Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Naukowo o myśli zachodniej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nakładem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie ukazała się publikacja naukowa pt. „Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie – koncepcje – realizacja do 1989 r.”, przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. Praca, zredagowana przez dr Magdalenę Semczyszyn z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN oraz prof. Tomasza Sikorskiego i prof. Adama Wątora z Instytutu historii i Stosunków Międzynarodowych US, stanowi pokłosie wspólnej konferencji naukowej, która odbyła się w 2012 r.

Początki polskiej myśli zachodniej, rozumianej jako teoretyczne założenie i praktyczne wskazanie dla działań ukierunkowanych na uzyskanie przez Polskę terytoriów położonych nad tytułowymi Odrą i Bałtykiem, sięgają XIX wieku. „Wzmianki o granicach opartych na Odrze i Bałtyku – stwierdzają Redaktorzy we wstępie – znalazły się już w programach polistopadowej emigracji, pismach politycznych działaczy Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, hasłach głoszonych przez polskich konspiratorów i organiczników”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym myślicielem, który zarysował wizję niepodległej Polski z dostępem do morza i zachodnią granicą sięgającą Odry był Jan Ludwik Popławski, do dorobku którego sięgał później cały obóz narodowy. Postulaty przesunięcia polskich granic na zachód szybko znalazły swoich zwolenników także w innych nurtach politycznych, stając się z czasem elementem polskiej racji stanu. Program zachodni był przy tym wielowymiarowy, poza politycznymi obejmował także koncepcje gospodarcze, badaniom dziejów Słowiańszczyzny na tych terenach poświęcało swe prace wielu badaczy. W realizację myśli zachodniej włączało się dziesiątki organizacji i instytucji, m.in. Związek Obrońców Kresów Zachodnich, Związek Powstańców Wielkopolskich, Instytut Bałtycki, Instytut Zachodni. Wśród nich szczególną pozycję zajmował Kościół katolicki. W książce nie mogło zatem zabraknąć rozdziałów poświęconych jego roli.

Reklama

W pierwszym z nich dr Paweł Migdalski poddał analizie wpisujące się w polską myśl zachodnią wypowiedzi biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego. W zainteresowaniu autora znalazły się stanowiska ordynariusza wobec takich kwestii, jak przeszłość Pomorza i Kościoła na tych ziemiach, roli Szczecina i Odry w dziejach i we współczesnej Polsce, konfliktu w Zatoce Pomorskiej czy miejsc pamięci pod Cedynią i Siekierkami. Określając hierarchę mianem „epigona polskiej myśli zachodniej” (poglądy i argumentacja biskupa jego zdaniem „jakby zastygły kilkanaście lat wcześniej”), Migdalski przyznaje jednak, iż „analiza publicznych wypowiedzi bp. Majdańskiego z lat posługi w szczecińsko-kamieńskiej diecezji ukazuje nam biskupa patriotę broniącego polskiego stanu posiadania na Pomorzu Zachodnim, który żywo reagował na zmieniającą się sytuację polityczną nie tylko wewnętrzną, ale i międzynarodową Polski, a zwłaszcza położenie Pomorza Zachodniego”.

W innym artykule ks. Robert Włodkowski na przykładzie doświadczeń szczecińskich opisał wpływ przesunięcia granicy Polski na zachód po II wojnie światowej na stosunki państwo – Kościół w latach 1945-1956. Przejęcie przez Polskę części terytoriów niemieckich w istocie postawiło Kościół katolicki w specyficznej sytuacji, granice państwowe przecięły bowiem struktury kościelne. Nowe diecezje obejmujące tereny tzw. Ziem Odzyskanych zostały ustanowione dopiero w 1972 r. Tymczasem w opisywanym przez Autora okresie największych represji władz państwowych wobec Kościoła katolickiego sprawa uregulowania statusu tych ziem przez Stolicę Apostolską stanowiła jeden z głównych punktów zapalnych we wzajemnych stosunkach.

Kościołowi poświęcony został także artykuł dr. Przemysława Słowińskiego pt. „Obraz ziem zachodnich na przykładzie ordynariatu gorzowskiego w świetle publikacji dzienników urzędowych kurii”. Autor poddał analizie treści wskazanych w tytule wydawnictw (w latach 1945-1952 były to „Zarządzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej”, przemianowane następnie na „Zarządzenia Kurii Gorzowskiej”, zaś w latach 1957-1989 „Gorzowskie Wiadomości Kościelne”) odnoszące się do problemów, które towarzyszyły polskim księżom na drodze organizacji Kościoła katolickiego na ziemiach przynależących uprzednio do państwa niemieckiego.

Poza powyższymi w tomie znalazło się przeszło czterdzieści innych tekstów przygotowanych przez specjalistów z wielu ośrodków naukowych z całego kraju. W pracy opisywani są zarówno ludzie związani z myślą zachodnią (m.in. Franciszek Rawita-Gawroński, Lech Karol Neyman, Adam Doboszyński czy Zygmunt Wojciechowski), koncepcje polityczne różnych organizacji i środowisk, jak również działania podejmowane w toku jej realizacji. Książka będzie bardzo ciekawą lekturą dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-08 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

70 lat osadnictwa w powiecie bolesławieckim

Ks. Waldemar Wesołowski

Więcej ...

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10
Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

Więcej ...

Łódź: Pielgrzymka niepełnosprawnych

2024-04-26 08:30

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...