Reklama

Niedziela Sosnowiecka

25 lat klubu abstynenta „Ad Astra”

Archiwum

Sosnowiecki Klub Abstynenta „Ad Astra” istnieje już od 25 lat. W ciągu wielu lat działalności pomógł wyjść z nałogu setkom kobiet i mężczyzn; pracownicy i wolontariusze uratowali dziesiątki rodzin, dzieci i młodzieży zagrożonych zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 25-lecia istnienia Klubu Abstynenta „Ad Astra” rozpoczęła 8 lutego wspólna modlitwa w sosnowieckiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył ks. dr Mariusz Trąba, a homilię wygłosił ks. Piotr Brząkalik, katowicki duszpasterz trzeźwości. W homilii zaznaczył, że w Polsce ciągle mamy wielki problem z nadużywaniem alkoholu. – Nawet więcej, mamy ogromny problem z powszechnym bagatelizowaniem używania, a w konsekwencji nadużywania alkoholu. Gdybym miał jakoś zdiagnozować sytuację, to powiedziałbym tak: mamy olbrzymi problem z nadużywaniem alkoholu, który to problem wyrasta z bagatelizowania używania alkoholu, co w konsekwencji prowadzi do uzależnienia, czyli alkoholizmu. Na szczęście jest wiele organizacji, które starają się ten stan rzeczy zmienić. Jedną z nich jest obchodzący w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Klub Abstynenta „Ad Astra” – powiedział ks. Piotr Brząkalik.

Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Po części oficjalnej – przemowach, gratulacjach, świadectwach – odbyła się zabawa taneczna, a członkowie Stowarzyszenia Twórców Sztuki „Passionis” Sosnowiec przygotowali część artystyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Historia ruchu trzeźwościowego na terenie Sosnowca sięga 1987 r. To właśnie w tym roku z inicjatywy dr Juliany Starke oraz Hanny Zielińskiej – przewodniczącej Komitetu Praw Dziecka w Sosnowcu zawiązała się grupa ludzi uzależnionych od alkoholu, szukających pomocy i wzajemnego wsparcia w walce z uzależnieniem. Pierwsza nazwa klubu to: „Abstynencki Klub Wzajemnej Pomocy Uzależnionych”. Spotkania ludzi należących do klubu odbywały się przez okres półtora roku w pomieszczeniach Komitetu Praw Dziecka w Sosnowcu. Dzięki staraniom dr Juliany Starke i Hanny Zielińskiej oraz przychylności władz Sosnowca otrzymano lokal przy ul. 3 Maja 13. Nazwę klubu: „Ad Astra” nadała Juliana Starke. Oficjalną datą jego powstania jest 13 grudnia 1988 r. Kilka miesięcy później klub zaczął działać jako stowarzyszenie współpracujące z Urzędem Miasta Sosnowiec. A w 1993 r. Sąd Wojewódzki w Katowicach zarejestrował stowarzyszenie pod nazwą: „Klub Abstynenta Ad Astra” z siedzibą w Sosnowcu. Prezesami klubu byli kolejno: Witold Rogóż (1988-93), Władysław Gorgoń (1993-95), Ewa Lasota (1995-96), Władysław Gorgoń (1996-2003) i Zbigniew Świtała (od 2003 r. do dziś). Z inicjatywy członków klubu w 1995 r. powstały: Grupa AA „Astra”, Grupa AA „Siódemka” i Grupa Al Anon „Nadzieja”. W latach 1988-2011 do klubu zgłaszało się wiele osób uzależnionych od alkoholu oraz ich rodziny jako osoby współuzależnione, a w latach 2006-2011 również osoby mające problem uzależnienia od narkotyków i hazardu. Łącznie po pomoc zgłosiło się ok. 860 osób.

Działalność klubu to nie leczenie i nie zastępuje działań terapeutycznych, które są prowadzone w ośrodkach do tego powołanych. W klubie są organizowane m.in. spotkania i pogadanki ze specjalistami, szkolenia, grupy wsparcia i grupy samopomocowe. W wielu wypadkach klub stanowi jedyne miejsce, do którego ludzie zgłaszają się po pomoc w problemach alkoholowych. Praca klubu ma za zadanie doprowadzić do realizacji przez osobę uzależnioną i rodzinę poza klubem życia w pełnej trzeźwości. W klubie odbywają się także zajęcia samopomocowe dla osób współuzależnionych, spotkania terapeutyczne dla współuzależnionych i rodzin z terapeutami, poradami prawnymi oraz funkcjonuje grupa wsparcia Al Anon. Organizowane są obozy terapeutyczno-integracyjno-rodzinne, wycieczki integracyjne dla całych rodzin w celu odbudowy komunikacji małżeńskiej i z dziećmi.

Warto wspomnieć, że Klub Abstynenta „Ad Astra” prowadzi także Gabinet psychologiczno-terapeutyczny „Matamorfosi”. Wizyta w gabinecie jest bezpłatna, a porad udziela doświadczony psycholog Iwona Kochańska. Z pomocy psychologicznej może korzystać każdy, komu zależy na rozwiązaniu swoich problemów emocjonalnych i życiowych, na zmianie swojego zachowania, lepszym radzeniu sobie ze swoim lękiem czy stresem, a także na rozwoju osobistym, wzmocnieniu poczucia własnej wartości, potrzeby odnalezienia radości i sensu życia lub odkrywania własnych zasobów. Psycholog pomaga w stanach rozterek i wątpliwości dotyczących kierunku własnego życia, pustki i poczucia braku sensu życia, zagubienia, bezradności, zwątpienia, trudności w relacjach interpersonalnych i w związkach, kryzysów życiowych. W gabinecie można również skorzystać z psychoterapii (wizyty są umawiane pod nr. tel.: 609-656-333).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-02-20 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niech właściciel kopalni zrobi rachunek sumienia

Bożena Sztajner

- Mieszkam blisko Kompanii Węglowej, rozmawiam z ludźmi, obserwuję sytuację i powiem krótko: niech właściciel kopalni zrobi poważny rachunek sumienia - mówi w wywiadzie dla portalu stacja7.pl arcybiskup-senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń.

Więcej ...

Abp Kupny: Powinniśmy ustrzegać się pokusy dawania porad Duchowi Świętemu

2024-11-30 12:32
Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski

Tomasz Lewandowski

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski

Dziś w kościele NMP na Piasku we Wrocławiu odbywa się Diecezjalne Spotkanie Synodalne. Jesteśmy już po losowaniu. Dokumenty rozdane. Poszczególne dekanaty otrzymały do omówienia i zopiniowania dokumentów roboczych przygotowanych przez poszczególne komisje. Podczas Eucharystii słowo do wiernych skierował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podkreślił on konieczność słuchania Ducha Świętego i wskazał, jak Duch Święty przemawia w Kościele

Więcej ...

In memoriam w Muzeum Diecezjalnym

2024-11-30 17:45
Wystawa w Muzeum Diecezjalnym

ks. Paweł Batory

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym

W stałym cyklu „In memoriam”, w którym Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie wspomina zmarłych twórców z Podkarpacia, zaprezentowano w tym roku twórczość Marii Markowskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Święci i błogosławieni

Święto św. Andrzeja Apostoła, męczennika

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Czy chcesz naśladować Jezusa, czy chcesz pójść za Nim?

Wiara

Czy chcesz naśladować Jezusa, czy chcesz pójść za Nim?

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci...

Wiadomości

Szokująca praktyka w Danii: urzędnicy odbierają dzieci...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...