Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rok błogosławionej Karoliny

Dariusz Gąska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W podtarnowskiej wsi Wał Ruda 18 listopada 1914 r. rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Szesnastoletnia dziewczyna – Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza. Jej zmasakrowane ciało znaleziono dwa tygodnie później w pobliskim lesie. W 1987 r., podczas wizyty w Tarnowie, papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

Karolina i parafia

18 listopada br. w parafii bł. Karoliny w Rzeszowie zostały zapoczątkowane obchody 100. rocznicy męczeńskiej śmierci Patronki parafii. Mszy św. odpustowej przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Koncelebransami byli m.in.: bp Edward Białogłowski, księża infułaci: Józef Sondej, Stanisław Mac i Wiesław Szurek oraz kapelani straży pożarnej. Ich obecność nie była przypadkowa, gdyż proboszcz parafii bł. Karoliny – ks. Jan Krynicki jest krajowym duszpasterzem strażaków. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele niemalże wszystkich służb mundurowych, a nade wszystko sami parafianie. Ich przedstawiciel – Kazimierz Zając przywitał gości, szczególnie zwracając się do Biskupa Ordynariusza, który po raz pierwszy odwiedził parafię przy ul. Kościelnej. Ksiądz Proboszcz w słowach powitania przedstawił nadzieje, jakie on sam i cała parafia wiąże z rokiem bł. Karoliny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karolina i rodzina

W homilii Biskup Ordynariusz zwrócił uwagę, że bł. Karolina miała szczęście do rodziny. „Pochodziła z rodziny darzącej się miłością. Dla wszystkich jej członków wiara była drogowskazem codziennego postępowania. (...) Lekcja, która wiąże się z jej życiem dotyczy godności człowieka i jego ciała. Z jednej strony ludzkie ciało jest zniszczalne, z drugiej nosi w sobie zapis nieśmiertelności”. Odwołując się do dojrzałości i odpowiedzialności Karoliny, Kaznodzieja skupił się na odpowiedzialności za słowo, które wypowiadamy zarówno o sobie jak i innych. Biskup Ordynariusz przywołał także postać płk. Łukasza Cieplińskiego, dowódcę Podokręgu Rzeszowskiego Armii Krajowej, zamordowanego w majestacie komunistycznego prawa w 1951 r. Jego kontakty z rodziną i wzruszające grypsy, w których zapewniał o pamięci, modlitwie, miłości i wierze, mogą nas inspirować do prawego i rodzinnego życia.

Karolina i harmonia

Na zakończenie uroczystości odpustowej Biskup Rzeszowski pobłogosławił organy piszczałkowe. Organy zostały zbudowane przez Andrzeja Nagalskiego w 2000 r. w kaplicy Sióstr Loretanek w Warszawie. Nowy nabytek parafii bł. Karoliny liczy 18 głosów. Został zainstalowany i adoptowany do nowego wnętrza przez Kazimierza Plewę z Nowego Sącza. Według Marka Stefańskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie, który koncertował na instrumencie po Mszy św., organy doskonale się nadają do używania w liturgii, ale też mogą być wykorzystywane do koncertów. Słowa o harmonii dźwięków, które pojawiły się w modlitwie błogosławieństwa instrumentu, z powodzeniem można odnieść do ludzkiego życia. Chodzi o umiejętność współpracy. Tylko razem z innymi możemy stworzyć symfonię.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zabawa: dziś ostatni dzień zapisów na Miasteczko Modlitewne

Fotolia.com

Dziś ostatni dzień zapisów na jedną z największych modlitewnych inicjatyw Katolickiego Stowarzyszeni Młodzieży. Miasteczko Modlitewne będzie otwarte od 27 lipca do 2 sierpnia. Powstanie przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie koło Tarnowa. Młodzi rozbiją tam namioty. Będą się wspólnie modlić i integrować.

Więcej ...

Badanie: księża diecezjalni w Polsce czują się zagrożeni i zjawisko to się pogłębia

2025-04-03 14:50

Karol Porwich/Niedziela

Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia Mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.

Więcej ...

Metropolita krakowski o św. Janie Pawle II

2025-04-03 23:52

Biuro Prasowe AK

– On. Jan Paweł II, syn polskiego narodu został powołany do tego, aby odnowić kraj i stać się przymierzem dla naszego ludu, by wołać „wyjdźcie na wolność!” – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!