Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Niezłomni w epoce fałszywych proroków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rynku księgarskim pojawiła się praca pt. „Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowisko «Tygodnika Warszawskiego» (1945-1948)”, autorstwa szczecińskich historyków – Tomasza Sikorskiego i Marcina Kuleszy. Książka została wydana w 65. rocznicę zamknięcia przez władze komunistyczne „Tygodnika Warszawskiego” nakładem wydawnictwa Tadeusza Majcherka – Von Borowiecky. Praca, będąca wyborem publicystyki zapomnianego już dziś tygodnika, liczy ponad tysiąc stron.

Pierwszy numer „Tygodnika Warszawskiego” – pisma zajmującego wśród powojennych pism społeczno-katolickich w kraju stanowisko najbardziej bezkompromisowe wobec nowych porządków władzy z nadania Stalina – ukazał się 11 listopada 1945 r. Tygodnik stał się bardzo ważnym forum dyskusji ówczesnej inteligencji katolickiej (także nad sprawami społeczno-gospodarczymi). Krytykował założenia marksizmu i ateistycznej ideologii tzw. materializmu historycznego, domagał się obecności w życiu publicznym katolickiej nauki społecznej. W centrum jego zainteresowania znajdowała się także młodzież. „Tygodnik Warszawski” wydawany był przez Katolickie Towarzystwo Wydawnicze „Rodzina Polska”, którego inicjatorem był ks. prał. Zygmunt Choromański, ówczesny kanclerz Kurii Metropolitalnej w Warszawie, późniejszy biskup i sekretarz generalny Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redaktorami i współpracownikami „Tygodnika Warszawskiego” były osoby wywodzące się z obozu narodowego, chadeckiego Stronnictwa Pracy i konspiracyjnej organizacji katolickiej „Unia”. Redaktorem naczelnym był ks. Zygmunt Kaczyński. Wśród autorów publikujących na łamach tygodnika byli wybitni intelektualiści, m.in. bp Stefan Wyszyński – późniejszy prymas Polski, Stefan Kisielewski, Feliks Koneczny, Wiesław Chrzanowski. Do „Tygodnika Warszawskiego” pisywali publicyści „Tygodnika Powszechnego” czy PAX-owskiego „Dziś i Jutro”, a autorzy „Tygodnika Warszawskiego” zamieszczali swe teksty również w wymienionych czasopismach. Sytuacja zmieniła się po wyborach w 1947 r. Środowisko „Tygodnika Powszechnego” poszło wówczas drogą „minimalizmu społecznego” – ograniczenia obecności katolicyzmu wyłącznie do sfery duchowej i kulturowej, rezygnując z jego obecności w przestrzeni publicznej, natomiast „Dziś i Jutro” w pełni zaakceptowało jego nową władzę.

Reklama

„Tygodnik Warszawski” stał się obiektem represji; władze podjęły kampanię oszczerstw przeciwko jego środowisku, a następnie w 1948 r. zamknęły go. Uwięzieni przedstawiciele środowiska „niezłomnych” otrzymali wieloletnie wyroki, m.in. Józef Kwasiborski, Jerzy Braun, Jan Hoppe – dożywocie. Dwóch członków redakcji zostało zamordowanych w więzieniach: ks. Zygmunt Kaczyński i Antoni Antczak.

Książka, którą patronatem medialnym objęła m.in. „Niedziela”, to opowieść o ideałach i postawach niezłomnych bohaterów, powierników społecznego posłania Kościoła, którego przyszło im bronić w epoce fałszywych proroków. (s.b.)

Tomasz Sikorski, Marcin Kulesza, „Niezłomni w epoce fałszywych proroków. Środowisko «Tygodnika Warszawskiego» (1945-1948)”, Wydawnictwo Von Borowiecky, Warszawa 2013.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-12 14:01

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00
Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Główne obchody jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaplanowano też wiele atrakcji, między innymi jarmark lubuski i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?