Reklama

Niedziela 49/2013

Szczegółowy spis treści

2

Wierzę w Syna Bożego

(BP KEP)

Oczekujemy na Boże Narodzenie, na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości (por. Hi 12, 10). Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi – także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Radość Ewangelii – ważny głos papieża Franciszka

Ks. Ireneusz Skubiś

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 r. papież Franciszek wydał adhortację apostolską „Evangelii gaudium” – Radość Ewangelii.

OJCIEC ŚWIĘTY FRANCISZEK
4-5

Jak papież Franciszek wraca do domu

Włodzimierz Rędzioch

Papieżowi Franciszkowi zależy – co często podkreśla – na fizycznym kontakcie z ludźmi, dlatego nigdy nie rezygnuje z okazji, by z bliska pozdrowić wiernych, którzy tłumnie przybywają do Watykanu.

5

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

(Red.)

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ADHORTACJA APOSTOLSKA
7

„Evangelii gaudium”. Dokument programowy papieża Franciszka

Ks. Antoni Tatara

Zaprezentowana 26 listopada 2013 r. w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej posynodalna adhortacja apostolska „Evangelii gaudium” (Radość Ewangelii) traktowana jest jako dokument programowy pontyfikatu papieża Franciszka.

KONFERENCJA POLSKO-ROSYJSKA
8

Trudny krok do przodu

Artur Stelmasiak

Dialog z rosyjskim prawosławiem jest skuteczny, gdy wspólnie bronimy chrześcijańskich wartości. Jednak wciąż nas dzielą niezagojone rany historii.

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

22. URODZINY RADIA MARYJA
10

A Bogiem było Słowo! (J 1, 1)

(Red./RIRM)

Radio Maryja świętowało 30 listopada br. 22. rocznicę powstania. Główne uroczystości odbywały się w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Z POLSKI
11

Z Polski

W Sali Kolumnowej Sejmu RP 30 listopada br. miała miejsce konferencja „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Jej organizatorami byli: Akcja Katolicka oraz Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

60 LAT APELU JASNOGÓRSKIEGO
12-17

Codziennie o godzinie 21.00

O. Jerzy Tomziński OSPPE

Kazanie sprzed 60 lat o. Jerzego Tomzińskiego, ówczesnego przeora Jasnej Góry, zapowiadające codzienną wieczorną modlitwę Polaków na Jasnej Górze, wygłoszone 8 grudnia 1953 r. podczas Nieszporów, którym przewodniczył bp Zdzisław Goliński. Tego dnia o godz. 21.00 miał miejsce pierwszy Apel Jasnogórski.

Stefan kardynał Wyszyński największym promotorem Apelu Jasnogórskiego

O. Józef Płatek OSPPE

Powiedzieli o Apelu Jasnogórskim

Jasnogórski Apel wolnej Polski

O. Jan Pach OSPPE

Mija już 60 lat od historycznego dnia 8 grudnia 1953 r., gdy wprowadzono codzienny Apel Jasnogórski jako wspólnotową modlitwę w intencji Kościoła w Polsce.

60 LAT WIECZORNEJ MODLITWY POLAKÓW
17

Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam

Abp Wacław Depo

Potwierdzam, że każde stawanie przed Bogiem w akcie modlitwy Apelu Jasnogórskiego jest jakąś tajemnicą łaski i „szkoły wiary Polaków”.

UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY A.D. 2013
18-19

Cała piękna

O. Zachariasz Jabłoński OSPPE

Kim jesteś, o Niepokalana?

Ks. Paweł Kłys

Zapowiedzi przyjścia na świat Matki Bożej możemy szukać już w Starym Testamencie. W Księdze Rodzaju jest mowa o stworzeniu świata, o ukoronowaniu dzieła stwórczego i umieszczeniu w raju pierwszych rodziców.

II FORUM KRAJOWE WIECZYSTEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W PARAFIACH
20-21

Eucharystia źródłem życia

Ks. Roman Rataj

W jakim stopniu adoracja Najświętszego Sakramentu może wpływać na wzrost pobożności? Jak uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, by chcieć jej więcej?

NIEBEZPIECZNE IDEOLOGIE
22-23

GENDER, czyli wilk w owczej skórze

Ks. Ireneusz Skubiś

Ideologia gender jest bardzo groźna dla cywilizacji ludzkiej w ogóle.

LEKCJA HISTORII
24-26

By historia nasza znana była

Mateusz Wyrwich

Zbierają od siedemdziesięciu lat cenne pamiątki historii naszego narodu. Zaczęli na obczyźnie w najbardziej tragicznym momencie współczesnej Polski. Już podczas wojny, aż po dzień dzisiejszy, kolejne pokolenia zgromadziły blisko milion eksponatów.

KARTY HISTORII
27

Stefanów pozostał w pamięci

Anna Skopińska

Porośnięte lasem fundamenty domów, wyłaniające się z gąszczu kapliczki, stojące gdzieś między drzewami stare słupy energetyczne i wybrukowana kamieniami droga – trakt wiodący do wsi, której już nie ma. Do Stefanowa.

LISTY DO PASTERZA
28-29

Kryzys w rodzinie czy kryzys rodziny?

Abp Józef Michalik

Księże Arcybiskupie, 12 października 2013 r. odbyła się połączona sesja Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej na temat „Wiara w rodzinie”. Jakie motywy powodowały Księdzem Arcybiskupem, aby wyznaczyć taki temat, i jakie konstatacje dla pasterskiej posługi wynikły z tego spotkania?

CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
30

Zaraz wracam…

Ks. Krzysztof Pawlina

Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu – słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię – „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.

WIARA I ŻYCIE
31

7 tajemnic spowiedzi

Od smutnych świętych zachowaj nas, Panie!

Ks. Mariusz Rosik

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą

Niewiasta Adwentu

Ks. Ireneusz Skubiś

POŻEGNANIE
34

Tryptyk z podlaskiego nieba

Ks. Janusz Kozłowski

Matki kapłanów

Krystyna Czuba

O śmierci Marianny Popiełuszko – matki bł. ks. Jerzego pisali i mówili dziennikarze różnych mediów. Jedną z najpiękniejszych wypowiedzi było rozważanie ks. inf. Ireneusza Skubisia podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego 19 listopada br. Uczestniczyłam w tym Apelu poprzez Telewizję Trwam.

Moje spotkanie z Marianną Popiełuszko

Irena Jesionkiewicz

FELIETONY
35

Przy adwentowej świecy i herbacie

Zdzisław Skotnicki

Jest chyba 6.00 rano. Zimno i ciemno. Trzymam w zmarzniętej dłoni lampkę ze świecą. Idę z ojcem do kościoła. Jestem siedmioletnim chłopcem, który nie może nadążyć za ojcowskimi krokami.

Polacy i ryby głosu nie mają

Krzysztof Czabański

Struktura własności polskich mediów gwarantuje dominację Niemcom i Rosjanom. Fatalny stan mediów publicznych powoduje, że ta dominacja zmienia się dziś niemal w monopol.

ROZMAWIAMY O POLSCE
36-37

Opóźnianie przez poszerzanie

O polityce i strategii energetycznej Polski z dr. Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska

PROSTO I JASNO
38

Księża na księżyc

Czesław Ryszka

Któż nie pamięta ataków na księży wkrótce po odzyskaniu wolności w 1990 r.? Lewicowe partie i gazety wsparte głosami tzw. katolewicy atakowały duchownych, strasząc Polaków „państwem rządzonym przez proboszczów”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Wróg katolików?

(pr)

Zdrada obywatela

(pr)

Przychylni życiu

(pr)

Jak Eugenio Scalfari zmanipulował wywiad z Papieżem

(pr)

Kazanie arcybiskupa na indeksie

(pr)

BYLIŚMY TAM
40-41

Prymas pomaga niepełnosprawnym

Katarzyna Woynarowska

Coraz częściej słyszymy o tym, ile państwo wydaje na Kościół. A nikt nie liczy tego, co Kościół robi dla tego państwa i jego obywateli. Bo kto przykładowo wie, że w malutkiej małopolskiej wsi niedaleko Tarnowa dzięki zaangażowaniu i z inspiracji abp. Józefa Kowalczyka działa superośrodek dla niepełnosprawnych dzieci? I że nie tylko one znajdują tam teraz pomoc i opiekę?

INTERPELACJE POSELSKIE
42

Edukacyjny i zdrowotny horror

Anna Cichobłazińska

MUZEUM IM. RODZINY ULMÓW
43

Zwykli ludzie – niezwykłe czyny

Paweł Bugira

Poświęcony przez papieża Franciszka kamień węgielny został 20 listopada wmurowany pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Jej oddanie zaplanowano na wiosnę 2015 r

Bohaterów było wielu

Rozmawiał Paweł Bugira

RODZINA W OBLICZU KRYZYSU
44-45

Dyskryminacja rodziny

Ks. Jacek Molka

„Rodzina w obliczu kryzysu” – to temat konferencji zorganizowanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE), która miała miejsce 23 listopada 2013 r. w auli Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. „Niedziela” była jednym z patronów medialnych konferencji.

45

Konkurs artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

KSIĄŻKA Z WYSOKIEJ PÓŁKI
46-47

Wokół Polski w oczach własnych i obcych

Elżbieta Morawiec

FELIETONY
47

Gdzie się podział Anioł z Krakowa?

Marian Salwik

Młodzi

Alina Czerniakowska

Dlaczego w Ojczyźnie, dużym państwie środkowoeuropejskim, w Polsce, nie mają pracy, środków do życia?! Kto za to odpowie przed Bogiem i historią?

FILM DOKUMENTALNY O MEDJUGORIE
48

Ostatnie wezwanie

Z Maciejem Bodasińskim i Lechem Dokowiczem – twórcami filmu „Ostatnie wezwanie” – rozmawia Margita Kotas

Rozmowa o pracy nad dokumentem filmowym i tajemnicy Medjugorie.

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
49

Zachwyt nad narodzinami Jezusa

Joanna Szczerbińska

Otoczone jaśniejącą chwałą Dzieciątko, trzymane w czułych ramionach Maryi, stojący z boku opiekuńczy i troskliwy Józef oraz klęczący z pokorą przed żłóbkiem pasterze, a w górze posłańcy niebiescy, aniołowie – oto kwintesencja sceny Bożego Narodzenia.

PREZENTACJE
50

Klauzura jak płaszcz Niepokalanej

Marian Salwik

Klaryski pojawiły się na ziemiach polskich, a konkretnie w Sandomierzu, za sprawą bł. Salomei Piastówny, siostry Bolesława Wstydliwego – męża św. Kingi, też klaryski. Salomea przywdziała habit klariański w 1245 r., kilka lat po śmierci męża – Kolomana Węgierskiego, króla Rusi Halickiej. W Sandomierzu klasztoru wtedy jednak nie wzniosła.

APEL O WYSYŁANIE SKARG OBYWATELSKICH
51

Telewizja Trwam na święta?

Artur Stelmasiak

Choć telewizja ojców redemptorystów dostała koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe, to wciąż jest bezprawnie blokowana. Dlatego też Fundacja Lux Veritatis zaapelowała o wysyłanie skarg obywatelskich.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Korespondencja z Gdańska

SPORT
53

Biegun zaskoczył

Ks. Jacek Molka

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich nabierają rozpędu (możemy je m.in. oglądać na niezawodnym Eurosporcie). Pierwsze z nich wygrał wcześniej nie aż tak bardzo znany wychowanek Parafialnego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” w Gilowicach na Żywiecczyźnie – dziewiętnastoletni Krzysztof Biegun.

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Pierniczki

Jolanta Marszałek

Pierniczki to nieodłączny element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W wielu polskich domach w czasie Adwentu piecze się je nawet kilka razy. Pachnie wtedy wspaniale cynamonem i przyprawą korzenną, przywołując cudowną atmosferę świąt. Mogą być ozdobą stołów, ale także choinki.

Kalendarium 8-14 XII 2013

Ewa Aszkiewicz

Dobra i zła wiadomość

(R.)

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Zwykły wentyl

Kl. Tomasz Podlewski

Kraj ze słońcem w tle

Sebastian Banasiewicz

Niewysoki na drzewie (Łk 19, 1-10)

Ks. Tomasz Chłopicki

Napisał najmądrzej o mądrości

Maria Fortuna-Sudor

„Biblia w komiksie”

(BW)

67

„Ostatnie wezwanie”

Muzyczne DarY

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Nieustannie zabiegał o ducha polskiego

PB

Propaganda komunistyczna zarzucała kardynałowi Augustowi Hlondowi między innymi porzucenie kraju w 1939 r., podczas gdy był on jedynym hierarchą w okupowanych przez Niemców krajach, który nie poszedł na najmniejszą nawet współpracę z okupantem.

„Gang Marcela” czci św. Franciszka

Mariusz Rzymek

„Pokój i dobro dla świata i natury” – oratorium inspirowane życiem założyciela Zakonu Franciszkanów za sprawą „Gangu Marcela” zagościło 24 listopada w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

Słowo zza Oceanu

Mariusz Rzymek

Amerykanin Donald Turbitt, założyciel ruchu Mężczyźni św. Józefa, 21 listopada był gościem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.

Niedziela podlaska

Jedyna w dziejach świata

Ks. Tomasz Pełszyk

Pozdrowienie Anielskie” płynie codziennie z milionów ust rozmiłowanych w Maryi. W tym roku Kościół w Polsce korzysta ze specjalnej dyspensy, która – mimo że 8 grudnia przypada II niedziela Adwentu – umożliwia obchodzenie akurat tego dnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Wzmocnić wiarę w zmartwychwstanie – modlitwa za zmarłych duszpasterzy

Ks. Artur Płachno

Modlitwa za zmarłych, w tym za zmarłych kapłanów, powinna wzmocnić naszą wiarę w zmartwychwstanie.

Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej

Paulina Podgórska

W październiku, miesiącu, w którym obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, odbyły się pierwsze spotkania Duszpasterstwa Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej.

Niedziela kielecka

Wolontariusze: czapki z głów, idźcie tak dalej!

Agnieszka Dziarmaga

Tak do kilkuset młodych ludzi – wolontariuszy szkolnych kół Caritas z całej diecezji mówił Bertus Servaas – prezes Vive Targi Kielce podczas VI Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbyło się 18 listopada w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

„Odnalazłam to w Szlachetnej Paczce”

Katarzyna Dobrowolska

Gdyby żyła w XIX wieku, nazywano by ją może „siłaczka”, dziś lepiej pasuje określenie „kobieta kreatywna”. Dla mnie – jedna z bohaterek tegorocznej edycji SzP, która udowodniła po raz kolejny: „niemożliwe jest możliwe”.

Digitalizacja dokumentów Archiwum Diecezjalnego

W. B.

Od listopada br. Archiwum Diecezjalne w Kielcach udostępnia dla osób prywatnych, badaczy historii, literaturoznawstwa, socjologów, politologów cyfrową bazę danych sporządzoną z ksiąg parafialnych.

Niedziela małopolska

Adwentowe czuwanie

Małgorzata Cichoń

Ile razy idziemy gdzieś, nie oglądając się na ludzi, na świat? Automatycznie wykonujemy nasze zajęcia, niczym sklepowa kasjerka, zmuszona mówić: „Dzień dobry” i „Zapraszam ponownie” – bo spece od marketingu uczą, by nawiązywać kontakt wzrokowy z klientem, który ma się poczuć zauważony...

Wolontariat czeka

Maria Fortuna-Sudor

Z ideą wolontariatu karmelita, o. Stanisław Wysocki, zetknął się w na początku lat 80. XX wieku we Włoszech. Doświadczenia tam zdobyte przeniósł do Krakowa, gdzie już drugą dekadę pełni funkcję opiekuna Stowarzyszenia Wolontariatu św. Eliasza.

Czysta radość!

Wypowiedzi zebrała Agnieszka Konik-Korn

Zacytowany tu tekst to fragmenty apelu, jaki wystosował do braci kapłanów ks. Marcin Węcławski, proboszcz parafii Maryi Królowej w Poznaniu. Idąc za tą myślą zapytałam kilku księży z naszej archidiecezji, czym dla nich jest celibat.

Niedziela legnicka

Zakończenie Roku Wiary

Ks. Piotr Nowosielski

Nieszpory i uroczysta Msza św., podczas której ustanowiono 26 stałych lektorów, były ostatnim wydarzeniem kończącym Rok Wiary w diecezji legnickiej.

Intronizacja relikwii św. Mikołaja Biskupa

Ks. Waldemar Wesołowski

Ewangelia wzywa nas do dobroci. Przykład takiej postawy widzimy w św. Mikołaju Biskupie – powiedział metropolita Bari-Bitonto abp Francesco Cacucci podczas uroczystej intronizacji relikwii św. Mikołaja w Bolesławcu.

Przez życie – ze świętymi

Ks. Piotr Nowosielski

Chojnów po raz 2. stał się miejscem spotkania dla działających w diecezji wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych. W sobotę 23 listopada, w przededniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, ulicami miasta przeszedł korowód świętych i błogosławionych.

Niedziela sosnowiecka

Zakończenie Roku Wiary

Agnieszka Lorek

W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu zakończono 23 listopada Rok Wiary w naszej diecezji. Uroczystościom przewodniczył biskup ordynariusz Grzegorz Kaszak.

Niedziela z „Niedzielą” w Targoszycach

Agnieszka Lorek

Tutaj „Niedziela” rozchodzi się w mig! Trudno w diecezji sosnowieckiej znaleźć bardziej „rozczytaną” parafię. Każdej niedzieli w parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach sprzedawanych jest 80 egzemplarzy pisma, a przy okazji artykułu o niej ilość ta wzrasta dwukrotnie.

Na straży małżeństwa i rodziny

Agnieszka Lorek

O rodziny Bogiem silne modlili się zgromadzeni na Mszy św. 23 listopada w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które obchodziło jubileusz 20-lecia istnienia. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup Grzegorz Kaszak.

Niedziela świdnicka

Świdnicki Wit Stwosz

Ks. Sławomir Marek

Zakończyła się trwająca kilkadziesiąt miesięcy renowacja najcenniejszego zabytku świdnickiej katedry – gotyckiego ołtarza Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.

„Królestwo Moje nie jest z tego świata”

Ks. Sławomir Marek

Na niedzielę Chrystusa Króla papież Benedykt XVI zaplanował w liście „Porta fidei” zakończenie Roku Wiary. Diecezja świdnicka włączyła się uroczyście w te obchody, gromadząc się wokół swojego Biskupa w świdnickiej katedrze na Eucharystii.

Chrystus naszym Królem

Bp Ignacy Dec

Wyszydzanie Jezusa z Golgoty przedłużyło się i trwa do dzisiaj. Pod krzyżem szydzili z Jezusa przedstawiciele ówczesnej władzy: członkowie Wysokiej Rady. Szydzili także żołnierze, współuczestnicy w zbrodni, szydził również jeden z powieszonych zbrodniarzy.

Niedziela warszawska

Roraty – rano czy po południu

Witold Dudziński

Tradycyjnie rozpoczynane przed wschodem słońca roraty mają specjalną oprawę. Niekiedy są odprawiane także po południu lub wieczorem.

Kolej zbyt dużej prędkości

Wojciech Dudkiewicz

Czy kolej dużych prędkości, która ma łączyć Warszawę z kilkoma polskimi metropoliami, ma sens? To zależy dla kogo. Dla mieszkańców okolic Błonia, Ożarowa, Nieborowa, które ma przeciąć, na pewno nie. Dlatego protestują.

Bielańska szkoła sukcesu

Artur Stelmasiak

Choć Archidiecezjalne Liceum bł. Romana Archutowskiego może pochwalić się osiągnięciami uczniów i niezłymi wynikami w rankingach, to jednak nie statystyki w są najważniejsze. – Chcemy, aby nasi absolwenci byli dobrze wykształceni i przygotowani do dalszej nauki.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Głos wołającego na pustyni (Mk 1, 3)

Ks. Henryk Krukowski

Cały świat jest nasycony wieloma dźwiękami i odgłosami. Pochodzą one z różnych źródeł, najczęściej ze strony przyrody, albo są owocem działalności człowieka. Głosy oraz dźwięki mają różną barwę i natężenie, są przyjemne lub nieznośne.

Młodością wojskowych Kolumbów

Ks. Andrzej Puzon

W dniach 16-17 listopada br. odbył się w Hrubieszowie XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego, któremu przewodziły słowa: „Piszcie piękną historię ludzi wiernych ideałom” (bp J. Guzdek, Kazanie do młodych, WAT). Do Hrubieszowa przybyło 49 podmiotów wykonawczych, stanowiących ogółem liczbę ponad 200 osób.

Dogmat o Niepokalanej

Agata Łęczycka

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Niedziela Świdnicka

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

Wiara

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho