Reklama

Marian Misiakiewicz

Z Maryją w nowy rok akademicki

2013-10-29 16:38

Dorota Boratyn
Edycja rzeszowska 44/2013, str. 3

Niebo jest tylko dla wolnych. Człowiek może utracić wolność przez zbytnie przywiązanie do pewnych wartości ziemskich. Mogą być one materialne, mogą być nimi także ludzie, na których człowiekowi bardzo zależy. Jezus w swoich pouczeniach ostrzega przed zniewoleniem wewnętrznym” - mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w bazylice Ojców Bernardynów, inaugurującej nowy rok akademicki. 14 października, u stóp Matki Bożej Rzeszowskiej, spotkali się przedstawiciele świata nauki, studenci, duszpasterze akademiccy z różnych stron naszej diecezji, by zawierzyć kolejny rok nauki opiece Maryi.

Ordynariusz Rzeszowski w kazaniu mówił o wartości mądrości i Ewangelii. Wskazał na Jezusa, który pokazuje wolność i umiłowanie prawdy, jako cechy mądrego człowieka. „Wolność wewnętrzna i prawda, które nadają wartość czynionemu dobru, powinny być dążeniem środowisk studentów i profesorów, a wzorem tej postawy jest dla nas Chrystus” - podkreślał Ksiądz Biskup. „Prawda nadaje wartość dobru i ona czyni je mądrym, a tylko mądre dobro jest dobrem autentycznym. Jezus w swojej działalności wychowawczej, czyli w formowaniu, kształtowaniu gmachu ludzkiego życia, domaga się bezwzględnego przestrzegania prawa prawdy” - mówił bp Wątroba.

Reklama

U stóp Matki Bożej wybrzmiało uroczyste „Gaude Mater”, które wezwało do modlitwy i dziękczynienia za rzeszowskie uczelnie wyższe i oświatę. Mszę św. celebrowali: bp Jan Wątroba, bp Edward Białogłowski, wikariusz generalny i biskup senior Kazimierz Górny. Godnie reprezentowane były także uczelnie wyższe Rzeszowa z władzami i pocztami sztandarowymi na czele. Po Mszy św. Ordynariusz Rzeszowski dokonał aktu zawierzenia środowiska akademickiego Matce Bożej Rzeszowskiej. Całość zakończyło spotkanie pracowników nauki w bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym.

Tagi:
nauka Matka Boża

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem