Reklama

Niedziela 51/2013

Szczegółowy spis treści

BOŻE NARODZENIE 2013
2

Życzenia

Ks. Ireneusz Skubiś – redaktor naczelny wraz z zespołem redakcyjnym „Niedzieli”

Bóg przychodzi do człowieka

Ks. Ireneusz Skubiś

Wigilię Bożego Narodzenia objawia się światu wielka tajemnica – tajemnica Boga przychodzącego w postaci małej Dzieciny. To tajemnica subtelna, delikatna, jakże jednak rodzinna, a zarazem – osobista. To tajemnica radosnej nowiny o zbawieniu. Jest to tajemnica oczekiwania i tajemnica spełnienia.

Z Watykanu
4

Z Watykanu

29 XII 2013 - Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa
5

Zawierzenie rodzin Świętej Rodzinie z Nazaretu

27 października 2013 r. podczas spotkania z rodzinami w ramach Roku Wiary papież Franciszek zawierzył wszystkie rodziny świata Świętej Rodzinie z Nazaretu, modląc się przed ustawioną na Placu św. Piotra ikoną Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni.

OTWARTE ARCHIWA
6

Tajne akta Watykanu

Grzegorz Polak

Książka Matteo Luigiego Napolitano pt. „Tajne akta Watykanu. Dyplomacja Kościoła – dokumenty i tajemnice” jest rewelacyjna, choć jej tytuł może zmylić niejednego czytelnika, zwłaszcza takiego, który szuka sensacji.

Ze świata
7

Ze świata

Z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

Z Polski
9

Z Polski

PONAD GRANICAMI
10

Dzieląc Europę

Mirosław Piotrowski

Nowy projekt finansowania przez Unię Europejską sieci transportowych na naszym kontynencie, mających ułatwić połączenia w jego obrębie nosi nazwę „Łącząc Europę”. Dotyczy zarówno dróg asfaltowych, autostrad, jak i kolei, linii lotniczych, szlaków wodnych i portów. Plan jest dalekosiężny, a jego finał przewidziano na rok 2050.

POEZJA
10

Jak uśmiech

Krzysztof Seweryn Wroński

Boże Narodzenie 2013
11-14

Czy ty czekasz na Boże Narodzenie

Ks. Ireneusz Skubiś

Tak często ludzie mówią, że z utęsknieniem czekają na święta.
Czy rzeczywiście wszyscy czekają na Boże Narodzenie?
Jak Ty czekasz na Boże Narodzenie?

Bóg kiedyś stał się jednym z nas

Ks. Marek Łuczak

Niektórzy temat ludzkiej godności wiążą z faktem stworzenia. Bóg – oprócz człowieka – stworzył jednak także zwierzęta i rośliny. Źródłem więc niesamowitej godności człowieka staje się dopiero tajemnica Wcielenia: Bóg stał się przecież jednym z nas.

14-23

Nominacje biskupie dla diecezji tarnowskiej

Diecezjalny Serwis Informacyjny Tarnów

Ojciec Święty Franciszek mianował 14 grudnia 2013 r. ks. prał. dr. Jana Piotrowskiego i ks. prał. dr. Stanisława Salaterskiego biskupami pomocniczymi diecezji tarnowskiej

Nowość Biblioteki „Niedzieli”

Najnowsza książka wydana przez Bibliotekę „Niedzieli” opowiada i wyjaśnia to wszystko, co wydarzyło się od rezygnacji papieża Benedykta XVI aż do pierwszych pięćdziesięciu dni pontyfikatu papieża Franciszka.

Cyklon o imieniu Franciszek

O osobie papieża Franciszka, jego filozofii spotkania i miłości zwyciężającej śmierć z Antonio Gasparim – dyrektorem Międzynarodowej Agencji Prasowej Zenit – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

Dobroczynne ramię papieża Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

W marcu 2013 r., gdy rozpoczęły się przygotowania do konklawe, ks. prał. Konrad Krajewski miał już za sobą czternaście lat pracy w Watykanie jako ceremoniarz papieski – siedem lat służył Janowi Pawłowi II, drugie siedem – Benedyktowi XVI.

Wigilia z Papieżem Polakiem

Z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – II sekretarzem Jana Pawła II, obecnie metropolitą lwowskim – rozmawia Andrzej Tarwid

Śpiewajmy, grajmy mu...
24-25

Kolędowali z wujkiem

Wspomnień wysłuchała Agnieszka Konik-Korn

O wartości kolędowania, nauce wypływającej ze śpiewania tych wyjątkowych pieśni oraz niezwykłym kolędowaniu z Wujkiem, który został papieżem, opowiadają „Niedzieli” członkowie „Środowiska”. Posłuchajmy...

ŚPIEWAJĄCY KAPŁAN
26-27

Kolędujemy z „Niedzielą”

Rozmawia Katarzyna Woynarowska

O muzyce, która staje się wyznaniem wiary, i kolędach, które zbliżają ludzi do Boga, z ks. Robertem Żwirkiem – wykładowcą muzyki, kompozytorem i bardem – rozmawia Katarzyna Woynarowska. Kolędy nagrane przez ks. Roberta Żwirka na płycie CD dołączone są do świątecznego numeru "Niedzieli".

28-33

Wierny Bogu i pięknu liturgii

Margita Kotas

O muzyce, która staje się wyznaniem wiary, i kolędach, które zbliżają ludzi do Boga, z ks. Robertem Żwirkiem – wykładowcą muzyki, kompozytorem i bardem – rozmawia Katarzyna Woynarowska.

Do Wietrznego Miasta z Częstochowy z życzeniami

Lidia Dudkiewicz

Nazwano go „królem Chicago”. W Wietrznym Mieście jest dobrze znany nie tylko wśród Polaków. To ks. kan. Tadeusz Dzieszko – polski kapłan pochodzący z Białostocczyzny

Święta na obczyźnie

Notował Wiesław Adamik

Święta to dla niego dom rodzinny, polskie tradycje, Kościół, wiara i Polska. Obecnie mieszka w Szwajcarii, ale co sześć tygodni przyjeżdża do kraju na prowadzone przez siebie w Krakowie warsztaty śpiewu operowego O tęsknocie za polskim klimatem świąt opowiada śpiewak operowy Arkadiusz Burski.

Wiersz

Krzysztof Kaczmarek – aktor, reżyser

OTWIERAMY BIBLIĘ
34

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak…

Ks. Jacek Molka

Tytułowe zdanie spotykamy w Ewangelii według św. Mateusza (1, 18). Po nim następuje opis okoliczności narodzin Pana Jezusa. Zupełnie inną wersję tego wydarzenia znajdziemy w Ewangelii według św. Łukasza. Jak zatem było?

CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
36

W kolejce po miłość

Ks. Krzysztof Pawlina

Wszyscy tęsknią za miłością. Nie wszyscy jednak umieją kochać. O miłości mówią ludzie, piszą poeci, śpiewają piosenkarze. Ale jakże często mówią, piszą i śpiewają niezbyt mądrze.

wiara i życie
37

Wigilia tak naprawdę

Ks. Jerzy Hajduga CrL

Z królewskiego pałacu

Ks. Mariusz Rosik

Oto tytuły z pierwszych stron gazet: „Świat zwariował, czeka na narodziny dziecka”, „Dziecko księcia ma już imię”, „Książę ochrzczony”, „Prawnuk królowej, czyli kto jest kim w rodzinie”. Notabene, to tytuły z tych samych pism, w których inne dzieci przed narodzeniem często są tylko „zygotami”, „zarodkami” i „płodami”.

Wierzyć w ziemi faraonów

Ks. Mariusz Rosik

HOMILIA
38-41

Bóg się rodzi…

Ks. Jacek Molka

Ucieczka świętej Rodziny do Egiptu

Ks. Mariusz Frukacz

Śp. o. Franciszek Wiator Rożkowski OFMCap
42

Charyzmatyczny spowiednik

O. Paweł Warchoł OFMConv

Ojciec Franciszek Rożkowski obdarzony został wyjątkowym charyzmatem spowiednictwa i kierownictwa duchowego. Był zakonnikiem ukrytym w murach klasztoru, ale znanym dla dusz poszukujących Boga. Zmarł 19 listopada 2013 r. w szpitaluw Lublinie.

Felietony
43

Prezenty Bożego Narodzenia

Zdzisław Skotnicki

Wigilia – czas oczekiwania przy rodzinnym stole na przyjście Zbawiciela. Śnieżny obrus dopełnia bieli czystych dusz domowników. Światło świecy wygarnia z domowych kątów resztki ciemności. Ach…

Nad ciepłym morzem pod palmami

Krzysztof Czabański

Pamiętacie Państwo, jak premier Buzek zachęcał Polaków do reformy systemu emerytalnego? W zamian za poparcie OFE nasi emeryci mieli osiągnąć status emerytów niemieckich lub amerykańskich: jeździć po świecie, zwiedzać, odpoczywać. Zachęcały nas reklamówki z widokami ciepłych mórz i palm…

Raport o prześladowaniach chrześcijan
44-45

Chrześcijanie na celowniku

Witold Dudziński

Co 5 minut ginie gdzieś na świecie chrześcijanin, rocznie – ponad 100 tys. – alarmuje papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

46

Uświęcony wiernością

(Red.)

Prezentacje
46-47

Zdrada czy poświęcenie?

Jan Konrad

Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie wydało książkę pt. „Biskup Michał Klepacz w dokumentach bezpieki”. Jej autorem jest Jerzy Klechta.

POLSKIE SPRAWY
47

Nasz naród musi wrócić do Boga

Stanisław Polak

Boże Narodzenie A.D. 2013. Przybywamy do naszych rodzinnych domów często z daleka.I mimo że tam, daleko, dzieją się z nami różne rzeczy, mimo że może niejeden syn nie umiałby przyznać się swojej matce czy ojcu, jak żyje, z kim się zadaje, jak zdobywa pieniądze na życie – coś nas pcha, by na Wigilię być z bliskimi, by spędzić ją nie gdzieś w pubie, lecz w domu rodzinnym.

Prymas przełomu

(kk)

Kardynał Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 r., zmarł 23 stycznia 2013 r. Do historii przeszedł jako Prymas przełomu. Pod takim tytułem powstał o nim film, w reżyserii i według scenariusza Jerzego Klechty.

prosto i jasno
48

Oby ostatni rok tej władzy

Czesław Ryszka

Rok się kończy, budżet państwa na 2014 r. prawie uchwalony, roześmiane twarze nowych ministrów, ale polskim rodzinom nie do śmiechu. Po tegorocznej dziurze w finansach, sięgającej co najmniej 60 mld zł, w przyszłym roku zaplanowano kolejną dziurę: prawie 50 mld zł.

48

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49

Z prasy zagranicznej

(pr)

Boże Narodzenie dla wszystkich
50-51

Dwie Polski przy wspólnym stole

Wiesława Lewandowska

Każdy z nas wie, że święta Bożego Narodzenia mają tradycyjnie rodzinny, wspólnotowy charakter. W Polsce dodatkowo tę wspólnotowość akcentuje Wigilia i zwyczaj dzielenia się opłatkiem.

W oczekiwaniu na wejście na cyfrowy multipleks
52-53

Nowe otwarcie w sprawie Telewizji TRWAM

Ks. Ireneusz Skubiś

Wielu spośród Was dowiedziało się z Radia Maryja, że zaistniała korespondencja między redaktorem naczelnym „Niedzieli” ks. Ireneuszem Skubisiem a prezesem Zarządu TVP – dr. Juliuszem Braunem. Korespondencja dotyczyła przyspieszenia nadawania programu Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym.

Telewizja TRWAM contra „Grupa Trzymająca Władzę”

Mariusz Książek

Coś drgnęło w sprawie miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam.

List prezesa zarządu TVP Juliusza Brauna

Ponieważ dzisiejsze informacje w mediach na temat wyników rozprawy administracyjnej w UKE są nie w pełni precyzyjne, spieszę ze skrótową informacją.

List ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego „Niedzieli”

felietony
54

Wigilia samotnych

Marian Salwik

54

Razem jesteście mocni

Jadwiga Kamińska

Z Biskupem Długoszem Śpiewamy kolędy

(Red.)

Największą wartością kolęd jest nie tylko ich słuchanie, ale przede wszystkim wspólne, rodzinne śpiewanie.

W KLIMACIE ŚWIĄT
55

Czy to tylko wspomnienia?

Alina Czerniakowska

Atmosfera świąt Bożego Narodzenia wydobywa z pamięci niecodzienne obrazy, wspomnienia, zdarzenia szczególne, często trudne do zrozumienia i odczucia dla innych.

HISTORIA ZBRODNI
56-57

Musisz się Polaczku, wykrwawić!

Piotr Słomski

Kończy się rok, w którym obchodzimy 70. rocznicę rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego na Polakach przez powstańczą armię OUN-UPA przy współudziale ludności ukraińskiej. Zbrodnia trwała od lutego 1943 r. do lutego 1944 r. i pochłonęła ok. 200 tys. ludzkich istnień.

Edukacja w domu
58-59

Szkoła domowa

Mateusz Wyrwich

Jeszcze przed 5 laty z edukacji domowej korzystało w Polsce ok. 50 dzieci. Dziś jest ich blisko 2 tys. I zapotrzebowanie na tę formę nauczania lawinowo rośnie. Rodzice zabierają dzieci ze szkół publicznych, widząc tam coraz bardziej rosnącą agresję. A przede wszystkim… ideologizację szkoły.

60-66

Sieroty ekonomiczne

Iwona Galińska

Termin „eurosieroty”, używany na określenie sieroctwa społecznego, wszedł na stałe do polskiej terminologii po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Oznacza dłuższy brak w wychowaniu dziecka jednego lub dwojga rodziców. Jakie skutki społeczne i psychiczne wywołuje takie sieroctwo?

Pomagamy góralom odbudować kościół na Stecówce

Witold Iwańczak

O nieprzeciętnej historii tego uroczego kościółka pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej pisałem w 32. numerze „Niedzieli” z 2009 r. i nigdy bym nie pomyślał, że mogę go już nie zobaczyć. Nie będą go też mogli podziwiać turyści wędrujący tędy szlakiem na Baranią Górę.

Czytajmy „Jasną Górę”!

Przeprowadził się do Nieba

Marta Jacukiewicz, Ks. Ryszard Kilanowicz

Wigilia to taki szczególny dzień, kiedy każdy z nas chciałby być z najbliższymi, w domu rodzinnym. To właśnie święta Bożego Narodzenia – nie bez przyczyny uznane za najbardziej rodzinne święta – wywołują nie tylko wiele emocji, ale również wspomnień. Kiedy siadamy do wigilijnej wieczerzy, sercem i pamięcią obejmujemy wszystkich, szczególnie tych, którzy są nam w pewien sposób drodzy.

Francja modli się w intencji polityków

Ks. Jan Robakowski

Wielkie pokojowe manifestacje przeszły w ostatnich miesiącach ulicami głównych miast całej Francji w obronie normalnej rodziny, składającej się z matki, ojca i dzieci.

Jak św. Łukasz napisał o Bożym Narodzeniu

Aleksandra Polewska

Św. Łukasz jako jedyny z czterech Ewangelistów opisał tak obszernie i szczegółowo historię narodzin i dzieciństwa Pana Jezusa.

Remanent życia

Anna Cichobłazińska

NIEDZIELA MŁODYCH
67-70

Te ramiona to nie byle co!

Katarzyna Jaskólska

Mieszkańcom szczęśliwych okien

Katarzyna Woynarowska

Gdzie narodzi się Jezus?

Ks. Ireneusz Skubiś

Jak to ma działać?

Z Małgorzatą i Janem Wilkami – współautorami książki „Teściowie i młodzi. Jak to ma działać?”– rozmawia Beata Włoga

Teściowie i młodzi

BW

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
71

Kalendarium 22-28 XII 2013

Ewa Aszkiewicz

Kalendarium 29 XII 2013 – 4 I 2014

Ewa Aszkiewicz

listy do niedzieli
71

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Na dobre i na złe

Aleksandra

80-81

Świąteczny piernik

Jolanta Marszałek

Klerycy pokazali klasę

Ks. Jacek Molka

Konkurs artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

KOLĘDOWANIE Z JANEM PAWŁEM II
DODATEK

Kolędowanie z Janem Pawłem II

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Papież powtarza to, co Kościół głosi od początku

Ks. Piotr Bączek

Z o. prof. Zdzisławem Kijasem OFMConv. – o pracy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, o świętości i reformie papieża Franciszka – rozmawia ks. Piotr Bączek

Papieski medal dla mieszkańca Trzebini

Tomasz Terteka

W Trzebini 8 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) mieszkańcowi tej podżywieckiej miejscowości, cieśli, Józefowi Madei.

Woskowe królestwo

Mariusz Rzymek

Krzysztof Zych, mistrz pszczelarski i twórca Muzeum Pszczelarskiego w Grojcu k. Oświęcimia, stworzył autorską kolekcję woskowych świec, liczącą 370 form.

Niedziela częstochowska

Ożywcza moc Bożego Narodzenia

Ks. Ireneusz Skubiś

Stając przed Bożą Dzieciną A.D. 2013, powinniśmy na nowo uświadomić sobie, że Chrystus przyszedł na świat po to, aby nas zbawić. Zbawienie przychodzi tylko przez miłość. Tej miłości uczy właśnie Chrystus, a Jego Kościół niesie tę naukę we współczesność.

Dziękujmy Bogu za to miejsce

Anna Wyszyńska

Dzień 11 grudnia 2013 r. to data, która w kronikach parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie zapisze się złotymi literami. Parafia, która powstała w roku dwutysięcznym jako wotum Wielkiego Jubileuszu Tysiąclecia, przeniosła swoje miejsce modlitwy z dotychczasowej kaplicy do nowego kościoła.

Roraty, kolędy i szczupak w szarym sosie

Katarzyna Woynarowska

Przy zwyczajach świątecznych najczęściej wracamy do tych ludowych, bo wpływały one na obyczaje w innych grupach społecznych. A nasza archidiecezja to przecież nie tylko tereny wiejskie, ale także miasta i dwory ziemiańskie, które do II wojny światowej były opoką dla polskiej kultury i tradycji.

Niedziela podlaska

Katechezy neokatechumenalne

Marek Sobisz

W parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie od 21 października rozpoczęła się druga tura katechez prowadzonych przez katechistów z Drogi Neokatechumenalnej.

Ważniejsze wydarzenia diecezji drohiczyńskiej w 2013 r.

Oprac. ks. Artur Płachno

Mijający rok wpisał kolejne karty w historię Kościoła, w tym także Kościoła drohiczyńskiego. Był on naznaczony spotkaniami modlitewnymi i formacyjnymi Roku Wiary oraz dziękczynieniem za 50 lat kapłaństwa pasterza diecezji drohiczyńskiej bp. Antoniego Pacyfika Dydycza.

20. Muzyczne Spotkania z Poezją „Skarabeusz”

Jadwiga Ostromecka

Jan Twardowski – ksiądz i poeta powiedział kiedyś, że powołaniem poezji jest ocalać wartości najwyższe. Ta myśl od wielu lat przyświeca organizatorom Muzycznych Spotkań z Poezją „Skarabeusz” – Hufcowi ZHP w Sokołowie Podlaskim.

Niedziela kielecka

Szkolne Koła Caritas – nie tylko od święta

Agnieszka Dziarmaga

Z Renatą Jagiełką, opiekunką Szkolnych Kół Caritas w Poskwitowie i Iwanowicach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Szeroko otwarte drzwi u Józefa

Władysław Burzawa

Historia pobytu księży oblatów w Kielcach jest ściśle związana ze Zgromadzeniem Braci Opieki św. Józefa. Zgromadzenie to założył w Polsce, za aprobatą bp. Łozińskiego, br. Czesław Boniakowski w 1928 r.

Jak tu nie kochać tradycji

Agnieszka Dziarmaga

Boże Narodzenie przywołuje obraz dawnych wigilii, skłania do zastanowienia się, co takiego jest w naszych świątecznych tradycjach, skoro przetrwały niejedną dziejową zawieruchę, pielęgnowane z pokolenia na pokolenie?

Niedziela małopolska

Na dobry start!

Barbara Gajda

Już od 10 lat stara się nieść pomoc dzieciom i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i niezamożnych z terenu Trzebini. A wszystko po to, by ułatwić im dobry start w dorosłe życie.

Doświadczanie łaski Słowa

Maria Fortuna-Sudor

Jego bliscy otrzymują pod choinkę wiersze; współczesne kolędy lub pastorałki.
Tworzy je, gdy zbliżają się najpiękniejsze Święta

Małe Betlejem

Agnieszka Konik-Korn

W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia zatrzymujemy się w krakowskim Szpitalu na Siemiradzkiego – miejscu, gdzie każdego dnia rodzi się nowe życie. O niezwykłej posłudze kapelana w szpitalu położniczym rozmawiamy z o. Andrzejem Zonko, karmelitą

Niedziela lubelska

„Nasz dom” w Tuligłowach

Urszula Buglewicz

Każde dziecko mieszkające w „Naszym Domu” w Tuligłowach ma swoją własną, zawsze smutną historię. Łączy je brak miłości ze strony najbliższych.

Skarby ukryte w ziemi

Grzegorz Jacek Pelica

Abp Stanisław Budzik 4 grudnia przewodniczył uroczystościom barbórkowym w kościele św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej

Projekt „Źródło”

Ewa Łaskarzewska

Do Dąbrowicy przyjechało ponad 160 ewangelizatorów, aby wspólnie tworzyć program rekolekcji kerygmatycznych „Przyjdź do źródła. Rekolekcje dla spragnionych”, które od marca 2014 r. rozpoczną się we wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej.

Niedziela legnicka

Współcześni samarytanie

Monika Łukaszów

Są ich miliony na całym świecie. Mężczyźni i kobiety, osoby w różnym wieku, które dobrowolnie i bezinteresownie pomagają chorym i biednym. Mowa o wolontariuszach, którzy 5 grudnia obchodzili swoje święto.

II Małe Spotkania Młodych

Brygida Gucwa

7 grudnia w bazylice mniejszej pw. Świętych Erazmai Pankracego w Jeleniej Górze odbyły się II Małe Spotkania Młodych, w których uczestniczyła młodzież z różnych stron naszej diecezji.

Boże Narodzenie objawienie pokory i miłości

Jerzy Jankowski

O św. Mikołaju i polskich śladach w Bari

Ks. Waldemar Wesołowski

1 grudnia w Bolesławcu gościł metropolita Bari-Bitonto, abp Francesco Cacucci. Przywiózł on relikwie św. Mikołaja biskupa, które spoczęły w bazylice Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja.

Niedziela łódzka

Rodzi się człowiek

Z dr Marią Walento-Tyszko rozmawia Anna Skopińska

Rozmowa z lekarzem pediatrą, koordynatorem Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego

Niezapomniane spotkanie

Jadwiga Kamińska

W Oratorium Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK przy ul. Obywatelskiej 60 w Łodzi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski spotkał się z czcicielami św. Urszuli Ledóchowskiej.

Światło, które zbawia

Henryk Tomczyk

Konferencja zatytułowana „«Lumen fidei» – encyklika Roku Wiary” odbyła się 30 listopada w święto św. Andrzeja Apostoła, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Niedziela przemyska

Pierwsza w świecie i „żywe” szopki

O. Marceli Gęśla OFM

Pierwszy biograf św. Franciszka z Asyżu, Tomasz z Celano, tak opisał wzruszające wydarzenie, które miało miejsce w Greccio, gdzie na trzy lata przed śmiercią w 1223 r. Święty celebrował narodzenie Pana.

Pokłon pasterzy

Arkadiusz Bednarczyk

Im jako pierwszym spośród ludzi, aniołowie tamtej świętej nocy objawili radosną nowinę: "Chrystus się Wam narodził w Betlejem, narodził się w ubóstwie, Pan wszego stworzenia".

Betlejemskie niewiniątka

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Augustyn pisał o tym okrutnym wydarzeniu: „W jakiej mierze na błogosławione Niemowlęta rzuciło się zło, w takiej też obfitości spłynęło na nich błogosławieństwo. Są to pierwsze pąki Kościoła, rozwinięte wśród niewiary”.

Niedziela rzeszowska

Boża Dziecina

Arkadiusz Bednarczyk

Wielkim pietyzmem cieszyła się Boża Dziecina... Z kart Ewangelii wiemy, iż oddawali Jej pokłon ubodzy pasterze czy Trzej Królowie.

Nie ma pojednania bez przebaczenia

Z ks. Jackiem Szczęchem rozmawia Dorota Zańko

O sztuce wybaczania krzywd, o drodze prowadzącej do zgody, a także o tym, dlaczego święta Bożego Narodzenia są świętami pojednania

Cztery święta w jednym

Marian Salwik

Boże Narodzenie to dopiero święta! Cztery w jednym! Nie, to nie szaleństwo i zaraz to udowodnię!

Historia jednej kolędy

Andrzej Szypuła

Kolęda „Zaśnij, Dziecino” ma już 110 lat. I ciągle jest żywym świadectwem nieustającej Bożej Miłości ujętej, za sprawą twórcy, w jakże wzruszające słowa i muzyczne piękno.

Niedziela sandomierska

Roraty i adwentowe śniadania

Jadwiga Zynwala

Roraty, to Msze św., tradycyjnie odprawiane w Adwencie jeszcze przed świtem. Dodatkowo, w niektórych wspólnotach powstał zwyczaj zapraszania wiernych, uczestniczących w Roratach na śniadanie. W Stalowej Woli na takie poranne spotkania zapraszały w tym Adwencie dwie parafie: pw. Opatrzności Bożej i bł. Jana Pawła II.

Zagospodarowany talent

Ks. Adam Stachowicz

Na plebanii przy parafii Miłosierdzia Bożego już od sierpnia mieści się pracownia, gdzie powstaje ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Do świątyni parafialnej zostanie przeniesiona przed samymi świętami.

Chata, kamienica i dwór czyli jak dawniej świętowano

Katarzyna Woynarowska

Bez względu na to, czy to chłopska chata, czy pański dwór, przygotowania do Bożego Narodzenia zaczynały się wraz z Adwentem. Wszyscy chodzili na Roraty. A był to nie lada wyczyn, bo zimy w dawnej Polsce śnieżne bywały i mroźne.

Niedziela sosnowiecka

O dobro polskiego górnika

Piotr Lorenc

Biskup Grzegorz Kaszak spotkał się w jaworznickiej kolegiacie pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny z górnikami Południowego Koncertu Węglowego.

Cuda modlitwy wstawienniczej

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Modlitwa wstawiennicza przynosi zaskakujące efekty. Łańcuchy modlitwy funkcjonują w wielu wspólnotach – grupach modlitewnych, parafiach, zakonach itp. W wielu przypadkach ów „łańcuch” przebiega drogą telefoniczną lub internetową.

W Będzińskiej parafii św. Brata Alberta

Piotr Lorenc

Biskup Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. 1 grudnia wprowadził do będzińskiej parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego relikwie bł. Jana Pawła II i poświęcił ołtarz soborowy.

Niedziela świdnicka

Byłem marionetką diabła

Ks. Sławomir Marek

„Nie lubię rapu. Lubię disco, jazz lubię. Rap to narzędzie”. Taką deklarację z ust Dobromira Makowskiego usłyszeli gimnazjaliści, którzy w sobotę 30 listopada na godz. 10 rano stawili się w auli Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Równej w Świdnicy. Usłyszeli historię poranionego, ale szczęśliwego człowieka.

Boże Narodzenie na Syberii

Julia A. Lewandowska

O sybirakach, Wigiliach w rodzinnym domu, świętowaniu Bożego Narodzenia i Nowego Roku na Kresach ze Stanisławem Sznajderem – prezesem Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu – rozmawia Julia A. Lewandowska

Zajaśniał nam dzień święty

Bp Ignacy Dec

„Słowo stało się ciałem i zamieszkało miedzy nami”. Oto niepojęta tajemnica. Teologowie zastanawiają się do dziś, czy Bóg okazał swoją większą wszechmoc wtedy, gdy stwarzał świat, wielkie galaktyki, czy też wtedy, gdy na ziemi zamieszkał w ludzkiej postaci Odwieczny Syn Boży.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Gdy Bóg się rodzi i na świat przychodzi

Antoni K. Janicki

Zdecydowana większość wierzących Polaków spędza Boże Narodzenie we własnym, rodzinnym domu, w otoczeniu najbliższych, albo udaje się z wizytą do krewnych, aby wspólnie świętować i cieszyć się z zstąpienia na świat naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Zostałem uratowany!

Piotr Słomski

W niedzielę 10 listopada gościem nowogardzkiego Klubu Abstynenta „Hania” był Stanisław Szuflak, koordynator Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Rokitnie, który podzielił się świadectwem własnego życia i wychodzenia z nałogu alkoholowego.

Adwentowe zamyślenia (4)

Ks. Andrzej Supłat

Trzy niedziele Adwentu wskazywały życie jako czas czekania, czas drogi, jako płaszczyznę, z której otwierają się rozległe widoki na najdalsze cele. Czwarta niedziela Adwentu ukazuje jeszcze jedno zadanie, które uzupełnia poprzednie przemyślenia.

Niedziela toruńska

Gwiazdka 1913

Wojciech Wielgoszewski

W nadchodzącym roku wypada stulecie wybuchu I wojny światowej, która przyniosła zagładę milionów i powszechną nędzę, zmiotła trony i dała niepodległość narodom. Jakie były ostatnie przedwojenne święta Bożego Narodzenia w Toruniu?

Taka cicha noc

Helena Maniakowska

O radości przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia pośród cierpienia, lęku i braku wzajemnego zaufania rozmowa z ks. prof. dr. hab. Jerzym Bagrowiczem z UMK

Domowy kościół

Maria Major

W nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Syna Bożego” proponujemy Czytelnikom cykl artykułów prezentujących wspólnoty działające w diecezji toruńskiej.

Niedziela warszawska

Nie takie czarne chmury

Wojciech Dudkiewicz

Każdy serial był wtedy wydarzeniem i tematem rozmów. Tym bardziej polski i spod znaku płaszcza i szpady, z popularnymi aktorami, a reżyserowany przez Andrzeja Konica, twórcę przebojowego „Klossa”.

Communauté, czyli wspólnota

Mateusz Krawczyk

Warszawa staje się coraz bardziej międzynarodowa. Coraz więcej obcokrajowców osiada w Warszawie na dłużej. Część z nich to katolicy, którzy szukają na obczyźnie prawdziwej wspólnoty i miejsca, gdzie mogliby się modlić w swoim ojczystym języku.

To był rok…

Andrzej Tarwid

W 2013 r. w warszawskim Kościele mogliśmy wziąć udział w bezprecedensowych wydarzeniach. Na tych największych gromadziły się dziesiątki tysięcy wiernych

Niedziela wrocławska

Bóg się rodzi… i co z tego?

Ks. dr Janusz Czarny

Dobiegł końca Adwent, czas radosnego oczekiwania. Czas się dopełnił, „gdy nadeszła pełnia czasu, Bóg zesłał swojego Syna, zrodzonego z niewiasty” (Ga 4, 4).

Cud poczęcia z naprotechnologią

Aleksandra Wolska

Przeżywając z Maryją radość narodzin Syna Bożego, kierujemy nasz wzrok w stronę małżeństw, które dotknęły tej tajemnicy w swoim życiu. Choć nie od razu, bo na poczęcie dziecka przyszło im czekać długie miesiące lub lata.

W jedności z Syrią

Oprac. Marta Wilczyńska

Syria jest obecnie uznawana za państwo najbardziej niebezpieczne dla chrześcijan. O sytuacji w tym kraju opowiadał we Wrocławiu patriarcha Gregorius III Laham, przewodniczący Zgromadzenia Syryjskich Hierarchów Katolickich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Kolędy to czas, święty to czas

Łukasz Kot

Za chwilę kutia uleci do sufitu, czuwania czas nastąpi. Choinka pachnąca, kolorami rozświetlona, w czerwonych i niebieskich bańkach odbija się świat. Odwiedzam ks. kan. Tadeusza Sochana, proboszcza parafii św. Stanisława w Górecku Kościelnym

Pełnia czasu

Ks. Henryk Krukowski

Bóg także chce być obecny w życiu człowieka, dlatego od wieków daje się poznawać, staje się coraz bardziej dostępny i bliski, stopniowo odsłania swoje plany i tajemnice.

Święta Bożego Narodzenia we wspomnieniach

Adam Łazar

– Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. O świętach z czasów swojego dzieciństwa opowiada Stanisława Bacewicz.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Krakowskie szopki w Winnym Grodzie

Aleksandra Bąk

Kraków w Winnym Grodzie? A jużci! W kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze pojawiła się niezwykła świąteczna dekoracja. Przy ołtarzu można podziwiać osiem krakowskich szopek wypożyczonych z Muzeum Historycznego w Krakowie.

Mija bardzo ważny rok

Z bp. Stefanem Regmuntem rozmawia ks. Adrian Put

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Kościół zamknął obchody Roku Wiary. Jaki ten rok był w naszej diecezji.

Mały uśmiech – duża siła

Katarzyna Jaskólska

Duża ilość przeróżnych akcji dobroczynnych poprzedzających Boże Narodzenie sprawia, że wielu z nas chętniej niż zwykle wyciąga rękę do drugiego człowieka. A gdyby tak to wszystko nie skończyło się po świętach?

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...