Reklama

Media

Telewizja TRWAM contra „Grupa Trzymająca Władzę”

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Coś drgnęło w sprawie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam. Tygodnik „Niedziela” i jego redaktor naczelny – ks. inf. Ireneusz Skubiś miał swój udział w „nowym otwarciu” dotyczącym Telewizji Trwam. Przypomnijmy: Fundacja Lux Veritatis na początku sierpnia 2013 r. decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymała koncesję na nadawanie programu Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym. Chociaż fundacja, zgodnie z wymogami zmiany koncesji, zapłaciła – jak sama przyznaje – prawie 1,3 mln zł jako pierwszą ratę, to jednocześnie jest pozbawiona możliwości korzystania z niej. Miejsce bowiem na tym przyznanym w koncesji multipleksie zajmuje Telewizja Polska. Ustawa o cyfryzacji zobowiązuje TVP do zwolnienia tej częstotliwości, gdy pokrycie sygnałem telewizji publicznej obejmie przynajmniej 95 proc. powierzchni Polski. TVP jednak – mimo wypełnienia tych wymogów – dotąd nadaje na przyznanym koncesyjnie paśmie Telewizji Trwam.

Obecnie dostęp Telewizji Trwam do multipleksu zależy więc w dużej mierze od decyzji prezesa TVP. To w jego rękach jest decyzja o wcześniejszym zwolnieniu miejsca zajmowanego dotąd właśnie przez telewizję publiczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Redaktor Naczelny „Niedzieli”, poruszony brakiem pozytywnego rozstrzygnięcia w tej sprawie,
24 października skierował list do prezesa TVP p. Juliusza Brauna. Korespondencja, którą ks. Skubiś udostępnił m.in. także kard. Stanisławowi Dziwiszowi, abp. Józefowi Michalikowi – przewodniczącemu KEP, abp. Wacławowi Depo – przewodniczącemu Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski oraz o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR – dyrektorowi Radia Maryja i Telewizji Trwam, rozpoczęła wymianę listów między redaktorem naczelnym „Niedzieli”, Prezesem TVP i dyrektorem Telewizji Trwam. Ważnym wątkiem swojego listu Redaktor Naczelny „Niedzieli” uczynił fakt, że p. Juliusz Braun w latach 1983-89 pracował jako redaktor właśnie w tygodniku „Niedziela”. Jego związki z mediami katolickimi, przywiązanie do Kościoła i zaufanie, jakim był obdarzany, dawały nadzieję, że sprawa multipleksu będzie załatwiona uczciwie i rzetelnie. „Chodzi o wyjaśnienie sprawy, ale przede wszystkim o odblokowanie możliwości wejścia Telewizji Trwam na MUX. (...) Niestety, jak się dowiadujemy, Pan przytrzymuje w swoich rękach wykonalność decyzji KRRiT. Nie mogę tego zrozumieć, bo przecież nie wierzę, że Pan mógłby być człowiekiem nieuczciwym i nierzetelnym. (...) Panie Juliuszu, bardzo proszę o zwolnienie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam. Będzie to piękny gest, na który czeka cała Polska” – napisał ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Redaktor Naczelny „Niedzieli” jednocześnie zwrócił uwagę na poziom programów nadawanych w telewizji publicznej. Szczególnie w ostatnich miesiącach, jak pisze w swoim liście, „w telewizji, która jest w Pańskim władaniu, dzieją się rzeczy niegodziwe, uderzające w Kościół, w biskupów i kapłanów”. Jako przykład przywołał atak na Kościół w kontekście rzekomych zarzutów pedofilii oraz traktowanie w mediach abp. Józefa Michalika przez niektórych dziennikarzy TVP: „To, co miało miejsce w telewizji, uwłacza wszelkiej moralności i etyce dziennikarskiej. Mam tu na uwadze program red. Tomasza Lisa (...). Pan pochodzi z rodziny zacnej, kulturalnej, i tę kulturę prezentował, pracując w «Niedzieli». Chciałbym prosić, aby ta kultura również zagościła w postępowaniu, w rozmowach i w przekazie Telewizji Polskiej”.

Reklama

Wywołany do odpowiedzi prezes Juliusz Braun w swojej korespondencji do Redaktora Naczelnego „Niedzieli” wyjaśnia, że pokrycie terenu Polski zasięgiem sygnału TVP nie jest do końca zrealizowane, bowiem trwają pomiary zmiennej mocy nadajników. Szczegóły techniczne zawarte w liście Pana Prezesa nie dają jednak zadowalającej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego TVP utrzymuje nadawanie swojego sygnału na multipleksie przekazanym Telewizji Trwam, mimo wypełnienia warunków zawartych w ustawie o cyfryzacji, zobowiązujących do ustąpienia miejsca? Deklaracja Juliusza Brauna o gotowości „zwolnienia naziemnego multipleksu cyfrowego przed terminem określonym w rezerwacji częstotliwości, a więc wcześniej niż 27 kwietnia” – jak pisze w swoim liście – nijak się ma do ustawowych obowiązków TVP w tym względzie.

Na list Juliusza Brauna odpowiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, któremu jako stronie w całej sprawie zarówno ks. Ireneusz Skubiś, jak i Prezes TVP przekazali korespondencję do wiadomości. Dyrektor Telewizji Trwam wskazuje, że Fundacja Lux Veritatis od początku tej trudnej sytuacji była gotowa na daleko idącą współpracę, aby w trybie ugody administracyjnej doprowadzić do rozwiązania kwestii spornych. „Wystarczyłoby, aby Telewizja Polska SA wyszła temu naprzeciw (...). Nic takiego jednak się nie stało. Impas trwa nadal. I nic nie wskazuje, aby ten stan szybko się zmienił, tym bardziej że bezczynność w tej sprawie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest wielce wymowna”.

Reklama

W ostatniej części listu Prezes TVP ustosunkował się do uwag Redaktora Naczelnego „Niedzieli” odnośnie do poziomu nadawanych programów i nieetycznego zachowania niektórych dziennikarzy telewizji publicznej. „Nie zamierzam zdejmować z siebie odpowiedzialności za całość przekazu Telewizji Polskiej. (...) Trafiają się sprawy, które sam uważam za błąd”. Wymienione w liście przez Prezesa TVP: włączenie się w coroczne obchody Dnia Papieskiego, transmisje dwóch debat w ramach „Dziedzińca dialogu” czy emisja serialu o bł. ks. Jerzym Popiełuszce uznał za przykłady zaangażowania się bezpośrednio w życie Kościoła. To wszystko w ramach pełnienia misji publicznej telewizji. Raptem promil całego czasu antenowego TVP. Można postawić pytanie: Czy te „dobrodziejstwa” telewizji publicznej mają nam, jako katolickiemu w większości społeczeństwu, zastąpić ofertę programową Telewizji Trwam, która tak skutecznie i pod płaszczem prawa jest, jak dotąd, blokowana przy współudziale instytucji państwowych?

Wymowna jest wdzięczność o. Tadeusza Rydzyka wyrażana wyraźnie w korespondencji do ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pierwszy raz bowiem Prezes TVP miał okazję zabrać głos bezpośrednio jako strona w tej części sporu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Z jego argumentacją – jaka by nie była – mogli zapoznać się także przedstawiciele hierarchii kościelnej. Wywołany temat na forum publicznym pokazuje dobre samopoczucie kierownictwa telewizji, którego źródłem jest, po pierwsze, świadomość, że rozdaje się karty wśród uczestników życia medialnego, nawet wbrew temu, co mówi prawo, po drugie zaś – bardzo subiektywne i uspokajające wrażenie „rzetelnego” pokazywania wizerunku Kościoła. Widzowie telewizji publicznej już niebawem będą mogli codziennie za pomocą pilota dać do zrozumienia zarządowi TVP, czy zgadzają się na tak narzucony styl pokazywania Kościoła, mając do wyboru kanały TVP i Telewizji Trwam.

Reklama

Jak donoszą media, p. prezes Juliusz Braun odbył spotkanie z przedstawicielami Fundacji Lux Veritatis. Daje to nadzieję, że warto czasem nawet w relacjach z poważnymi osobami życia publicznego odwoływać się do wartości, które kiedyś należały do podstawowych. Martwi jednak, że tylko jedno środowisko dziennikarskie, którego reprezentantem jest Redaktor Naczelny „Niedzieli”, uważało za stosowne upomnieć się imiennie w ramach solidarności w branży za medium, przeciw któremu stanęło inne, silniejsze, wraz z instytucjami państwowymi.

Drodzy Czytelnicy „Niedzieli”!

Wielu spośród Was dowiedziało się z Radia Maryja, że zaistniała korespondencja między redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. Ireneuszem Skubisiem a prezesem Zarządu TVP – dr. Juliuszem Braunem. Korespondencja dotyczyła przyspieszenia nadawania programu Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym. Obok został zamieszczony artykuł red. Mariusza Książka – zastępcy redaktora naczelnego „Niedzieli” na temat wspomnianej korespondencji, która odbiła się szerokim echem w społeczeństwie polskim. W ostatnim czasie, już po otrzymaniu do druku artykułu Mariusza Książka, dostałem mailem od prezesa Zarządu TVP Juliusza Brauna informację o sytuacji, która obecnie zaistniała w sprawie nadawania Telewizji Trwam na MUX.

Ponieważ nie byłem dość dobrze zorientowany w sprawie wysłałem tekst pisma prezesa Juliusza Brauna do o. Tadeusza Rydzyka. Otrzymałem odpowiedź i wydaje się, że jest ona bardzo rzetelna i ciekawa. Dlatego pozwalam sobie podać do wiadomości (na s. 53/nr 51-52/2013) treść listu e-mailowego, który otrzymałem od prezesa Brauna i moją odpowiedź. Ta korespondencja wskazuje na to, że 14 lutego 2014 r. będziemy mogli odbierać Telewizję Trwam na cyfrowym multipleksie.

Otrzymałem w ostatniej chwili kolejną wiadomość e-mailową od prezesa TVP Juliusza Brauna, która umacnia moją świadomość, że istotnie 14 lutego 2014 r. Telewizja Trwam zacznie funkcjonować na multipleksie cyfrowym.

Szczęść Boże!
Ks. Ireneusz Skubiś
13 grudnia 2013 r.

Podziel się:

Oceń:

2013-12-17 14:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie studia telewizji diecezji warszawsko-praskiej

Powstaje nowa telewizja katolicka w Polsce. 20 września zacznie działać studio diecezji warszawsko-praskiej. Pierwszym wyzwaniem będzie medialna obsługa obrad synodu o rodzinie, który odbędzie się w Rzymie w październiku br.

Więcej ...

Papież do pielgrzymki odnowy charyzmatycznej: Duch niesie pokój

2025-04-03 16:42
Duch Święty

pixabay

Duch Święty

Duch Święty, dar Zmartwychwstałego Pana, tworzy komunię, harmonie i braterstwo – napisał Papież w przesłaniu do uczestników pielgrzymki zorganizowanej z okazji Roku Świętego przez Międzynarodową Służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej Charis. Odbędzie się ona od 4 do 6 kwietnia pod hasłem: „Radośni świadkowie nadziei”.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?