Reklama

Paweł Wysoki

Seminarium świętuje

2014-01-16 15:08

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 3/2014, str. 1

Uroczystymi Nieszporami, sprawowanymi w niedzielę Chrztu Pańskiego pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie zainaugurowało rok jubileuszowy

Seminarium duchowne w Lublinie, utworzone 8 października 1714 r., zalicza się do najstarszych w Polsce instytucji kształcących przyszłych księży. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano dopiero na 25 października 2014 r., jednak już od 12 stycznia seminarium rozpoczęło obchody 300-lecia istnienia. Począwszy od Nieszporów niedzieli Chrztu Pańskiego, aż po Mszę św. zamykającą obchody 22 grudnia br., w każdym miesiącu zaplanowano nawet po kilka jubileuszowych stacji. Szczególnie ważnym w przeżywaniu jubileuszowej radości jest powołaniowy szlak modlitwy, w ramach którego przez cały rok, codziennie jedna z parafii archidiecezji lubelskiej modli się w intencjach seminarium i powołań, a wspólnota alumnów i wychowawców odwzajemnia tę modlitwę w swoim kościele seminaryjnym. – W tak bogatej formie chcemy podziękować Bogu za naszą historię oraz wyrazić wdzięczność tym ludziom, którzy tę historię współtworzyli – mówił ks. Marek Słomka, rektor. – Chcę zaprosić wszystkich do uczestniczenia w naszej radości; szczególnie do udziału w niedzielnych Mszach św. w kościele seminaryjnym o godz. 11.30 – podkreślał. Zapraszając wiernych do zainteresowania się różnymi inicjatywami zaplanowanymi przez wychowawców i alumnów, abp Stanisław Budzik w okolicznościowym folderze napisał: – Seminarium zawsze pozostaje w centrum naszej wspólnej troski, jest dla nas „źrenicą oka” i „sercem” archidiecezji. Z nadzieją patrzymy na formację alumnów, przygotowujących się do pasterskiej służby ludowi Bożemu. Dziękuję wszystkim wspierającym nasze seminarium, zarówno duchowo, jak i materialnie. Niech czas jubileuszu będzie jednym wielkim wołaniem do Pana, aby posyłał na swoje żniwo i do swojej winnicy nowe zastępy gorliwych i świętych pracowników”.

W homilii podczas wieczornej modlitwy Kościoła, abp Stanisław Budzik wyraził radość, że na czas inauguracji jubileuszu została wybrana niedziela Chrztu Pańskiego. – To dzień, w którym wraz z Jezusem wchodzimy do Jordanu, aby sobie przypomnieć o wielkiej godności dziecka Bożego otrzymanej na chrzcie św.; aby przypomnieć ten pierwszy i najważniejszy sakrament, aby odnowić w sobie zapał do realizacji wypływających z niego zobowiązań – mówił Ksiądz Arcybiskup. Przed zgromadzonymi alumnami, wychowawcami i nauczycielami przyszłych kapłanów oraz zaproszonymi gośćmi postawił trzy istotne dla wiary pytania: kim jest Bóg, kim jest Jezus Chrystus i kim jest człowiek. Odpowiadając na nie, Metropolita odwołał się m.in. do nauczania trzech papieży: bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. – Bł. Jan Paweł II podjął misję św. Pawła, głosił niezgłębioną tajemnicę Jezusa Chrystusa na wszystkich kontynentach i mocą Ducha Świętego zmieniał oblicze ziemi. Benedykt XVI podjął misję św. Piotra, umacniał braci w wierze i dawał świadectwo nadziei, w której jesteśmy zbawieni. Papież Franciszek realizuje dzieło św. Franciszka, który odkrył Chrystusa w ubogich, zadziwiając świat radykalizmem swojej prostoty – mówił abp Stanisław Budzik. – Przez tak wielkich świadków wiary, nadziei i miłości wchodzimy z ufnością w rok jubileuszowy z potrójnym zadaniem: uczynić sprawę Bożą absolutnym priorytetem wszystkich wysiłków, bo jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym; postawić Chrystusa w centrum formacji duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, bo tylko Chrystus wie, co tkwi w sercu człowieka; uwierzyć w konieczność misyjnego nawrócenia Kościoła i przyjąć wezwanie do odważnego wychodzenia na spotkanie z człowiekiem – wyliczał Ksiądz Arcybiskup.

Tagi:
seminarium Lublin

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem