Reklama

Niedziela 5/2014

Szczegółowy spis treści

2

Solidarność z narodem ukraińskim i wspólnotami religijnymi na Ukrainie

(Red.)

I co dalej z Ukrainą? To pytanie zadaje sobie świat, patrząc na ostatnie wydarzenia w Kijowie, które pochłonęły już ofiary śmiertelne wśród demonstrantów. Opozycja wzywa rząd do dymisji, a prezydenta Janukowycza do ustąpienia. Strona rządząca oskarża opozycję o eskalację konfliktu.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Różaniec za Ojczyznę – nowa inicjatywa „Niedzieli”

Ks. Ireneusz Skubiś

Cieszę się, że mogę ogłosić, iż „Niedziela” na swój medialny sposób będzie się włączać w wielki program pastoralny i patriotyczny, jakim jest Różaniec za Ojczyznę – poczynając od tego numeru, będziemy wydawać dodatek o takim tytule. Od dłuższego już czasu przyświeca wielu Polakom idea, aby Polskę opasała modlitwa różańcowa, zdolna uprosić potrzebne łaski dla naszego kraju i łaskę dobrej przemiany w polskiej duszy.

POLSKA - WATYKAN
4-5

Wizyta „Ad limina apostolorum”

Włodzimierz Rędzioch

1-8 lutego 2014 r. polscy biskupi pielgrzymują do grobów apostolskich na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

„Ad limina apostolorum” biskupów polskich w 2005 r.

Ostatnim razem biskupi ze wszystkich polskich diecezji odwiedzili Watykan w 2005 r., siedem miesięcy po śmierci Jana Pawła II.

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

7

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania

W opublikowanym 23 stycznia br. orędziu na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek zachęca do odważnego korzystania z nowych technologii, w tym sieci społecznościowych, i przekazywania piękna Boga.

FILM KRZYSZTOFA TADEJA
8

Papież Franciszek. Człowiek, który zmienia świat

Wojciech Dudkiewicz

Ten obraz, reklamowany jako pierwszy film o papieżu Franciszku, to przede wszystkim portret człowieka, który ujmuje wszystkich swoją skromnością, szczerością i pokorą.

ZE ŚWIATA
9

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
11

Z Polski

W KRĘGU PRZYJACIÓŁ JANA PAWŁA II
12-13

Wzór świętości na co dzień

Z ks. prof. Janem Machniakiem rozmawia Bogusława Stanowska-Cichoń

13-15

Proboszczowie zostali biskupami

Red./KAI

W Tarnowie 25 stycznia br. dwaj dotychczasowi proboszczowie – ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i z zagranicy. Obecnych było ok. 30 biskupów i ponad 200 kapłanów. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskup senior Władysław Bobowski.

Słowo kard. Stanisława Dziwisza do książki „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962 – 2003”

Stanisław kard. Dziwisz, Metropolita Krakowski

Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić. Proszę, ażeby nad tymi sprawami czuwał Ks. Stanisław, któremu dziękuję za tyloletnią wyrozumiałą współpracę i pomoc. Wszystkie zaś inne podziękowania zostawiam w sercu przed Bogiem Samym, bo trudno je tu wyrazić” (Jan Paweł II, Testament, 6 marca 1979 r.).

Nowe okno na świat Karola Wojtyły

Małgorzata Cichoń

W Kurii Metropolitalnej w Krakowie odbyła się 22 stycznia br. konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano książkę: Karol Wojtyła – Jan Paweł II, „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962 – 2003”.

Pytania do Świętego

(Red.)

Powołanie do modlitwy

Ks. Ireneusz Skubiś

Dzisiaj, gdy patrzymy na niezwykłą działalność Jana Pawła II jako papieża, zauważamy, że właściwie wszystko ogniskuje się u niego wokół modlitwy.

2 LUTEGO - DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO
16-17

Strefa kobiet wyzwolonych

Artur Stelmasiak

Klasztory kontemplacyjne są latarniami, które oświetlają ludziom drogę do Boga. Dla mniszek natomiast są jak... przedsionek Nieba.

PONAD GRANICAMI
18-19

Niedziela w Gabonie

Przemysław Karol Porwich

Polska Misja w Gabonie prowadzona jest przez Braci Mniejszych Kapucynów. Proboszczem w departamencie w Cocobeach jest o. Dariusz Jagodziński i razem ze współbratem o. Dariuszem Stelmaszykiem prowadzą parafię w prowincji Estuaire w Gabonie. Na początku roku jej szeregi zasilił o. Michał Saniewski. Bracia mieszkają w odbudowanej i rozbudowanej starej plebanii przy kościele na terenie misji. Parafianie są aktywni. Są tu ministranci i chóry – dorosłych i młodzieżowy.

I ty możesz pomóc pokonać trąd

(A.C.)

Turyści odwiedzający Afrykę czy Indie nie spotkają trędowatego. Chorzy nie mają wstępu do hoteli, sklepów ani innych miejsc użyteczności publicznej, w których przebywają turyści.

ZA KLAUZURĄ
20

Karmelitańska kaplica w Oziornoje

Anna Cichobłazińska

I doczekały karmelitanki z Oziornoje w Kazachstanie kaplicy w budowanym kompleksie klasztornym. Aktu konsekracji dokonał 1 października 2013 r. nuncjusz apostolski w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie abp Miguel Maury Buendia podczas Eucharystii z udziałem metropolity archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie abp. Tomasza Pety.

RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
21-28

Ocalmy Ojczyznę, odmawiając Różaniec

Ks. Ireneusz Skubiś

Apelujemy, by cała Polska zaczęła odmawiać Różaniec za Ojczyznę!

Jasna Góra przewodzi modlitwie różańcowej w Polsce

Z o. Bogumiłem Schabem, paulinem – dyrektorem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Zawsze trzeba się modlić, nie tylko miesiąc czy rok, trzeba się modlić, dopóki się będzie żyć. Myślę, że w naszej Ojczyźnie powinno nastąpić różańcowe pospolite ruszenie.

Różaniec święty i papieże

Ks. Mariusz Frukacz

Nazwa „różaniec” wywodzi się ze średniowiecza. Za ojca Różańca św. uważa się św. Dominika (ok. 1171 – 1221). Odmawianie Różańca porównywano z ofiarowaniem Matce Bożej róż.

Różaniec a Biblia

Ks. Jacek Molka

Każda chrześcijańska modlitwa ma swoje źródło w Piśmie Świętym, które objawia nam wszystko, co Pan Bóg na przestrzeni wielu wieków chciał powiedzieć człowiekowi. Różaniec zaś ujmuje owo Boże przesłanie w sposób syntetyczny.

Znani o Różańcu

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort

O swoim doświadczeniu modlitwy różańcowej opowiada nam pani poseł Jadwiga Wiśniewska, reżyserka Alina Czerniakowska oraz p. Ewa Malik.

Jak zostać apostołem Różańca?

Daj znak, że jesteś z nami. Zadeklaruj chęć wspólnej modlitwy –

Siła Różańca

Dla mnie modlitwa różańcowa jest światłem, natchnieniem i pewną drogą przez życie. A codzienne jej odmawianie jest gwarancją radosnej, życiodajnej więzi z Jezusem i Matką Bożą, co wynika z głębokiego przeświadczenia, iż wypełniam wolę Bożą.

Z Maryją za rękę

Dziś sama jestem mamą. Moje dzieci często widzą mnie z różańcem...

Konspekt spotkania różańcowego w intencji Ojczyzny

Oprac.: ks. Mariusz Frukacz

Różaniec nie jest praktyką związaną z przeszłością, jako modlitwa dawnych czasów, o której należy myśleć z nostalgią. Tymczasem różaniec przeżywa niejako nową wiosnę. Niewątpliwie jest to najwymowniejszy dowód miłości, jaką młode pokolenia darzą Jezusa i Jego Matkę Maryję.
Benedykt XVI

Znani o Różańcu

Benedykt XVI

PRZED XIV DNIEM PAPIESKIM
29

Świętymi bądźcie

Andrzej Tarwid

30

List pasterski Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego

Jak co roku, 2 lutego obchodzony jest w Kościele katolickim Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji biskupi polscy wydali list, w którym kierują m.in. słowa zachęty do młodych ludzi, aby nie wahali się iść drogą powołania do kapłaństwa czy zakonu, gdy usłyszą głos Mistrza, który ich wzywa. Drukujemy fragmenty listu pasterskiego.

WIARA I ŻYCIE
31

Piękno w twarzach wyżłobione

Ks. Mariusz Rosik

Gdy myślę o Matce Teresie, nieodparcie mam przed oczyma jej pooraną bruzdami twarz.

Zgłoszenia do Konkursu Biblijnego

Marcin Kluczyński

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Pan Jezus jest z nami!

Ks. Jacek Molka

Dzisiejsza czwarta niedziela zwykła to jednocześnie święto Ofiarowania Pańskiego (w naszej polskiej tradycji bywa też nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej).

2 LUTEGO - ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
34

Zajaśniało nam światło

Ks. Łukasz Jaksik

Choć okres Bożego Narodzenia kończy się w liturgii wcześniej, sceneria stajenek i śpiew kolęd pozostają w kościołach do 2 lutego. I trudno się temu dziwić, skoro Ofiarowanie Pańskie podsumowuje objawienie się Syna Bożego.

FELIETONY
35

Insynuacje wrogów Kościoła

Jan Maria Jackowski

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zmasowanej kampanii antykatolickiej, przebiegającej pod hasłem tropienia pedofilii wśród kapłanów katolickich

Mamy taki rząd, no niestety

Krzysztof Czabański

Pani wicepremier Elżbieta Bieńkowska, pytana w poniedziałek 20 stycznia br. o wielogodzinne opóźnienia pociągów powiedziała: „Pasażerom to można tylko powiedzieć jakby sorry, mamy taki klimat, no niestety”.

PROSTO I JASNO
36

Na Ukrainie powtórka z polskiego grudnia 1981

Czesław Ryszka

Centrum Kijowa w kłębach czarnego dymu, płoną domy, samochody, opony. Tysiące ludzi walczy na barykadach Euromajdanu, są ofiary śmiertelne, setki rannych…

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37

Nominacja dla chrześcijańskiego filmu

(pr)

Restrykcje wobec religii

(pr)

Likwidacja niedzielnej Liturgii

(pr)

Koszty uznania świętości

(pr)

Uszkodzona figura

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
38-39

Jaka Polska po Tusku?

O potrzebie zrównoważonego rozwoju, konieczności kontrrewolucji w polityce oświatowej, historycznej oraz kulturalnej z Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska

POLSKIE ŁUPKI
40-41

Ciszej nad łupkami

Wiesława Lewandowska

Zaczęło się jak w klasycznej bajce – z dalekiego świata nad Wisłę dotarli poszukiwacze wielkiego skarbu. A było to około roku 2006...

PREZENTACJE
42-43

Chrześcijaństwo w symbiozie z Europą

Ks. Marek Łuczak

O debacie związanej z obecnością krzyża w przestrzeni publicznej jest głośno co najmniej od kilku lat. Obrona krzyża traktowana jest przez niektórych jako wyraz zaściankowości i klerykalizmu. Okazuje się jednak, że u jej podstaw leżą wartości, z których zbudowana jest wspólna Europa

Z WYROKAMI NA UNIWERSYTECIE
44-45

Więźniowie z indeksami

Mateusz Wyrwich

Studia rozpoczęło trzydziestu trzech więźniów. Obecnie jest ich siedemnastu. Mają od dwudziestu kilku do blisko pięćdziesięciu lat. Są w jednej grupie na studiach dziennych. Wszyscy uzyskują oceny w nauce ze średnią blisko pięć. Mają stypendia i ogromną determinację. Jeśli będą postępować i uczyć się jak dotychczas, w przyszłym roku otrzymają tytuły inżynierów

SPRAWA KS. WOJCIECHA GILA
46

Szukają prawdy?

Maria Fortuna-Sudor

Po ujawnieniu rzekomych polskich księży pedofilów na Dominikanie temat pojawiał się w najbardziej popularnych mediach właściwie codziennie. Wiele osób komentujących pracę dziennikarzy zaangażowanych w odkrywanie „jedynie słusznej prawdy” ironicznie powtarzało, że „w telewizji dzień bez Gila to dzień stracony”.

FAKTY I KOMENTARZE
47

Polacy! Was też powinno boleć!

Zdzisław Skotnicki

W telewizji pokazali kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Karykaturalne postacie reprezentowały pewną niszową partię.

Otrzymaliśmy

Krzysztof Czabański, Przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych

INICJATYWY
48-49

Zmień świat na lepsze!

Agnieszka Konik-Korn

Od sześciu lat działają na rzecz promocji marketingu opartego na wartościach. Chcą chronić społeczeństwo przed obscenicznością, seksualizacją kobiet i brakiem kultury w przestrzeni publicznej, szczególnie w mediach i reklamie.

50

Warszawo, moja Warszawo…

Alina Czerniakowska

Zawsze z wielką przyjemnością i radością w sercu oglądam filmy archiwalne, zdjęcia, dokumenty przedwojennej Warszawy. Kocham Warszawę jak kogoś bliskiego, drogiego, ta miłość trwa w naszej rodzinie od pokoleń.

Niemieccy strażnicy polskiej konstytucji

Marian Salwik

SPOTKANIE W AULI „NIEDZIELI”
51

Kolędy na głos i orkiestrę

Anna Janowska

Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkań w auli „Niedzieli”, także w tym roku redakcja zorganizowała dla czytelników i przyjaciół spotkanie kolędowe.

52

Kolędy dla obecnych i nieobecnych

Agnieszka Lorek

Po raz dwudziesty w stolicy polskiej kolędy – Będzinie wybrzmiały bliskie naszym sercom najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Największy amatorski przegląd muzyczny w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie obchodził w tym roku porcelanowy jubileusz.

PREZENTACJE
53

Agata i Magdalena Piątek zagrały w Carnegie Hall

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Aata Piątek, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie, członkini Jasnogórskiej Orkiestry Dętej oraz Jasnogórskiego Oktetu Dętego, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie American Protege International Music Talent Competition Fall 2013.

Konkurs: „Dzieci piszą listy do chorych”

DROGI WYJŚCIA Z BEZROBOCIA
54-55

Polaku, zatrudnij się sam

Katarzyna Woynarowska

Czy spółdzielnia socjalna jest szansą na pracę, samodzielność, zajęcie, które jest jednocześnie pasją? Bez szefa, nadzoru, wyścigu szczurów, na zasadzie: ile z siebie dajesz, tyle zarabiasz, na dodatek w gronie zaufanych ludzi, na demokratycznych zasadach?

55

Na rowerach do Rzymu dziękczynienie za osobę Jana Pawła II pod patronatem „Niedzieli”

Organizatorzy

LISTY DO „NIEDZIELI"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Zostałam sama

RÓŻNE
57

Olimpijskie szanse

Ks. Jacek Molka

Tegoroczne XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w rosyjskim Soczi i Krasnej Polanie w Kraju Krasnodarskim od 7 do 23 lutego. Rosja po raz pierwszy gości olimpijczyków. Nasza zaś reprezentacja liczy 56 zawodniczek i zawodników

Muzyczne DarY

Kalendarium 2-8 II 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
58

Faworki

Karnawałowy czas nie może się obyć bez przepysznych pączków bądź kruchych faworków.

Dobra rada

Jolanta Marszałek

67-68

Spotkanie z cyklu „Co wciąga twoje dziecko?”

Moja najlepiej przeżyta wizyta duszpasterska

Słowo Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce na Dzień Życia Konsekrowanego 2014

O. Janusz Sok CSsR, Przewodniczący KWPZM

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

IV Ekumeniczny Maraton Biblijny

Jarosław Jesionka

W przededniu oficjalnej inauguracji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, gdzie odbył się IV Ekumeniczny Maraton Biblijny.

Nowy obraz Królowej Różańca w Skoczowie

Monika Jaworska

Jedno jest pewne i zapewnia nas o tym Słowo Boże, że śmierć nie jest końcem wszystkiego - powiedział biskup senior Tadeusz Rakoczy, który koncelebrował Mszę św. dla Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) diecezji bielsko-żywieckiej.

Każdy parafianin na wagę złota

Mariusz Rzymek

Mieć na niedzielnej Mszy św. osiemdziesięciu wiernych i odczuwać z tego satysfakcję – w Polsce się to nie zdarza, a w Czechach tak. W tym zeświecczonym kraju każdy parafianin jest na wagę złota...

Niedziela częstochowska

Wizyta u Piotra naszych czasów

Z abp. Wacławem Depo rozmawia ks. Jacek Molka

O spotkaniu biskupów polskich z papieżem Franciszkiem w Wiecznym Mieście z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia ks. Jacek Molka

Ofiarowanie, czyli konsekracja

Ks. Ireneusz Skubiś

Ofiarowanie Pańskie. Maryja przynosi Dziecię Jezus do świątyni, aby Je ofiarować Bogu. Jedno z piękniejszych wydarzeń Świętej Rodziny, jedna z tajemnic różańcowych, do których mam wiele osobistego sentymentu.

Gdy Bóg wkracza w życie człowieka

Katarzyna Woynarowska

Bł. Jan Paweł II pisał o powołaniu jako o darze i tajemnicy. Święto Ofiarowania Jezusa przypomina osobom konsekrowanym o tym, że ofiarowały swoje życie Bogu. Ich wzorem jest Maryja, która według zwyczaju ofiarowała Jezusa w świątyni.

Niedziela podlaska

Siebie Samego nam dał...

Ks. Tomasz Pełszyk

„Jezus musiał się upodobnić pod każdym względem do braci, aby stał się miłosiernym i wiernym arcykapłanem wobec Boga dla przebłagania za grzechy ludu” (Hbr 2, 17)

20. Ekumeniczny Wieczór Kolęd

Teresa Modzelewska

uż po raz 20. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach zorganizował spotkanie z pieśniami świątecznymi, śpiewanymi w różnych językach, granymi na różnych instrumentach, przez ludzi różnych wyznań.

Stowarzyszenie „Podlaskie Dziedzictwo Kultury” w Drohiczynie

Ks. Artur Płachno

1 stycznia do Drohiczyna przybyli ludzie kultury z diecezji drohiczyńskiej na noworoczne spotkanie Stowarzyszenia „Podlaskie Dziedzictwo Kultury”.

Niedziela kielecka

Nasze gromniczne

Agnieszka Dziarmaga

2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka tryumfu światła nad ciemnością, czego wyrazem jest światło zapalonej gromnicy.

W służbie Karczówce

Agnieszka Dziarmaga

Duchowe kierownictwo Karczówką to nie lada zadanie i zobowiązanie. Od 57 lat spełniają je księża pallotyni ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Przygotowujemy się na przyjęcie daru

Katarzyna Dobrowolska

Z ks. Sławomirem Sarkiem, koordynatorem ŚDM w diecezji kieleckiej – rozmawia Katarzyna Dobrowolska

Niedziela małopolska

Chór na medal

Maria Fortuna-Sudor

Na zorganizowany w sobotni wieczór 25 stycznia, jubileuszowy koncert chóru Schola Cantorum Cracoviensis, do kolegiaty św. Anny przybyły osoby kochające piękny śpiew i klasyczną muzykę.

Być kolędnikiem misyjnym

S. Bożena Najbar, Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Od kilkunastu lat w archidiecezji krakowskiej organizowane jest dzieło Kolędników Misyjnych.

Jak żyć z nowotworem?

Z Hanną Wasiak rozmawia Małgorzata Cichoń

"Jak żyć z nowotworem?" - to nazwa warsztatów, jakie w krakowskim Domus Mater prowadzi Hanna Wasiak. Pewnie by nie powstały, gdyby nie choroba, którą przed laty przebył jej syn.

Potrzebna placówka

Fryderyk Warta

To na terenie makowskiej gminy jedyna placówka oświatowa, gdzie zadania edukacyjne związane są z programową formacją chrześcijańską uczniów. Katolicka Szkoła Podstawowa w Makowie Dolnym istnieje od 2012 r., co zawdzięcza wspólnym staraniom dyrektor Ewy Bekas, nauczycieli i lokalnej społeczności.

Niedziela lubelska

Żyjąc wśród świata, świadczą o Chrystusie

Urszula Buglewicz

Z siostrami, o ukrytym życiu zakonnym i służbie w seminarium, rozmawia Urszula Buglewicz

Serce diecezji

(etk)

Metropolitalne Seminarium Duchowne, które w bieżącym roku przeżywa jubileusz 300-lecia istnienia, zajmuje znaczące miejsce w historii Kościoła i Lublina.

Odnowiona świątynia

Urszula Buglewicz

Staraniem ks. Zbigniewa Stasińskiego i wiernych z parafii pw. św. Stanisława w Biskupicach został odnowiony zabytkowy kościół. Dzieło pobłogosławił abp Stanisław Budzik.

Niedziela legnicka

Kongres Rad Parafialnych

Ks. Waldemar Wesołowski

„Parafialne planowanie duszpasterskie” – pod takim tytułem odbył się kolejny Kongres Rad Parafialnych. W sobotę 25 stycznia do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy i do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przybyli przedstawiciele rad parafialnych, działających w całej diecezji.

Gala noworoczna

Monika Łukaszów

Artyści polskiej i międzynarodowej sceny operowej Wioletta Chodowicz i Marcin Bronikowski oraz Piotr Kupicha i Justyna Steczkowska wystąpili w legnickiej katedrze podczas gali noworocznej zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź SA.

Nabożeństwo ekumeniczne w Legnicy

Ks. Waldemar Wesołowski

Katolicy, ewangelicy i prawosławni modlili się w niedzielę 19 stycznia w legnickiej katedrze o jedność wszystkich chrześcijan. W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.

Niedziela łódzka

Czyż Chrystus jest podzielony?

Henryk Tomczyk

Dnia 22 stycznia w zgierskim kościele ewangelicko-augsburskim Opatrzności Bożej zakończyła się Oktawa Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji łódzkiej.

Studniówka u salezjanów

Piotr Drzewiecki

Mszą św. rozpoczęła się w sobotę 11 stycznia studniówka w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Wodnej w Łodzi. Wraz z maturzystami modlili się ich nauczyciele, rodzice i przyjaciele.

Łódzcy kapelani Katynia

Anna Skopińska

Nakładem Oficyny Wydawniczej „Zbroja” ukazała się niezwykła książka o kapelanach Wojska Polskiego pomordowanych na Wschodzie.

Niedziela przemyska

Soli Deo Gloria

Danuta Chochołek

W kościele pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie 11 stycznia br. odbył się Euroregionalny Koncert Kolęd „Soli Deo Gloria” pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Była to już czternasta jego edycja.

Wspierać księży, rozmawiać z zagubionymi

Paweł Bugira

Przeprowadzenie Kongresu to główne wydarzenie minionego roku Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej. Poznawanie nauczania papieża Franciszka, obrona praw natury oraz rodziny i wychowania w wierze, a także większy kult eucharystyczny to wskazania abp. Józefa Michalika na przyszłość

Na gromniczną...

Arkadiusz Bednarczyk

Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane jest także w ludowej pobożności jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Dlaczego?

Niedziela rzeszowska

Dyskretni apostołowie wiary

Dorota Zańko

Nie wyróżniają się strojem, nie noszą habitów ani sutann, nie mieszkają za murami klasztoru, żyją w „ukryciu”, każdy w swoim środowisku i podobnie jak duchowni czy osoby zakonne, służą Panu Bogu i tak jak oni składają śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Mowa o osobach konsekrowanych, należących do tzw. instytutów świeckich.

Ślubują Bogu Najwyższemu

S. Hieronima Janicka

Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy Dar, jaki otrzymała – Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych, z miłości do Chrystusa, składają osoby konsekrowane.

Rzeszów – dzieło pokoleń

Alina Ziętek-Salwik

W Filharmonii Podkarpackiej z okazji 660-lecia lokacji Rzeszowa zorganizowano uroczystości, podczas których wręczono tytuły "Zasłużony dla Miasta Rzeszowa".

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa.

Niedziela sandomierska

Ku czarnemu lądowi

Ks. Adam stachowicz

Joanna Owanek i Ewa Maziarz, które od 15 czerwca w sposób formalny przynależą do Świeckich Misjonarzy Kombonianów, otrzymały w swojej rodzinnej parafii Zarzecze, z rąk bp. Krzysztofa Nitkiewicza krzyże misyjne oraz zostały pobłogosławione do misyjnej pracy w Ugandzie.

Rocznica legionowa

Barbara Podsiadło

12 stycznia w kolegiacie św. Michała Archanioła dziękowano za rok istnienia Legionu Maryi w tej parafii oraz 10 lat istnienia kurii Ostrowiec Świętokrzyski.

Czystość • Ubóstwo • Posłuszeństwo

Ks. Adam Stachowicz

Bł. Jan Paweł II o powołaniu pisał jako o darze i tajemnicy. Dzisiejsze święto Ofiarowania Jezusa, jak informuje s. Dariela Cebulska CSDP, przypomina nam – osobom konsekrowanym – o ofiarowaniu naszego życia Bogu.

Niedziela sosnowiecka

Po raz 20. w stolicy polskiej kolędy

Agnieszka Lorek

Koncertem galowym w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka zakończyła się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Boży Archanioł na nasze czasy!

Agnieszka Lorek

29-31 stycznia św. Michał w znaku figury przebywał w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Między sztuką a duchowością

Z ks. dr. hab. Pawłem Sobierajskim rozmawia Piotr Lorenc

Rozmowa z wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jurorem tegorocznego, 20. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

Niedziela świdnicka

W modlitewnym darze dla Kościoła i świata

Przemysław Awdankiewicz

Po co potrzebni są w diecezji zakonnicy i zakonnice? Czy nie wystarczyliby nam księża diecezjalni? Czy istnienie zakonów ma jeszcze sens? – pytamy, spoglądając z ciekawością na ludzi w habitach.

Dlaczego winniśmy powracać do postawy dziecka?

Bp Ignacy Dec

Dlaczego Pan Jezus każe się nam stawać dziećmi? Mówi do nas: „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3). Rozumiemy, że nie chodzi tu o stanie się dziećmi w sensie biologicznym, gdyż w życiu nas dorosłych nie jest już możliwy powrót do lat dziecinnych.

Abel

Ks. Marcin Gęsikowski

Abel, drugi syn Adama, był pasterzem. Jego historię opisuje 4. rozdział Księgi Rodzaju. Jego starszy brat jest rolnikiem. Dochodzi więc zatem niejako do zderzenia dwóch cywilizacji.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Adoracja przemienia!

Patrycja Skrobańska

Wielki Papież często zachęcał wspólnoty zakonne i parafialne do adoracji eucharystycznej poza Mszą św. Prosił, by pozostawać długo na klęczkach przed Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii.

III Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych

Joanna Stefańska

Ponad 300 małych misjonarzy i liczna rzesza dorosłych: animatorów, opiekunów i rodziców – oto bilans sobotniego (18 stycznia) spotkania w kościele pw. św. Jerzego w Goleniowie w ramach III Archidiecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych.

Gender – zniewolenie umysłu…

Piotr Słomski

W czwartek 16 stycznia o godz. 10 w Auli Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego miał miejsce wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr, kapłana i naukowca specjalizującego się w zakresie teologii moralnej.

Niedziela toruńska

Z wizytą w Karmelu

Joanna Kruczyńska

W drodze z Torunia do Łasina pogoda zimowa. W łasińskim Karmelu dziedziniec też zasypany śniegiem. Ale tutaj nie słychać zgiełku pędzącej współczesności, choć siostry karmelitanki bose mają mocno zorganizowany dzień.

„Tak głośno się śmiejemy”

Wysłuchała Joanna Kruczyńska

Wiedziona ciekawością świeckiej zaczęłam rozpytywać, co to też te siostry karmelitanki porabiają w tym klasztorze. Czy w ogóle robią coś poza modlitwą?

17. Dzień Judaizmu

Joanna Twardowska

15 stycznia w Toruniu odbyło się spotkanie z abp. Stanisławem Gądeckim, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w ramach obchodów 17. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim Polsce.

Niedziela warszawska

Warszawscy biskupi są już u Franciszka

(mk)

Nasze oczekiwania co do wizyty „ad limina Apostolorum” są duże – mówi kard. Kazimierz Nycz. – Biskupi z mojego pokolenia pamiętają i wizytę ad limina z Janem Pawłem II i z Benedyktem XVI. Każdy papież wnosi w te spotkania coś od siebie.

Niezwykła katechetka od bernardynów

Milena Kindziuk

Nie żyje znana warszawska katechetka, nazaretanka, s. Zdzisława Trojanowska. Pozostawiła głęboki ślad w sercach wielu uczniów

Jaki raport o Kościele warszawskim

Z ks. Przemysławem Śliwińskim, rzecznikiem archidiecezji warszawskiej, rozmawia Milena Kindziuk

Jaki obraz Kościoła warszawskiego wyłania się z raportu, który trafił właśnie do Watykanu?

Resortowa układanka

Wojciech Dudkiewicz

Książka Kani, Targalskiego i Marosza miała – zgodnie z zapowiedzią autorów – pokazać powiązania elit medialnych III RP ze strukturami PRL-u. I zadanie to, z pewnymi zastrzeżeniami, wypełnia, przy okazji wywołując prawdziwą burzę.

Film o Franciszku

wd

Pierwszy film o papieżu Franciszku zaprezentowano w Warszawie. Jego autorem jest Krzysztof Tadej, znany dziennikarz i dokumentalista

Niedziela wrocławska

„Czternastka” robi prawdziwy teatr

(akw)

Czternastka” czyli Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu w ogólnokrajowym rankingu „Rzeczpospolitej” i „Wprost” obejmującym 500 „ogólniaków” w 2013 r. zajęło pierwsze miejsce. Ale szkoła ma więcej sukcesów.

„Szanujcie krzyż od Bałtyku do Tatr”

Anna Buchar

Rok Wiary rozpoczął się w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Był to wyjątkowy okres w Kościele katolickim. W tym czasie archidiecezję wrocławską nawiedził krzyż, do którego tulił się sam papież Jan Paweł II, podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej w Koloseum w 2005 r.

Antidotum dla współczesnego świata

Magdalena Lewandowska

„Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją”.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Powiedział Bogu: „tak”

Małgorzata Godzisz

Miał odwagę powiedzieć Bogu: „Tak” i wstąpić na drogę życia zakonnego. Głosi słowo Boże wśród nowicjuszy. Z o. Krzysztofem Flisem OFMConv rozmawia Małgorzata Godzisz

Opowiada historie zwykłych ludzi

Łukasz Kot

Marcin Janos Krawczyk należy do grona nielicznych aktorów i reżyserów pochodzących z ziemi zamojskiej.

Z historii Skrzetuskich

Krzysztof Wojciechowski

Inny Skrzetuski, Antoni, pisany „de Jelitowo”, również nie miał szczęścia do kozaków. Jednak, dzięki Bogu, historie obu Skrzetuskich miały szczęśliwe zakończenia.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Rocznica śmierci Sługi Bożego

Ks. Adrian Put

W środę 22 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Modlitwa i praca tysięcy diecezjan

Katarzyna Jaskólska

W poprzednim numerze „Aspektów” pisaliśmy o tym, że choć czerwiec jeszcze daleko, już trwają przygotowania do 25. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.

O szaleństwie życia konsekrowanego

Aleksandra Bąk

O duszy Chrystusa i przygodzie, która nigdy się nie kończy, z s. Rut Berdychowską rozmawia Aleksandra Bąk

Reklama

Najpopularniejsze

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Kościół

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...