Reklama

Wiadomości

Nikaragua: reżim inwigiluje duchownych

Karol Porwich/Niedziela

Rządząca Nikaraguą dyktatura Daniela Ortegi i jego „współprezydentki” praz żony Rosario Murillo w prześladuje Kościół katolicki i inne wspólnoty chrześcijańskie. Reżim inwigiluje księży katolickich, sprawdza ich telefony komórkowe i żąda cotygodniowych doniesień na temat ich działalności, a także ogranicza ich swobodę przemieszczania się - podaje agencja CNA.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezależna internetowa gazeta Mosaico CSI donosi, że „księża, którzy pozostali w Nikaragui są zobowiązani do wygłaszania homilii wyłącznie poruszających kwestie wiary. Nie mogą wypowiadać się na tematy związane z nauką społeczną Kościoła lub krytykować rzeczywistość społeczną w swej ojczyźnie.

Duchowni „są często odwiedzani przez funkcjonariuszy policji, którzy sprawdzają ich telefony komórkowe, aby skontrolować, czy komunikują się z biskupami i księżmi spoza kraju lub z dziennikarzami”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

222 naruszenia wolności religijnej

Na początku bieżącego miesiąca międzynarodowa organizacja chrześcijańska Christian Solidarity Worldwide (CSW) opublikowała raport opisujący środki stosowane przez dyktaturę wobec przywódców religijnych, w tym wymóg składania cotygodniowych raportów na policję, dzielenia się szczegółami swoich planów i zakaz opuszczania gminy bez zezwolenia władz.

Raport CSW potępił również zakaz procesji religijnych i marszów, a także „jawną i ukrytą inwigilację”. „Głoszenie jedności lub sprawiedliwości, modlenie się za uwięzionych przywódców religijnych lub nawet za ogólną sytuację w kraju, na przykład, może zostać uznane za krytykę rządu i sklasyfikowane jako przestępstwo” - stwierdzono.

Reklama

W dokumencie odnotowano 222 przypadki naruszenia wolności religijnej w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r., a także 46 przypadków arbitralnych zatrzymań przywódców religijnych, w tym także osoby świeckie.

Represje dotykają również pastorów protestanckich. W raporcie CSW zauważono, że protestanci i katolicy „często zgłaszali infiltrację i wykorzystywanie informatorów we wszelkiego rodzaju zgromadzeniach, aby monitorować i donosić o treści kazań, modlitw i innych działań, co wskazuje, że rząd postrzega wspólnoty religijne lub wyznaniowe z rosnącą podejrzliwością oraz aktywnie i systematycznie je inwigiluje”.

Policja zażądała również, aby niektóre tematy - takie jak więźniowie polityczni, Izrael i ogólna sytuacja w Nikaragui - nie były poruszane publicznie, a także aby nie używać niebiesko-białej kombinacji kolorów flagi narodowej.

Mosaico CSI poinformowało w styczniu o sprawie „Angélicy” - fikcyjne imię w celu zapewnienia bezpieczeństwa 13-latce - która została przesłuchana przez policję w drodze do kościoła w północnej Nikaragui. Policjant zobaczył ją na ulicy i zadał jej kilka pytań, na przykład dlaczego „tak często chodzi do kościoła”. Dziewczyna odpowiedziała: „Po prostu idę na Mszę!” i pozwolono jej iść dalej. Nie niepokojono jej ponownie, ale policja stale monitoruje wszystkie rodzaje aktywności w kościołach, zastraszając wszystkich, nawet dzieci - zaznaczono.

W raporcie CSW stwierdzono, że dyktatura Nikaragui musi zostać zobowiązana do przestrzegania praw człowieka poprzez uwolnienie uwięzionych przywódców religijnych i więźniów politycznych oraz przywrócenie obywatelstwa Nikaragui wszystkim osobom, którym zostało ono odebrane arbitralnie.

Wezwano również reżim do przywrócenia osobowości prawnej ponad 5000 „organizacjom społeczeństwa obywatelskiego , które zostały arbitralnie zdelegalizowane” oraz do odmrożenia kont bankowych uniwersytetów, organizacji pozarządowych i grup religijnych w całym kraju.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-18 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA wniosą sprawę uwięzionego bp. Alvareza na forum ONZ

Adobe Stock

Ambasadorka Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield zobowiązała się do wniesienia na forum ONZ sprawy nikaraguańskiego biskupa Rolanda Alvareza, bezpodstawnie skazanego przez reżim Daniela Ortegi na 26 lat więzienia.

Więcej ...

Kielce: rusza bezpłatny autobus turystyczny na Święty Krzyż

2025-07-05 14:53
Opactwo na Świętym Krzyżu

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Od dzisiaj kursuje bezpłatny komfortowy autokar na Święty Krzyż. Pojazd w każdy weekend wakacji umożliwi turystom i wiernym sprawne dotarcie do najstarszego sanktuarium w Polsce. Autobus będzie dostępny do 28 września.

Więcej ...

Białoruś: biskupi zapraszają Leona XIV do swej ojczyzny

2025-07-05 20:50

Vatican Media

Do złożenia wizyty apostolskiej na Białorusi zaprosili Ojca Świętego podczas głównych uroczystości w sanktuarium w Budsławiu katoliccy biskupi tego kraju. 5 lipca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej odbyły się centralne obchody ku czci patronki Białorusi, poprzedzone poświęceniem Kościoła w tym kraju Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie Miłosierdziu Bożemu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką