Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ognisko Patriotyzmu w Zamościu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wieluniu z inicjatywy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w 2008 r. pojawił się pomysł, aby – w związku ze Świętem Niepodległości – zorganizować takie wydarzenie, które może przyciągnąć młodzież. Wieczorem 11 listopada, przy pomniku bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego, zapłonęło ognisko, przy którym zebrali się młodzi i starsi. Wspólny śpiew, animowany przez uczniów, dostarczył wielu wzruszeń, a najwytrwalsi śpiewali do późnych godzin wieczornych. W 2010 r. organizacji ogólnopolskiej akcji podjęło się Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich i w kilkudziesięciu miejscach Polski popłynął gromki śpiew.

Do tego pomysłu w tym roku dołączył się Zamość. W chłodny wieczór 11 listopada br. na terenach zielonych przy Zespole Szkół Katolickich w Zamościu zgromadzili się harcerze i harcerki z roztoczańskich drużyn ZHR, dzieci i młodzież, ludzie starsi i całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i wspominać ojczystą historię. Dyrektor szkół ks. Robert Strus powitał zebranych i zaprosił do zajęcia miejsc wokół ogniska. Po chwili dołączył do nas wiceprezydent miasta Tomasz Kossowski z rodziną. Rozległ się wystrzał armatni dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ks. phm. Tomasz Bazan mianował strażnikiem ognia druha Krzysztofa Zabłockiego z 1. Zamojskiej Drużyny Harcerzy „Wiatr” i w ten sposób rozpoczęło się obrzędowe Ognisko Patriotyzmu. Popłynęły pieśni i piosenki legionowe, żołnierskie i patriotyczne. Myślami przenieśliśmy się w przeszłość, wspominając tych, którzy dla Niepodległej poświęcili swoją młodość, szczęście osobiste, a nierzadko także własne życie. Monika Szamik, drużynowa 4. Zamojskiej Drużyny Harcerek „Las”, opowiedziała gawędę o żołnierzach, którzy, mimo przegranej bitwy i odniesionych ran, nie stracili zapału do dalszej walki i nadziei na wolną Polskę. Drużynowy 1. ZDH „Wiatr” Szymon Banach, mówiąc o postawach dzisiejszej młodzieży wobec tego, co polskie, przypomniał, że naszym obowiązkiem jest przede wszystkim pamięć o przeszłości, poznawanie ojczystej historii i wdzięczność wobec tych, którzy ją tworzyli. Patriotyzm można przecież wyrażać dziś w prosty sposób, choćby przez szacunek dla symboli narodowych czy udział w uroczystościach patriotycznych, przez codzienną uczciwą naukę i pracę, poznawanie i kultywowanie tradycji rodzinnych i narodowych, poszanowanie przyrody, przez wzajemną życzliwość, doskonalenie własnego charakteru i rozwijanie talentów, by służyć nimi innym. Patrząc na młodych ludzi w zuchowych i harcerskich mundurach, którzy na co dzień starają się być wierni Prawu Harcerskiemu, oraz na rodziny wychowujące dzieci w myśl hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że słowo „patriotyzm” nie jest dla nich pustym dźwiękiem, kojarzącym się tylko z przeszłością. Siedząc wokół ogniska, śpiewając pieśni, które przed laty jednoczyły Polaków w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny, czuliśmy, że łączą nas wspólne korzenie i wartości.

Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali pierwsze zamojskie Ognisko Patriotyzmu i tworzyli klimat tego szczególnego wieczoru: społeczności Zespołu Szkół Katolickich w Zamościu, Radnemu Rady Miasta Zamość Rafałowi Zwolakowi, harcerkom i harcerzom z ZHR-u, Piotrowi Siewieniowi, który akompaniował nam na gitarze oraz Zamojskiej Grupie Historyczno-Rekonstrukcyjnej. Mamy nadzieję, że takie spotkania staną się tradycją naszego miasta i przyczynią się do integracji ludzi, którym leży na sercu dobro Polski i wychowanie młodzieży w duchu miłości Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-11-26 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzeźwość W Rodzinie Dla Niepodległej

Andrey Cherkasov/fotolia.com

Więcej ...

Jan Paweł II: Papież, który dotarł do Pokolenia Z

2025-04-03 16:49

Z archiwum Bernarda Oliveiry dos Santos/Vatican News

Choć od śmierci św. Jana Pawła II mija 20 lat, to jego przesłanie wciąż inspiruje młodych na całym świecie. Dla 16-letniego Bernardo Oliveiry dos Santosa z brazylijskiego Salvadoru papież Polak pozostaje wzorem wiary, odwagi i bliskości z młodzieżą, mimo że, tak jak już miliony katolików na całym świecie, urodził się już lata po 2 kwietnia 2005 roku.

Więcej ...

Pomagamy w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w stolicy Kamerunu

2025-04-03 23:06

Maria Ślusarz

W pierwszej w tym roku akcji „Makulatura na misje” organizatorzy zebrali 37 270 kg zużytego papieru i tektury!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!