Kulminacyjnym punktem wizyty dla biskupów z metropolii wrocławskiej był piątek 7 lutego. W tym dniu, w godzinach porannych, nastąpiło spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wraz z metropolią wrocławską swoje spotkanie mieli także biskupi z metropolii katowickiej i częstochowskiej. Ponadto tego samego dnia miało miejsce spotkanie Papieża z wszystkim biskupami Konferencji Episkopatu Polski przybyłymi na „Ad limina” do Rzymu. Warto zaznaczyć, że o ile spotkanie z całym Episkopatem miało charakter bardziej ogólny, to spotkanie w grupach, dotykało spraw lokalnych wspólnot kościelnych. Księża biskupi podkreślali też bardzo dobrą atmosferę spotkania, gdzie nie zabrakło możliwości stawiania pytań, wspólnej dyskusji.
Reklama
W związku z dużą liczbą członków polskiego episkopatu, wizyty w urzędach watykańskich podzielone zostały na trzy grupy. Ponadto do niektórych dykasterii wyznaczonych było po kilku przedstawicieli. Schemat poszczególnych spotkań wyglądał w następujący sposób: wspólna modlitwa, przedstawienie pracowników odwiedzanego urzędu oraz przedstawienie biskupów gości, prezentacja przygotowanej wcześniej relacji (czynił to wyznaczony wcześniej relator), słowo Prefekta kongregacji lub Przewodniczącego Rady, dyskusja z możliwością zadawania pytań związanych z zakresem działań prowadzonych przez odwiedzaną dykasterię, całość kończyła wspólna modlitwa. W każdej grupie obok relatora wyznaczany był także notariusz spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pośród zaplanowanych wizyt w urzędach watykańskich, biskupi z Legnicy odwiedzili następujące dykasterie: Kongregację ds. Wychowania Katolickiego, Kongregację ds. Biskupów, Kongregację ds. Duchowieństwa, Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregację Nauki Wiary, Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Papieską Radę „Cor Unum” ds. Jedności oraz Papieską Radę ds. Służby Zdrowia.
Na szczególną uwagę zasługują dwie wizyty. Dotyczy to Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego (1 lutego) i Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (6 lutego). Podczas pierwszego spotkania funkcję relatora pełnił bp Marek Mendyk, a podczas czwartkowego spotkania funkcję relatora pełnił bp Stefan Cichy.
Przedstawione powyżej spotkania stanowiły ważną część dni spędzonych w stolicy współczesnego chrześcijaństwa. Równie ważne były spotkania we wspólnocie modlitwy. Zgodnie z tradycją, księża biskupi odwiedzając cztery bazyliki większe w Rzymie, wspólnie modlili się celebrując Eucharystię. Przebiegało to w następującej kolejności: Bazylika Santa Maria Maggiore (3 lutego), Bazylika św. Piotra (4 lutego), Bazylika św. Jana na Lateranie (5 lutego), Bazylika św. Pawła za Murami (7 lutego).
Ważnym momentem wizyty „Ad limina Apostolorum” było wyznanie wiary, jakie Episkopat Polski złożył przy grobie św. Piotra w Bazylice watykańskiej. Ten uroczysty moment poprzedziła Eucharystia w kaplicy św. Sebastiana, gdzie w ołtarzu znajdują się relikwie bł. papieża Jana Pawła II. Podczas tej Mszy św. czytana była Ewangelia, w której Chrystus pytał Piotra o jego miłość. Odpowiedź Piotra stała się wyznaniem miłości i wierności. Takie wyznanie stanowiło zatem fundament dla credo każdego z biskupów, który wobec Kościoła i Piotra naszych czasów, wyznał wiarę w Chrystusa i Jego Kościół.