Reklama

Niedziela Lubelska

Seminarium świętuje

Paweł Wysoki

Uroczystymi Nieszporami, sprawowanymi w niedzielę Chrztu Pańskiego pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie zainaugurowało rok jubileuszowy

Seminarium duchowne w Lublinie, utworzone 8 października 1714 r., zalicza się do najstarszych w Polsce instytucji kształcących przyszłych księży. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano dopiero na 25 października 2014 r., jednak już od 12 stycznia seminarium rozpoczęło obchody 300-lecia istnienia. Począwszy od Nieszporów niedzieli Chrztu Pańskiego, aż po Mszę św. zamykającą obchody 22 grudnia br., w każdym miesiącu zaplanowano nawet po kilka jubileuszowych stacji. Szczególnie ważnym w przeżywaniu jubileuszowej radości jest powołaniowy szlak modlitwy, w ramach którego przez cały rok, codziennie jedna z parafii archidiecezji lubelskiej modli się w intencjach seminarium i powołań, a wspólnota alumnów i wychowawców odwzajemnia tę modlitwę w swoim kościele seminaryjnym. – W tak bogatej formie chcemy podziękować Bogu za naszą historię oraz wyrazić wdzięczność tym ludziom, którzy tę historię współtworzyli – mówił ks. Marek Słomka, rektor. – Chcę zaprosić wszystkich do uczestniczenia w naszej radości; szczególnie do udziału w niedzielnych Mszach św. w kościele seminaryjnym o godz. 11.30 – podkreślał. Zapraszając wiernych do zainteresowania się różnymi inicjatywami zaplanowanymi przez wychowawców i alumnów, abp Stanisław Budzik w okolicznościowym folderze napisał: – Seminarium zawsze pozostaje w centrum naszej wspólnej troski, jest dla nas „źrenicą oka” i „sercem” archidiecezji. Z nadzieją patrzymy na formację alumnów, przygotowujących się do pasterskiej służby ludowi Bożemu. Dziękuję wszystkim wspierającym nasze seminarium, zarówno duchowo, jak i materialnie. Niech czas jubileuszu będzie jednym wielkim wołaniem do Pana, aby posyłał na swoje żniwo i do swojej winnicy nowe zastępy gorliwych i świętych pracowników”.

W homilii podczas wieczornej modlitwy Kościoła, abp Stanisław Budzik wyraził radość, że na czas inauguracji jubileuszu została wybrana niedziela Chrztu Pańskiego. – To dzień, w którym wraz z Jezusem wchodzimy do Jordanu, aby sobie przypomnieć o wielkiej godności dziecka Bożego otrzymanej na chrzcie św.; aby przypomnieć ten pierwszy i najważniejszy sakrament, aby odnowić w sobie zapał do realizacji wypływających z niego zobowiązań – mówił Ksiądz Arcybiskup. Przed zgromadzonymi alumnami, wychowawcami i nauczycielami przyszłych kapłanów oraz zaproszonymi gośćmi postawił trzy istotne dla wiary pytania: kim jest Bóg, kim jest Jezus Chrystus i kim jest człowiek. Odpowiadając na nie, Metropolita odwołał się m.in. do nauczania trzech papieży: bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. – Bł. Jan Paweł II podjął misję św. Pawła, głosił niezgłębioną tajemnicę Jezusa Chrystusa na wszystkich kontynentach i mocą Ducha Świętego zmieniał oblicze ziemi. Benedykt XVI podjął misję św. Piotra, umacniał braci w wierze i dawał świadectwo nadziei, w której jesteśmy zbawieni. Papież Franciszek realizuje dzieło św. Franciszka, który odkrył Chrystusa w ubogich, zadziwiając świat radykalizmem swojej prostoty – mówił abp Stanisław Budzik. – Przez tak wielkich świadków wiary, nadziei i miłości wchodzimy z ufnością w rok jubileuszowy z potrójnym zadaniem: uczynić sprawę Bożą absolutnym priorytetem wszystkich wysiłków, bo jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym; postawić Chrystusa w centrum formacji duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej, bo tylko Chrystus wie, co tkwi w sercu człowieka; uwierzyć w konieczność misyjnego nawrócenia Kościoła i przyjąć wezwanie do odważnego wychodzenia na spotkanie z człowiekiem – wyliczał Ksiądz Arcybiskup.

2014-01-16 15:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odwaga ludzi sumienia

2020-07-28 10:38

Niedziela lubelska 31/2020, str. IV

Ewa Kamińska

Czesław Niezgoda jest bohaterem kolejarskiego protestu

„Dzięki kolejarzom komunistyczny parowóz dziejów został unieruchomiony. Nadzieja na nową Polskę rozlała się na cały kraj” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście na 40. rocznicę strajków lubelskich kolejarzy.

Więcej ...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

2020-08-05 10:39

PAP

Nabożeństwo żałobne Bernarda Ładysza miało miejsce w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Po Mszy świętej nastąpiło odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczął w Alei Zasłużonych.

Więcej ...

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...