Reklama
Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich 15 lutego br. świętowało 20-lecie swojego istnienia. W jubileuszowych uroczystościach, które odbyły się na Jasnej Górze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Przesłanie do uczestników uroczystości wręczenia nagród „Animus et Semper Fidelis”, przyznanych przez Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, odczytane na Jasnej Górze 14 lutego 2014 r
Z s. dr Iwoną Kopacz PDDM redaktorem odpowiedzialnym miesięcznika „Od Słowa do Życia” rozmawia Ewa Stuła
Głębokie zainteresowanie życiem człowieka i rodziny najbardziej naturalnego jego środowiska można było zauważyć od początku studiów młodego Karola Wojtyły, potem kapłana i biskupa w Krakowie, wreszcie duchowego ojca rodziny chrześcijańskiej Papieża Polaka.
Przestępstwa seksualne wobec dzieci należą do najobrzydliwszych zbrodni. Jeśli czyny te popełniane są przez osoby szczególnego zaufania publicznego, którymi są np. duchowni, to ich ohyda wielokrotnie się potęguje.
Naprawdę to już nie są żarty. Nie można już dłużej udawać, że gender nic mnie nie obchodzi, nie dotyczy ani poddawać się medialnemu oswajaniu i rozmiękczaniu.
11 grudnia 2013 r. została ponownie otwarta dla publiczności stała Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowane są w niej głównie zabytki późnego średniowiecza (XIV-XVI wiek), powstałe na terenie Europy Północnej.
W 1964 r. dwie młode pracownice Instytutu Sztuki PAN Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, wraz z fotografikiem Witalisem Wolnym, dokonały sensacyjnego odkrycia.
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie proponuje wyjazd na uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII.
Na niewysokich wzgórzach Galilei, w pobliżu szumiących fal jeziora o wdzięcznej nazwie Harfa (hebr. Genezaret), wybrzmiały niegdyś Jezusowe antytezy.
Kiedy patrzy się całościowo na Pismo Święte, łatwo dostrzec, że wśród tematów w nim podejmowanych jednym z ważniejszych jest sprawa nieustannego dążenia człowieka do ideału zaproponowanego mu przez samego Boga.
W Brukseli powstaje nowa siedziba Rady Europejskiej w kształcie jaja. Jest ona niemal na ukończeniu. Ma symbolizować potęgę Unii Europejskiej.
Justyna Kowalczyk to zawodniczka z grupy tych najwybitniejszych w historii Polski i tak ciężko pracująca, że aż byłoby szkoda, gdyby tym razem jej się nie powiodło.
Zwycięstwo katolickiej Telewizji Trwam stało się faktem. Jest to wyraźny dowód, jak wielka siła jest w narodzie, polskim ludzie, której nic i nikt nie zdoła pokonać.
O konsekwencjach haraczu nałożonego przez rząd na Lasy Państwowe z dr. Piotrem Lutykiem rozmawia Wiesława Lewandowska.
Prawy człowiek, zawsze gotowy do pomocy innym. Legenda opozycji w PRL, a w III RP polityk chodzący swoimi ścieżkami. Zbigniew Romaszewski wieloletni senator, a ostatnio wicemarszałek Senatu i sędzia Trybunału Stanu zmarł w Warszawie w wieku 74 lat
Wszyscy chyba żyją dziś w Polsce zwycięstwem i złotym medalem Kamila Stocha na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.
Magia, okultyzm, wróżbiarstwo, wampiryzm i inne zagrożenia duchowe obecne we współczesnych mediach to temat warsztatów edukacji medialnej, które odbyły się 10 lutego br. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Z ks. Ireneuszem Izdebskim proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Soczi o pracy w Rosji rozmawia ks. Mariusz Boguszewski
Justyna Kowalczyk, nasza multimedalistka wszelkich możliwych imprez w biegach narciarskich, 13 lutego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim Soczi wywalczyła pierwsze miejsce w biegu indywidualnym stylem klasycznym na 10 km.
W pierwszych tygodniach życia Justyna była bardzo wątła i chorowita. „O tym, że będzie kiedyś sportowcem, nikt wtedy nawet nie pomyślał” mówi pan Józef (ojciec Justyny przyp. red.).
O Nergalu już tyle razy było głośno, że wydaje się, iż nie ma sensu pisać znów o jego satanistycznej działalności. Ale uwagę zwraca coś innego…
We Wrocławiu powstała Fundacja AKITA, która zajmuje się ratowaniem rodziny w sytuacji kryzysu, ze szczególnym uwzględnieniem problemów uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Mleko podgrzać, przelać do miski, wymieszać z cukrem, 1 łyżką mąki i pokruszonymi drożdżami. Kiedy rozczyn zacznie zwiększać objętość, dodać żółtka, jajko, cukier puder, cukier wanilinowy, sól oraz przesianą mąkę.
11 lutego Sufragan naszej diecezji celebrował Eucharystię w kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej.
W parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie gościł 9 i 10 lutego ks. dr Marek Dziewiecki z diecezji radomskiej, psycholog, autor wielu publikacji.
Juniorzy z Parafialnego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” Gilowice długo czekali na strat w zawodach mistrzowskich „Lotos Cup”.
Niedomagania zdrowotne są wpisane w ziemskie życie człowieka. Były, są i zawsze będą, nawet gdyby poziom życia, także poziom medycyny, osiągnął szczyty.
Parafia św. Zygmunta w Częstochowie zakończyła etap inwestycyjny rewitalizacji tutejszego zespołu poklasztornego.
Ciągle dajemy się zaskakiwać stwierdzeniem, że miłość i mądrość ukazane w Biblii niewiele mają wspólnego z ziemską miłością i mądrością. Powinny być tożsame, a jednak się różnią.
We wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przeżywała 25-lecie konsekracji pierwszego drewnianego kościoła
Fragmenty nieopublikowanego wywiadu, który ze śp. ks. prał. Hipolitem Hryciukiem, byłym proboszczem i dziekanem węgrowskim, 17 maja 2013 r. przeprowadził Marek Sobisz
Z ks. dr. Pawłem Tamborem rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga
W ponorbertańkim Hebdowie Pijarzy ojcowie z Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, a prościej Polskiej Prowincji Pijarów, gospodarzą zaledwie (wtedy w części klasztoru) od 1948 r.
Masłów już zawsze będzie kojarzony ze św. Janem Pawłem II, który 3 czerwca 1991 roku sprawował Eucharystię na płycie lotniska.
Kuźnice to jeden z najczęściej uczęszczanych tatrzańskich węzłów komunikacyjnych. To tu znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Przez Kuźnice wiodą także szlaki prowadzące na najbardziej popularne szczyty Tatr Giewont, Orlą Perć, czy Czerwone Wierchy.
p class="lead"> możliwość takiej inwokacji na zakończenie zawodowego ślubowania chcą mieć prawnicy, którzy podpisują się pod petycją, zainicjowaną przez działające w Krakowie Ars Legis Stowarzyszenie im. św. Ivo Helory Patrona Prawników.
Teściami zostajemy automatycznie przez fakt ślubu syna czy córki, ale teściami-rodzicami już z wyboru. Dzieje się to wówczas, kiedy wraz ze ślubem dziecka nie ubywa, ale przybywa nam członków rodziny.
Od 1 do 8 lutego biskupi przebywali w Rzymie, by zdać relację Stolicy Apostolskiej i nowemu Papieżowi z sytuacji Kościoła katolickiego z ostatnich 8 lat w naszym kraju.
W bazylice pw. św. Stanisława w Lublinie (Ojcowie Dominikanie) 30 stycznia została odprawiona Msza św. w intencji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 r. przez bł. Jana Pawła II, gromadzi na wspólnej modlitwie rzesze osób poświęconych Bogu.
Już po raz 8. na dorocznym święcie spotkali się Ludzie Gór. Tegoroczne spotkanie odbyło się nieco później niż zwyczajowo, bo dopiero 29 stycznia.
10 lutego minęła 74. rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir. Planowej eksterminacji narodu polskiego zarówno przez Sowietów, jak i okupanta niemieckiego.
Podczas formacji w seminarium duchownym dokonało się w moim życiu ważne odkrycie. Zrozumiałem wówczas, że celem mojego życia jest świętość, niebo, Królestwo Boże. Wydaje się to takie proste, ale potrzebowałem rekolekcji, by ta prawda stała się moja.
Wykład pt. „Fryderyk Chopin i jego fenomen”, który wygłosił prof. dr hab. Antoni Wierzbiński, zainaugurował czwarty semestr w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi.
W łódzkim kościele środowisk twórczych odbyła się prezentacja niedawno wydanej książki Jerzego Klechty zatytułowanej „Duchowość Moniuszki”.
Jak przyjąć wiadomość o śmiertelnej chorobie kogoś bliskiego? Gdzie szukać pomocy? Jak rozmawiać z chorym na nowotwór? Czym jest hospicjum i opieka paliatywna?
W latach 1944-53 w Polsce miało miejsce antykomunistyczne powstanie polskich organizacji podziemnych przeciw rządom nowej władzy ludowej, zasilanej szczodrze kadrami z bratniego Związku Sowieckiego.
W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oglądać można ciekawą wystawę „W chacie i w zagrodzie”, której celem jest pokazanie prawie już nieistniejącego wnętrza polskiego domu wiejskiego z terenu i okolic Przemyśla, spotykanego jeszcze w pierwszej połowie XX wieku.
Ignacy Krasicki, młody student, kleryk seminarium księży misjonarzy przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie, latem 1753 r. przyjeżdża na wakacyjne tygodnie do rodzinnego Dubiecka.
Po raz dwudziesty drugi w sanktuarium Pani Rzeszowa nastąpiła uroczysta inauguracja Światowego Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył pasterz Kościoła rzeszowskiego bp Jan Wątroba.
W dzisiejszych mediach słowo trzeźwość pojawia się rzadko, jeśli już się o niej wspomina, to w kontekście pijanych kierowców, czy ojców bądź matek dopuszczających się pos wpływem alkoholu dramatycznych czynów.
Nasze życie może zmienić się w kilka sekund. Jedno zdarzenie, moment nieuwagi, a sekundę później wiadomość, która zwala z nóg... Zmienność naszego losu jest oczywistością, ale jak realną doświadczamy dopiero wtedy, gdy dotyka nas bezpośrednio.
6 lutego miało miejsce nabożeństwo rozesłania diakonów na praktykę duszpasterską.
Mieszkający w Pilchowie Eugeniusz Kapuśniak znany jest ze swych zamiłowań historycznych. Prowadząc kronikę, dokumentuje najważniejsze wydarzenia w tutejszym środowisku, zgromadził również wiele zabytkowych eksponatów. Jego marzeniem jest utworzenie pilchowskiego muzeum.
Egzorcyzmy zalicza się go do tzw. sakramentaliów. Zdaniem księży egzorcystów, którzy działają również na terenie diecezji sosnowieckiej, praktyki egzorcyzmów w dzisiejszym świecie to nie wynik jakiejś mody, lansowanej przez amerykańskie produkcje filmowe, ale odpowiedź Kościoła na rosnące rzeczywiste zapotrzebowanie.
Sosnowiecki Klub Abstynenta „Ad Astra” istnieje już od 25 lat. W ciągu wielu lat działalności pomógł wyjść z nałogu setkom kobiet i mężczyzn; pracownicy i wolontariusze uratowali dziesiątki rodzin, dzieci i młodzieży zagrożonych zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu.
Półsierota wcześnie oddany krewnym, pochodził z niewielkiej wioski położonej na krańcach obecnej diecezji sosnowieckiej. Częściej czuł na grzbiecie razy pryncypała niż sytość w żołądku.
Z biskupem świdnickim Ignacym Decem rozmawia ks. Łukasz Ziemski
Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” to myśl przewodnia rekolekcji dla katechetów diecezji świdnickiej, które odbyły się w lutym, w domu Sióstr Elżbietanek w Strzegomiu.
Rodzi się pytanie dlaczego współcześni badacze tak często wskazują na pierwszą dekadę XII wieku, w której to Madonna Bardzka miała już być wywyższona na ołtarzu ówczesnej kaplicy? Otóż wyjaśnienie jest nadzwyczaj proste.
1 lutego 2014 r., w ramach przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II, wystartowała nowa inicjatywa redakcji Portalu Młodych ICHTIS.info pt. „Od młodości do świętości”. Polega ona na publikacji krótkich, ale bogatych duchowo myśli bł. Papieża o świętości, młodości, młodych i do młodych w serwisie społecznościowym Twitter.
Z s. Rachel ze Wspólnoty Baranka rozmawia Joanna Szubstarska
Legendarny przywódca NSZZ „Solidarność” w Szczecinie, przywódca stoczniowych strajków i późniejszy senator oraz prezydent miasta Szczecina Marian Jurczyk tak wspomina bł. Jana Pawła II: Bóg pozwolił mi dwukrotnie spotkać się na specjalnej audiencji z Janem Pawłem II.
O spotkaniu z Ojcem Świętym podczas „ad limina apostolorum” z bp. Andrzejem Suskim rozmawia ks. Paweł Borowski
Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Rozpoczętą w domu rodzinnym formację duchową pogłębiał w Sodalicji Mariańskiej i harcerstwie.
Z ks. prał. Józefem Nowakowskim rozmawia Helena Maniakowska
Popularność peregrynacji figury św. Michała Archanioła przeszła najśmielsze oczekiwania. Wierni czują, że potrzebne jest im anielskie wsparcie.
Powstali ponad pięć lat temu. Pracują w malutkim biurze w Ząbkach. I właśnie stąd rozchodzi się pomoc do tysięcy osób na trzech kontynentach
Grupa warszawiaków w pocie czoła poprawia Konstytucję III RP. Bo łatwe to nie jest. Gdy się wczytają w dokument, włosy im czasem stają dęba.
Stowarzyszenie Odra-Niemen, które od lat jest głównym koordynatorem projektów związanych z wrocławskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizuje 1 marca patriotyczny marsz.
Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner.
Rozpoczął się czas rozliczenia podatkowego. To doskonała okazja, aby oddać nasz 1% podatku najbardziej potrzebującym, chorym, bezdomnym. Możemy to zrobić wspierając Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dzięki temu nasze pieniądze trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Z Krzysztofem Orzechowskim delegatem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce rozmawia Łukasz Kot
W okresie od czerwca do sierpnia 1951 r. oddział „Żelaznego” podporucznika Edwarda Taraszkiewicza rozpracowywało 372 informatorów, do których skierowane były słowa cytowanej wyżej ulotki.
W Rzeszowie po raz 6., w Jarosławiu po raz 3. obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Obchody rozpoczęły się spotkaniem z Lucią Retman z Izraela w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie 23 stycznia br.
Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i Ośrodka Terapii Uzależnień w Gorzowie przygotowali spotkanie, podczas którego opowiadali młodzieży o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
Przemoc to trudny temat, tym bardziej jeśli dotyczy sytuacji w rodzinach. Odwieczny dylemat reagować czy się nie wtrącać?
Rozmowa o wizycie ad limina apostolorum.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Kościół
Wiara
Wiadomości
Wiara