Reklama

Niedziela Łódzka

Ku czci Bałuckiej Pani

Ks. Waldemar Kulbat

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położona w łódzkiej dzielnicy Bałuty przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Miłosiernej. W tutejszej świątyni znajduje się otoczony wielką czcią wiernych wizerunek Madonny (Maryja przedstawiona jest bez Dzieciątka, z głową pochyloną w lewą stronę i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Sama forma, jak również poszczególne jej elementy – twarz, oczy, nos, brwi, długie palce dłoni, ciemna karnacja przypomina obraz Maryi z Ostrej Bramy). Od niepamiętnych czasów cudowny obraz cieszył się i nadal cieszy wyjątkowym kultem. Podania historyczne mówią, że wiele kobiet będących w stanie błogosławionym powierzało życie swoich dzieci Matce Bożej Łódzkiej – Bałuckiej. Także obecnie za wstawiennictwem sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej – bohaterskiej położnej z Auschwitz (której doczesne szczątki spoczywają w podziemiach kościoła) łodzianki proszą Matkę Bożą, by mogły począć i szczęśliwie urodzić dzieci. Później przychodzą ze swymi pociechami, by wyrazić podziękowania Matce Bożej. W każdy wtorek o godz. 8 i 18 jest sprawowana w kaplicy Msza św., a następnie odprawiana nowenna.

Tegorocznej uroczystości odpustowej przewodniczył bp Adam Lepa. Obecni byli księża z Łodzi, a także kapłani pochodzący z parafii. Przybyły poczty sztandarowe asyst oraz liczni wierni. Ks. dr Krzysztof Majacz, proboszcz parafii, witając zebranych przypomniał, iż dostojny celebrans, który przez blisko siedem lat sprawował urząd proboszcza tutejszej parafii, przybywa do szczególnie bliskiej mu wspólnoty.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup ukazał Maryję jako Wspomożycielkę ludzi znajdujących się w najbardziej trudnych sytuacjach życiowych. Do takich sytuacji przedstawionych na kartach Ewangelii należy wstawiennictwo i pomoc okazana Elżbiecie czy uczestnikom zaślubin w Kanie Galilejskiej. Kaznodzieja przypomniał, jak wielką czcią jest otoczona Matka Boża w znaku Jej obrazu, o czym świadczy fakt, iż nigdy nie brakuje przychodzących do kaplicy i modlących się ludzi. Podczas liturgii większość uczestniczących przystąpiła do Komunii św. Ksiądz Biskup przypomniał o możliwości uzyskania odpustu zupełnego. Wymienił warunki konieczne do jego uzyskania i zwrócił uwagę, że odpust jest łaską darowania winy za grzechy, jaką wierni mogą uzyskać, czerpiąc ze skarbca zasług wysłużonych na krzyżu przez Jezusa Chrystusa.

Tegoroczna uroczystość odpustowa wpisała się w zakończenie Roku Wiary, w którym dobrym zwyczajem stało się adorowanie Najświętszego Sakramentu w godzinach rannych i popołudniowych w kaplicy Matki Bożej. Ksiądz Proboszcz wraz z księżmi i wspólnotą parafialną serdecznie zaprasza łodzian do porannych (godz. 7-8) adoracji Najświętszego Sakramentu, wystawionego przed wizerunkiem Matki Bożej Łódzkiej. Zaś w każdy piątek tygodnia zaprasza do modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.15. W tym dniu Najświętszy Sakrament jest wystawiany w głównym ołtarzu o godz. 16.45. W tym czasie jest obecny kapłan w konfesjonale, gdzie można skorzystać z sakramentu pokuty lub rozmowy. W każdą sobotę o godz. 17 odmawiany jest Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W każdy czwarty piątek miesiąca Ksiądz Proboszcz zaprasza na cykliczne katechezy dla dorosłych i młodzieży, tematem których były już: „Liturgia a pobożność ludowa”, „Jak czytać Różaniec i Pismo Święte”, „Modlitwa drogą do świętości”. Na kolejnych spotkaniach także będą omawiane ważne tematy naszej wiary.

Od 1 lipca 2013 r. proboszczem parafii jest ks. dr Krzysztof Majacz, którego wspomagają wikariusze: ks. Jacek Prostacki i ks. dr Waldemar Bartocha. Ksiądz Proboszcz kontynuuje dzieło poprzednich duszpasterzy: ks. prał. Józefa Masłowskiego i ks. dr. Tomasza Falaka. Trwa wielka praca renowacji wspaniałej zabytkowej świątyni. Wielu inicjatyw duszpasterskich wymaga społeczność parafialna. Pomoc dla osób będących w trudnych warunkach, praca z młodzieżą to wielkie zadania dla duszpasterzy i parafialnych grup ewangelizacyjnych.

2013-12-05 11:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odpusty na Rok Życia Konsekrowanego

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

Pentencjaria Apostolska ogłosiła odpusty udzielone przez Ojca Świętego Franciszka członkom instytutów życia konsekrowanego oraz innym wiernym z okazji rozpoczętego 30 listopada br. Roku Życia Konsekrowanego. Ogłoszone odpusty można zyskać pod zwykłymi warunkami aż do 2 lutego 2016 r., tj. do zakończenia Roku Życia Konsekrowanego.

Więcej ...

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Więcej ...

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52
Julian Eugeniusz Kulski

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...