czym ona polega. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, n. 1347-1350

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Reklama

Najpopularniejsze

Przez Halloween do opętania? - sprawdź, co mówi...

Wiara

Przez Halloween do opętania? - sprawdź, co mówi...

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które...

Wiara

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które...

Kiedy biskup Jan był Jasiem - 1. rocznica śmierci bp....

Kościół

Kiedy biskup Jan był Jasiem - 1. rocznica śmierci bp....

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Polska

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Wiara

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...