Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kapłani i Rok Wiary

Ks. Tomasz Nowak

W katedrze rzeszowskiej 23 listopada br. odbyła się kongregacja kapłanów diecezji rzeszowskiej, w której uczestniczyło ok. 370 księży zakonnych i diecezjalnych. Było to jakby kapłańskie zakończenie Roku Wiary, który w całym Kościele został uroczyście zamknięty dzień później – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Wiara ze słyszenia i widzenia

Na początku zebrani odśpiewali hymn „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź!” – to już tradycja wielu kapłańskich spotkań, która uzmysłowia właściwą hierarchię wartości. Nikt przecież, zgodnie z tym co napisał św. Paweł Apostoł, nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego, że Panem jest Jezus. Następnie zgromadzeni wysłuchali konferencji ks. Franciszka Dziedzica – dyrektora Muzeum Diecezjalnego, inspirowanej encykliką papieża Franciszka „Lumen fidei”. Ksiądz Dziedzic zwrócił uwagę na coraz powszechniej obserwowany kryzys wiary. Wskazując drogi wyjścia z kryzysu podkreślił potrzebę rozszerzenia duszpasterstwa poza wymiar sakramentalny. Prelegent zachęcał, aby myśląc o własnej wierze przyjrzeć się najpierw codzienności. Jeśli autentycznie wierzymy, powinniśmy odnaleźć w naszym życiu jedność i miłość. Te wartości, a nie deklaracje, najbardziej przyciągają innych do Jezusa Chrystusa. Wiara bowiem rodzi się nie tylko ze słyszenia ale z widzenia.

Wiara w Jezusa Chrystusa

Reklama

Po konferencji kanclerz Kurii Diecezjalnej – ks. Jerzy Buczek zapoznał zebranych z bieżącymi sprawami diecezji, a ks. Janusz Podlaszczak – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie – przypomniał główne idee Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego zachęcając do współpracy z ruchem.

Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Uczestniczyli w niej także biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski. Homilię wygłosił Biskup Ordynariusz. Najpierw przypomniał różne inicjatywy związane z Rokiem Wiary. Jednocześnie zachęcał, aby podsumowując Rok Wiary nie zatrzymywać się tylko na akcjach, ale zadać sobie pytanie o stopień osobistej zażyłości z Jezusem Chrystusem. Tym bardziej, że będąc w roli tego, kto naucza i napomina, łatwo można zaniedbać własne życie duchowe.

Wiara źródłem radości

Biskup Rzeszowski, odwołując się do nauczania papieża Franciszka, przypomniał, że życie chrześcijanina to wędrowanie, budowanie i wyznawanie. Kiedy nie wyznajemy Jezusa Chrystusa wyznajemy światowość diabła – to zagrożenie, które może dotknąć wszystkich duchownych, od diakonów po papieża. Kaznodzieja zwrócił także uwagę na potrzebę radości, której źródłem jest wiara. Świadomość przynależności do Jezusa Chrystusa oraz związana z nią perspektywa zbawienia powinna każdego chrześcijanina napełniać pokojem i radością. Na zakończenie Eucharystii odbyło się zawierzenie wszystkich duchownych i całej diecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To zawierzenie było jednocześnie prośbą, którą za Apostołami tak często powtarzaliśmy w minionym roku: „Panie, przymnóż nam wiary” oraz zachętą do jej pielęgnowania, bo choć Rok Wiary się skończył, ona sama nie przestaje wymagać umacniania, troski, a nawet obrony.

2013-12-05 11:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dusza Polsko-Słowacka

Ksiądz profesor
Tadeusz Zasępa
(1946 – 2016)

O. Mirosław Chmielewski CSsR

Ksiądz profesor Tadeusz Zasępa (1946 – 2016)

Odszedł polski ksiądz, który przez ostatnie lata cieszył się dużym autorytetem publicznym na Słowacji.

Więcej ...

KPRM: Wkrótce ruszy rejestracja na szczepienie trzecią dawką

2021-09-21 14:34

Karol Porwich/Niedziela

24 września rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50. roku życia oraz medyków - poinformowała KPRM. Przypomniała, że 1 września ruszyła rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla osób z poważnymi zaburzeniami odporności.

Więcej ...

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Watykan

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę