Reklama

Kościół

Abp. Adrian Galbas wręczył krzyże misyjne pallotyńskim wolontariuszom

Episkopat News

Krzyż to nie jest gadżet. Ten krzyż czasami będzie Was bolał - mówił abp. Adrian Galbas do wolontariuszy Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl oraz Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas uroczystości wręczania krzyży misyjnych. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, w licznym gronie księży pallotynów oraz w asyście ks. Leszka Kryży, dyrektora Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbyła się w pallotyńskim kościele, w Parafii pw. Św. Wincentego Pallottiego w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po ukończeniu półrocznego kursu wolontariackiego krzyże misyjne przyjęły 22 osoby z różnych zakątków Polski, a także rekrutujący się z pallotyńskiej parafii polonijnej w Szkocji. Wśród nich są nauczyciele, lekarze, muzyk, architektka wnętrz, politolog, instrktor jazdy, studenci i maturzyści. Wolontariusze wyjadą, by pomagać na placówkach misyjnych w Indiach, Kazachstanie, Tanzanii, Etiopii, Wenezueli, Kolumbii, na Kubie oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej. Będą pomagać ubogim w ośrodkach dożywiania i szpitalach, prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci, a także przygotowywać dokumentację fotograficzną i filmową nt. misji.

Kurs wolontariatu misyjnego organizowany przez Fundację Salvatii.pl miał miejsce w domu rekolekcyjnym Wyższego Seminarium Duchownego księży pallotynów w podwarszawskim Ołtarzewie. W ramach spotkań wolontariusze spotykali się z misjonarzami, wolontariuszami, którzy już wrócili ze swoich misji, odbyli spotkania ze służbami dyplomatycznymi, wysłuchali wykładu lekarza medycyny tropikalnej, uczestniczyli w warsztatach psychologicznych, w survivalu oraz w zajęciach nt. fundraisingu, misjologii, a także w szkoleniu nt. fotografowania i opisywania rzeczywistości misyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Podczas kursu wolontariusze otrzymują niejako w pigułce podstawową wiedzę. Po zakończeniu regularnych zajęć odbywają się już indywidualne przygotowania do wyjazdów misyjnych, rozeznawanie potrzeb poszczególnych placówek, zbieranie funduszy, szczepienia, a potem organizowanie wiz do krajów misyjnych i zakup biletów. Projekty misyjne są opisane na specjalnym portalu salvatti.edu.pl - opowiadała po uroczystości wiceprezes Fundacji, Monika Florek-Mostowska.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Jerzy Limanówka, prowadzący Fundację Salvatti.pl podkreślał, że wolontariusze są swoistymi ambasadorami, nie tylko Polski w krajach Globalnego Południa, ale także - po powrocie - ambasadorami misji w Polsce. - Staramy się utrzymywać stałą więź z wolontariuszami. Oni, po doświadczeniu misyjnej rzeczywistości są naprawdę cennymi świadkami i rzecznikami działalności misyjnej Kościoła - wyjaśnił.

Abp. Adrian Galbas w homilii zaznaczył, że wolontariusze nie są pracownikami socjalnymi Kościoła. Przede wszystkim jako chrześcijanie mają nieść miłosierdzie czyli miłować także tych, przez których czasami będą się czuć odrzuceni czy niezrozumiani. - Matka Teresa z Kalkuty mawiała, że „opala się” przed Najświętszym Sakramentem, podczas adoracji wystawia twarz do „słońca”, tak jak ludzie na plaży. Do tego Was zachęcam - dodał.

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl organizuje kursy wolontariatu misyjnego od 2010 roku. Zaprasza do udziału w wolontariacie nie tylko młodych, ale także osoby 30 czy nawet 50+. Kolejny kurs rusza w październiku 2025 r. Zapisy pod adresem mailowym: wolontariat@salvatti.pl oraz na stronie internetowej Fundacji Salvatti.pl

Podziel się:

Oceń:

2025-03-16 18:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska pomaga Syryjczykom „stanąć na własnych nogach”

YouTube.com

„Inwestor od serca” to nowa odsłona rozpoczętego już przez Caritas Polska programu wsparcia mikroprzedsiębiorczości i małych firm rodzinnych w Syrii. Jak podkreślali uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej dziś w siedzibie Caritas Polska, choć pomoc humanitarna w zniszczonym wojną kraju wciąż jest bardzo potrzebna, ważne jest by coraz bardziej umożliwiać Syryjczykom uniezależnianie się od niej i „stawanie na własnych nogach”.

Więcej ...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...