Reklama

Jasna Góra

303. Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

Monika Książek

Na Jasną Górę dotarła prowadzona przez paulinów 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza. To najbardziej znana i jedna z najstarszych kompanii. Przyszło w niej ok. 6 tys. osób. W tym roku tym swoistym rekolekcjom w drodze towarzyszyły papieskie słowa „Totus Tuus”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak jak wszystkie pielgrzymki w tym roku, również ta warszawska była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. Zastępca kierownika pielgrzymki o. Dariusz Laskowski podkreślił, że cała droga do Częstochowy była „uczeniem się zawierzenia Bogu i Maryi na wzór świętego papieża”. "Mam nadzieję, że przez tę pielgrzymkę jej uczestnicy będą tak jak Jan Paweł II zawierzać wszystko Maryi" – powiedział zakonnik.

Warszawscy pielgrzymi nie tylko przyzywali wstawiennictwa naszego wielkiego rodaka, ale także przez jego relikwie doświadczali jego obecności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczne konferencje na warszawską pielgrzymkę nt. osoby i nauczania Jana Pawła II a zwłaszcza jego zawierzenia, przygotował dominikanin o. Jacek Salij. Rozważania nowennowe prowadził z kolei o. Michał Legan, paulin.

Wśród tegorocznych intencji modlitewnych wierni zanosili do Boga prośby o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Warszawską kompanię tworzyło 25 grup, podzielonych na trzy kolumny: zasadnicze, dziesiąte i piętnaste. Każda z nich oznaczona była innym kolorem. Pielgrzymi wędrowali do Częstochowy 9 dni. Ze stolicy z 303. pielgrzymką przyszło ok. 6 tys. pątników. Kolejne tysiące przemierzyły szlak duchowo. Za ten udział paulini podziękowali wszystkim, którzy trwali na modlitwie. "Bez niej pewnie nie doszliśmy na Jasną Górę. Modlitwa i cierpienie ofiarowane za pątników mają wielką wartość, bardzo za to dziękujemy" – powiedział o. Laskowski.

Grupa pielgrzymów duchowych, zorganizowana przy Radiu Jasna Góra, liczyła w tym roku ponad 500 osób. Zamiast tzw. wpisowego przynosili oni przybory szkolne, które zostaną przekazane ubogim rodzinom, podopiecznym Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Akcja zbierania tych przedmiotów potrwa na Jasnej Górze do 2 września.

Warszawska Pielgrzymka Piesza zawsze odbywa się w dniach od 6 do 14 sierpnia. Jej uczestnicy pokonują 248 km, odwiedzając na szlaku pątniczym m.in. sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu oraz sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Pielgrzymka ta jest od początku dziełem ludzi świeckich, skupionych wokół Bractwa Pięciorańskiego i to oni, aż do okresu po wybuchu II wojny światowej byli odpowiedzialni za jej stronę nie tylko organizacyjną, ale także religijną. Pielgrzymka nabrała charakteru swoistych rekolekcji w drodze z chwilą, gdy w sposób trwały zaczęli jej towarzyszyć prezbiterzy. Wówczas pojawiły się nowe elementy: przede wszystkim codzienna Eucharystia, możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i konferencje.

Reklama

Z chwilą włączenia jej w program Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski (1957-66) stała się przestrzenią formacji religijno-moralnej i patriotycznej. Ten pierwszy, długofalowy program duszpasterski, opracowany wysiłkiem całego Episkopatu Polski, z kard. Stefanem Wyszyńskim na czele, oparty został na Jasnogórskich Ślubach Narodu (26 sierpnia 1956). Pątnicy włączali się także w tzw. dzieła soborowe, zachęcani przez przewodników do modlitwy i ofiarnej postawy w intencji pomocy Kościołowi Powszechnemu i Ojcu Świętemu.

Wypracowany podczas Wielkiej Nowenny schemat realizowany był w latach następnych i jest kontynuowany dzisiaj. Każda pielgrzymka idzie na Jasną Górę z wybranym hasłem, do którego opracowywany jest program na 9 dni. Od początku lat 70. kierownictwo przygotowuje konferencje i rozważania nowennowe, które w sposób obowiązkowy głoszone są we wszystkich grupach.

Pątnicy warszawscy dziś o godz. 20.00 uczestniczyć będą we Mszy św. sprawowanej na szczycie jasnogórskim rozpoczynającej obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP. Po Eucharystii odbędzie się modlitwa uwielbienia, którą poprowadzi zespół „Mocni w Duchu”. Na godz. 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Jutro, 15 sierpnia o godz. 8.00 rozpocznie się dla pątników grup warszawskich Msza św.

Pielgrzymka warszawska, nazywana także paulińską, sięga korzeniami początków XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. Rozpoczął ją w 1711 r. o. Innocenty Pokorski w intencji przezwyciężenia zarazy. Do dziś na Jasnej Górze przechowywana jest srebrna tablica - wotum mieszkańców Warszawy, złożona z prośbą o oddalenie moru.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-14 18:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych do Barda

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Więcej ...

Jest decyzja o przeniesieniu sędzi TK Krystyny Pawłowicz w stan spoczynku

2025-07-02 11:23
Krystyna Pawłowicz

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Krystyna Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa.

Więcej ...

Kiedy powstanie Komisja ds. zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego?

2025-07-03 12:03
Ks. Leszek Gęsiak SJ

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak SJ

Podczas wczorajszej rozmowy w telewizji Polsat News ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski mówił m.in. o tym, kiedy powstanie Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego i jak wyglądają prace nad jej powołaniem po ostatnich zmianach, których dokonano na Zebraniu Plenarnym KEP w Katowicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Wiadomości

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja...

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...