Asyż i Cagliari. Św. Franciszek i Matka Boża z Bonaria na Sardynii. Podczas swoich ostatnich podróży Papież mówił o Kościele ubogim, o godności ludzi pracy, chorych i starców, więźniów i migrantów, o dialogu, pokoju i miłości. Przemawiając do młodzieży zgromadzonej w Asyżu, powiedział: „Tu, blisko Porcjunkuli, jakbym słyszał głos św. Franciszka, który powtarza nam: «Ewangelia, Ewangelia!». Mówi to również do mnie, a nawet przede wszystkim do mnie: «papieżu Franciszku, bądź sługą Ewangelii!». Jeślibym nie potrafił być sługą Ewangelii, moje życie nie miałoby żadnej wartości”. Słowa te były szczególnie wymowne w kontekście tragedii, która poprzedniego dnia spowodowała setki ofiar śmiertelnych u wybrzeży Lampedusy, gdzie zatonął statek z uchodźcami. Tę właśnie włoską wyspę na Morzu Śródziemnym papież Franciszek odwiedził na początku lipca br., by zwrócić uwagę wspólnoty międzynarodowej na dramatyczną sytuację osób uciekających z rozdzieranych wojnami krajów Afryki i przestrzegał przed cywilizacją zobojętnienia i „kulturą odrzutów”. Tematyce tej poświęcone jest także papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2014 r. „Chodzi o to pisze Ojciec Święty byśmy dostrzegli jako pierwsi i pomagali innym widzieć w migrancie i uchodźcy nie tylko problem, z którym trzeba się zmierzyć, ale brata i siostrę”.
Oprócz przemówień z podróży do Asyżu i do Cagliari w numerze 1½013 zamieszczony jest również list papieża Franciszka do włoskiego dziennikarza Eugenia Scalfariego, który na łamach założonej przez siebie gazety „La Repubblica” zadał Ojcu Świętemu kilka pytań, jako „człowiek niewierzący, zafascynowany nauczaniem i postacią Jezusa z Nazaretu”. (Red.)
Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu