Reklama

Niedziela 48/2013

Szczegółowy spis treści

2

Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy społeczne

(KAI)

Zdziwienie skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu SLD o zakazie agitacji wyborczej w kościołach – wyraził w rozmowie z KAI sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. – Uważamy, że takie próby wprowadzania ustawowego zakazu to pogwałcenie autonomii Kościoła i państwa. Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy społeczne – dodał.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Jesteś kimś

Ks. Ireneusz Skubiś

Była noc. Wszystko zaczęło się od zwyczajnego pytania: Czy świat ma duszę? Jaka jest świadomość świata? Oglądamy świat, patrzymy na niego z podziwem, cieszymy się nim, uczymy się go, przeżywamy wszystko, co się na nim dzieje. Dotykamy różnych jego płaszczyzn – świata materialnego, wyznaczonego prawami przyrody, fizyki, chemii, widzimy świat ożywiony i nieożywiony, niezbadany wciąż przez człowieka kosmos...

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY
5

Centralne miejsce dla Chrystusa

Lidia Dudkiewicz

Rok Wiary, zakończony 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, był w dziejach Kościoła katolickiego drugą tego typu inicjatywą papieską.

ZE ŚWIATA
6-7

Ze świata

POŻEGNANIE
8

Odeszła ikona matki

Milena Kindziuk

Takiego pogrzebu Suchowola jeszcze nie widziała! – raz po raz mówili ludzie, którzy szli kilka kilometrów po polnej, błotnistej drodze z kościoła na cmentarz. I rzeczywiście – było pięknie. Doniośle. Kilka tysięcy ludzi z całej Polski.

Z POLSKI
9

Z Polski

Z JASNEJ GÓRY
10-11

Z Jasnej Góry

RADIO WATYKAŃSKIE
12-14

75-lecie Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

Włodzimierz Rędzioch

14 listopada 2013 r. z okazji 75-lecia powstania Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego papież Franciszek przyjął jej pracowników na specjalnej audiencji w Domu św. Marty.

Polski głos z Watykanu

Z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ – szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
15

Wytrzymać Adwent

Ks. Krzysztof Pawlina

Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu – słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię – „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.

ZACZYNA SIĘ ADWENT
16-17

Czwarty wymiar Adwentu

Ks. Marek Łuczak

Z pozoru poszczególne okresy roku liturgicznego przebiegają według niezmiennego scenariusza. Tymczasem zawsze towarzyszy im specyficzny kontekst historyczny czy socjologiczny.

MÓWI ABP JÓZEF MICHALIK
18-19

Pokochać Kościół

Z abp. Józefem Michalikiem – metropolitą przemyskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia ks. Zbigniew Suchy

MARIANNA POPIEŁUSZKO (1920 - 2013)
20-22

Spełnione życie matki świętego

Milena Kindziuk

Gdy w zielonej piżamie siedziała na szpitalnym łóżku, właściwie nie było widać, że jest chora. Do końca przytomna, bardzo świadoma tego, co się działo wokoło. Odeszła – jakże symbolicznie: dziewiętnastego. A dziewiętnasty – to dzień męczeńskiej śmierci jej syna – księdza Jerzego

WSPOMINAJĄ MATKĘ BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
22

Niech im Pan Jezus daruje

Krystyna Czuba

Okruchy rozmowy z matką – o synu... Kiedy byłam w Okopach, w rok po śmierci księdza Jerzego, pytałam matkę o wspomnienia o synu. Mówiła: „Kiedy miał się urodzić Jerzy, oddałam go Matce Bożej na wieczystą własność. Przez lata modliłam się też, aby zostać matką kapłana. Wiedziałam, że to wielka Boża łaska.

FAKTY I OPINIE
23

Pamiętamy!

Alina Czerniakowska

Smutny dzień, wtorek 19 listopada 2013 r. Media podały wiadomość o śmierci mamy ks. Jerzego Popiełuszki. Dla mnie – myślę, że także dla bardzo wielu Polaków – była osobą szczególną, jedyną, w pewnym sensie – mamą. Ze względu na umiłowanie jej syna, na ofiarowane nam Dobro i Prawdę.

„Szczęśliwie umrzeć…”

Marta Jacukiewicz

ROZMOWA „NIEDZIELI"
24-25

Wychodzić do wszystkich ludzi

Z biskupem nominatem Romanem Pindlem – nowym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

50 LAT DEKRETU „INTER MIRIFICA"
26-27

Sobór Watykański II o odpowiedzialności za media

Bp Adam Lepa

Świat długo czekał na ten głos Kościoła. Soborowy Dekret o środkach społecznego przekazu, ogłoszony został 4 grudnia 1963 r. „Inter mirifica” był drugim z kolei dokumentem opracowanym przez ojców Soboru, tuż po Konstytucji o liturgii świętej.

LISTY W ROKU WIARY
28

Prace konkursowe

List do Pana Boga

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
29

Rodzina szkołą świętości

Lidia Dudkiewicz

Ciosy boleśnie godzące w rodzinę często pochodzą z mediów. Coraz częściej zastanawiamy się, czy ostoi się rodzina, a wraz z nią cywilizacja chrześcijańska.

30-31

450 lat Sodalicji Mariańskich

Piotr Chmieliński

Modlitwa, spotkania formacyjne, rozważanie tekstów biblijnych, lektura dokumentów Kościoła, pomoc charytatywna, aktywny udział w życiu parafii i diecezji, dawanie świadectwa wiary – działalność Sodalicji Mariańskich w Polsce jest bardzo różnorodna.

WIARA I ŻYCIE
31

W arce Kościoła

Ks. Mariusz Rosik

Północna Francja. Mont-Saint-Michel. Początki opactwa owiane są legendą, która zadowolić może każdego, ma bowiem trzy wersje.

Święta Barbara. Patronka ciężkiej pracy

Margita Kotas

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Potrzeba czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa

Oczekując Zbawcy

Ks. Jacek Molka

SMUTNA LEKCJA HISTORII
34

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

Kamil Brożyna, Paweł Caban

Rok 1943 jest datą wielkiej zbrodni. „Upadek państwa polskiego w 1939 r. przyniósł wcielenie Wołynia i Małopolski Wschodniej do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która była zaprzeczeniem ukraińskich marzeń o niepodległości. Zmiany mógł przynieść tylko konflikt niemiecko-radziecki.

FELIETONY
35

Ankieta papieża Franciszka

Jan Maria Jackowski

Papież Franciszek kontynuuje dzieło swoich wielkich poprzedników. W obliczu zagrożeń stojących przed współczesną rodziną ogłosił III Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października 2014 r. w Rzymie, a którego temat został sformułowany następująco: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

Niemcy swoje, a my?

Krzysztof Czabański

Telewizyjny serial historyczny „Nasze matki, nasi ojcowie”, wybielający Niemców z odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej, a przy okazji oczerniający Polaków i polską Armię Krajową, dostał kilka tygodni temu nagrodę festiwalu Prix Europa.

ROZMOWA Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM
36-37

Wszystko musi być inaczej

Na temat rekonstrukcji rządu premiera Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim – prezesem Prawa i Sprawiedliwości – rozmawia Mateusz Wyrwich

KOMITET OBRONY ROBOTNIKÓW
38-39

KOR – „Mieliśmy obowiązek wystąpić w ich obronie...”

Justyna Błażejowska

W czwartek 24 czerwca 1976 r. prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz przedstawił w Sejmie „rządowe propozycje niektórych zmian w strukturze cen detalicznych oraz zasad rekompensaty społeczeństwu skutków tych zmian”, czyli projekt drastycznych podwyżek podstawowych artykułów żywnościowych.

FILM „WOJCIECH KILAR. CREDO" I JEGO TWÓRCY
40-41

Wojciech Kilar – wyznanie wiary

Część twórczości Zdzisława Sowińskiego, poświęcona Wojciechowi Kilarowi, powstała z fascynacji osobowością i dziełami kompozytora, z szacunku do prawdy, wierności i stanowczości w przestrzeganiu chrześcijańskich zasad. W subtelny, trafny sposób pokazuje nam Kilara takiego, jakiego bez tych zdjęć i tego filmu nigdy byśmy nie poznali.

U ŹRÓDEŁ CHRZEŚCIJAŃSTWA
42-43

Prawdziwi wyznawcy Chrystusa?

Wojciech Kęder

Gdy bywam w Rzymie, bardzo lubię odwiedzać ciche, całkowicie odseparowane od miejskiego gwaru, pełne niezwykłego uroku miejsce, gdzie w gaju eukaliptusowym stoją trzy świątynie – to Tre Fontane (Trzy Źródła), położone kilka kilometrów od Bazyliki św. Pawła za Murami (San Paolo Fuori le Mura).

WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE
44-45

Guercino. Triumf Baroku

Urszula Król

„Jest tu pewien młodzieniec pochodzący z Cento, który z wielkim powodzeniem maluje z wyobraźni, jest wspaniałym rysownikiem i znakomitym kolorystą; to nadprzyrodzony talent, cud natury, który zdumiewa oglądających jego dzieła.

OPINIE
46

W obronie życia ludzkiego w Unii Europejskiej

Ks. Mariusz Frukacz

W Europie zakończyło się w listopadzie 2013 r. zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47

Kolejny telefon Papieża

(pr)

Piekło

(pr)

Zna działania szatana

(pr)

Potrzeba jasności i zdecydowania

(pr)

Zniszczenia po przejściu żywiołu

(pr)

Papież w Afryce?

(pr)

PREZENTACJA
48

Z ziemi polskiej do włoskiej

Andrzej Tarwid

Jan Paweł II przeniósł wiele naszych świątecznych tradycji do Watykanu. Część z nich jest tam kontynuowana, o czym dowiadujemy się z książki abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”.

FAKTY I OPINIE
49

Stary Teatr w Krakowie kpi z katastrofy smoleńskiej

(Red.)

Nieznośna lekkość bytu

Zdzisław Skotnicki

W czasach PRL-u facet niesie telewizor.

INICJATYWY
50

Stop dyktaturze mniejszości!

(Red.)

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CZĘSTOCHOWA”
51

Przetańczone 35-lecie

Anna Wyszyńska

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Mały pokoik

SPORT
53

Co tam w sporcie?

Ks. Jacek Molka

Najkrótsza odpowiedź brzmi – listopadowe zmiany. Nasza reprezentacja w piłce nożnej ma nowego trenera – Adama Nawałkę (l. 56), a Ministerstwo Sportu i Turystyki nowego szefa – Andrzeja Biernata (l. 53). Czy to są właściwi ludzie na właściwym miejscu?

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Jajka w sosie warzywnym

Jolanta Marszałek

Siostra Samuella, honoratka, która podzieliła się z nami tym przepisem, gotuje w Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy.

Kalendarium 1-7 XII 2013

Ewa Aszkiewicz

Leniuszki ze szkolnej ławy

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Żołnierze Chrystusa

Monika Maszkowska

Zakończył się Rok Wiary. Może trochę więcej myślałam o swojej wierze, trochę częściej udawało mi się sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego, ale czy wierzę bardziej?

Święty Andrzej i dziewczyny

Katarzyna Jaskólska

Andrzejki muszą być z woskiem albo nie będą andrzejkami. Zresztą to całe „wróżenie” ma taką samą moc, jak sypanie ryżu na nowożeńców czy łapanie bukietu panny młodej. Tylko czemu ganiamy z tymi świeczkami akurat na św. Andrzeja?

Spotkać Maryję

Edyta Tombarkiewicz

Boga szukamy na różne sposoby. Trafiamy na metody, które mają nas do Niego zbliżyć w ciele, duszy, a ostatecznie oddalają lub komplikują naszą relację z Nim, a nawet i wciągają na drogi przeciwne.

Wybrać Jezusa

Darek Wojtal

Pamiętam to wydarzenie dokładnie: 7 grudnia 1986 r., Grabowa i Oaza Nowego Życia pierwszego stopnia. Przed przyjęciem Chrystusa w Eucharystii na głos wobec reszty uczestników wypowiadałem swoją modlitwę do Jezusa, deklarującą Mu osobisty i świadomy wybór Jego Osoby.

7 sekretów efektywnego ojcostwa

Chcesz wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterem dla swoich dzieci? – Te warsztaty są dla Ciebie!

67

Spotkanie w auli „Niedzieli”

„Niedziela” z kinem

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela legnicka

Relikwie św. Mikołaja biskupa w Bolesławcu

Ks. Andrzej Jarosiewicz

W niedzielę 1 grudnia w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu odbędą się uroczystości intronizacji relikwii św. Mikołaja Biskupa, które przywiezie abp Francesco Cacucci z Bari we Włoszech, gdzie spoczywają doczesne szczątki świętego.

Misje – świadectwo miłości i komunii

Danuta Szymczyk

O. Luca Bavio ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia przybył do Polski z Mediolanu, by z racji Tygodnia Misyjnego przybliżyć cel swojego posłannictwa i zadania misjonarzy na świecie.

Przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z ks. Bogdanem Liniewskim rozmawia Jowita Hajduk

Rozmowa z przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, byłym wojskowym, wieloletnim misjonarzem w Afryce i duszpasterzem w Szwajcarii

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Adwentowe zamyślenia (1)

Ks. Andrzej Supłat

Na progu Adwentu człowiek uświadamia sobie, że wszystko, co robi w życiu, robi dlatego, że ku czemuś dąży, czegoś oczekuje. Wciąż o coś się stara, bez przerwy zabiegany jest wokół jakichś nieprzeliczonych spraw, zatopiony w powodzi kłopotów i starań.

Wspólnie ratujmy życie!

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Niemalże każdego tygodnia do bractwa zgłaszane są przypadki bezpośredniego zagrożenia życia nienarodzonego dziecka. W chwili, gdy piszę te słowa, są dwie takie sprawy.

Dziedzictwo minionych wieków

Piotr Słomski

W czwartek 7 listopada w gmachu Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę starodruków pochodzących ze zbiorów kościelnych Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Książnicy Pomorskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O śmierci

Ks. Grzegorz Szubtarski

Przeżywany przez nas okres Adwentu ma podwójny wymiar, który znajduje swoje odbicie w dwóch etapach. Większości z nas Adwent kojarzy się z oczekiwaniem na Boże Narodzenie.

Z poezją ku życiu wiecznemu

Anna Litwin

Na ten tomik czekaliśmy cały rok. Alina Dorota Paul nie zawiodła wielbicieli swojego talentu, podarowując im w listopadzie kolejną porcję wierszy, tak pięknych i jasnych jak jej dusza, tak głębokich jak jej wiara.

Ognisko Patriotyzmu w Zamościu

Ewa Szamik

W chłodny wieczór 11 listopada br. na terenach zielonych przy Zespole Szkół Katolickich w Zamościu zgromadzili się harcerze i harcerki z roztoczańskich drużyn ZHR, dzieci i młodzież, ludzie starsi i całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i wspominać ojczystą historię.

Reklama

Najpopularniejsze

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Wiara

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Wiadomości

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Oratorium dla rodzin. Żywy obraz Tajemnicy

Kościół

Oratorium dla rodzin. Żywy obraz Tajemnicy

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...