Reklama

Niedziela 48/2013

Szczegółowy spis treści

2

Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy społeczne

(KAI)

Zdziwienie skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu SLD o zakazie agitacji wyborczej w kościołach – wyraził w rozmowie z KAI sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. – Uważamy, że takie próby wprowadzania ustawowego zakazu to pogwałcenie autonomii Kościoła i państwa. Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy społeczne – dodał.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Jesteś kimś

Ks. Ireneusz Skubiś

Była noc. Wszystko zaczęło się od zwyczajnego pytania: Czy świat ma duszę? Jaka jest świadomość świata? Oglądamy świat, patrzymy na niego z podziwem, cieszymy się nim, uczymy się go, przeżywamy wszystko, co się na nim dzieje. Dotykamy różnych jego płaszczyzn – świata materialnego, wyznaczonego prawami przyrody, fizyki, chemii, widzimy świat ożywiony i nieożywiony, niezbadany wciąż przez człowieka kosmos...

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY
5

Centralne miejsce dla Chrystusa

Lidia Dudkiewicz

Rok Wiary, zakończony 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, był w dziejach Kościoła katolickiego drugą tego typu inicjatywą papieską.

ZE ŚWIATA
6-7

Ze świata

POŻEGNANIE
8

Odeszła ikona matki

Milena Kindziuk

Takiego pogrzebu Suchowola jeszcze nie widziała! – raz po raz mówili ludzie, którzy szli kilka kilometrów po polnej, błotnistej drodze z kościoła na cmentarz. I rzeczywiście – było pięknie. Doniośle. Kilka tysięcy ludzi z całej Polski.

Z POLSKI
9

Z Polski

Z JASNEJ GÓRY
10-11

Z Jasnej Góry

RADIO WATYKAŃSKIE
12-14

75-lecie Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

Włodzimierz Rędzioch

14 listopada 2013 r. z okazji 75-lecia powstania Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego papież Franciszek przyjął jej pracowników na specjalnej audiencji w Domu św. Marty.

Polski głos z Watykanu

Z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ – szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
15

Wytrzymać Adwent

Ks. Krzysztof Pawlina

Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu – słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię – „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.

ZACZYNA SIĘ ADWENT
16-17

Czwarty wymiar Adwentu

Ks. Marek Łuczak

Z pozoru poszczególne okresy roku liturgicznego przebiegają według niezmiennego scenariusza. Tymczasem zawsze towarzyszy im specyficzny kontekst historyczny czy socjologiczny.

MÓWI ABP JÓZEF MICHALIK
18-19

Pokochać Kościół

Z abp. Józefem Michalikiem – metropolitą przemyskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia ks. Zbigniew Suchy

MARIANNA POPIEŁUSZKO (1920 - 2013)
20-22

Spełnione życie matki świętego

Milena Kindziuk

Gdy w zielonej piżamie siedziała na szpitalnym łóżku, właściwie nie było widać, że jest chora. Do końca przytomna, bardzo świadoma tego, co się działo wokoło. Odeszła – jakże symbolicznie: dziewiętnastego. A dziewiętnasty – to dzień męczeńskiej śmierci jej syna – księdza Jerzego

WSPOMINAJĄ MATKĘ BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
22

Niech im Pan Jezus daruje

Krystyna Czuba

Okruchy rozmowy z matką – o synu... Kiedy byłam w Okopach, w rok po śmierci księdza Jerzego, pytałam matkę o wspomnienia o synu. Mówiła: „Kiedy miał się urodzić Jerzy, oddałam go Matce Bożej na wieczystą własność. Przez lata modliłam się też, aby zostać matką kapłana. Wiedziałam, że to wielka Boża łaska.

FAKTY I OPINIE
23

Pamiętamy!

Alina Czerniakowska

Smutny dzień, wtorek 19 listopada 2013 r. Media podały wiadomość o śmierci mamy ks. Jerzego Popiełuszki. Dla mnie – myślę, że także dla bardzo wielu Polaków – była osobą szczególną, jedyną, w pewnym sensie – mamą. Ze względu na umiłowanie jej syna, na ofiarowane nam Dobro i Prawdę.

„Szczęśliwie umrzeć…”

Marta Jacukiewicz

ROZMOWA „NIEDZIELI"
24-25

Wychodzić do wszystkich ludzi

Z biskupem nominatem Romanem Pindlem – nowym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

50 LAT DEKRETU „INTER MIRIFICA"
26-27

Sobór Watykański II o odpowiedzialności za media

Bp Adam Lepa

Świat długo czekał na ten głos Kościoła. Soborowy Dekret o środkach społecznego przekazu, ogłoszony został 4 grudnia 1963 r. „Inter mirifica” był drugim z kolei dokumentem opracowanym przez ojców Soboru, tuż po Konstytucji o liturgii świętej.

LISTY W ROKU WIARY
28

Prace konkursowe

List do Pana Boga

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
29

Rodzina szkołą świętości

Lidia Dudkiewicz

Ciosy boleśnie godzące w rodzinę często pochodzą z mediów. Coraz częściej zastanawiamy się, czy ostoi się rodzina, a wraz z nią cywilizacja chrześcijańska.

30-31

450 lat Sodalicji Mariańskich

Piotr Chmieliński

Modlitwa, spotkania formacyjne, rozważanie tekstów biblijnych, lektura dokumentów Kościoła, pomoc charytatywna, aktywny udział w życiu parafii i diecezji, dawanie świadectwa wiary – działalność Sodalicji Mariańskich w Polsce jest bardzo różnorodna.

WIARA I ŻYCIE
31

W arce Kościoła

Ks. Mariusz Rosik

Północna Francja. Mont-Saint-Michel. Początki opactwa owiane są legendą, która zadowolić może każdego, ma bowiem trzy wersje.

Święta Barbara. Patronka ciężkiej pracy

Margita Kotas

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Potrzeba czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa

Oczekując Zbawcy

Ks. Jacek Molka

SMUTNA LEKCJA HISTORII
34

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

Kamil Brożyna, Paweł Caban

Rok 1943 jest datą wielkiej zbrodni. „Upadek państwa polskiego w 1939 r. przyniósł wcielenie Wołynia i Małopolski Wschodniej do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która była zaprzeczeniem ukraińskich marzeń o niepodległości. Zmiany mógł przynieść tylko konflikt niemiecko-radziecki.

FELIETONY
35

Ankieta papieża Franciszka

Jan Maria Jackowski

Papież Franciszek kontynuuje dzieło swoich wielkich poprzedników. W obliczu zagrożeń stojących przed współczesną rodziną ogłosił III Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października 2014 r. w Rzymie, a którego temat został sformułowany następująco: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

Niemcy swoje, a my?

Krzysztof Czabański

Telewizyjny serial historyczny „Nasze matki, nasi ojcowie”, wybielający Niemców z odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej, a przy okazji oczerniający Polaków i polską Armię Krajową, dostał kilka tygodni temu nagrodę festiwalu Prix Europa.

ROZMOWA Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM
36-37

Wszystko musi być inaczej

Na temat rekonstrukcji rządu premiera Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim – prezesem Prawa i Sprawiedliwości – rozmawia Mateusz Wyrwich

KOMITET OBRONY ROBOTNIKÓW
38-39

KOR – „Mieliśmy obowiązek wystąpić w ich obronie...”

Justyna Błażejowska

W czwartek 24 czerwca 1976 r. prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz przedstawił w Sejmie „rządowe propozycje niektórych zmian w strukturze cen detalicznych oraz zasad rekompensaty społeczeństwu skutków tych zmian”, czyli projekt drastycznych podwyżek podstawowych artykułów żywnościowych.

FILM „WOJCIECH KILAR. CREDO" I JEGO TWÓRCY
40-41

Wojciech Kilar – wyznanie wiary

Część twórczości Zdzisława Sowińskiego, poświęcona Wojciechowi Kilarowi, powstała z fascynacji osobowością i dziełami kompozytora, z szacunku do prawdy, wierności i stanowczości w przestrzeganiu chrześcijańskich zasad. W subtelny, trafny sposób pokazuje nam Kilara takiego, jakiego bez tych zdjęć i tego filmu nigdy byśmy nie poznali.

U ŹRÓDEŁ CHRZEŚCIJAŃSTWA
42-43

Prawdziwi wyznawcy Chrystusa?

Wojciech Kęder

Gdy bywam w Rzymie, bardzo lubię odwiedzać ciche, całkowicie odseparowane od miejskiego gwaru, pełne niezwykłego uroku miejsce, gdzie w gaju eukaliptusowym stoją trzy świątynie – to Tre Fontane (Trzy Źródła), położone kilka kilometrów od Bazyliki św. Pawła za Murami (San Paolo Fuori le Mura).

WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE
44-45

Guercino. Triumf Baroku

Urszula Król

„Jest tu pewien młodzieniec pochodzący z Cento, który z wielkim powodzeniem maluje z wyobraźni, jest wspaniałym rysownikiem i znakomitym kolorystą; to nadprzyrodzony talent, cud natury, który zdumiewa oglądających jego dzieła.

OPINIE
46

W obronie życia ludzkiego w Unii Europejskiej

Ks. Mariusz Frukacz

W Europie zakończyło się w listopadzie 2013 r. zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47

Kolejny telefon Papieża

(pr)

Piekło

(pr)

Zna działania szatana

(pr)

Potrzeba jasności i zdecydowania

(pr)

Zniszczenia po przejściu żywiołu

(pr)

Papież w Afryce?

(pr)

PREZENTACJA
48

Z ziemi polskiej do włoskiej

Andrzej Tarwid

Jan Paweł II przeniósł wiele naszych świątecznych tradycji do Watykanu. Część z nich jest tam kontynuowana, o czym dowiadujemy się z książki abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”.

FAKTY I OPINIE
49

Stary Teatr w Krakowie kpi z katastrofy smoleńskiej

(Red.)

Nieznośna lekkość bytu

Zdzisław Skotnicki

W czasach PRL-u facet niesie telewizor.

INICJATYWY
50

Stop dyktaturze mniejszości!

(Red.)

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CZĘSTOCHOWA”
51

Przetańczone 35-lecie

Anna Wyszyńska

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Mały pokoik

SPORT
53

Co tam w sporcie?

Ks. Jacek Molka

Najkrótsza odpowiedź brzmi – listopadowe zmiany. Nasza reprezentacja w piłce nożnej ma nowego trenera – Adama Nawałkę (l. 56), a Ministerstwo Sportu i Turystyki nowego szefa – Andrzeja Biernata (l. 53). Czy to są właściwi ludzie na właściwym miejscu?

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Jajka w sosie warzywnym

Jolanta Marszałek

Siostra Samuella, honoratka, która podzieliła się z nami tym przepisem, gotuje w Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy.

Kalendarium 1-7 XII 2013

Ewa Aszkiewicz

Leniuszki ze szkolnej ławy

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Żołnierze Chrystusa

Monika Maszkowska

Zakończył się Rok Wiary. Może trochę więcej myślałam o swojej wierze, trochę częściej udawało mi się sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego, ale czy wierzę bardziej?

Święty Andrzej i dziewczyny

Katarzyna Jaskólska

Andrzejki muszą być z woskiem albo nie będą andrzejkami. Zresztą to całe „wróżenie” ma taką samą moc, jak sypanie ryżu na nowożeńców czy łapanie bukietu panny młodej. Tylko czemu ganiamy z tymi świeczkami akurat na św. Andrzeja?

Spotkać Maryję

Edyta Tombarkiewicz

Boga szukamy na różne sposoby. Trafiamy na metody, które mają nas do Niego zbliżyć w ciele, duszy, a ostatecznie oddalają lub komplikują naszą relację z Nim, a nawet i wciągają na drogi przeciwne.

Wybrać Jezusa

Darek Wojtal

Pamiętam to wydarzenie dokładnie: 7 grudnia 1986 r., Grabowa i Oaza Nowego Życia pierwszego stopnia. Przed przyjęciem Chrystusa w Eucharystii na głos wobec reszty uczestników wypowiadałem swoją modlitwę do Jezusa, deklarującą Mu osobisty i świadomy wybór Jego Osoby.

7 sekretów efektywnego ojcostwa

Chcesz wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterem dla swoich dzieci? – Te warsztaty są dla Ciebie!

67

Spotkanie w auli „Niedzieli”

„Niedziela” z kinem

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela legnicka

Relikwie św. Mikołaja biskupa w Bolesławcu

Ks. Andrzej Jarosiewicz

W niedzielę 1 grudnia w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu odbędą się uroczystości intronizacji relikwii św. Mikołaja Biskupa, które przywiezie abp Francesco Cacucci z Bari we Włoszech, gdzie spoczywają doczesne szczątki świętego.

Misje – świadectwo miłości i komunii

Danuta Szymczyk

O. Luca Bavio ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia przybył do Polski z Mediolanu, by z racji Tygodnia Misyjnego przybliżyć cel swojego posłannictwa i zadania misjonarzy na świecie.

Przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z ks. Bogdanem Liniewskim rozmawia Jowita Hajduk

Rozmowa z przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, byłym wojskowym, wieloletnim misjonarzem w Afryce i duszpasterzem w Szwajcarii

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Adwentowe zamyślenia (1)

Ks. Andrzej Supłat

Na progu Adwentu człowiek uświadamia sobie, że wszystko, co robi w życiu, robi dlatego, że ku czemuś dąży, czegoś oczekuje. Wciąż o coś się stara, bez przerwy zabiegany jest wokół jakichś nieprzeliczonych spraw, zatopiony w powodzi kłopotów i starań.

Wspólnie ratujmy życie!

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Niemalże każdego tygodnia do bractwa zgłaszane są przypadki bezpośredniego zagrożenia życia nienarodzonego dziecka. W chwili, gdy piszę te słowa, są dwie takie sprawy.

Dziedzictwo minionych wieków

Piotr Słomski

W czwartek 7 listopada w gmachu Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę starodruków pochodzących ze zbiorów kościelnych Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Książnicy Pomorskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O śmierci

Ks. Grzegorz Szubtarski

Przeżywany przez nas okres Adwentu ma podwójny wymiar, który znajduje swoje odbicie w dwóch etapach. Większości z nas Adwent kojarzy się z oczekiwaniem na Boże Narodzenie.

Z poezją ku życiu wiecznemu

Anna Litwin

Na ten tomik czekaliśmy cały rok. Alina Dorota Paul nie zawiodła wielbicieli swojego talentu, podarowując im w listopadzie kolejną porcję wierszy, tak pięknych i jasnych jak jej dusza, tak głębokich jak jej wiara.

Ognisko Patriotyzmu w Zamościu

Ewa Szamik

W chłodny wieczór 11 listopada br. na terenach zielonych przy Zespole Szkół Katolickich w Zamościu zgromadzili się harcerze i harcerki z roztoczańskich drużyn ZHR, dzieci i młodzież, ludzie starsi i całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i wspominać ojczystą historię.

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...