Reklama

Niedziela Sandomierska

Diecezja na naszych łamach

Ks. Adam Stachowicz/archiwum redakcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 11 października 2012 r. aż do 24 listopada 2013 r. z inicjatywy papieża Benedykta XVI w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Wiary. Uroczystość Chrystusa Króla przypomniała o zamknięciu roku duszpasterskiego, ale jednocześnie wskazywała, by na nowo przyjrzeć się kondycji swojej wiary. Jednocześnie z początkiem Adwentu podjęliśmy nowe wyzwanie. Obecny rok duszpasterski przeżywać będziemy pod hasłem: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Każe nam się on pochylić nad drugą Osobą Trójcy Świętej. Program przygotowany przez Episkopat Polski zachęca wspólnoty parafialne do uwypuklenia prawdy, którą przynosi Jezus, a parafie do próby zorganizowania rekolekcji ewangelizacyjnych z przekazem kerygmatycznym, o czym pisałem wcześniej na łamach „Niedzieli”.
To taki zarys ogólny ubiegłorocznych przeżyć duszpasterskich i pastoralnych oraz wskazanie drogi podążania w obecnym roku. Chcę również przypomnieć bardziej szczegółowo inicjatywy podejmowane w naszej diecezji, które nie uszły uwagi naszej Redakcji.

I zaczęło się od kolędowania…

Reklama

Na początku stycznia oglądaliśmy Orszaki Trzech Króli przechodzące ulicami naszych miast. Jest to inicjatywa ogólnopolska, w którą w 2013 r. włączyło się 80 miast, w tym kilka z naszej diecezji. Orszak nawiązuje do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych, radosnych i wielobarwnych pochodów kolędników, głoszących na ulicach i placach radosną nowinę o narodzeniu Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oczywiście w okresie Bożonarodzeniowym relacjonowaliśmy także liczne spotkania opłatkowe różnych wspólnot, m.in. prawników, służby zdrowia, czy grup duszpasterskich. Jest to też czas kolęd i pastorałek oraz pokazów jasełkowych. Udało nam się opisać jak marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas wraz z młodzieżą z Rakowa kolędowali i grali na gitarach w sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany.

Po feriach szybko przyszedł czas Wielkiego Postu i tematem zasadniczym stało się ukazywanie Męki Pańskiej, czy liczne nabożeństwa Dróg Krzyżowych. W diecezji odbywały się, zainicjowane przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, w każdy piątek w większych miastach diecezji, nabożeństwa Stacyjnych Dróg Krzyżowych.

Maj i czerwiec upływał pod znakiem rodziny. Na naszych łamach pokazywaliśmy mieszkańców tłumnie wychodzących na ulice i biorących udział w Marszach dla Życia i Rodziny. Natomiast zaraz po wakacjach przyszedł czas na święto plonów i nie brakowało relacji związanych z pokazywaniem rolniczego trudu i uroczystości dożynkowych na różnych szczeblach.

Reklama

Listopad to już tradycyjnie czas zadumy nad tajemnicą przemijania. Pytaliśmy wraz z ks. Adamem Lechwarem: jak żyjący mogą pomóc zmarłym, wskazując również dwa oblicza żałoby. Nie mogło też zabraknąć na naszych łamach przypomnienia kapłanów – męczenników II Wojny Światowej i tych, co podczas niej stracili zdrowie. Listopadowa zaduma kazała nam się pochylić również nad pamięcią o Ojczyźnie i stanie naszego patriotyzmu.

Rok zakończyliśmy ukazaniem nabożeństw adwentowych, zagadnieniami związanymi z dniami modlitw za bezrobotnych oraz zadumą nad przeżywaniem Bożego Narodzenia ze świadectwami diecezjan.

Wydarzenia roku

W całej Ojczyźnie rok 2013 upłynął pod znakiem 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Z nią związanych było wiele wydarzeń i przedsięwzięć, które staraliśmy się opisywać.

Sandomierz był miejscem spotkania uczestników sympozjum „Wokół chrześcijańskiego Wschodu”. Na zaproszenie bp. Krzysztofa Nitkiewicza 13 kwietnia przybyli do stolicy naszej diecezji hierarchowie Kościoła z diecezji mukaczewskiej na Ukrainie: biskup ordynariusz Milan Šášik CM oraz biskup pomocniczy Nił Łuszczak OFM.

Z zadowoleniem przyjęliśmy też wiadomość, że Księża Biskupi 22 czerwca na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wieliczce wyrazili zgodę na wystąpienie do Stolicy Apostolskiej celem uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła (1895-81). Po tej decyzji bp Krzysztof Nitkiewicz wystosował do Stolicy Apostolskiej prośbę o zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym.

Reklama

Wyróżnieniem dla wspólnoty diecezjalnej była decyzja Stolicy Apostolskiej o nadaniu kościołowi Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu tytułu bazyliki mniejszej (basilica minor). Radość tę ogłoszono 16 czerwca w obecności kard. Stanisława Dziwisza, bp. Krzysztofa Nitkiewicza, bp. Edwarda Frankowskiego, licznie zgromadzonych Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – gospodarzy miejsca oraz kapłanów i wiernych z kraju i z zagranicy. Relacjonowaliśmy również trwające od 7 do 15 września uroczystości odpustowe, w których łącznie uczestniczyło ponad 10 tys. osób z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej, na styku których znajduje się świętokrzyskie Sanktuarium. W uroczystościach przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego modlili się również przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy.

Miejscem wyjątkowych pielgrzymek w diecezji stało się również Sanktuarium w Sulisławicach, świętujące 8 września 100. rocznicę koronacji łaskami słynącego obrazu. Zgromadzenie Księży Zmartwychwstania Pańskiego (Księża Zmartwychwstańcy) uroczystości jubileuszowe i odpustowe rozciągnęli na cały tydzień. Poza tym w Sanktuarium spotkali się także przedstawiciele kół różańcowych, wolontariusze posługujący w Katolickich Centrach Pomocy Rodzinie, liczne piesze pielgrzymki oraz indywidualni pątnicy.

W diecezji obchodzono także 30. rocznicę wydania Karty Praw Rodziny. Stało się to okazją do zorganizowania 12 października konferencji naukowo-duszpasterskiej poświęconej tematyce rodzin i małżeństw.

Co słychać we wspólnotach

To właśnie sprawom duszpasterskim oraz różnego typu relacjom ze spotkań grup, wspólnot i ruchów poświęcamy najwięcej miejsca na łamach naszego czasopisma. Ukazując wydarzenia, które miały miejsce w konkretnej parafii czy grupie, chcemy pokazać radość tej wspólnoty z dokonanego dzieła oraz wskazać innym, że jeśli tam się udało, to może warto i u nas czegoś podobnego się podjąć.

Reklama

Jest wiele akcji duszpasterskich na różnych szczeblach. Niewątpliwie centralnym wydarzeniem w roku dla młodzieży są diecezjalne Dni Młodych organizowane w poszczególnych miastach nasze diecezji. W dniach 20-22 września młodzież gościła w Nisku i okolicy przy pięciu kościołach stacyjnych: w Nowosielcu, Racławicach oraz w Nisku przy parafiach Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i św. Jana Chrzciciela. To na koniec spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz za papieżem Franciszkiem wołał do młodych: „Dodajcie Chrystusa do waszego życia”, kreśląc niejako duszpasterski program dla młodego pokolenia diecezjan.

Sporo miejsca na łamach „Niedzieli Sandomierskiej” poświeciliśmy Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, które w minionym roku świętowało jubileusz istnienia w diecezji. Relacjonowaliśmy Zjazd Diecezjalny (27 kwietnia), na który przybyło ok. 200 osób z 22 oddziałów. W okresie wakacyjnym członków KSM znaleźliśmy u bł. Karoliny w Zabawie w diecezji tarnowskiej uczestniczących w Miasteczku Modlitewnym. W czasie roku pokazywaliśmy ich uczestniczących w szkoleniach, zjazdach czy spotkaniach. Wspólnocie również poświęciliśmy więcej miejsca prezentując ją diecezjanom.

Nie dało się nie zauważyć rocznej pracy oraz wakacyjnych rekolekcji połączonych z wypoczynkiem organizowanych przez Ruch Światło-Życie. Bogato relacjonowaliśmy rekolekcje oazowe pierwszego stopnia z licznymi świadectwami uczestniczących w nich osób. Zaglądaliśmy do kilkunastu miejsc, gdzie dzieci, młodzież oraz rodziny z Domowego Kościoła przeżywały formację wakacyjną. Oazowiczów spotkaliśmy w Częstochowie na Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Na łamach sandomierskiej „Niedzieli” znalazły swoje miejsce informacje o spotkaniach animatorów uczestniczących w swojej formacji, czy to w Olchowej, czy w Tarnobrzegu. Były również relacje z oaz modlitwy, dni wspólnoty i innych przedsięwzięć diecezjalnych czy parafialnych.

Reklama

Nie szczędziliśmy też miejsca innym wspólnotom. Bogato opisywaliśmy nowo tworzone prezydia Legionu Maryi, czy grupy Rycerzy Kolumba. Obecne były Grupy Modlitwy Ojca Pio, harcerze, wspólnoty Caritas. Wskazywaliśmy na mocny rozwój i dynamiczną posługę w diecezji zespołu wodzirejskiego „Trio z Rio”. Poprzez artykuły chcieliśmy też ukazać proponowane idee dobroczynne, jak chociażby „Szlachetna Paczka”, różnorodne dzieła Caritas.

Osobną i bardzo aktywną grupę stanowili ministranci i lektorzy. Co rusz to mogliśmy przeczytać o organizowanych turniejach czy zawodach sportowych. Poczynając od szczebla dekanalnego, aż po diecezjalny. Chętnie też wskazywaliśmy na sukcesy naszych zawodników w zawodach ogólnopolskich.

Pisząc o inicjatywach duszpasterskich nie można pominąć ducha patriotyzmu, który w nich tkwi. W licznych relacjach pokazywaliśmy, jak wspólnoty czy grupy parafialne pokazywały swoją miłość do Ojczyzny. Towarzyszyliśmy Młodym uczestnikom patriotycznej Oazy Modlitwy w Olchowej.

Na szczególne zauważenie zasługuje zorganizowany, już po raz dwudziesty, Gorzycki Przegląd Piosenki Religijnej. To na nim 53 zespoły z diecezji prezentowały swoje umiejętności wokalno-instrumentalne. Przegląd ma już swoją tradycję i wielu wiernych wykonawców.

Alma Mater

Diecezja może się poszczycić 13 nowymi kapłanami, którym Biskup Ordynariusz udzielił święceń prezbiteratu 19 czerwca w sandomierskiej bazylice katedralnej. W tym roku także wyjątkowy charakter miały święcenia diakonatu. Odbyły się w parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, a ośmiu klerykom udzielił ich bp Edward Frankowski.

Reklama

Seminarium Duchowne to nie tylko kuźnia powołań, ale także miejsce, gdzie na różne sposoby zabiega się o odkrywanie powołań. Relacjonowaliśmy styczniowe spotkanie prezesów parafialnych oddziałów Stowarzyszenia Przyjaciół WSD, odwiedziny uczelni przez grupy Liturgicznej Służby Ołtarza z racji Wielkiego Czwartku, czy kilku tur rekolekcji powołaniowych. Najgłośniejszym jednak wydarzeniem organizowanym już od kilkunastu lat w sandomierskim Seminarium jest Dzień Otwartej Furty. Na początku maja do Sandomierza zjeżdżają się licznie dzieci, młodzi i dorośli, by zobaczyć miejsca w sandomierskiej uczelni na co dzień niedostępne.

Katolickie nauczanie

Oprócz szkół katolickich i ich inicjatyw bacznie przyglądaliśmy się działaniu Sandomierskiej Rodziny Szkół bł. Jana Pawła II. Poczynając od inauguracji roku pracy, poprzez różnego typy przeglądy, turnieje czy festiwale.

Oprócz szkół noszących imię Papieża Polaka dużo miejsca poświęciliśmy prezentowaniu szkół ponadgimnazjalnych, które podjęły się udziału w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Ukazało się łącznie kilkanaście artykułów pokazujących osiągnięcia poszczególnych placówek.

Mówiąc o wychowaniu katolickim wskazywaliśmy również na pielgrzymowanie uczniów naszej diecezji. I tak to 15 marca maturzyści podążali ku Jasnogórskiej Matce, uczniowie trzecich klas gimnazjum 24 maja dziękowali Bogu w sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego za lata spędzone w gimnazjum i za przyjęty sakrament bierzmowania, natomiast 25 maja do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim przybyły dzieci pierwszokomunijne wraz z opiekunami, rodzicami i księżmi.

Reklama

Stałe miejsce na łamach sandomierskiej „Niedzieli” ma kard. Adam Kozłowiecki SJ i dzieło jemu poświęcone w Hucie Komorowskiej. Opisywaliśmy stałą ekspozycję Muzeum prezentowaną w różnych zakątkach świata, m.in. w Brukseli czy Zambii. Relacjonowaliśmy dni poświęcone Księdzu Kardynałowi, ale także wspominaliśmy warsztaty edukacyjne o Zambii, festiwal jego imienia, czy inne drobniejsze przedsięwzięcia. Przyglądając się Kardynałowi podkreślaliśmy również inicjatywy związane z misjami, jak chociażby „Radosne misyjne granie”, czyli piknik charytatywny w Kłyżowie, artykuły poświęcone rozmowom z pracującymi na misjach, np.: „Młodzież pyta – misjonarze opowiadają”.

Diecezja w ruchu

Dużo miejsca w tym roku poświeciliśmy pieszemu pielgrzymowaniu ku Jasnej Górze. Na łamach naszego czasopisma zachęcaliśmy do wzięcia udziału w pątniczym szlaku oraz towarzyszyliśmy pielgrzymom każdego dnia od wyruszenia w drogę do wejścia przed oblicze Czarnej Madonny. Staraliśmy się pokazać nie tylko trud drogi i zmaganie wszelkich służb, ale przede wszystkim działanie Boga w życiu tych, którzy idą i ich zmaganie z sobą, upałem i pokusami.

Opisywaliśmy również pielgrzymowanie rowerowe. Towarzyszyliśmy grupie 80 osób, które przez 9 dni pokonały dystans z Sandomierza do Wilna. Mówiąc o wyjazdach rowerowych trzeba wspomnieć bogatą relację z licznymi zdjęciami z Sandomierskiego Rajdu Papieskiego, który odbył się 8 czerwca. Wtedy właśnie wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem na starcie w Sandomierzu z rowerami zjawiło się ok. 700 osób. Tegoroczna trasa wiodła do Zawichostu i wynosiła nieco ponad 30 km.

W tym roku podjęliśmy się i systematycznie zachęcamy czytelników „Niedzieli Sandomierskiej”, poprzez ukazujące się cyklicznie artykuły, do wzięcia udziału w pielgrzymce po Maryjnych Sanktuariach Europy, która odbędzie się w dniach od 24 maja do 5 czerwca. Więcej informacji na ten temat znajduje się na str. VIII.

Ogólnopolskie trofea

Reklama

W dniach 1-2 maja w Radomiu spotkało się 105 drużyn, łącznie ponad tysiąc ministrantów z całej Polski. Ogromnym osiągnięciem było zdobycie Pucharu Polski aż w dwóch kategoriach. Lektorzy starsi z Parafialnego Klubu Sportowego „Jadwiga” z parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim wywalczyli tytuł wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast lektorzy z parafii Ojców Bernardynów w Opatowie zostali zwycięzcami w kategorii uczniów gimnazjów. Warto podkreślić, że jest to drugi tytuł wywalczony przez lektorów z parafii św. Jadwigi, gdyż bronili oni tytułu Mistrzów Polski wywalczonego w roku 2012.

Osiągnięć nie brakowało również kapłanom. Ks. Tomasz Flis oraz ks. Piotr Zwoliński tryumfowali w XXIII Mistrzostwach Księży w Tenisie Stołowym. Ogólnopolskie rozgrywki tym razem odbyły się w Tarnobrzegu. Natomiast z Siedlec ks. Franciszek Grela wraz z ks. Piotrem Kubiczem przywieźli dwa puchary i sombrero z XII Szachowych Mistrzostw Polski kapłanów.

Na koniec warto przypomnieć, że tegorocznym laureatem nagrody redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia – Medalem Mater Verbi– został uhonorowany ks. Adam Lechwar. Uroczystość wręczenia Medalu miała miejsce 21 września w redakcji „Niedzieli” w Częstochowie.

Odeszli do Pana

Na łamach sandomierskiej „Niedzieli” dziękowaliśmy również za pracę na rzecz diecezji kapłanom, których Pan odwołał w minionym roku. Warto może przywołać także dziś ich nazwiska: 19 stycznia zmarł ks. Władysław Stański, 7 czerwca ks. Tadeusz Wiktorowski, 13 czerwca ks. Henryk Samul, 12 sierpnia ks. Wacław Krzysztofik, 8 listopada ks. Marian Misiak, 24 listopada ks. Marian Dul.

Przy tej okazji może warto wspomnieć, że 31 maja 2013 r. bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał otwarcia i poświęcenia nowego gmachu Domu Księży Emerytów w Sandomierzu. Tam właśnie wielu kapłanów z diecezji znalazło dla siebie przystań na lata zasłużonej emerytury.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-08 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poseł PiS chce ogłoszenia 2015 rokiem kard. Kominka

Więcej ...

„Babcia Kasia” skazana za znieważenie działacza pro-life

2024-11-29 09:23

Adobe Stock

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał lewicową aktywistkę Katarzynę A., ps. „Babcia Kasia”, winną spowodowania u wolontariusza Fundacji Pro-Prawo do Życia naruszenia czynności narządu ciała w postaci stłuczeń i zasinień oraz rozstroju zdrowia trwającego nie dłużej niż 7 dni.

Więcej ...

Wielka Brytania zamierza blokować dzieciom dostęp do pornografii online. Czy stanie się to też w Polsce?

2024-11-30 10:28

adobe.stock.pl

Od stycznia w całym Zjednoczonym Królestwie wchodzą w życie nowe wymogi dla serwisów pornograficznych dostępnych na terenie tego kraju na mocy nowej ustawy o bezpieczeństwie online (Online Safety Act) z 2023 r. Czy i tym razem lobby pornograficzne okaże się silniejsze od woli brytyjskiego ustawodawcy? Wydaje się na szczęście, że nie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Wiara

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Święci i błogosławieni

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...