Reklama

Niedziela 44/2013

Szczegółowy spis treści

2

Tajemnica Eucharystii - Sokółka

Ks. Mariusz Boguszewski

W archikatedrze białostockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 18 października br. odbyła się uroczysta premiera muzyczno-poetyckiej opowieści, nawiązującej do cudu eucharystycznego w Sokółce, który miał miejsce przed pięcioma laty w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Antoniego.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Gdy nam urągają...

Ks. Ireneusz Skubiś

Na całym świecie Kościół jest dziś na różne sposoby prześladowany.

URATOWANI PRZEZ KARD. BERGOGLIO
4-5

Lista Bergoglio

Z Nello Scavo rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z Nello Scavo - autorem książki „Lista Bergoglio. Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury. Historia nigdy jeszcze nieopowiedziana” - rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

ŚWIATOWE SPOTKANIE KATECHETÓW Z PAPIEŻEM FRANCISZKIEM
6

Papież Franciszek do katechetów

Niosą w sobie pamięć o Bogu

Iwona Łosiewicz

W dniach 25 września - 2 października 2013 r. grupa katechetów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z diecezjalnymi wizytatorami katechetycznymi: s. dr Bernadettą Lewicką i ks. dr. Pawłem Płaczkiem odbyła pielgrzymkę do Rzymu na Światowe Spotkanie Katechetów z Ojcem Świętym Franciszkiem.

FILM O PAPIEŻU FRANCISZKU
7

Człowiek, który zmienia świat

(akw)

Powstał pierwszy polski film dokumentalny o papieżu Franciszku „Papa Francesco. L’uomo che sta cambiando il mondo” (Papież Franciszek. Człowiek, który zmienia świat).

Z WATYKANU
8

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z KRAJU
11

Z kraju

ROZMOWA „NIEDZIELI”
12-13

Polska w oczach Prymasa

Z abp. Józefem Kowalczykiem rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

O światowym znaczeniu Kościoła w Polsce, aspekcie prawnym tzw. odpowiedzialności zbiorowej i potrzebie uświadamiania ludziom starej metody działania księcia ciemności z abp. Józefem Kowalczykiem, prymasem Polski, rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś.

SACRUM I PROFANUM
14

Wampiry kontra zaduszki

Iwona Galińska

Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, obchodzone 2 listopada, to dni głęboko zakorzenione w naszej kulturze.

WYDOBYWANIE PRAWDY HISTORYCZNEJ
15

Prymas Wyszyński na Vaticanum II

Ks. Jacek Kapuściński

Papież Jan Paweł II w swoim testamencie napisał: „Stojąc na progu trzeciego tysiąclecia «in medio Ecclesiae», pragnę raz jeszcze wyrazić wdzięczność Duchowi Świętemu za wielki dar Soboru Watykańskiego II, którego wraz z całym Kościołem - a w szczególności z całym Episkopatem - czuję się dłużnikiem.

KOŚCIÓŁ W CZECHACH
16-17

Wiara w kraju ateistów

Z ks. Jaroslavem Brožem rozmawia Agnieszka Malińska

Z ks. Jaroslavem Brožem - rzymskokatolickim kapłanem z diecezji Hradec Králové, wykładowcą na Uniwersytecie Karola w Pradze - rozmawia Agnieszka Malińska.

17

Kard. Dominik Duka ostrzega przed powrotem sierpa i młota

(RV/Praga)

Losy Polaków deportowanych po 17 września 1939 r.

(Red.)

GŁOSY EKSPERTÓW
18

Najnowsza metoda walki z Kościołem pod hasłem walki z pedofilią

Ks. Józef Krukowski

W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i w krajach Europy Zachodniej (w szczególności w Irlandii) wystąpiło zjawisko agresji wobec Kościoła katolickiego w formie fali oskarżeń, jakoby zwłaszcza duchowni mieli być sprawcami przestępstw na tle seksualnym w postaci molestowania nieletnich, a władze Kościoła katolickiego tolerowały tego rodzaju przestępców.

19

Konserwatyści blokują aborcję w PE

Mirosław Piotrowski

Parlament Europejski odesłał sprawozdanie ws. zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego do Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. Tym samym nie doszło 22 października br. do zapowiadanego przyjęcia rezolucji, która postulowała m.in. uznanie aborcji za podstawowe prawo człowieka.

Rola religii w budowaniu pokoju i rozwiązywaniu konfliktów

(ksCC)

O roli religii w procesie budowania pokoju i rozwiązywania konfliktów mówiono podczas konferencji w Nikozji (Cypr).

MÓWIĄ FAKTY
20-21

Słowem można skazać na śmierć

Ks. Janusz Goraj SDB

Kard. Joseph Bernardin, którego w listopadzie 1993 r. oskarżono o seksualne molestowanie byłego już kleryka seminarium duchownego, wyznał: „Prosta prawda zawierała się w kilku słowach: nigdy nie zrobiłem tego, co mi zarzucano”. Okazało się jednak, że arcybiskup Chicago padł ofiarą świadomego oczernienia.

ŚLEDZTWO SMOLEŃSKIE
22-23

Konferencja wyśmiewanych naukowców

Artur Stelmasiak

Jeśli fakty nie pasują do teorii, tym gorzej dla faktów - ta parafraza słów Hegla najlepiej ukazuje stan debaty o Smoleńsku. Każdy naukowy fakt podważający oficjalną wersję katastrofy od razu jest wyśmiewany.

WAŻY SIĘ LOS SZEŚCIOLATKÓW
24

Czy Sejm uratuje maluchy?

Artur Stelmasiak

Zebrane podpisy pod wnioskiem referendalnym ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków wywołały burzliwą dyskusję w Sejmie. Milion obywateli spotkało się z wielką arogancją i butą władzy.

RODZINA ZAGROŻONA
25

GENDER wchodzi do szkół i przedszkoli

Z bp. Markiem Mendykiem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski

O ideologii gender z bp. Markiem Mendykiem - przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego - rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

ROK JANA MATEJKI
26-27

Miejsce pierwsze po Krakowie

Maria Fortuna-Sudor

Był malarzem, pedagogiem, dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych, kolekcjonerem, obrońcą zabytkowej architektury, popularyzatorem historii Polski, patriotą, a także mężem i ojcem. W 2013 r. przypadają okrągłe rocznice dwóch dat wyznaczających życie Jana Matejki

28

Wszystko mi poustawiał

Wspominając rozmowę z duszpasterzem parafii św. Floriana w Krakowie - ks. Karolem Wojtyłą, Jacek Fedorowicz powiedział po latach: „Wszystko mi poustawiał”. O wydanych właśnie misteriach paraliturgicznych, w których brał udział ówczesny student Politechniki Krakowskiej, rozmawiam z jego synem ks. Szymonem Fedorowiczem.

ODKRYTE TEKSTY KS. KAROLA WOJTYŁY
29

Tajemnica Boga

Małgorzata Cichoń

- Kartki, które posiadam, mają ślady pozginania na 8 razy, żeby zmieściły się do kieszonki koszuli czy spodni. Przychodził tato na próbę, wyciągał z kieszeni i czytał - mówi ks. Szymon Fedorowicz, syn nieżyjącego już Jacka, inżyniera po Politechnice Krakowskiej.

9 LISTOPADA - ŚWIĘTO POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ
30

Katedra świata

Ks. Jacek Molka

Gdyby zapytać statystycznego katolika, która świątynia na świecie jest najważniejsza, to raczej bez wahania odpowiedziałby, że jest nią Bazylika św. Piotra w Rzymie. Odpowiedź byłaby prawdziwa tylko po części. Ten najważniejszy kościół rzeczywiście znajduje się w Wiecznym Mieście. Jest nim jednak Bazylika św. Jana na Lateranie.

WIARA I ŻYCIE
31

Radykalizm bez serca

Ks. Mariusz Rosik

Tomasz zawsze chciał założyć rodzinę. Ale bał się, bo małżeństwo jego rodziców rozpadło się przed laty i każde z nich zbudowało związek z innym człowiekiem.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło

Po co przyszedł Syn Człowieczy?

Ks. Jacek Molka

Jesienna modlitwa

Krzysztof Seweryn Wroński

ROK WIARY
34

Wiara nie jest sprawą prywatną

Ks. Jarosław Grabowski

Encyklika o wierze „Lumen fidei” przypomina nam, że wiara ma wiele imion i nie można jej zredukować do jednego wymiaru. W tej wyjątkowej encyklice „na cztery ręce” Franciszek i Benedykt XVI podają całą gamę określeń, które wskazują na niezwykłe bogactwo tej bosko-ludzkiej rzeczywistości.

Wierzyć - rozwijać się…

Ks. Tadeusz Wójcik

Trwać i wytrwać w wierze: bez przeszkód, bez oschłości, bez duchowego lenistwa - tak byłoby doskonale.

FELIETONY
35

Zmierzyć się z bestią

Zdzisław Skotnicki

Komentując ostatnie ataki dziennikarzy na Kościół, Jasny powiedział do Niedzieli: - Media ze wszystkich sił starają się być tak bardzo zatroskane o stan Kościoła, że przypomina mi się powiedzenie pana Zagłoby: „Diabeł ubrał się w ornat i na mszę ogonem dzwoni”.

Kto sieje wiatr…

Krzysztof Czabański

Ktoś, nie wiadomo kto, dlaczego i w jaki sposób, zaatakował celebrytę znanego z licznych pogardliwych i zniesławiających różnych ludzi wystąpień. Kim by jednak nie był napadnięty, przemoc jest czynem złym.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Medialna kolonizacja polityki

Z Jarosławem Sellinem rozmawia Wiesława Lewandowska

O starej propagandzie sukcesu w nowym wydaniu, kabaretowej publicystyce i źródłach „przemysłu pogardy” z Jarosławem Sellinem rozmawia Wiesława Lewandowska.

MUZEUM PRASY
38-39

Świadectwa naszych sumień

Mateusz Wyrwich

W muzeum prasy w Aachen znajduje się kolekcja ponad 200 tys. gazet, wśród nich również pierwsza gazeta, jaka ukazała się na świecie, a także najmniejsza, zamykająca swą przestrzeń w kilku centymetrach kwadratowych.

LEKCJA HISTORII
40-42

Piaśnica - pomorski Katyń

Marcin Drewa i Piotr Grzybowski

- Musimy ten naród wytępić, od kołyski począwszy. Oddaję wam Polaków w wasze ręce - krzyczał do zgromadzonych przed wejherowskim ratuszem Niemców gauleiter Albert Forster, namiestnik Rzeszy i kierownik NSDAP w okręgu Gdańsk.

KOMENTARZ HISTORYKA
43

Umycie rąk przez Trybunał Strasburski

Andrzej Nowak

Przykro to stwierdzić, ale po raz kolejny siła zwyciężyła nad prawem. Siła strachu przed Rosją Władimira Putina, siła strachu, która oddziałuje na poszczególnych członków Trybunału. Zasiadają w nim przedstawiciele krajów, które są bezpośrednio od Rosji zależne, jak np. Armenia, i krajów, które po prostu chcą robić z Rosją dobre interesy. Z tą Rosją, jaka jest, z tą Rosją, która brutalnie gwałci prawa ludzkie i boskie na swoim terenie.

NA BIEŻĄCO
44

Kłębowisko interesów

Alina Czerniakowska

Młody mieszkaniec Warszawy, zapytany, dlaczego nie poszedł na referendum, mimo że wcześniej sam zbierał podpisy, odpowiedział zniechęcony: „To i tak nic nie zmieniłoby, bo przecież premier powiedział, że obecna prezydent HGW, nawet gdyby była odwołana, i tak zostanie komisarzem”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
45

Spekulacje o konsystorzu

(pr)

Czy nadal będziemy się wstydzić?

(pr)

A jednak jest różnica

(pr)

Czarny rynek

(pr)

PRZYKŁAD Z OPOLSKIEGO
46-47

Na ratunek demografii

Anna Cichobłazińska

Opolszczyzna znajduje się na szarym końcu statystyk demograficznych w Polsce i w Europie: rodzi się tu najmniej dzieci, największy jest odsetek ludzi starszych i nawięcej osób wyemigrowało. Do 2035 r. z mapy regionu zniknie ok. 120 tys. osób, to tak, jakby zniknęło całe Opole.

Sesja demograficzna w Praszce

SPOTKANIA
48

Sesja dla żołnierzy wracających z misji zagranicznych

Ppłk Agnieszka Gumińska

W dniach 8-11 października 2013 r. w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym im. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego Diecezji Płockiej w Popowie odbyła się sesja pt. „Człowiek i wojna” dla żołnierzy weteranów, uczestników misji poza granicami państwa, zorganizowana przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego we współpracy z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności.

FELIETONY
49

Obowiązkowe lekcje ateizmu

Jan Maria Jackowski

Rząd Zielonej Wyspy zadecydował, że w Irlandii zostaną od przyszłego roku wprowadzone w szkołach obowiązkowe lekcje z ateizmu. To pierwszy kraj na świecie, który wprowadza do obowiązkowego programu szkolnego ateizm.

Przyjaciel chorych na trąd

Andrzej Tarwid

Jest lekarzem, doradcą i przyjacielem chorych na trąd. Ewangelizuje czynem, jakim jest posługa i miłość do tych, których inni z lęku oraz uprzedzeń unikają.

GALA LAUREATÓW KONKURSU „KIERUNEK: JASNA GÓRA 2013”
50

Uchwycić w kadrze pątniczego ducha

Anna Cichobłazińska

Czytelnicy „Niedzieli” już po raz ósmy mogli wziąć udział w Konkursie Fotograficznym „Kierunek: Jasna Góra 2013”. Gala laureatów miała miejsce w „Niedzieli” w wigilię wspomnienia bł. Jana Pawła II - pielgrzyma świata.

51

Z Maryją patriotycznie i religijnie

Edyta Hartman

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego, mieszczący się w Częstochowie przy ul. Targowej 29, to placówka szkolna jakich wiele.

LISTY DO „NIEDZIELI”
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Polski emeryt

INICJATYWY
53

Festiwal Psallite Deo w Kętach zakończony

(Red.)

Z „NIEDZIELĄ” NA CO DZIEŃ
54

Włoskie sucharki z migdałami

Jolanta Marszałek

Klasyczny wypiek z Toskanii proponuje red. Marta Januszewska z katolickiego Radia VIA w Rzeszowie. Ciastka podaje się na deser. Wybornie smakują maczane w herbacie czy kawie.

Kalendarium 3-9 XI 2013

Ewa Aszkiewicz

Polska języka dziwna

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Z życia kleryka

Kleryk Tomasz Podlewski

Wybrać wąską ścieżkę, nie autostradę

Z Beniaminem „Beno” Wantulokiem - o jego drodze do Boga - rozmawia Monika Jaworska

Mój punkt widzenia

Sylwia Kaleta

67

Katyńskie Zaduszki

Promocja książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Żonkil na przekór śmierci

Mariusz Rzymek

O pierwszym biskupie cieszyńskim

Monika Jaworska

„PSALLITE DEO” – międzynarodowy i ekumeniczny

Ks. Piotr Bączek

Od 3 lat organizowany w nowej, rozszerzonej formule festiwal trwał 4 dni (17-20 października).

Odważ się zrealizować swoje marzenia!

Natalia Podosek

Małe pomieszczenie - kilkanaście metrów kwadratowych, ale dokonują się w nim niesłychane wydarzenia - ludzie odkrywają, że najgłębsze pragnienia serca, które często były „zamiatane pod dywan”, są możliwe do spełnienia.

Niedziela częstochowska

Papieskie wyróżnienie

Ks. Jacek Molka

W domu zakonnym Sióstr Nazaretanek pw. Opieki św. Józefa przy ul. 7 Kamienic 23 w Częstochowie 22 października miała miejsce niecodzienna uroczystość. Dwie siostry - s. Daria Żółtak i s. Agnieszka Szuta zostały uhonorowane papieskim Medalem Benemerenti.

Rozeznać tajemnicę Bożego miłosierdzia

Ks. Ireneusz Skubiś

Jezus miłosierny, który ukazał się św. Faustynie, objawia się także - oczywiście, nie w sposób tak usystematyzowany teologicznie, raczej jako Boża intuicja - w sercach ludzi.

Biblia Brzeska

Zofia Białas

Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Muzeum Regionalne w Pińczowie 11 października br. zaprosiło wszystkich chętnych na spotkanie poświęcone 450. rocznicy wydania Biblii Brzeskiej.

Modlitwa i tęsknota

Agnieszka Lorek

W dniach 13-14 października w bazylice mniejszej przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu odbyły się Zawierciańskie Dni Dziecka Utraconego obchodzone w ramach Światowego Dnia Dziecka Utraconego.

Niedziela podlaska

Setne urodziny

Elżbieta Wrzosek

14 października to święto bliskie wszystkim pracownikom szkolnictwa, uczniom i ich rodzicom. Tegoroczne obchody Święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Ostrówku były wyjątkowe, gdyż szkoła podstawowa wchodząca w skład tego zespołu obchodziła przy tej okazji swój jubileusz.

Nagrodzono laureatów konkursu „Jan Paweł II w oczach dziecka”

Ks. Artur Płachno

W Muzeum w Bielsku Podlaskim 16 października odbyła się uroczystość wręczenia nagród w 8. Ogólnopolskim Konkursie „Jan Paweł II w oczach dziecka”.

Dzień Papieski w Węgrowie

Marek Sobisz

Podczas obchodów 13. Dnia Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Dialogu” Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur razem z parafią pw. św. Piotra i św. Antoniego w Węgrowie zaprezentowało mieszkańcom miasta ideę powołania do życia tego stowarzyszenia, a także powstania w węgrowskim klasztorze Centrum Dialogu Kultur i Tolerancji Religijnej.

Niedziela kielecka

Hospicjum otwarte już na wiosnę

Katarzyna Dobrowolska

Prawdopodobnie w marcu 2014 roku będą mogli być leczeni pierwsi pacjenci w Hospicjum budowanym przez Kielecką Caritas, przy wsparciu i zaangażowaniu setek darczyńców, instytucji samorządowych, parafian i kapłanów oraz wolontariuszy i z odpisu 1 procenta.

U Jaremy

A.D.

Ojcowie oblaci na Świętym Krzyżu skarżą się (w obawie o niezdrową sensację), że krypta pogromcy Kozaków, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego – słynnego Jaremy z „Ogniem i mieczem”, przyciąga jak magnes.

Z dominikańską fachowością

Agnieszka Dziarmaga

Obecności sióstr dominikanek w Kielcach - wychowawczyń dzieci i młodzieży, obecnie prowadzących Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Matki Kolumby Białeckiej przy ul. Karczówkowskiej - nie da się oddzielić od ich misji: pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach.

„I pachnie macierzanka...”

A.D.

„Pachnące macierzanką” i „sianem” wiersze Bolesława Leśmiana stały się inspiracją linorytów Aleksandry Potockiej-Kuc, ułożonych w wystawę pt. „Słowo i obraz”.

Kazania biskupa kieleckiego

A.D.

Niedziela małopolska

VIII Dni Jana Pawła II w Krakowie

Organizatorzy

W dniach 5-7 listopada br. odbędą się VIII Dni Jana Pawła II w Krakowie. Ich celem jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie

Z Markiem Babikiem rozmawia Marcin Konik-Korn

Seks jest coraz częstszym tematem rozmów, a zagadnienia z nim związane coraz częściej dotyczą dzieci. O tym, jak rozmawiać z dziećmi o „tych sprawach” mówi dr Marek Babik.

Zrobili 100 numerów

Małgorzata Cichoń

W salce parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach spotykamy się z redaktorami miesięcznika „Ave!”, którzy w listopadzie świętują wydanie setnego numeru czasopisma.

Niedziela lubelska

Przed tronem Pani Jasnogórskiej

Anna Gliwa

Pielgrzymki maturzystów archidiecezji lubelskiej na Jasną Górę organizowane przez ks. prał. Ryszarda Lisa, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, mają już prawie trzydziestoletnią tradycję

Pobiegli dla Papieża

Sylwia Jurczyńska

W ramach obchodów 35. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 26. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Lublinie, na ulicach miasta już po raz 6. odbył się Bieg Papieski.

Świat potrzebuje św. Franciszka

Ewa i Tomasz Kamińscy

Św. Franciszek, mimo że żył przeszło osiem wieków temu, jest jednym z najbardziej znanych świętych, który pociąga za sobą wielu naśladowców.

Niedziela legnicka

Dialog drogą ewangelizacji

Ks. Mariusz Majewski

Obchody 13. Dnia Papieskiego były związane w roku bieżącym z sesją naukową, którą przygotowała Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej wraz z Karkonoskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym u Erazma i Pankracego.

Nagrodzony medalem

Ks. Piotr Nowosielski

Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Legnicy 16 października wśród nagrodzonych znalazł się m.in. ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, dyrektor Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego.

Odwiedzili Białą Dolinę w Szklarskiej Porębie

Ks. Piotr Nowosielski

Grupa księży seniorów 8 października odwiedziła budowę Diecezjalnego Domu Caritas im. Jana Pawła II w Szklarskiej Porębie. Wyjazdowi przewodniczył ks. dr Czesław Włodarczyk, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Niedziela łódzka

Prymicje jałmużnika papieskiego

Henryk Tomczyk

Dar Paulinów dla Jezuitów

Jadwiga Kamińska

Dnia 13 października podczas liturgii w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus paulin br. Alojzy przekazał o. Józefowi Łągwie SJ kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Ostatnie słowo – miłość

Anna Skopińska

Gdyby nie miłość do Ojczyzny, wszyscy oni zapewne by żyli – podkreślił. Ceremonia na cmentarzu Doły, której przewodniczył bp Adam Lepa miała charakter wielowyznaniowy.

Rocznica konsekracji

Anna Skopińska

Niedziela przemyska

Homilia abp. Józefa Michalika wygłoszona 20 października na KUL

Abp Józef Michalik

W dniu 20 października br. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przyznał przewodniczącemu Episkopatu Polski abp. Józefowi Michalikowi wyróżnienie „Deo et Patriae deditus”.

Festiwal Piosenki Religijnej ma 20 lat

Paweł Bugira

Monika Czarny z Jarosławia została zwyciężczynią XX Festiwalu Piosenki Religijnej „Przemyśl 2013”, który odbył się 28 września na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

Pompa funebris

Arkadiusz Bednarczyk

Ceremonie pogrzebowe zmieniały się przez wieki, a każda z epok wnosiła w nie coś charakterystycznego.

Niedziela rzeszowska

Być sługą na wzór Chrystusa

Ks. Paweł Synoś

Dla powołanych przez Chrystusa do kapłaństwa szczególnym wydarzeniem jest przyjęcie sakramentu święceń.

Z Maryją w nowy rok akademicki

Dorota Boratyn

14 października u stóp Matki Bożej Rzeszowskie spotkali się przedstawiciele świata nauki, studenci, duszpasterze akademiccy z różnych stron naszej diecezji, by zawierzyć kolejny rok nauki opiece Maryi.

Konferencja z okazji 700-lecia parafii w Zgłobniu

Bartosz Walicki

Rok 2013 przeżywany jest przez społeczność podrzeszowskiego Zgłobnia jako jubileusz 700-lecia parafii.

Niedziela sandomierska

Jak pomóc zmarłym? - czyli „wierzę w świętych obcowanie”

Ks. Adam Lechwar

W różnych okolicznościach życia parafialnego, np.: w okresie Wielkiego Postu, odpustu parafialnego, albo w dniach listopadowej pamięci i troski o zmarłych, duszpasterze przypominają lub w prosty, „techniczny” sposób uczą o odpustach.

Inauguracja roku w Rodzinie Szkół bł. Jana Pawła II

Ks. Adam Stachowicz

Sandomierska Rodzina Szkół im. bł. Jana Pawła II już po raz siódmy rozpoczyna rok szkolny i katechetyczny.

Ratowanie nekropolii

Rafał Staszewski

Na cmentarzu parafialnym dobiegły końca tegoroczne prace związane z remontem zabytkowych nagrobków. Wartość wykonanych inwestycji to prawie 17 tys. złotych.

Niedziela sosnowiecka

Uczcili kardynała Augusta Hlonda

Piotr Lorenc

Cieszę się, że postać kardynała Augusta Hlonda - niewątpliwie męża opatrznościowego polskiego Kościoła - wraca z zapomnienia - powiedział arcybiskup senior Damian Zimoń podczas uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

U Królowej Jaroszowca

Agnieszka Lorek

Królowa Jaroszowca - Matka Boża Wspomożycielka Wiernych zgromadziła na ostatnim w tym roku czuwaniu, 18 października, rekordową liczbę duchownych - 55 kapłanów i 2 diakonów.

Rusza remont najstarszej będzińskiej świątyni

Jarosław Ciszek

>Nareszcie! - to najczęściej powtarzane przez parafian i wszystkich mieszkańców Będzina słowo, kiedy dowiedzieli się, że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont zabytkowego kościoła pw. Świętej Trójcy.

Po stracie dziecka...

Agnieszka Lorek

Z Agatą Białek, psycholog z sosnowieckiej Poradni Zdrowia Psychicznego, rozmawia Agnieszka Lorek

Niedziela świdnicka

Kardynalskie urodziny

Marek Zygmunt

Metropolita senior archidiecezji wrocławskiej kard. Henryk Gulbinowicz obchodził swoje 90. urodziny.

Imieninowe dziękczynienie

MZ

Święci męczennicy są dla nas pięknym przykładem ziarna rzuconego w glebę, które obumiera. Z niego rodziło się życie Kościoła, życie duchowe wiernych.

Uzdrowienie dziesięciu trędowatych

Bp Ignacy Dec

Jezus zmierzając do Jerozolimy, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wioski, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Papież pobłogosławił nam

Izabela Matławska

10 października 50-osobowa grupa pielgrzymów z Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie udała się do Watykanu, by wziąć udział w uroczystości zawierzenia świata przez papieża Franciszka Matce Bożej Fatimskiej.

Kard. A. Hlond – salezjanin, prymas Polski i mąż stanu

Ks. Robert Gołębiowski

Historia polskiego Kościoła bogata jest w wybitne postaci. Prawie już 1050-letnie dziedzictwo przyniosło świetlane przykłady szczególnie kapłanów i biskupów, którzy całe serce oddali służbie Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.

Sto lat szczecińskiego namiotu spotkania

Ks. dr Jarosław Staszewski TCHR

W geograficznym centrum miasta, przy rozległym pl. Zwycięstwa, nieopodal barokowej Bramy Portowej, stoi najbardziej znany w Szczecinie kościół. Szczecinianie mówią krótko - Serce, a w duszpasterstwie akademickim, istniejącym tu od lat 60., ukuło się nośne sformułowanie - Serce w sercu Szczecina.

Apostoł radości

Przemysław Fenrych

Byliśmy z malutką Marysią na wieczornym spacerze. Tak naprawdę próbowaliśmy być z nią w kościele na Mszy św., ale to ciągle nie na siły dwuipółlatki. Dla uszanowania potrzeb modlących się Marysia większość czasu przeżyła zatem nie w świątyni, ale na tarasie przed kościołem.

Niedziela toruńska

Wierzę w życie wieczne…

Ks. Paweł Borowski, Joanna Kruczyńska

Dobiega końca Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Był to rok bogaty w wielkie wydarzenia w życiu Kościoła powszechnego i diecezji toruńskiej. Wszystko zmierzało do tego, by pogłębić dar wiary otrzymany na chrzcie.

Zakończenie sezonu motocyklowego 2013

Ks. Paweł Dąbrowski

Dnia 12 października toruńscy motocykliści uczestniczyli w uroczystym zakończeniu sezonu motocyklowego.

Toruńska Matka Teresa

Ks. Wacław Dokurno

Uczestnicząc 14 października w pogrzebie śp. Teresy Klonowskiej, starałem się jak najlepiej przypomnieć sobie moje pierwsze z nią spotkanie w podziemiach kościoła pw. św. Józefa w Toruniu przy pakowaniu paczek dla podopiecznych Matki Teresy z Kalkuty.

Niedziela warszawska

Wystawa i wykłady w Muzeum Wojska

(at)

W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego Muzeum Wojska Polskiego otworzyło wystawę, która przypomina postaci Naczelnego Wodza Wojsk Księstwa Warszawskiego.

Profilaktyka Kościoła

Artur Stelmasiak

Choć nigdy nie uda się wyeliminować pedofilii w 100 proc., to jednak seminaria duchowne już zrobiły wiele, aby temu złu przeciwdziałać.

Bohaterowie bez grobów

Wojciech Dudkiewicz

Bliscy, znajomi od lat zapalają im lampki w miejscach symbolicznych. Bo nie wiadomo, gdzie ich pochowano. Niewielu żołnierzy wyklętych doczekało się swoich grobów.

Niedziela wrocławska

Pogłębić wiedzę i wiarę

MW

Na Papieskim Wydziale Teologicznym w drugiej połowie października ruszyły dwa nowe cykle spotkań: „Historia Magistra Vitae” oraz „Szkoła duchowości charyzmatycznej”.

Coraz głośniej mówią: stop!

Marta Wilczyńska

Kampania STOP seksualizacji naszych dzieci skierowana jest do rodziców, wychowawców, pedagogów, samorządowców, wszystkich, którzy dbają o dobro dzieci. Jej propagatorzy chcą pozwolić dzieciom być dziećmi i chronić ich niewinność.

Utracone dzieci

Z Magdaleną i Piotrem Krajewskimi rozmawia Barbara Misiewicz

Jak przeżywać żałobę po stracie dziecka

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Od 20 lat służą Bogu i Ojczyźnie

Ks. Stanisław Książek, Anna Brzezicka-Stępień

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej już 20 lat przez cnotę, naukę i pracę służy Bogu i Ojczyźnie.

Bł. Jan Paweł II – wielki dar od Boga

Anna Litwin

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie przeżywała 13. Dzień Papieski w wyjątkowy sposób. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. Roberta Fuka przybył do Zawalowa metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II.

Świadek świętości papieża

Małgorzata Godzisz

Nasza diecezja w październiku otrzymała z rąk abp. Mieczysława Mokrzyckiego relikwie bł. Jana Pawła II w parafiach Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie i Świętej Trójcy w Komarowie.

ŚWIĘTOŚĆ – przywilej dla wybranych?

Ks. Grzegorz Szubtarski

Uroczystość Wszystkich Świętych powinna być dniem radosnym. Kościół w tym dniu raduje się niezliczoną rzeszą świętych, którzy oddają Bogu cześć w niebie. I to nie tylko tych świętych, którym Kościół nadał ten piękny tytuł.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Nasze archiwum ma 10 lat

Ks. Adrian Put

Nasze Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze ma już 10 lat. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 23 października.

Czy jadłeś z Bogiem śniadanie w barze?

Aleksandra Bąk

„Czy spotkałeś w swoim życiu Boga? Osobiście, twarzą w twarz? Czy rozmawiałeś z Nim? I to jest propozycja dla Ciebie - On sam - Jezus Chrystus!” - w taki sposób organizatorzy kursu Filip zachęcają do udziału w tych trzydniowych rekolekcjach

Z troską o kościoły naszej diecezji

Z ks. Piotrem Kamińskim rozmawia ks. Adrian Put

Bp Stefan Regmunt powołał w naszej diecezji Studium Ochrony Zabytków Sakralnych działające w ramach Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie. Do kogo jest skierowane studium i jak będą wyglądały zajęcia?

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę