Reklama

Niedziela 48/2013

Szczegółowy spis treści

2

Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy społeczne

(KAI)

Zdziwienie skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu SLD o zakazie agitacji wyborczej w kościołach – wyraził w rozmowie z KAI sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. – Uważamy, że takie próby wprowadzania ustawowego zakazu to pogwałcenie autonomii Kościoła i państwa. Kościół ma prawo wypowiadać się na tematy społeczne – dodał.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Jesteś kimś

Ks. Ireneusz Skubiś

Była noc. Wszystko zaczęło się od zwyczajnego pytania: Czy świat ma duszę? Jaka jest świadomość świata? Oglądamy świat, patrzymy na niego z podziwem, cieszymy się nim, uczymy się go, przeżywamy wszystko, co się na nim dzieje. Dotykamy różnych jego płaszczyzn – świata materialnego, wyznaczonego prawami przyrody, fizyki, chemii, widzimy świat ożywiony i nieożywiony, niezbadany wciąż przez człowieka kosmos...

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZAKOŃCZENIE ROKU WIARY
5

Centralne miejsce dla Chrystusa

Lidia Dudkiewicz

Rok Wiary, zakończony 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, był w dziejach Kościoła katolickiego drugą tego typu inicjatywą papieską.

ZE ŚWIATA
6-7

Ze świata

POŻEGNANIE
8

Odeszła ikona matki

Milena Kindziuk

Takiego pogrzebu Suchowola jeszcze nie widziała! – raz po raz mówili ludzie, którzy szli kilka kilometrów po polnej, błotnistej drodze z kościoła na cmentarz. I rzeczywiście – było pięknie. Doniośle. Kilka tysięcy ludzi z całej Polski.

Z POLSKI
9

Z Polski

Z JASNEJ GÓRY
10-11

Z Jasnej Góry

RADIO WATYKAŃSKIE
12-14

75-lecie Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

Włodzimierz Rędzioch

14 listopada 2013 r. z okazji 75-lecia powstania Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego papież Franciszek przyjął jej pracowników na specjalnej audiencji w Domu św. Marty.

Polski głos z Watykanu

Z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ – szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
15

Wytrzymać Adwent

Ks. Krzysztof Pawlina

Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu – słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię – „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.

ZACZYNA SIĘ ADWENT
16-17

Czwarty wymiar Adwentu

Ks. Marek Łuczak

Z pozoru poszczególne okresy roku liturgicznego przebiegają według niezmiennego scenariusza. Tymczasem zawsze towarzyszy im specyficzny kontekst historyczny czy socjologiczny.

MÓWI ABP JÓZEF MICHALIK
18-19

Pokochać Kościół

Z abp. Józefem Michalikiem – metropolitą przemyskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia ks. Zbigniew Suchy

MARIANNA POPIEŁUSZKO (1920 - 2013)
20-22

Spełnione życie matki świętego

Milena Kindziuk

Gdy w zielonej piżamie siedziała na szpitalnym łóżku, właściwie nie było widać, że jest chora. Do końca przytomna, bardzo świadoma tego, co się działo wokoło. Odeszła – jakże symbolicznie: dziewiętnastego. A dziewiętnasty – to dzień męczeńskiej śmierci jej syna – księdza Jerzego

WSPOMINAJĄ MATKĘ BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI
22

Niech im Pan Jezus daruje

Krystyna Czuba

Okruchy rozmowy z matką – o synu... Kiedy byłam w Okopach, w rok po śmierci księdza Jerzego, pytałam matkę o wspomnienia o synu. Mówiła: „Kiedy miał się urodzić Jerzy, oddałam go Matce Bożej na wieczystą własność. Przez lata modliłam się też, aby zostać matką kapłana. Wiedziałam, że to wielka Boża łaska.

FAKTY I OPINIE
23

Pamiętamy!

Alina Czerniakowska

Smutny dzień, wtorek 19 listopada 2013 r. Media podały wiadomość o śmierci mamy ks. Jerzego Popiełuszki. Dla mnie – myślę, że także dla bardzo wielu Polaków – była osobą szczególną, jedyną, w pewnym sensie – mamą. Ze względu na umiłowanie jej syna, na ofiarowane nam Dobro i Prawdę.

„Szczęśliwie umrzeć…”

Marta Jacukiewicz

ROZMOWA „NIEDZIELI"
24-25

Wychodzić do wszystkich ludzi

Z biskupem nominatem Romanem Pindlem – nowym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

50 LAT DEKRETU „INTER MIRIFICA"
26-27

Sobór Watykański II o odpowiedzialności za media

Bp Adam Lepa

Świat długo czekał na ten głos Kościoła. Soborowy Dekret o środkach społecznego przekazu, ogłoszony został 4 grudnia 1963 r. „Inter mirifica” był drugim z kolei dokumentem opracowanym przez ojców Soboru, tuż po Konstytucji o liturgii świętej.

LISTY W ROKU WIARY
28

Prace konkursowe

List do Pana Boga

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
29

Rodzina szkołą świętości

Lidia Dudkiewicz

Ciosy boleśnie godzące w rodzinę często pochodzą z mediów. Coraz częściej zastanawiamy się, czy ostoi się rodzina, a wraz z nią cywilizacja chrześcijańska.

30-31

450 lat Sodalicji Mariańskich

Piotr Chmieliński

Modlitwa, spotkania formacyjne, rozważanie tekstów biblijnych, lektura dokumentów Kościoła, pomoc charytatywna, aktywny udział w życiu parafii i diecezji, dawanie świadectwa wiary – działalność Sodalicji Mariańskich w Polsce jest bardzo różnorodna.

WIARA I ŻYCIE
31

W arce Kościoła

Ks. Mariusz Rosik

Północna Francja. Mont-Saint-Michel. Początki opactwa owiane są legendą, która zadowolić może każdego, ma bowiem trzy wersje.

Święta Barbara. Patronka ciężkiej pracy

Margita Kotas

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Potrzeba czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa

Oczekując Zbawcy

Ks. Jacek Molka

SMUTNA LEKCJA HISTORII
34

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

Kamil Brożyna, Paweł Caban

Rok 1943 jest datą wielkiej zbrodni. „Upadek państwa polskiego w 1939 r. przyniósł wcielenie Wołynia i Małopolski Wschodniej do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, która była zaprzeczeniem ukraińskich marzeń o niepodległości. Zmiany mógł przynieść tylko konflikt niemiecko-radziecki.

FELIETONY
35

Ankieta papieża Franciszka

Jan Maria Jackowski

Papież Franciszek kontynuuje dzieło swoich wielkich poprzedników. W obliczu zagrożeń stojących przed współczesną rodziną ogłosił III Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października 2014 r. w Rzymie, a którego temat został sformułowany następująco: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.

Niemcy swoje, a my?

Krzysztof Czabański

Telewizyjny serial historyczny „Nasze matki, nasi ojcowie”, wybielający Niemców z odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej, a przy okazji oczerniający Polaków i polską Armię Krajową, dostał kilka tygodni temu nagrodę festiwalu Prix Europa.

ROZMOWA Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM
36-37

Wszystko musi być inaczej

Na temat rekonstrukcji rządu premiera Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim – prezesem Prawa i Sprawiedliwości – rozmawia Mateusz Wyrwich

KOMITET OBRONY ROBOTNIKÓW
38-39

KOR – „Mieliśmy obowiązek wystąpić w ich obronie...”

Justyna Błażejowska

W czwartek 24 czerwca 1976 r. prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz przedstawił w Sejmie „rządowe propozycje niektórych zmian w strukturze cen detalicznych oraz zasad rekompensaty społeczeństwu skutków tych zmian”, czyli projekt drastycznych podwyżek podstawowych artykułów żywnościowych.

FILM „WOJCIECH KILAR. CREDO" I JEGO TWÓRCY
40-41

Wojciech Kilar – wyznanie wiary

Część twórczości Zdzisława Sowińskiego, poświęcona Wojciechowi Kilarowi, powstała z fascynacji osobowością i dziełami kompozytora, z szacunku do prawdy, wierności i stanowczości w przestrzeganiu chrześcijańskich zasad. W subtelny, trafny sposób pokazuje nam Kilara takiego, jakiego bez tych zdjęć i tego filmu nigdy byśmy nie poznali.

U ŹRÓDEŁ CHRZEŚCIJAŃSTWA
42-43

Prawdziwi wyznawcy Chrystusa?

Wojciech Kęder

Gdy bywam w Rzymie, bardzo lubię odwiedzać ciche, całkowicie odseparowane od miejskiego gwaru, pełne niezwykłego uroku miejsce, gdzie w gaju eukaliptusowym stoją trzy świątynie – to Tre Fontane (Trzy Źródła), położone kilka kilometrów od Bazyliki św. Pawła za Murami (San Paolo Fuori le Mura).

WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE
44-45

Guercino. Triumf Baroku

Urszula Król

„Jest tu pewien młodzieniec pochodzący z Cento, który z wielkim powodzeniem maluje z wyobraźni, jest wspaniałym rysownikiem i znakomitym kolorystą; to nadprzyrodzony talent, cud natury, który zdumiewa oglądających jego dzieła.

OPINIE
46

W obronie życia ludzkiego w Unii Europejskiej

Ks. Mariusz Frukacz

W Europie zakończyło się w listopadzie 2013 r. zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47

Kolejny telefon Papieża

(pr)

Piekło

(pr)

Zna działania szatana

(pr)

Potrzeba jasności i zdecydowania

(pr)

Zniszczenia po przejściu żywiołu

(pr)

Papież w Afryce?

(pr)

PREZENTACJA
48

Z ziemi polskiej do włoskiej

Andrzej Tarwid

Jan Paweł II przeniósł wiele naszych świątecznych tradycji do Watykanu. Część z nich jest tam kontynuowana, o czym dowiadujemy się z książki abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”.

FAKTY I OPINIE
49

Stary Teatr w Krakowie kpi z katastrofy smoleńskiej

(Red.)

Nieznośna lekkość bytu

Zdzisław Skotnicki

W czasach PRL-u facet niesie telewizor.

INICJATYWY
50

Stop dyktaturze mniejszości!

(Red.)

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „CZĘSTOCHOWA”
51

Przetańczone 35-lecie

Anna Wyszyńska

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Mały pokoik

SPORT
53

Co tam w sporcie?

Ks. Jacek Molka

Najkrótsza odpowiedź brzmi – listopadowe zmiany. Nasza reprezentacja w piłce nożnej ma nowego trenera – Adama Nawałkę (l. 56), a Ministerstwo Sportu i Turystyki nowego szefa – Andrzeja Biernata (l. 53). Czy to są właściwi ludzie na właściwym miejscu?

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Jajka w sosie warzywnym

Jolanta Marszałek

Siostra Samuella, honoratka, która podzieliła się z nami tym przepisem, gotuje w Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy.

Kalendarium 1-7 XII 2013

Ewa Aszkiewicz

Leniuszki ze szkolnej ławy

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Żołnierze Chrystusa

Monika Maszkowska

Zakończył się Rok Wiary. Może trochę więcej myślałam o swojej wierze, trochę częściej udawało mi się sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego, ale czy wierzę bardziej?

Święty Andrzej i dziewczyny

Katarzyna Jaskólska

Andrzejki muszą być z woskiem albo nie będą andrzejkami. Zresztą to całe „wróżenie” ma taką samą moc, jak sypanie ryżu na nowożeńców czy łapanie bukietu panny młodej. Tylko czemu ganiamy z tymi świeczkami akurat na św. Andrzeja?

Spotkać Maryję

Edyta Tombarkiewicz

Boga szukamy na różne sposoby. Trafiamy na metody, które mają nas do Niego zbliżyć w ciele, duszy, a ostatecznie oddalają lub komplikują naszą relację z Nim, a nawet i wciągają na drogi przeciwne.

Wybrać Jezusa

Darek Wojtal

Pamiętam to wydarzenie dokładnie: 7 grudnia 1986 r., Grabowa i Oaza Nowego Życia pierwszego stopnia. Przed przyjęciem Chrystusa w Eucharystii na głos wobec reszty uczestników wypowiadałem swoją modlitwę do Jezusa, deklarującą Mu osobisty i świadomy wybór Jego Osoby.

7 sekretów efektywnego ojcostwa

Chcesz wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterem dla swoich dzieci? – Te warsztaty są dla Ciebie!

67

Spotkanie w auli „Niedzieli”

„Niedziela” z kinem

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Rekolekcje dla maturzystów

PB

Choć do matur jeszcze daleko, to jednak dla uczniów, których czekają wkrótce ważne decyzje związane z egzaminem dojrzałości i wyborem życiowej drogi, przygotowano, jak co roku, propozycje udziału w rekolekcjach dla maturzystów.

Wzmocnili swoją wiarę

Tomasz Terteka

W kościele pw. św. Floriana w Żywcu 20 listopada zakończyły się obejmujące dziewięć spotkań rekolekcje Seminarium Odnowy Wiary.

Koncert w darze dla świątyni

Mariusz Rzymek

Na gali w warszawskiej Sali Kongresowej znaleźli się jako laureaci konkursu muzycznego „Fryderyki 2012” w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Mowa o Chórze Kameralnym „The Warsaw Singers” pod dyrekcją Sebastiana Gunerki.

Niedziela częstochowska

Dobroć jest w nas

Ks. Ireneusz Skubiś

Dzień liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja jest oczekiwanym przez dzieci dniem świętego patrona dobroci. To na pamiątkę jego czynów, które przynosiły ludziom – zwłaszcza dzieciom i ubogim – wiele radości, i my staramy się dzielić w tym dniu dobrocią, co i obdarowywanym, i obdarowującym daje radość.

By płomień nie zgasł

Margita Kotas

Roraty, rekolekcje, wyrzeczenia – Adwent to czas podejmowania trudu stawania się lepszym, ale przede wszystkim czas podarowany nam przez Boga na głębsze wejście w naszą duchowość.

Oblicza bezrobocia

Katarzyna Woynarowska

4 grudnia modlimy się w Kościele za bezrobotnych, których liczba w naszej archidiecezji stale rośnie

Niedziela podlaska

Między lękiem a nadzieją

Ks. Tomasz Pełszyk

Ludzie otwarci na Boga nie mają problemu z przyjęciem codziennych radości lub krzyżyków, umieją czekać, ale też są bardzo „namolni” w zabieganiu o Boże dary.

Muzyka ubogaca i uszlachetnia

Edyta Malinowska-Klimiuk

W niedzielę 17 listopada przyjechał do Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji bp Antoni Dydycz, aby poświęcić nowo wybudowane organy piszczałkowe w przyklasztornej świątyni.

Pomóc to skorzystać z szansy

Edyta Hartman

Jedną z najbardziej znanych, a co za tym idzie cieszących się największym zaufaniem jest – firmowana przez Caritas – akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Niedziela kielecka

30 lat parafii św. Maksymiliana

Agnieszka Dziarmaga

Kielecka parafia św. Maksymiliana świętuje jubileusz 30 lat istnienia. Mszy św. dziękczynnej w parafialnym kościele w niedzielę 1 grudnia o godz. 12 przewodniczy bp Kazimierz Ryczan.

Czytają Pismo Święte w Radiu Plus

A.D.

Rozgłośnia diecezjalnego Radia Plus Kielce rozpoczyna z adwentem, a zarazem na zakończenie Roku Wiary oryginalny cykl służący popularyzowaniu Słowa Bożego.

Kielczanie hojni dla rodaków na Wschodzie

A.D.

Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wciąż pamięta o rodakach na Wschodzie i o kresowych nekropoliach – pięknych, pełnych ukrytej treści zabytkach polskości, o które nie zawsze ma kto zadbać.

Niedziela małopolska

Romano raszaj

Maria Fortuna-Sudor

Mieszka w rodzinnym domu w Rudce, pod Wierzchosławicami. To stąd wyjeżdża w Polskę, a niekiedy i poza jej granice, aby być z Romami.

Mężczyźni w zbroi

Małgorzata Cichoń

Na Ogólnopolski Weekend dla Mężczyzn pod hasłem: „Męski wymiar wiary” (22-24 listopada) przyjechało blisko 400 uczestników! Co im dają takie zgrupowania?

Boży negocjator

Z ks. Lucjanem Bielasem rozmawia Agnieszka Konik-Korn

W pierwszym tygodniu Adwentu zatrzymujemy się na scenie Zwiastowania, którą każdego dnia przypominamy sobie w modlitwie Anioł Pański.

Niedziela lubelska

W obronie wolnych mediów

Anna Gliwa

Ulicami Lublina przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów w Polsce.

Tutaj wzrasta nasza wiara

Urszula Buglewicz

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie ma już 30 lat. Jubileuszowej Mszy św. sprawowanej 11 listopada przewodniczył abp Stanisław Budzik.

W obronie literatury

(aka)

Przez 30 dni – od 14 października do 12 listopada, lubelski NSZZ „Solidarność” udowadniał, że czytanie polskiej literatury może być dobrą zabawą. Codziennie na schodach Ratusza gromadzili się znani lublinianie, by czytać przechodniom i młodzieży najpiękniejsze fragmenty polskiej prozy.

Niedziela legnicka

Relikwie św. Mikołaja biskupa w Bolesławcu

Ks. Andrzej Jarosiewicz

W niedzielę 1 grudnia w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu odbędą się uroczystości intronizacji relikwii św. Mikołaja Biskupa, które przywiezie abp Francesco Cacucci z Bari we Włoszech, gdzie spoczywają doczesne szczątki świętego.

Misje – świadectwo miłości i komunii

Danuta Szymczyk

O. Luca Bavio ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia przybył do Polski z Mediolanu, by z racji Tygodnia Misyjnego przybliżyć cel swojego posłannictwa i zadania misjonarzy na świecie.

Przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z ks. Bogdanem Liniewskim rozmawia Jowita Hajduk

Rozmowa z przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, byłym wojskowym, wieloletnim misjonarzem w Afryce i duszpasterzem w Szwajcarii

Niedziela łódzka

Wierzę w Syna Bożego

Abp Marek Jędraszewski

Program Duszpasterski w Archidiecezji Łódzkiej na Rok 2013/2014

Święto sztuki w Łodzi

Henryk Tomczyk

„Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję. Nowy psalm Panu, nową pieśń gotuję” – motto tegorocznego XVII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej zaczerpnięto z Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego.

Święto niepodległości w Gomulinie

Ks. Waldemar Kulbat

11 listopada w kościele pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości Święta Niepodległości zorganizowane przez ks. proboszcza Jana Cholewę, władze gminy Wola Krzysztoporska oraz młodzież miejscowej szkoły.

Niedziela przemyska

W hołdzie majorowi Trybusowi

Aneta Kamieniecka

„To jest właśnie jedna z tych postaci, która trwa w historii, bo objawiła swoją wierność, wierność ojczyźnie, wierność zasadom i prawu Bożemu”.

100-lecie kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej

Ks. Jan Szpunar

Równo 100 lat temu, dokładnie 28 października 1913 r., został oddany do kultu Bożego kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej.

Kościół – państwo

Joanna Trudzik

W 20. rocznicę podpisania Konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, w auli Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kościół – Państwo”.

Niedziela rzeszowska

Świadkowie historii z Podkarpacia

Ks. Wiesław Matyskiewicz

W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego 5 listopada br. miało miejsce podniosłe wydarzenie – uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.

Rok błogosławionej Karoliny

Ks. Tomasz Nowak

W podtarnowskiej wsi Wał Ruda 18 listopada 1914 r. rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Szesnastoletnia dziewczyna – Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza.

Dobroczyńcy dali – siostra Jacqueline zbudowała

Ks. Józef Fila

Od kilku lat parafia Trzeboś zaangażowana jest w pomoc Kościołowi misyjnemu w Kamerunie, gdzie od 25 lat pełni posługę bp Jan Ozga.

Niedziela sandomierska

Pomódlmy się za bezrobotnych

Iwona Bańka

4 grudnia będziemy modlić się za bezrobotnych, zagrożonych utratą pracy i poszukujących zatrudnienia.

Ciągle mocny akcent stawiamy na wiarę

Z ks. Wiesławem Surmą rozmawia ks. Adam Stachowicz

Czym był Rok Wiary w diecezji sandomierskiej, o planach na nadchodzący czas oraz priorytetach w nowym roku kościelnym rozmowa z z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

Rekolekcje ewangelizacyjne w parafii

Ks. Adam Stachowicz

Rekolekcje ewangelizacyjne to moment odnowy naszej relacji z Bogiem.

Niedziela sosnowiecka

Dom, który zmienia ludzi

Piotr Lorenc

aworznicka Wspólnota „Betlejem” świętowała 16 listopada wraz z biskupem Grzegorzem Kaszakiem 100. rocznicę budowy gmachu, który jest jej siedzibą.

Z pomocą patronki – św. Barbary

Piotr Lorenc

Dziś aż trudno uwierzyć, że jeszcze 5 lat temu kościołowi pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej groziło zamknięcie z powodu złego stanu technicznego.

W dowód wdzięczności i pamięci

Agnieszka Lorek

Na polach Bydlina, Krzywopłotów i Załęża 99 lat temu rozegrała się bitwa Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi, zwana bitwą pod Krzywopłotami.

Niedziela świdnicka

Z wizytą u kamienieckich boromeuszek

Marta Kilian

Pięć sióstr boromeuszek mieszka w niewielkim domu zakonnym przy ulicy Szpitalnej w Kamieńcu Ząbkowickim. Dawniej roztaczały opiekę nad pacjentami pobliskiego szpitala, dziś prowadzą świetlicę dla dzieci.

Adwent czasem przygotowania na przyjście Pana

Bp Ignacy Dec

Rozpoczynamy nowy rok kościelny pierwszą niedzielą Adwentu. Następuje nowy czas.

Jakub

Ks. Marcin Gęsikowski

Wspaniały kantyk syjoński, który proponuje nam liturgia I niedzieli Adwentu (Iz 2,2-5), przypieczętowany jest wezwaniem: „Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pańskiej”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Adwentowe zamyślenia (1)

Ks. Andrzej Supłat

Na progu Adwentu człowiek uświadamia sobie, że wszystko, co robi w życiu, robi dlatego, że ku czemuś dąży, czegoś oczekuje. Wciąż o coś się stara, bez przerwy zabiegany jest wokół jakichś nieprzeliczonych spraw, zatopiony w powodzi kłopotów i starań.

Wspólnie ratujmy życie!

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Niemalże każdego tygodnia do bractwa zgłaszane są przypadki bezpośredniego zagrożenia życia nienarodzonego dziecka. W chwili, gdy piszę te słowa, są dwie takie sprawy.

Dziedzictwo minionych wieków

Piotr Słomski

W czwartek 7 listopada w gmachu Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę starodruków pochodzących ze zbiorów kościelnych Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Książnicy Pomorskiej.

Niedziela toruńska

Czekając na...

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

W adwentowym mroku migocą światła lampionów jak małe ogniki ludzkich serc. Zdążają na poszukiwanie Światła.

„Nadchodzi dzień palący jak piec”

Tomasz Strużanowski

Taki tytuł, zaczerpnięty z Księgi Malachiasza, miało kolejne spotkanie biblijne, które odbyło się 14 listopada w kościele św. Józefa w Toruniu.

Soborowe zamyślenia

Wysłuchała Helena Maniakowska

Poproszono mnie o złożenie świadectwa z przeżywania Soboru Watykańskiego II przeze mnie: młodego wówczas kapłana.

Niedziela warszawska

Adopcja marzeń

Artur Stelmasiak

Każde dziecko ma swoje świąteczne marzenie. Każdy z nas może je spełnić.

Ubogi, czyli mający wszystko u Boga

Z bp. Markiem Solarczykiem rozmawia Andrzej Tarwid

Bogaty to ten, który Boga traktuje na równi sobie. Natomiast człowiek ubogi nigdy nie zapomina, że to Pan Bóg jest fundamentem i źródłem jego życia – mówi bp Marek Solarczyk.

Mikołaj, jakiego nie znamy

Mateusz Krawczyk

Jest w Warszawie tylko jedna parafia św. Mikołaja. Nie jest to jednak Mikołaj z długą, siwą brodą i rubasznym śmiechem, który rozdaje prezenty i nosi czapkę z pomponem. To prawdziwy Cudotwórca, którego podziwiać możemy na prawosławnych ikonach.

Niedziela wrocławska

Wezwani, by żyć z Chrystusem

Ks. dr Marian Biskup

W Kościele 1 grudnia rozpoczynamy bowiem nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Jest to zaproszenie, wezwanie do pogłębiania więzi z Jezusem Chrystusem.

Kurs na Nową Ewangelizację

Magdalena Lewandowska

Pierwszy Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej odbył się 23 i 24 listopada we Wrocławiu.

Kiedy dość?

Krzysztof Kunert

Podpalenia, groźby, oddawanie moczu na modlących – czy to jeszcze akty zwykłego chuligaństwa czy może owoce wielomiesięcznej nagonki na Kościół?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O śmierci

Ks. Grzegorz Szubtarski

Przeżywany przez nas okres Adwentu ma podwójny wymiar, który znajduje swoje odbicie w dwóch etapach. Większości z nas Adwent kojarzy się z oczekiwaniem na Boże Narodzenie.

Z poezją ku życiu wiecznemu

Anna Litwin

Na ten tomik czekaliśmy cały rok. Alina Dorota Paul nie zawiodła wielbicieli swojego talentu, podarowując im w listopadzie kolejną porcję wierszy, tak pięknych i jasnych jak jej dusza, tak głębokich jak jej wiara.

Ognisko Patriotyzmu w Zamościu

Ewa Szamik

W chłodny wieczór 11 listopada br. na terenach zielonych przy Zespole Szkół Katolickich w Zamościu zgromadzili się harcerze i harcerki z roztoczańskich drużyn ZHR, dzieci i młodzież, ludzie starsi i całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i wspominać ojczystą historię.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Zakończenie Roku Wiary

Aleksandra Bąk

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada zakończył się ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary.

Żyć jak prawdziwi wojowie

Ks. Adrian Put

Na co dzień prowadzą zwyczajny tryb życia. Uczą się lub pracują. Jednak w wolnej chwili przebierają się za średniowiecznych rycerzy lub żołnierzy legionistów i zdobywają warowne zamki lub szarżują cwałem na wroga...

Dobry Adwent – dobre święta

Katarzyna Jaskólska

O rzeczy dobre i piękne trzeba się postarać. Coś, co przychodzi bez wysiłku, nie ma takiej wartości. Aż cztery tygodnie, by dobrze przygotować się do Bożego Narodzenia. Do roboty zatem.

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem