Reklama

Rodzina

Nie przegap

Dzieci i tematy tabu

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy o intymnych sferach życia nie tylko mówi się publicznie, ale wręcz agresywnie nimi epatuje. Co gorsza, do szkół i przedszkoli już trafiają programy wychowania seksualnego deprawujące dzieci. Równocześnie w Sejmie trwają prace nad tzw. ustawą antydyskryminacyjną, która łamie zasadę swobodnej wypowiedzi i odbierze jakąkolwiek możliwość wyrażania poglądów. Nieprzypadkowo dzieje się to akurat w czasie, gdy pod koniec ubiegłego roku Polska stała się sygnatariuszem niezwykle groźnej Konwencji Rady Europy dotyczącej przemocy wobec kobiet, która w przypadku ratyfikacji uruchomi maszynę represji, w oparciu o zredefiniowaną definicję płci, przemocy wobec płci oraz rewolucyjne zmiany w polskim prawie.

Warto być czujnym w tej kwestii i znać takie strony jak: stopdyktaturze.pl; stop-seksualizacji.pl; niedlagender.pl. Bycie świadomym zagrożeń pozwoli nam aktywnie wyrażać swój opór. Do wielu szkół już wkraczają edukatorzy, którzy w odpowiedni sposób wprowadzają demoralizującą edukację genderową.

Dlatego tak ważne jest, aby rodzice nie bali się i potrafili rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Dzieci, które nie obawiają się rodziców, chętnie z nimi rozmawiają na różne tematy, również intymne, to czasami może wręcz pomóc w uchwyceniu zagrożeń, na które współczesne dziecko jest narażone. Takie sytuacje są doskonałą okazją, by rodzice mogli wyrazić aprobatę wobec pewnych zachowań czy zjawisk seksualnych. Jest to o tyle istotne, że dziecko naturalnie przyjmuje postawę czy pogląd rodzica jako swój. Czasem pytania mogą nas zaskoczyć i wtedy nawet prosta odpowiedź przychodzi z wysiłkiem. A później zostają dylematy – czy, aby tak należało odpowiedzieć?

Jeśli należysz do grupy rodziców, a może ze względu na studia czy pracę masz lub będziesz mieć kontakt zawodowy z dziećmi, polecam ci książkę dr. Marka Babika pt. „Tato! Gdzie ja mam te plemniki? Dzieci pytają – rodzice odpowiadają”.

Reklama

Książka jest efektem licznych warsztatów prowadzonych przez ponad 10 lat w szkołach i przedszkolach z zakresu wychowania seksualnego przeznaczonych dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Oryginalność książki polega na tym, że nie jest katalogiem złotych rad, ale przez odwoływanie się do konkretnych przeżyć rodziców, zachęca czytelnika do wyrobienia sobie własnego zdania i wypracowania swojego sposobu reagowania na wypowiedzi i zachowania dziecka.

Ostatnia część książki poświęcona została zagadnieniom przemocy seksualnej wobec dzieci. Jak ją rozpoznawać oraz jak postępować z jej ofiarami. Autor podaje zbiór czynności, które powinni wykonać rodzice w przypadku, gdy ich dziecko zostało skrzywdzone.

Dr Marek Babik jest autorem licznych prac naukowych z zakresu wychowania seksualnego, prowadzi warsztaty dotyczące tej tematyki, przeznaczone dla nauczycieli, wychowawców i rodziców. Szczególnie bliska jest mu tematyka dotycząca tzw. obszarów trudnych. Często traktowane jako tabu są przemilczane przez rodziców i wychowawców. Dr Marek Babik, posiadający obszerną wiedzę teoretyczną, potrafi przekazać ją w sposób bardzo praktyczny, podpowiadając rodzicom proste, a zarazem skuteczne metody wychowawcze. Prywatnie jest mężem i tatą czwórki dzieci.

Na potwierdzenie i zachęcenie przytaczam fragment recenzji dr. n. med. Leszka Putyńskiego (psychologa klinicznego Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego): „Sposób kontaktu i rozmowy z dzieckiem, proponowany przez Autora, z jednej strony może zaowocować pogłębieniem więzi rodzinnych, z drugiej – wzmocnieniem samodzielności dziecka, rozumienia siebie i otaczającego świata.

W konsekwencji nie naraża dziecka na czasami bardzo wysokie koszty samodzielnych poszukiwań, przeżycia szoku lub zawodu w konfrontacji z własną seksualnością czy wykorzystania przez innych”.

Książka „Tato! Gdzie ja mam te plemniki?”, wydana przez Rubikon, dostępna jest w księgarniach oraz na stronie: www.ksiegarniarubikon.pl.

2013-11-05 10:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Droga krzyżowa narodu polskiego" abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | BPAK

40 lat temu, 2 czerwca 1979 roku - pierwszy raz od wybuchu II wojny światowej i ponownej utraty wolności, najpierw za sprawą napaści i okupacji przez hitlerowskie Niemcy, później zniewolenia przez reżim komunistyczny - Polska poczuła narodową jedność i nadzieję na ponowne odzyskanie niepodległości.

Więcej ...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Więcej ...

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...