Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasna Góra w roku 2013 – podsumowanie

W 2013 r. Jasną Górę nawiedziło ok. 3,5 mln pielgrzymów – powiadomił kustosz sanktuarium o. Ignacy Rękawek. Ruch pątniczy do Sanktuarium Jasnogórskiego wykazuje wzrost. Nadal fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie. Przybywa turystów i wiernych z zagranicy.

W minionym roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ponad 805 tys. osób. Najliczniejszymi były spotkania modlitewne: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, ludzi pracy i Anonimowych Alkoholików.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok grup, które już od lat przybywają na Jasną Górę, w 2013 r. po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: Rycerzy Kolumba, karawaningowa, wędkarzy, Żywego Różańca, paralotniowa i Narodowa Pielgrzymka Katechetów.

Najwięcej wiernych przybywa do Częstochowy w grupach parafialnych. Było ich w tym roku aż ponad 2,3 tys. Przyjechało w nich ok. 134 tys. osób.

Jak w każdym roku, bardzo licznie pielgrzymowali maturzyści. Modlitwa uczniów klas maturalnych na Jasnej Górze ma miejsce jesienią, na początku roku szkolnego, oraz wiosną, na krótko przed maturą, kiedy to niemal codziennie do klasztoru przybywają maturzyści z różnych części Polski.

W 2013 r. odnotowano 713 grup młodzieży maturalnej, liczących ponad 141 tys. osób. Dane te nie obejmują jednak mniejszych grup, np. gdy na pielgrzymkę decydują się uczniowie jednej tylko szkoły czy nawet klasy.

Na Jasną Górę przyszło w minionym roku 260 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 133 tys. 287 osób. Pielgrzymowanie ze względu na falę upałów było bardzo trudne. Niektórzy musieli opuścić pątniczy szlak. Pielgrzymowanie w Roku Wiary było okazją do odnowienia i umocnienia relacji z Jezusem i Jego Matką.

Najliczniejsze piesze pielgrzymki w 2013 r. to licząca 8,5 tys. pątników kompania krakowska, radomska z liczbą ponad 7 tys. i warszawska prowadzona przez paulinów, w której przyszło prawie 7 tys. osób.

Najdłuższą trasę przeszły: grupa kaszubska wyruszająca z Helu – 638 km w 19 dni, pielgrzymka szczecińsko-kamieńska, grupy z Łukęcina – 636 km w 20 dni, i Świnoujścia – 626 km w 19 dni, a także grupa z Ustki – 630 km w 19 dni.

Reklama

W drodze pątnicy modlili się o przymnożenie wiary, za Kościół, Papieża, Ojczyznę, zapraszali Maryję na szlak peregrynacji i przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży. Stawali także w obronie krzyża, by był szanowany i miał należne miejsce w życiu publicznym.

Obok kilkudziesięciu diecezjalnych grup pątniczych na Jasną Górę przybyły także pielgrzymki: strażaków, żołnierzy, studentów, niepełnosprawnych, a nawet bezdomnych i więźniów. Aż z Lublina na koniach dotarli ułani.

W 2013 r. Sanktuarium Jasnogórskie odwiedzili pielgrzymi i turyści z 77 krajów świata. Najwięcej przybyło Niemców, Włochów, gości ze Stanów Zjednoczonych, Francji czy Hiszpanii. Sporo było także grup z dalekiej Japonii. Przybyło 34 hierarchów z 14 państw świata.

Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z tych miejsc, gdzie każdego dnia sprawowanych jest co najmniej kilka Mszy św. W sumie Najświętszą Eucharystię kapłani sprawowali w tym roku prawie 70 tys. razy. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono ponad 6,5 tys. Rozdzielono 2 mln 335 tys. Komunii św. Jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 34 tys. 250 godzin, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie sakramentu pojednania.

Jasna Góra wciąż pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych świętych miejsc chrześcijaństwa. Jest przy tym największym na świecie ośrodkiem kultu maryjnego związanego z czcią świętej Ikony, a nie z objawieniami Matki Bożej. Wielu pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę często wyznaje, że przyjeżdża tu co najmniej trzy razy w życiu: w okresie I Komunii św., przed maturą oraz po ślubie – z rodziną.

Ze sprawozdania o. Ignacego Rękawka OSPPE, Kustosza Jasnej Góry

Jasnogórskie „Te Deum”

W ostatnim dniu 2013 r. w Bazylice Jasnogórskiej odbyły się Nieszpory dziękczynne, którym przewodniczył bp Antoni Długosz.

Reklama

– Tak wiele wydarzeń przetoczyło się przez świat: potężne tornado w USA, trzęsienie ziemi i powódź w Azji, w Rosji deszcz meteorytów uszkodził 3 tys. budynków i ranił 1200 osób. Mała apokalipsa, niebo i ziemia zostały poruszone. Krwawe wojny w Egipcie i Syrii, cierpią prześladowani wyznawcy Chrystusa. Co 3 minuty w świecie ginie chrześcijanin. Postępuje islamizacja Europy. We Francji wielkie manifestacje w obronie małżeństwa i rodziny chrześcijańskiej, brutalnie stłumione. A gdzie słynne „wolność, równość, braterstwo”? Francuzi już o tym zapomnieli! – mówił bp Długosz w homilii.

Przypomniał również doniosłe wydarzenie w Kościele, jakim była niespodziewana rezygnacja papieża Benedykta XVI. – Bez jego odwagi, mądrości i pokory nie byłoby papieża Franciszka – powiedział. Wspomniał też Rio de Janeiro, które w lipcu 2013 r. stało się miejscem gigantycznego spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem. – Następne Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie. W Rzymie Ojciec Święty Franciszek wobec figury z Fatimy zawierzył świat Matce Bożej. Idzie nowe w Kościele i świecie – podkreślił bp Długosz.

Pasterka Noworoczna

Wraz z wybiciem północy Pasterką rozpoczęto na Jasnej Górze nowy – 2014 rok. Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz. – Kościół, mądra i troskliwa Matka, zawierza nas w tej godzinie macierzyńskiej opiece Świętej Bożej Rodzicielki – mówił. Zwrócił się do wszystkich matek: – Dziękujemy wam, kochane nasze matki, za życie i wychowanie, za skarb wiary świętej, za miłość i za chleb, i za to, że byłyście z nami, że jesteście z waszymi dziećmi. Na zakończenie modlił się: – Święta Boża Rodzicielko, wspieraj, prowadź, dodawaj otuchy i siły, weź w opiekę naród cały, każdą rodzinę i każde dziecko.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-01-07 14:32

Wybrane dla Ciebie

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Więcej ...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

W TVP1 premiera filmu dokumentalnego „Wojtyłowie. Drogi do świętości”

2024-03-29 11:11

TVP

„Wojtyłowie. Drogi do świętości” to dokument opowiadający historię rodziny, z której wywodzi się Karol Wojtyła. Prezentując sylwetki członków rodziny Wojtyłów film ukazuje, jak ważna jest rodzina. W dokumencie autorstwa Piotra Kota i Mileny Kindziuk wystąpili m.in. kard. Stanisław Dziwisz, Ewa Czaicka, Jan Wojtyła. Premiera - 30 marca o 10:35 w TVP1.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...