Reklama

Niedziela 8/2014

Szczegółowy spis treści

2

Podziękowanie za obsługę wizyty „Ad limina apostolorum”

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Śp. ks. inf. Józef Wójcik – kochał Kościół i Polskę

Ks. Ireneusz Skubiś

Dnia 16 lutego 2014 r., tuż przed rozpoczęciem Apelu Jasnogórskiego, odszedł do Pana ks. inf. Józef Wójcik. Kapłan legenda, były proboszcz w Suchedniowie w diecezji sandomierskiej.

22 LUTEGO 2014 - KONSYSTORZ
4-5

Nowi kardynałowie

Włodzimierz Rędzioch

12 stycznia papież Franciszek ogłosił nazwiska osób, które wyniesie do godności kardynalskiej na konsystorzu 22 lutego br. Kolegium Kardynalskie będzie liczyć 218 członków, w tym 122 elektorów – oznacza to, że zostanie przekroczony limit 120 uczestników konklawe, ale na niedługo, gdyż w maju dwóch purpuratów ukończy 80. rok życia

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

8-9

Znak zwycięstwa Maryi w zmaganiach o prawdę i wolność

Lidia Dudkiewicz

O północy z 14 na 15 lutego 2014 r. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze uroczyście odśpiewano „Bogurodzicę” i rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za zwycięstwo w batalii o wejście Telewizji Trwam na cyfrowy multipleks (MUX1).

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

20-LECIE KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA LEKARZY POLSKICH
10-11

Bądźcie nadal sługami życia

Anna Wyszyńska

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich 15 lutego br. świętowało 20-lecie swojego istnienia. W jubileuszowych uroczystościach, które odbyły się na Jasnej Górze oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

KS. INF. JÓZEF WÓJCIK NIE ŻYJE
12-13

„Animus et Semper Fidelis”

(Red./KAI)

Odszedł bohaterski maryjny kapłan

ks. inf. Józef Wójcik z Suchedniowa

Przesłanie do uczestników uroczystości wręczenia nagród „Animus et Semper Fidelis”, przyznanych przez Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, odczytane na Jasnej Górze 14 lutego 2014 r

NOWY MIESIĘCZNIK EDYCJI ŚWIĘTEGO PAWŁA
14

Od słowa do życia…

Z s. dr Iwoną Kopacz PDDM – redaktorem odpowiedzialnym miesięcznika „Od Słowa do Życia” – rozmawia Ewa Stuła

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
15

Pytania do Świętego

(Red.)

Rodzina miejscem uświęcającym

Ks. Ireneusz Skubiś

Głębokie zainteresowanie życiem człowieka i rodziny – najbardziej naturalnego jego środowiska – można było zauważyć od początku studiów młodego Karola Wojtyły, potem kapłana i biskupa w Krakowie, wreszcie duchowego ojca rodziny chrześcijańskiej Papieża Polaka.

W SPRAWIE RAPORTU KOMITETU ONZ NT. PEDOFILII W KOŚCIELE
16-17

ONZ upomina Watykan

Przemysław Czarnek

Przestępstwa seksualne wobec dzieci należą do najobrzydliwszych zbrodni. Jeśli czyny te popełniane są przez osoby szczególnego zaufania publicznego, którymi są np. duchowni, to ich ohyda wielokrotnie się potęguje.

NASZA ROZMOWA
18-21

Między kryzysem wartości a nihilizmem

O najbardziej palących zagrożeniach kulturowych z abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą łódzkim, członkiem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, rozmawia Anna Cichobłazińska

20

W służbie Kościoła i Ojczyzny

(Red.)

NOWA KSIĄŻKA BIAŁEGO KRUKA
22

Dyktatura gender

Joanna Szczerbińska

Naprawdę to już nie są żarty. Nie można już dłużej udawać, że gender nic mnie nie obchodzi, nie dotyczy ani poddawać się medialnemu oswajaniu i rozmiękczaniu.

FAKTY I KOMENTARZE
23

Bajka dla dorosłych

Zdzisław Skotnicki

MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
24-25

Galeria sztuki średniowiecznej

Urszula Król

11 grudnia 2013 r. została ponownie otwarta dla publiczności stała Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowane są w niej głównie zabytki późnego średniowiecza (XIV-XVI wiek), powstałe na terenie Europy Północnej.

ROK EL GRECA
26-27

Przeniesienie w niezwykłą sferę życia

Z ks. dr. Robertem Mirończukiem – dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach – rozmawia Grzegorz Polak

El Greco odnaleziony na Podlasiu

Grzegorz Polak

W 1964 r. dwie młode pracownice Instytutu Sztuki PAN Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, wraz z fotografikiem Witalisem Wolnym, dokonały sensacyjnego odkrycia.

W SZKOLE U ZMARTWYCHWSTANEK W WARSZAWIE
28-29

Chrześcijanie, patrioci, poligloci

S. Maria Filipkowska CR

PASTORALNE ZAMYŚLENIA
30

Nowa jakość ewangelizacji

Ks. Krzysztof Pawlina

Kim jesteśmy w Kościele? To pytanie towarzyszy każdemu pokoleniu uczniów Chrystusa. Wielką odpowiedzią na to ważne pytanie było dzieło Soboru Watykańskiego II. Jednak refleksja na ten temat nigdy się nie skończy. Nasze pokolenie musi dopisać do niej kolejny rozdział. Spróbujmy więc zamyślić się nad Kościołem tu i teraz.

WIARA I ŻYCIE
31

Pielgrzymka na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII

Ks. dr Dariusz Nowak – koordynator pielgrzymki

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie proponuje wyjazd na uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII.

O miłość większą…

Ks. Mariusz Rosik

Na niewysokich wzgórzach Galilei, w pobliżu szumiących fal jeziora o wdzięcznej nazwie Harfa (hebr. Genezaret), wybrzmiały niegdyś Jezusowe antytezy.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Chrześcijanin – człowiek Boga

Ks. Jacek Molka

Kiedy patrzy się całościowo na Pismo Święte, łatwo dostrzec, że wśród tematów w nim podejmowanych jednym z ważniejszych jest sprawa nieustannego dążenia człowieka do ideału zaproponowanego mu przez samego Boga.

WRĘCZENIE NAGRÓD
34

Odważny i zawsze wierny

Ks. Mariusz Frukacz

Tegorocznym laureatem nagrody „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i Zawsze Wierny) Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego został abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

FELIETONY
35

Unijna grzęda

Mirosław Piotrowski

W Brukseli powstaje nowa siedziba Rady Europejskiej w kształcie jaja. Jest ona niemal na ukończeniu. Ma symbolizować potęgę Unii Europejskiej.

Kowalczyk przegościówna!

Krzysztof Czabański

Justyna Kowalczyk to zawodniczka z grupy tych najwybitniejszych w historii Polski i tak ciężko pracująca, że aż byłoby szkoda, gdyby tym razem jej się nie powiodło.

36-37

Pierwszy krok ku lepszemu

O zmaganiach związanych z wejściem Telewizji Trwam na multipleks cyfrowy, o rzeczywistości medialnej oraz o nadziejach na budzenie świadomości społecznej Polaków – z Lidią Kochanowicz, członkiem zarządu Fundacji Lux Veritatis, rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

MASS MEDIA
38

Dlaczego potrzebujemy Telewizji Trwam?

Ks. Waldemar Kulbat

W czasach cywilizacji obrazu dla milionów ludzi przekaz telewizyjny jest najważniejszym źródłem informacji, wzorców postępowania, podstawą ocen, opinii i kształtowania świata wartości

NA BIEŻĄCO
40

Lud zwyciężył

Alina Czerniakowska

Zwycięstwo katolickiej Telewizji Trwam stało się faktem. Jest to wyraźny dowód, jak wielka siła jest w narodzie, polskim ludzie, której nic i nikt nie zdoła pokonać.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
41

Wyjście

(pr)

Historia go dobrze oceni

(pr)

Bał się o życie

(pr)

Analfabetyzm

(pr)

Masowe aresztowania

(pr)

Film o Matce Teresie z Kalkuty

(pr)

ROZMAWIAMY O POLSCE
42-43

Lasy pod ścianą

O konsekwencjach haraczu nałożonego przez rząd na Lasy Państwowe z dr. Piotrem Lutykiem rozmawia Wiesława Lewandowska.

LEKCJA HISTORII
44-45

Żołnierz dwóch okupacji

Mateusz Wyrwich

Żołnierze Wyklęci. Wyklęci, bo zdradzeni w 1939 r. przez Anglię i Francję. Wyklęci, bo zdradzeni w 1945 r. Wyklęci, bo mordowani przez Sowietów podczas akcji „Burza”, którą prowadziło polskie podziemie przeciwko niemieckim okupantom.

ZBIGNIEW ROMASZEWSKI NIE ŻYJE
46

Odeszła legenda opozycji

Witold Dudziński

Prawy człowiek, zawsze gotowy do pomocy innym. Legenda opozycji w PRL, a w III RP polityk chodzący swoimi ścieżkami. Zbigniew Romaszewski – wieloletni senator, a ostatnio wicemarszałek Senatu i sędzia Trybunału Stanu – zmarł w Warszawie w wieku 74 lat

NA BIEŻĄCO
47

Idzie młoda Polska

Elżbieta Morawiec

Wszyscy chyba żyją dziś w Polsce zwycięstwem i złotym medalem Kamila Stocha na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

O zagrożeniach w mediach

Marian Banasik

Magia, okultyzm, wróżbiarstwo, wampiryzm i inne zagrożenia duchowe obecne we współczesnych mediach – to temat warsztatów edukacji medialnej, które odbyły się 10 lutego br. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

EUTANAZJA
48-49

Manipulacje śmiercią

Iwona Galińska

Do jakich sytuacji może doprowadzić hołdowanie fałszywej wolności, widać na przykładzie eutanazji. W czasach panoszącego się relatywizmu każde wynaturzenie może zostać usankcjonowane kodeksem prawnym.

KORESPONDENCJA Z SOCZI
50

Przez modlitwę do złota olimpijskiego

Z ks. Ireneuszem Izdebskim – proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Soczi – o pracy w Rosji rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

51-52

Złota królowa śniegu!

Ks. Jacek Molka

Justyna Kowalczyk, nasza multimedalistka wszelkich możliwych imprez w biegach narciarskich, 13 lutego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w rosyjskim Soczi wywalczyła pierwsze miejsce w biegu indywidualnym stylem klasycznym na 10 km.

Kropelką soli...

W pierwszych tygodniach życia Justyna była bardzo wątła i chorowita. „O tym, że będzie kiedyś sportowcem, nikt wtedy nawet nie pomyślał” – mówi pan Józef (ojciec Justyny – przyp. red.).

Rozmowy z profesorem

Ireneusz Słoma

Igranie ze złem

Iwona Galińska

O Nergalu już tyle razy było głośno, że wydaje się, iż nie ma sensu pisać znów o jego satanistycznej działalności. Ale uwagę zwraca coś innego…

RÓŻNE
53

AKITA – pomoc rodzinie

Jadwiga Kalinowska

We Wrocławiu powstała Fundacja AKITA, która zajmuje się ratowaniem rodziny w sytuacji kryzysu, ze szczególnym uwzględnieniem problemów uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

Muzyczne DarY

Kalendarium 23 II – 1 III 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Pączki karnawałowe

Mleko podgrzać, przelać do miski, wymieszać z cukrem, 1 łyżką mąki i pokruszonymi drożdżami. Kiedy rozczyn zacznie zwiększać objętość, dodać żółtka, jajko, cukier puder, cukier wanilinowy, sól oraz przesianą mąkę.

Dobre rady

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Zwycięstwo serca

Ks. Michał Wójciak

RYMcerze w USA

Łukasz Bęś

Zwycięstwo serca

Ks. Michał Wójciak

Na pomoc Ukrainie

Małgorzata Cichoń

„Żołnierze Wyklęci”

67-68

„Niedziela” z kinem

Złote polskie Soczi

Ks. Jacek Molka

W historii zimowych igrzysk olimpijskich w polskim wykonaniu jeszcze tego nie było. Jak już zdobywać medale, to tylko te z najcenniejszego kruszcu.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Muzeum na szlaku

Agnieszka Konik-Korn

Kuźnice to jeden z najczęściej uczęszczanych tatrzańskich węzłów komunikacyjnych. To tu znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Przez Kuźnice wiodą także szlaki prowadzące na najbardziej popularne szczyty Tatr – Giewont, Orlą Perć, czy Czerwone Wierchy.

„Tak mi dopomóż Bóg!”

Z Maciejem Drogoniem rozmawia Małgorzata Cichoń

p class="lead">– możliwość takiej inwokacji na zakończenie zawodowego ślubowania chcą mieć prawnicy, którzy podpisują się pod petycją, zainicjowaną przez działające w Krakowie Ars Legis – Stowarzyszenie im. św. Ivo Helory – Patrona Prawników.

10 zasad jak być dobrymi teściami

Ks. Roman Chyliński, michalita

Teściami zostajemy automatycznie przez fakt ślubu syna czy córki, ale teściami-rodzicami już z wyboru. Dzieje się to wówczas, kiedy wraz ze ślubem dziecka nie ubywa, ale przybywa nam członków rodziny.

Niedziela legnicka

„Duch Gór” dla biskupa Stefana Cichego

Feliks Rosik

Już po raz 8. na dorocznym święcie spotkali się Ludzie Gór. Tegoroczne spotkanie odbyło się nieco później niż zwyczajowo, bo dopiero 29 stycznia.

„Rozmowy niedokończone” o polskich zesłańcach

Ks. Waldemar Wesołowski

10 lutego minęła 74. rocznica pierwszej zsyłki Polaków na Sybir. Planowej eksterminacji narodu polskiego zarówno przez Sowietów, jak i okupanta niemieckiego.

Niech nikt go nie spożywa, jeśli go nie adorował

Ks. Bogusław Wolański

Podczas formacji w seminarium duchownym dokonało się w moim życiu ważne odkrycie. Zrozumiałem wówczas, że celem mojego życia jest świętość, niebo, Królestwo Boże. Wydaje się to takie proste, ale potrzebowałem rekolekcji, by ta prawda stała się moja.

Niedziela przemyska

Wyklęte życiorysy

Arkadiusz Bednarczyk

W latach 1944-53 w Polsce miało miejsce antykomunistyczne powstanie polskich organizacji podziemnych przeciw rządom nowej władzy ludowej, zasilanej szczodrze kadrami z bratniego Związku Sowieckiego.

W chacie i w zagrodzie

Margita Kotas

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oglądać można ciekawą wystawę „W chacie i w zagrodzie”, której celem jest pokazanie prawie już nieistniejącego wnętrza polskiego domu wiejskiego z terenu i okolic Przemyśla, spotykanego jeszcze w pierwszej połowie XX wieku.

Rodzinny portret z historią w tle

Arkadiusz Bednarczyk

Ignacy Krasicki, młody student, kleryk seminarium księży misjonarzy przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie, latem 1753 r. przyjeżdża na wakacyjne tygodnie do rodzinnego Dubiecka.

Niedziela sosnowiecka

Egzorcyzmy – narzędziem miłości

Julia Polak

Egzorcyzmy zalicza się go do tzw. sakramentaliów. Zdaniem księży egzorcystów, którzy działają również na terenie diecezji sosnowieckiej, praktyki egzorcyzmów w dzisiejszym świecie to nie wynik jakiejś mody, lansowanej przez amerykańskie produkcje filmowe, ale odpowiedź Kościoła na rosnące rzeczywiste zapotrzebowanie.

25 lat klubu abstynenta „Ad Astra”

Piotr Grzybowski

Sosnowiecki Klub Abstynenta „Ad Astra” istnieje już od 25 lat. W ciągu wielu lat działalności pomógł wyjść z nałogu setkom kobiet i mężczyzn; pracownicy i wolontariusze uratowali dziesiątki rodzin, dzieci i młodzieży zagrożonych zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu.

Pan Bóg ma swoje plany...

Agnieszka Lorek

Półsierota wcześnie oddany krewnym, pochodził z niewielkiej wioski położonej na krańcach obecnej diecezji sosnowieckiej. Częściej czuł na grzbiecie razy pryncypała niż sytość w żołądku.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Od młodości do świętości

Paulina Fryszka

1 lutego 2014 r., w ramach przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II, wystartowała nowa inicjatywa redakcji Portalu Młodych ICHTIS.info pt. „Od młodości do świętości”. Polega ona na publikacji krótkich, ale bogatych duchowo myśli bł. Papieża o świętości, młodości, młodych i do młodych w serwisie społecznościowym Twitter.

Siedzenie u stóp Pana

Joanna Szubstarska

Z s. Rachel ze Wspólnoty Baranka rozmawia Joanna Szubstarska

Marian Jurczyk o bł. Janie Pawle II

Bogdan Nowak

Legendarny przywódca NSZZ „Solidarność” w Szczecinie, przywódca stoczniowych strajków i późniejszy senator oraz prezydent miasta Szczecina Marian Jurczyk tak wspomina bł. Jana Pawła II: – Bóg pozwolił mi dwukrotnie spotkać się na specjalnej audiencji z Janem Pawłem II.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania