Reklama

Kościół

Bp Przybylski: duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży

Episkopat News/flickr.com

Duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży - uważa bp Andrzej Przybylski, przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, który przedstawił tę tematykę na 400. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie. Biskupów zachęcił do tworzenia i rozwoju ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rozmowie z KAI bp Andrzej Przybylski zaznaczył, że duszpasterstwo powołań nie ogranicza się do rekrutacji do diecezjalnego seminarium duchownego czy nowicjatu zakonnego. Jest to bowiem stała troska Kościoła o towarzyszenie ludziom w wyborze różnych dróg życiowych, w tym także w służbie Panu Bogu, czyli powołania do życia konsekrowanego czy kapłaństwa.

Jak stwierdził, "duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem", szczególnie tym skierowanym do młodzieży. - W duszpasterstwie powołań nie chodzi tylko o towarzyszenie młodym, choć jest to główny rdzeń tego duszpasterstwa: towarzyszenie młodym ludziom w odkryciu powołania i samej decyzji. Ale chodzi też o tworzenie tzw. kultury środowiska powołaniowego, a więc systemu modlitw o powołania - stałej modlitwy w tej intencji w Kościele - oraz przekazywaniu wiedzy o poszczególnych drogach powołaniowych - wyjaśnił bp Przybylski.

Podziel się cytatem

Bp Przybylski przypomniał też biskupom o działaniach Krajowego Centrum Powołań i Radzie ds. Duszpasterstwa Powołań. Na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie od obecnego roku akademickiego możliwe są podyplomowe studia z zakresu teologii i pedagogiki powołań. Studia te podjęły 63 osoby. Są to m.in. referenci oraz duszpasterze powołań z diecezji i zakonów. - Studia te w formie kursu dla formatorów umożliwiają przygotowanie duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych oraz referentki powołaniowe w zgromadzeniach żeńskich - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań organizuje także dwa razy w roku kongregacje powołaniowe, w których uczestniczą duszpasterze z całego kraju oraz zaproszeni goście m.in. ze wspólnot i ruchów katolickich. Ostatnie spotkanie w Gnieźnie na przełomie lutego i marca poświęcone było m.in. obecności tematyki powołaniowej w katechezie szkolnej i parafialnej oraz tworzeniu ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach. W wielu diecezjach odpowiedzialnym za rozwój duszpasterstwa powołań jest wyznaczony ksiądz, zazwyczaj jest to jeden z przełożonych w seminarium duchownym. Ale w niektórych diecezjach powstają specjalne ośrodki powołaniowe, w których ludzie świeccy i ich rodziny, osoby życia konsekrowanego i kapłani podejmują wspólną pracę na rzecz powołanych.

Bp Przybylski podkreśla, że nie da się oddzielić duszpasterstwa powołań od duszpasterstwa młodzieży. - Kiedyś mówiło się, że każde duszpasterstwo młodzieżowe, jeśli ma być owocne, to musi być powołaniowe. Błąd popełniamy, często kojarząc powołanie od razu z kapłanami czy osobami życia konsekrowanego. A są jeszcze przecież powołania do życia w rodzinie czy służbie społecznej. Ale każde duszpasterstwo młodzieżowe musi mieć ten aspekt powołaniowy, czyli pomóc młodym określić siebie samych w tym życiu, wybrać konkretną drogę, zgodną ze swoim powołaniem i naturalnymi dyspozycjami. A z kolei duszpasterstwo powołaniowe nie jest jakąś odrębną strukturą: nie tworzymy jakiegoś ruchu czy wspólnoty, choć organizujemy np. rekolekcje powołaniowe - wyjaśnił biskup.

A co sami młodzi ludzie - osoby, które potencjalnie mogą wstąpić na drogę kapłaństwa i życia zakonnego - oczekują od duszpasterzy powołań?

Podziel się cytatem
- Oczekują przede wszystkim towarzyszenia.

Podziel się cytatem

Dziś bardzo często mówią też o wiedzy o kapłaństwie czy życiu zakonnym, którą czerpią z mediów społecznościowych czy publicznych, ale jest tam ona często przerysowana i przeakcentowana. Dlatego chcą się dowiedzieć, jak to naprawdę jest. Jaka jest tożsamość kapłana? Jak wygląda życie konsekrowane? Sami pytamy często młodzież, jak z nimi rozmawiać, żeby z jednej strony nie naciskać, nie wywierać presji, a z drugiej strony - nie bać się pokazywać dróg i propozycji od Pana Boga, bo oczywiście to nie my powołujemy, ale Bóg - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Stałym momentem środowisk powołaniowych w roku liturgicznym jest Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, przypadający zawsze w Niedzielę Dobrego Pasterza. W tym roku przypadnie on 11 maja. Zazwyczaj w tym dniu też w kościołach katedralnych w większości diecezji wyświęcani są nowi kapłani.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-12 17:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl po zebraniu Episkopatu: chcemy pomagać księżom w trudnych sytuacjach

Biskup Kaliski Damian Bryl

Episkopat News

Biskup Kaliski Damian Bryl

Zależy nam na tym, żeby w umiejętny sposób wspierać księży, towarzyszyć i pomagać im także w trudnych sytuacjach - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad Episkopatu bp Damian Bryl. Podczas zebrania, które odbyło się w Warszawie omawiano główne założenia powstającego dokumentu dotyczącego formacji stałej księży w Polsce.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa