Biskup Tadeusz Rakoczy Mszą św. w kościele pw. św. Jerzego w Cieszynie uroczyście zainaugurował 1 października Rok Biskupa Franciszka Śniegonia na Śląsku Cieszyńskim. W niedzielę 20 października w tym samym kościele po nabożeństwie różańcowym historyk Ryszard Macura wygłosił wykład poświęcony życiu pierwszego biskupa cieszyńskiego Franciszka Śniegonia (1809-91) oraz jego konsekracji biskupiej, która miała miejsce w Cieszynie 130 lat temu. Prelegent ubogacał wykład projekcją multimedialną.
Reklama
30 września 1883 r. biskup wrocławski Robert Herzog konsekrował ks. Franciszka Śniegonia w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Wcześniej Biskup był radcą Generalnego Wikariatu w Cieszynie (od 1859 r.), wikariuszem generalnym dla ówczesnego austriackiego Śląska z siedzibą w Cieszynie oraz proboszczem w kilku parafiach, w tym w Cieszynie (od 1872 r.). W uroczystości konsekracji uczestniczyli sufragan wrocławski Hermann Gleich i biskup krakowski Albin Dunajewski, a dla samego miasta było to wydarzenie wielkiej rangi. Biskup Franciszek Śniegoń pełnił swoją funkcję do 1891 r. Był znany z zaangażowania w działalność charytatywną, dbał o ubogich, a także o edukację dzieci. Był świadkiem wiary, biskupem szerzenia oświaty, opiekunem dzieci, a drobną codzienną pracą pokazywał, że można budować siłę polskości. Dla biskupa Franciszka Śniegonia drogę Kościoła stanowił drugi człowiek. Z jego pomocą założono w Cieszynie Polski Dom Katolicki, Śląskie Towarzystwo Prasowe im. św. Jadwigi oraz Związek Śląskich Katolików.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup Franciszek Śniegoń zmarł 3 lipca 1891 r. Pochowano go na cmentarzu przyszpitalnym przy kościele pw. św. Jerzego w Cieszynie. Takie było jego życzenie, ponieważ chciał pozostać wśród prostego ludu, któremu służył właśnie w tym miejscu.
Wykładowi historyka towarzyszyła poezja Kazimierza Józefa Węgrzyna. Poeta deklamował swoje wiersze, także te, które poświęcił osobie wybitnego Biskupa.