Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nowy obraz Królowej Różańca w Skoczowie

2014-01-30 09:38

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2014, str. 3

Monika Jaworska

Jedno jest pewne i zapewnia nas o tym Słowo Boże, że śmierć nie jest końcem wszystkiego. Nasze odejście z ziemi nie jest nieszczęściem ani unicestwieniem. I chociaż jest przykra i trudna do przeżycia, to przecież jest początkiem nowego życia w pokoju – powiedział biskup senior Tadeusz Rakoczy, który koncelebrował Mszę św. dla Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) diecezji bielsko-żywieckiej. Eucharystia odbyła się 19 stycznia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Podczas tej Mszy św. Biskup Senior poświęcił nowy obraz Matki Bożej Pompejańskiej.

Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. celebrowali: dyrektor krajowy ADŚ ks. Antoni Żebrowski, proboszcz parafii w Skoczowie – ks. prał Alojzy Zuber, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Cieszynie – ks. prał. Stefan Sputek, ks. Wojciech Tyczyński ze Skoczowa i wikariusz parafii w Skoczowie, ks. Stanisław Lipowski. Uroczystości śpiewem uświetniał chór parafialny „Laudate Dominum”.

– Co to jest świętość? To radość z pełnienia woli Bożej. Przychodzi do nas w Komunii św. Ten, który przynosi radość z pełnienia woli Bożej, Ten, który przynosi świętość. Jezus przynosi nam wezwanie do świętości i nieustannie daje siłę do świętości. Wciąż daje nam możliwość stania się dziećmi Bożymi. I jak głosi dzisiejsza liturgia w śpiewie „Alleluja”, ta moc uświęcenia człowieka, stała i niewyczerpana, jest znakiem Baranka Bożego. Jan wskazuje na Niego nad Jordanem i mówi: „Oto jest Syn Boży”. Jest tym, który chrzci Duchem Świętym. I w tym znaku On sam, który jest pełen mocy i Ducha Świętego, jawi się jako przyczyna i sprawca naszej świętości. Pozwólmy, aby On działał w nas mocą Ducha Świętego, aby nas prowadził drogami wiary, nadziei i miłości, czyli drogami świętości – zachęcał Hierarcha.

Reklama

– Żyjemy coraz bardziej – jak zauważył Ojciec Święty Franciszek – w kulturze tymczasowości, doczesności, która nie pomaga człowiekowi dostrzec i zrozumieć kim człowiek naprawdę jest. A przecież człowiek jest dzieckiem Boga powołanym do życia w Bogu na wieki. I w ten sposób dorastamy również do świętości. Nie jest ona tylko udziałem nielicznych wybranych. Wszyscy jesteśmy powołani do życia w Bogu, czyli do świętości – podkreślił biskup Tadeusz Rakoczy, dodając, że świętość człowiek zdobywa przez współpracę z Bogiem. Zachęcał również, by postawić Jezusa w centrum życia i iść za Nim. Nawiązał również do charyzmatu ADŚ, przytaczając słowa bł. Jana XXIII: „Każdy dzień dobry, aby się w nim narodzić. Każdy dzień jest dobry, aby w nim umrzeć. Chodzi tylko o jedno – aby stanąć z czystym sercem przed Bożym Oblubieńcem”.

Pod koniec Mszy św. Ksiądz Biskup udał się przed wystawiony obraz Matki Bożej Pompejańskiej i poświęcił go. Jak zaznaczyła diecezjalna zelator ADŚ Lidia Greń-Wajdzik, dziękując Księdzu Biskupowi za obecność i jego posługę w diecezji, ten obraz Matki Bożej będzie umieszczony na Kaplicówce w miejsce poprzedniego, który odtąd będzie peregrynował po parafiach.

Po Mszy św. uczestnicy wraz z kapłanami udali się do sali MDK „Pod Pegazem” na spotkanie opłatkowe.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża odwiedzi parafian

2020-01-21 12:48

Niedziela kielecka 4/2020, str. I

Magdalena Sarnowicz

Bp Andrzej Kaleta poświęcił kopię obrazu Matki Bożej

Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem z ołtarza głównego rozpoczął wędrówkę po parafii św. Marii Magdaleny w Chomentowie.

Więcej ...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

2020-01-08 08:08

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 11

Internet

Chrzest jest najpiekniejszym darem, dlaczego więc pozbawiać go dzieci? Dlaczego krępowac działanie Ducha Świętego w ich sercach i umysłach?

Więcej ...

„Niedziela” stanęła do apelu

2020-01-24 23:11

www.youtube.com

– Media katolickie sięgają głębiej i patrzą dalej. Skupiają się na wyjaśnianiu i pogłębianiu zjawisk zawsze w Duchu i prawdzie. Podają do wiadomości to, co inni odrzucają – powiedział podczas Apelu jasnogórskiego 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików