Reklama

Niedziela 2/2014

Szczegółowy spis treści

2

Za rok pielgrzymka zaufania przez ziemię dotrze do Pragi w Republice Czeskiej

(Red.)

W Strasburgu 1 stycznia 2014 r. zakończyło się 36. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Uczestniczyło w nim ok. 30 tys. młodych ludzi z ponad 50 krajów.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Boża i ludzka mądrość

Ks. Ireneusz Skubiś

Piękna kolędowa opowieść, którą w tym okresie śpiewamy w naszych kościołach – „Mędrcy świata, monarchowie”, przypomina mi serdecznie naszego wspaniałego przyjaciela – śp. bp. prof. Bohdana Bejze, który przez wiele lat służył Kościołowi w Polsce zwłaszcza archidiecezji łódzkiej. Biskup Bohdan bardzo kochał tę kolędę.

Z WATYKANU
4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
6

Z Jasnej Góry

Z POLSKI
7

Z Polski

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
8-10

Papież młodych – młodzi Papieża

Grzegorz Polak

Młodzi byli uprzywilejowanymi rozmówcami i adresatami przesłania Jana Pawła II w czasie całego pontyfikatu. Przeszedł on do historii jako pierwszy papież, który osobno spotykał się z młodymi, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, które stały się jednym ze znaków rozpoznawczych jego pontyfikatu.

NOWY CYKL „NIEDZIELI” PRZED KANONIZACJĄ BŁ. JANA PAWŁA II
11

„Pytania do Świętego”

(Red.)

Kanonizacja bł. Jana Pawła II jest szczególnym wyzwaniem dla każdego z nas. Przez 27 lat pontyfikatu naszego Rodaka wsłuchiwaliśmy się w jego słowa, oklaskiwaliśmy go, wołaliśmy: „Kochamy Cię! Zostań z nami!”. Dziś nie wystarczy podziw i fascynacja jego osobą i świętością.

Misyjna troska Jana Pawła II

Ks. Jarosław Grabowski

Nowy cykl "Niedzieli" przed kanonizacją bł. Jana Pawła II.

ABP KONRAD KRAJEWSKI
12-13

Pontyfikat z jałmużnikiem w tle

Ks. Ireneusz Skubiś

Taki tytuł przyszedł mi na myśl po przeczytaniu tekstu Włodzimierza Rędziocha w „Niedzieli” nr 51-52/2013, gdzie nasz rzymski korespondent pisze o papieskim jałmużniku abp. Konradzie Krajewskim, którego upatrzył sobie papież Franciszek jako człowieka mającego być przedłużeniem jego rąk, aby nieść pomoc ubogim.

13

Przy grobie bł. Jana Pawła II

(Red./Radio Watykańskie)

ECCLESIA SEMPER REFORMANDA
14-15

Papież Franciszek o Kościele

Ks. Krzysztof Pawlina

Kościół nigdy się nie starzeje, gdy kocha miłością Jezusa Chrystusa. Miłość szuka jednak sposobu, aby ujawnić swą moc i piękno. Przez ponad dwa tysiące lat miłujący Chrystus odnawia swój Kościół, Kościół ciągle się reformujący. Dopóki kocha, ma szansę znowu stać się młodym.

ŚP. WOJCIECH KILAR (1932 - 2013)
16-21

Per Artem ad Deum

Jola Sowińska-Gogacz

„Ten obraz się tyle wycierpiał. Tyle uszkodzeń, tyle napaści...” – mówił kompozytor o Matce Jasnogórskiej w filmie Zdzisława Sowińskiego i Violetty Rotter-Kozery pt. „Wojciech Kilar. Credo”. Tymczasem dla niego samego ostatnie tygodnie życia były czasem przeżywania bólu, molowym akordem w koncercie pięknego życia

Przyjaźń zesłana, niezastąpiona

Zdzisław Sowiński

Kilar nasz jasnogórski

Lidia Dudkiewicz

Dzięki godzinom, dniom, tygodniom rozmyślań tutaj, mieszkania w klasztorze jasnogórskim, przebywania w pobliżu Cudownego Obrazu powstały utwory religijne, jak „Angelus”, „Missa pro pace” – mówił Wojciech Kilar

Wojciechowi dedykuję

Zdzisław Sowiński

Świętej pamięci

O. Andrzej Madej OMI

22

Wielki kompozytor i czciciel Jasnogórskiej Królowej Polski

O. dr Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

Jak zwykle – Pan Bóg działa przez ludzi...

ŚP. WOJCIECH KILAR - KOMPOZYTOR, PRZYJACIEL
23

Człowiek głębokiej wiary

O. Jan Golonka OSPPE

WE WSPÓLNOCIE
24-25

Bibliodrama – radość Ewangelii

Beata Włoga

Adhortacja apostolska „Evangelii gaudium” papieża Franciszka zmusza do ponownego spojrzenia na metody, jakimi przez lata posługujemy się w Kościele do głoszenia Dobrej Nowiny i zachęca do wyjścia poza schematy. Są tacy, których oczarowała i zainspirowała, a owocem tego jest bibliodrama.

25

Miłość to prawdziwa ścieżka zawierzenia

Paweł Caban

BP KAZIMIERZ RYCZAN O RODZINIE
26-27

Współczesny Herod nosi imię: ideologia gender

Bp Kazimierz Ryczan

W liście pasterskim o rodzinie biskup kielecki Kazimierz Ryczan wzywa do obrony rodziny przed współczesnym Herodem, który nosi imię: ideologia gender. List skierowany jest do wiernych diecezji kieleckiej z okazji obchodzonej 29 grudnia 2013 r. Niedzieli Świętej Rodziny.

OTRZYMALIŚMY
28

Od TVP oczekujemy rzetelności i obiektywizmu

W liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny, obchodzoną 29 grudnia 2013 r., Konferencja Episkopatu Polski przestrzegała przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ideologia gender, sprzeczna z rzeczywistością i „integralnym pojmowaniem natury człowieka”.

Stop ideologii gender!

PAMIĘĆ
29

Śp. ks. Herbert Hlubek

Ks. Ireneusz Skubiś

W piątek 20 grudnia 2013 r. nad ranem odszedł do Pana śp. ks. prał. Herbert Hlubek, kapłan diecezji opolskiej, a od 1992 r. diecezji gliwickiej, były duszpasterz akademicki, opiekujący się studentami Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

30-31

Chrzest Jezusa

Ks. Marek Łuczak

Z chrztem Jezusa w Jordanie jest pewien problem: choć powszechnie kojarzy się nam z przyjęciem nowego członka do wspólnoty Kościoła – nie był sakramentem. O sakramentach możemy mówić dopiero po śmierci Chrystusa na krzyżu, Który jest źródłem ich skuteczności. Czy jednak nie ma tu związku?

WIARA I ŻYCIE
31

Wszczepianie w Chrystusa

Ks. Mariusz Rosik

Chrzest to więcej niż nerka, to więcej niż serce.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Chrzest Jezusa

Znak wybrania

Ks. Jacek Molka

ŚWIADECTWO
34

Niech mnie ksiądz ochrzci!

Ks. Jan Krawiec

Ks. Karol Śmiech, ur. 27 maja 1908 r. w Lipnicy Wielkiej, w latach 1939-46 pełnił obowiązki wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach (ówczesne woj. krakowskie). Pewnego dnia, w czasie szalejącego terroru hitlerowskiego, do dyżurującego w kancelarii parafialnej ks. Karola wpadła przestraszona dziewczyna...

BESTSELLER BIBLIOTEKI „NIEDZIELI”
35

Cyklon o imieniu Franciszek

(Red.)

W serii Biblioteka „Niedzieli” ukazała się bardzo ważna i ciekawa książka pt. „Cyklon o imieniu Franciszek”. Jej autorem jest Antonio Gaspari – włoski dziennikarz i dyrektor Międzynarodowej Agencji Prasowej Zenit.

WIDZIANE Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
36-37

Minął rok 2013

Mirosław Piotrowski

Minął dziesiąty rok Polski w Unii Europejskiej – Unii, która się zmienia. Zmiany dotyczyły także roku 2013. W pierwszej jego połowie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej sprawowała Irlandia, a w drugiej połowie Litwa.

37

Najlepsze życzenia na świecie!

Zdzisław Skotnicki

ROZMOWA Z EKONOMISTĄ - FAKTY I KOMENTARZE
38-40

Była trzecia droga

Z ekonomistą prof. Witoldem Kieżunem – autorem bestsellera „Patologia transformacji” – rozmawia Alicja Dołowska

FELIETONY
41

Wolne czy rządowe media w Polsce?

Adam Kwiatkowski

O tym, jak ważne są wolne media w demokratycznym państwie, nikogo przekonywać nie muszę. W Polsce przez dziesiątki lat mogliśmy o nich tylko marzyć.

Justyny nauki dla ministra

Krzysztof Czabański

Na przełomie roku Justyna Kowalczyk, nasza najlepsza w historii narciarka, odmówiła startu w Tour de Ski, prestiżowej europejskiej imprezie, w której w poprzednich latach cztery razy zwyciężała.

ŚP. OJCIEC MEDARD PARYSZ OFMCap
42-43

Znaki obecności ojca Medarda

O. Jan Maria Sochocki OFMCap

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 2013 r. po raz pierwszy była obchodzona bez jego ostatniego kapelana – o. Medarda Stanisława Parysza, kapucyna, który zmarł 20 czerwca 2013 r. Przeżył prawie wiek.

GRUDZIEŃ 1970
44-45

Jak we mgle

Mateusz Wyrwich

Małgorzata miała wtedy osiemnaście lat. Bała się bardzo. Ale jeszcze bardziej pragnęła dowiedzieć się u źródła, jak wyglądała w Gdańsku grudniowa rewolta roku 1970.

W 10. ROCZNICĘ ŚMIERCI
46-47

Muzyka Czesława Niemena

Krzysztof Kąkol

17 stycznia 2014 r. mija dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena – ikony polskiej sceny muzycznej, artysty mającego miejsce w panteonie wybitnych Polaków naszej kultury.

FAKTY I KOMENTARZE
48

Jak długo jeszcze?

Alina Czerniakowska

Święta, koniec roku, spotkania z bliskimi, znajomymi i rozmowy o nas, o Polsce. Dominują pytania: Jak długo jeszcze polskie społeczeństwo nie będzie reagować na zło i ogłupianie? Czy naprawdę wszystko można usprawiedliwić, wytłumaczyć, a nawet udowodnić?

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49

Zmiana

(pr)

No i co teraz?

(pr)

Chwalą papieża Franciszka

(pr)

Krok do przodu

(pr)

Kościół w centrum wszystkiego

(pr)

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
50

W Domu Małych Dzieci narodził się Jezus

Edyta Hartman

Częstochowa, ul. św. Kazimierza 1. Adres, jakich wiele, a jednak wyjątkowy dla najbardziej potrzebujących, bo bezbronnych – małych dzieci, których los nie oszczędzał.

PROPOZYCJE
51

Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Życie jest cudowne”

Katarzyna Maciejewska

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Codzienne apostolstwo

RÓŻNE
53

Razem łapać złodzieja!

Monika Jaworska

Cieszyn. Poniedziałek. Godziny popołudniowe. Ulicą Matejki w centrum miasta idzie w stronę swojego samochodu 65-letnia kobieta, jeszcze nieświadoma tego, co się za chwilę wydarzy.

Muzyczne DarY

Kalendarium 12-18 I 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Zupa po syczuańsku

Zebrała Jolanta Marszałek

Zupę syczuańską poleca pani Krystyna Szymonik.

Zupa krzepi

Jolanta Marszałek

Zupa jest ulubionym daniem Polaków. Obliczono, że statystyczny Polak zjada ponad 70 litrów zupy rocznie.

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Bez oprocentowania

Olga Utrata

Czy impreza sylwestrowa bez charakterystycznego dźwięku strzelających korków od szampana musi oznaczać brak szampańskiej zabawy?

Niebiański pendrive albo rzecz o chrzcie dzieci

Ks. Piotr Bączek

Jestem katechetą w średniej szkole i słyszałem czasem słowa pretensji młodego człowieka, że oto rodzice go ochrzcili, „gdy robił jeszcze w pieluchy”, a przez to nie dali mu możliwości wyboru wyznawanej religii. Czy rzeczywiście?

Modlitwa – jakiej chce Chrystus

Agnieszka Chadzińska

Marzenia się spełniają (cz. 1)

Rozmawia Edyta Tombarkiewicz

Ma 39 lat. Z zawodu aktor, z zamiłowania wokalista, z powołania mąż i ojciec dwójki dzieci. Słuchając w swoim życiu głosu Boga, któremu pozwolił się odnaleźć, doszedł do miejsca, gdzie marzenie staje się rzeczywistością, bo to, co najgłębsze w sercu człowieka, sieje sam Bóg.

67-68

Spotkania w auli „Niedzieli”

Adhortacja Ojca Świętego Franciszka „Evangelii gaudium”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Mamy nowego ordynariusza

Ks. Piotr Bączek

W uroczystość Objawienia Pańskiego w bielskiej katedrze św. Mikołaja odbyła się sakra oraz ingres biskupa Romana Pindla, drugiego ordynariusza Kościoła na Podbeskidziu.

Groniowy jubileusz

Mariusz Rzymek

Minęło 10 lat od chwili, gdy szczyt Jaworzyna (890 m n.p.m.) w Beskidzie Małym został przemianowany na Groń Jana Pawła II. Stało się to dokładnie 22 grudnia 2003 r.

Dzień Dobry Panu Naszemu

Mariusz Rzymek

Okres świąteczny wyzwala w ludziach wyjątkową wrażliwość, zwłaszcza na krzyż dziecka. Cierpieniom małych pacjentów od kilku lat pragnie zaradzić Fundacja „Krzyż Dziecka”, która powstała w Pisarzowicach.

Niedziela częstochowska

Sprawa gminy w Kamyku

Katarzyna Woynarowska

Biała, Borowianka, Kamyk, Kopiec i Nowa Wieś to miejscowości aktualnie należące do gminy Kłobuck. Myśl o wybiciu się na niepodległość nigdy nie opuszczała mieszkańców. Do tej pory prawo nie pozwalało na taką możliwość, ale sytuacja zmieniła się kilka lat temu.

Równać do normalności

Ks. Ireneusz Skubiś

Żyjemy w sytuacji dość szczególnej: szatańskie siły podjęły walkę z rodziną. Zastanówmy się więc nad zagadnieniami dotyczącymi rodziny.

Choroby płuc – historia i współczesność

Anna Wyszyńska

Oddział Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie obchodzi 20-lecie istnienia. Środowisko lekarskie uczciło ten jubileusz sesją naukowo-historyczną.

Niedziela podlaska

Obmycie odradzające w Duchu Świętym

Ks. Tomasz Pełszyk

Kościół zaprasza nas dzisiaj do przypomnienia sobie własnego chrztu.

Przeczytam to pięknie, napiszę bezbłędnie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W placówce prowadzanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu burmistrza Siemiatycz, dzięki pomocy firmy Aviva i Fundacji Przyjaciółka, zorganizowano konkurs, którego tematem było posługiwanie się naszym językiem ojczystym, mówionym i pisanym.

Nie wstydzę się Jezusa

Marek Kosiński

„Nie wstydzę się Jezusa” – takie hasło przyświecało rekolekcjom adwentowym, które odbywały się 13 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół w Drohiczynie.

Niedziela kielecka

Oj, maluśki, maluśki...

Władysław Burzawa

Już po raz VII odbył się Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Bp. Mieczysława Jaworskiego „Oj, maluśki, maluśki”. Finał konkursu miał miejsce 27 grudnia w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Karmelici - strażnicy piotrkowickiego Loreto

Agnieszka Dziarmaga

Odkąd w 1251 r. Matka Boża przekazała generałowi Karmelu szkaplerz – „znak zbawienia”, karmelici głęboko wierzą, że to znak szczególnej dla nich opieki i ochrony ze strony Maryi.

Można przyjść do mnie ze wszystkim

Z poseł Renatą Janik z PO rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Niedziela małopolska

Halny w Zakopanem

Sylwia Bukowska

Dzień wigilijny upłynął w Zakopanem w miarę spokojnie, ale już wyjście na Pasterkę było wyzwaniem. Wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 144 km/h, w Tatrach niemal 180 km/h.

Chrzestnym być…

Małgorzata Cichoń

Kogo wybrać na ojca i matkę chrzestną dziecka? Jakie kryteria są istotne? Pytamy o to w święto Chrztu Pańskiego

Pięknie kolędują

Maria Fortuna-Sudor

Mieszkają nieopodal Wiśnicza Nowego, w Królówce, gdzie w XIX wieku żył romantyczny poeta Kazimierz Brodziński. Na co dzień są ojcami, mężami, synami, pracują w swych firmach, w zakładach, przedsiębiorstwach. Młodsi chodzą do szkół. Ale gdy nadchodzi czas Bożego Narodzenia, stają się kolędnikami…

Niedziela lubelska

Rok jubileuszowy

Anna Gliwa

Rok 2014 Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie obchodzi pod znakiem 300-lecia istnienia.

Ćwierćwiecze w służbie kapłańskiej

Agnieszka M. Kowalczyk

51 kapłanów, a wśród nich bp Artur Miziński, świętowało 25-lecie swoich święceń. Uroczystość odbyła się w archikatedrze lubelskiej 10 grudnia 2013 r.

Miłość budowana z cegieł

Tadeusz Boniecki

Wierni z parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty mogą już modlić się we własnym kościele. Ukończoną budowę poświęcił 15 grudnia 2013 r. abp Stanisław Budzik.

Niedziela legnicka

Otwarcie Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Caritas

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki Stefan Cichy 20 grudnia ub.r. dokonał poświęcenia kaplicy i otwarcia nowego domu rekolekcyjnego Caritas w tzw. Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie.

Świeccy akolici

Łukasz Wolański

W 3. niedzielę Adwentu biskup legnicki Stefan Cichy udzielił posługi akolitatu 26 świeckim mężczyznom, w tym 24 żonatym. To pierwsi w legnickim Kościele świeccy akolici

Rodzice przeciwdziałają seksualizacji dzieci

Dorota Niedźwiecka

Współpraca ochrony dzieci przed brutalną seksulizacją zaczęła się w szkole mojej córki przed wakacjami – mówi ojciec, należący do osób, które we Wrocławiu rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję „Stop seksualizacji naszych dzieci”.

Niedziela łódzka

Światłość przychodząca z wysoka

Henryk Tomczyk

Nie zbuduje się społeczności prawdziwie ludzkiej bez odpowiedzialności za drugiego człowieka opartej na prawdzie Ewangelii – stwierdził metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski podczas Pasterki w łódzkiej archikatedrze.

Z sercem do drugiego człowieka

Anna Skopińska

W nawale własnych spraw zapominamy o tych, którym teraz najciężej. Którzy nie mają się dokąd spieszyć, gdzie biec. Nie czeka na nich ciepły dom ani nikt bliski z przygotowanym kubkiem ciepłej herbaty.

Warsztaty liturgiczne

Piotr Drzewiecki

Bądźcie żywą ikoną niewidzialnego Boga” – mówił w katedrze łódzkiej abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. podsumowującej Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczne „Ikona – Muzyka – Drama”.

Niedziela przemyska

Jordan – rzeka dająca życie

Margita Kotas

Jordan to rzeka najczęściej wspominana w Piśmie Świętym, choć dla chrześcijan najważniejszym wydarzeniem z nią związanym jest przyjęcie przez Jezusa w jej wodach chrztu z rąk Jana Chrzciciela.

Wiara jest dla mnie łaską

Joanna Kata

Aktor Radosław Pazura opowiedział o swoim nawróceniu i zaświadczył, że cuda się zdarzają i, że w życiu nie ma przypadków.

Wieczór wigilijny w Oratorium Twój Dom

Ks. Józef Gibała

Jasełka, niezwykli goście, życzenia świąteczne, wspólna wieczerza wigilijna i dzielenie się białym chlebem oraz wizyta św. Mikołaj z podarkami, o których marzyły dzieci.

Niedziela rzeszowska

Wizyta Maryi Niepokalanej z Quebec

Ks. Krzysztof Cieśla

7 grudnia 2013 r. do kościoła św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przybyły setki wiernych, aby witać Maryję w sercu akademickiej społeczności.

Odezwały się ponownie

Ks. Andrzej Widak

W dniu 17 grudnia 2013 r. w kaplicy w Kozłówku (parafia Dobrzechów) odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów.

Radość Ewangelii

Dorota Zańko

Adhortacja apostolska „Evangelii gaudium” to przełomowy dokument papieski, który może stać się duszpasterskim vademecum dla Kościoła na najbliższe lata – mówi ks. dr Paweł Pietrusiak wicedyrektor Katolickiego Radia Rzeszów „Via”

Niedziela sandomierska

Diecezja na naszych łamach

Ks. Adam Stachowicz

Od 11 października 2012 r. aż do 24 listopada 2013 r. z inicjatywy papieża Benedykta XVI w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Wiary.

Z myślą o pacjentach

Rafał Staszewski

W staszowskim szpitalu otwarto i poświęcono Centrum Badań Klinicznych – jedyne takie w województwie świętokrzyskim.

Dokąd prowadzi nas Bóg?

Red.

Pielgrzymka Czytelników „Niedzieli Sandomierskiej” po Maryjnych Sanktuariach Europy Zachodniej

Niedziela sosnowiecka

Chrzest z wody i przez zanurzenie

Julia Polak

W niedzielę 12 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Jan Chrzciciel chrzcił wyłącznie przez zanurzenie; Filip ochrzcił etiopskiego dygnitarza przez zanurzenie; św. Paweł w szóstym rozdziale Listu do Rzymian mówi także o chrzcie przez zanurzenie.

Wspólnota „Sychar”

Piotr Lorenc

Plaga rozwodów, separacji i rozstań ciągle zbiera swoje żniwo. Dzieje się tak również i z tego względu, że małżonkowie pozostawieni są sami sobie. Zaistniała sytuacja nie podoba się członkom katolickiej wspólnoty „Sychar”, które usiłuje temu negatywnemu zjawisku przeciwdziałać, bo, jak wierzą, każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania.

Dobry ojciec to skarb

Piotr Lorenc

Wcale nie jest łatwo być dobrym ojcem. W celu rozwijania tzw. umiejętności rodzicielskich oraz budowania prawidłowych relacji w rodzinach, od kilku lat Fundacja im. św. Cyryla i Metodego prowadzi, w różnych miejscach Polski i nie tylko, specjalne warsztaty. W dniach 13 i 14 grudnia 2013 r. wspomniane warsztaty odbyły się w Wolbromiu.

Niedziela świdnicka

O Mszy trydenckiej słów kilka

Z ks. dr. Zbigniewem Chromym i ks. mgr. lic. Julianem Nastałkiem rozmawiała Julia A. Lewandowska

Papież Benedykt XVI przywrócił do pełni praw Mszę według rytu trydenckiego. Czym jest tzw. stara Msza i czym różni się od rytu posoborowego?

Pierwsze w diecezji

Tomasz Pluta

O współczesnych wyzwaniach, przed którym stoi Kościół w Polsce, uprzedzeniach, podziałach i ideologii gender mogli usłyszeć i dyskutować zebrani 7 grudnia ub.r. w auli I LO w Świdnicy uczestnicy I Forum Katolickiego Diecezji Świdnickiej.

W postawie braterstwa w nowy rok 2014

Bp Ignacy Dec

Od wielu już lat modlimy się w pierwszy dzień nowego roku także o pokój na świecie, o pokój w ludzkich sercach, który przyniósł na ziemię Jezus.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Na ziemi i morzu Jezusa Chrystusa (1)

Antoni Kazimierz Janicki

Nazajutrz po zacumowaniu statku w porcie Hajfa, pojechałem nad Jezioro Galilejskie, aby zobaczyć to najcudowniejsze „morze” Ziemi Świętej. Tu, nad brzegiem tego jeziora, żył, mieszkał i działał najdłużej Zbawiciel ludzkości

Naukowo o myśli zachodniej

Michał Siedziako

Nakładem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie ukazała się publikacja naukowa pt. „Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie – koncepcje – realizacja do 1989 r.”, przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim.

Pasażer pijaka

Przemysław Fenrych

Porażająca wiadomość z pierwszego dnia w nowym roku. W Kamieniu Pomorskim rozpędzony samochód wjeżdża w grupę spacerowiczów, zabijając sześć osób. Czy ta tragedia zmieni nasze przyzwolenie dla jazdy po pijanemu?

Niedziela toruńska

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Maria Galińska

Wszystko, co się kończy, wymaga podsumowania, które pozwala spojrzeć z dystansem na minione wydarzenia i zobaczyć w nich dobro czy zło.

Wyśpiewać światło

Mirosława Buczyńska

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wielu torunian i gości odwiedzających Toruń przyjęło zaproszenie do wspólnego śpiewania kolęd.

Wigilia Ogniska Wychowawczego

Mariola Stadnik

W Ognisku Wychowawczym przy Toruńskim Centrum Caritas (ul. Szosa Bydgoska 1) 18 grudnia ub.r. odbyło się spotkanie opłatkowe.

Niedziela warszawska

Ekumenizm z Janem Pawłem II

Artur Stelmasiak

Ojciec Święty nauczał, że modlitwa o jedność wyznawców Chrystusa jest katolicką powinnością. Nadchodzący Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) będzie doskonałą okazją, aby się z tego zobowiązania wywiązać

Miasta prawie nie było

Wojciech Dudkiewicz

Nikt nie spodziewał się, że zajęcie Warszawy będzie takie łatwe. Walki trwały kilka godzin, zdobywcy weszli do opustoszałego miasta leżącego w gruzach.

Kłopoty z pamięcią

Z Grzegorzem Górnym rozmawia Wojciech Dudkiewicz

Rozmowa z publicystą, autorem książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą”,

„Pijani Duchem”

Artur Stelmasiak

U jednych Odnowa w Duchu Świętym wywołuje entuzjazm, a wśród innych sceptycyzm, podejrzliwość i oburzenie. Wszystkie reakcje podobne są do tych, gdy Duch Święty zstępował na Apostołów.

Niedziela wrocławska

Jak wybrać chrzestnego?

Krzysztof Kunert

Na pewno z wyprzedzeniem. Oznacza to że warto wcześniej swoją decyzję przemyśleć i przemodlić.

Stop dla gender

Magdalena Lewandowska

Agresywna seksualizacja dzieci i młodzieży coraz mocniej puka do naszych drzwi. Gender wprowadza się od przedszkoli po uczelnie wyższe.

Do progów apostolskich

Z ks. Stanislawem Jóźwiakiem rozmawia Magdalena Lewandowska

Niedziela zamojsko-lubaczowska

O małym Bogu

O małym Bogu, który narodził się jak dziecię najbiedniejsze na świecie. O Bogu, który stał się bliski każdemu. Z ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz

Misjonarka o pokorze i pracy

Marcin Baran, Patrycja Barczuk, Zofia Szwiec

Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie 16 grudnia ub.r. odwiedziła s. Ewa ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, która 16 lat temu wyjechała do Afryki na misje. Przez 6 lat mieszkała w Senegalu, gdzie 85 proc. społeczeństwa stanowią muzułmanie, a 15 proc. chrześcijaninie. Następną placówką misyjną s. Ewy była Mauretania.

Rozważania o niebie i piekle

Ks. Grzegorz Szubtarski

Niebo i piekło. Co o nich wiemy? Jak one wyglądają? Czemu dobry Bóg stworzył tak straszne miejsce jak piekło? Na te pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi przede wszystkim w Biblii, a także w doświadczeniach duchowych niektórych świętych. Aby zakończyć optymistycznym akcentem, najpierw przybliżymy sobie prawdy na temat piekła a następnie nieba.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Biskupie jubileusze

Ks. Adrian Put

W sobotę 28 grudnia w katedrze gorzowskiej została odprawiona dziękczynna Msza św. w związku z rocznicami święceń biskupich bp. Pawła Sochy i bp. Adama Dyczkowskiego. Bp Socha dziękował za 40 lat, a bp Dyczkowski za 35 lat biskupiego posługiwania.

Tu się liczy wspólnota

Katarzyna Jaskólska

Pochodzą z różnych stron naszej diecezji, są w różnym wieku, mają różne zainteresowania. Połączył ich… pomnik – żywy pomnik Jana Pawła II. Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Rodzina ma swój sos

O SOS Ośrodku Wsparcia Rodziny w Zielonej Górze i potrzebie wspierania małżonków z Dorotą Tyliszczak, dyrektorem i doradcą życia rodzinnego, rozmawia Aleksandra Bąk

Reklama

Najpopularniejsze

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...