Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Biskup z naszej ziemi

Archiwum

Mija 20 lat od śmierci częstochowskiego biskupa pomocniczego Miłosława Kołodziejczyka. W Sułoszowej, gdzie się urodził, 2 marca br. odbędą się uroczystości upamiętniające tego zasłużonego dla Zagłębia i Częstochowy hierarchę. Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie przewodniczył biskup ordynariusz diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosi częstochowski arcybiskup senior Stanisław Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choć przedwczesna śmierć zabrała biskupa Miłosława, to pozostał on w pamięci i sercach wiernych. Jego pracowite życie i owocna posługa budowały nasz Kościół partykularny.

Reklama

Przyszedł na świat 23 czerwca 1928 r. w Sułoszowej, jako drugi syn Stefana i Anny. Miał trzech braci i cztery siostry. Sakramentu chrztu św. udzielił mu 7 lipca 1928 r. ks. Teofil Jabłoński – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, otrzymał imiona Miłosław, Jan. We wrześniu 1935 r. rozpoczął naukę w miejscowej Szkole Powszechnej, którą ukończył w 1942 r. Mając 10 lat przyjął Pierwszą Komunię św. i został ministrantem. Podczas okupacji niemieckiej pomagał w gospodarstwie rodziców i uczęszczał na tzw. tajne komplety w zakresie szkoły gimnazjalnej. Po odzyskaniu wolności w lutym 1945 r. został przyjęty do IV klasy Państwowego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Olkuszu, którą ukończył w tym samym roku uzyskując tzw. małą maturę. Od 1 września do listopada 1945 r. uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego prowadzonego przez Ojców Pijarów w Krakowie i mieszkał w bursie prowadzonej przez Ojców Jezuitów. Ale jeszcze w tym samym roku przeniósł się do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Sosnowcu, gdzie uzyskał świadectwo dojrzałości w czerwcu 1947 r. Od października 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Studia uniwersyteckie ukończył z tytułem magistra teologii. Ks. rektor Brunon Magott wystawił mu najlepszą opinię na roku, podkreślając jego pokorę, posłuszeństwo, pracowitość i koleżeńskość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święceń kapłańskich udzieli mu biskup Stanisław Czajka 29 czerwca 1952 r. w katedrze częstochowskiej. Pierwszą Mszę św. odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze, zaś Prymicje w rodzinnej parafii w Sułoszowej. Pierwszą placówką, w jakiej rozpoczął pracę była parafia pw. św. Joachima w Zagórzu. Wkrótce, na polecenie biskupa Zdzisława Golińskiego podjął studia na Wydziale Teologicznym KUL. Po studiach, zakończonych licencjatem z teologii, wykładał sakramentologię, patrologię i historię teologii w częstochowskim Seminarium. Rozpoczął także pisanie doktoratu na KUL. Pracę doktorską napisał pod kierunkiem ks. prof. Ignacego Różyckiego na Wydziale Teologicznym w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1967 r. udało mu się wyjechać, po wielu perypetiach z uzyskaniem paszportu, do Rzymu, by kontynuować naukę. Z Rzymu ks. Miłosław powrócił pod koniec września 1969 r. i na prośbę kardynała Karola Wojtyły podjął wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Reklama

Kolejne lata przynoszą coraz więcej obowiązków. W 1970 r. biskup Stefan Bareła, doceniając umiejętności organizacyjne i poziom wiedzy ks. Kołodziejczyka, mianował go prefektem studiów częstochowskiego WSD w Krakowie, a w 1974 r. – prorektorem Instytutu Eklezjologicznego w Częstochowie i rektorem częstochowskiego Seminarium, a także kanonikiem gremialnym Kapituły Bazyliki Katedralnej Częstochowskiej. Warto zaznaczyć, że od 1974 r. ks. Miłosław był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. 27 listopada 1976 r. przyszła kolejna nominacja. Tym razem biskup Bareła mianował go przewodniczącym Synodalnej Komisji ds. Powołań i Seminariów Duchownych, a 12 września 1977 r. powołany został na członka Komisji ds. Duchowieństwa II Synodu Diecezji Częstochowskiej oraz członka Komisji Doktrynalnej.

Bullą z 5 grudnia 1978 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił go biskupem tytularnym Avissa i biskupem pomocniczym częstochowskim. Konsekracja odbyła się 31 grudnia 1978 r. w bazylice katedralnej w Częstochowie. Konsekratorem był ordynariusz częstochowski, bp Stefa Bareła, a współkonsekratorami bp Stanisław Smoleński i bp Tadeusz Szwagrzyk. Jego zawołaniem biskupim były słowa: „Sub Tuum praesidium”.

W 1979 r. został mianowany wikariuszem generalnym. Otrzymał szereg zadań, m.in.: sprawy osobowe, troskę o działanie Kurii, o formację młodych roczników duchowieństwa czy rozwój i poziom naukowy Instytutu Eklezjologicznego i Biblioteki Diecezjalnej. W 1981 r. został przewodniczącym Komitetu Budowy Seminarium w Częstochowie. Był bardzo mocno zaangażowany w tę pracę. Podczas wszystkich wizyt apostolskich Jana Pawła II w ojczyźnie i Częstochowie brał czynny udział jako członek komitetu organizacyjnego lub jego przewodniczący. Uczestniczył w pracach kilku Komisji Episkopatu Polski – był członkiem Komisji „Iustitia et Pax” oraz członkiem Komisji ds. Trzeźwości. Opublikował ok. 40 artykułów i recenzji książek w czasopismach specjalistycznych.

Zmarł 4 marca 1994 r. w Szpitalu im. L. Rydygiera w Częstochowie złożony postępującą chorobą nowotworową. Doczesne szczątki Biskupa złożono w krypcie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-27 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Gerard Bernacki nie żyje

www.archidiecezjakatowicka.pl

Dziś w Prudniku zmarł w 77. roku życia, 52. roku kapłaństwa i 31. roku biskupstwa - bp Gerard Bernacki, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Katowickiej.

Więcej ...

Ks. Jan Macha – śląski męczennik, bohater narodowy

Archidiecezja Katowicka

20 listopada 2021 r. do grona błogosławionych Kościoła w Polsce dołączył ks. Jan Macha, zgilotynowany w grudniu 1942 roku. Młody, 28-letni kapłan napisał w pożegnalnym liście: „Nie rozpaczajcie! Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali”. – Cała ta fraza, niezwykle piękna, to dokument, który powinien wejść do świadomości Kościoła w Polsce i do naszej narodowej legendy – mówi dr Andrzej Grajewski.

Więcej ...

„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji”. Projekt MEN skrajnie antyrodzinny i antyspołeczny

2024-12-02 16:38

PAP/Leszek Szymański

„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji” - z takimi hasłami protestowali wczoraj w Warszawie wszyscy, którym na sercu leży przyszłość naszych dzieci i wnuków, a tym samym przyszłość Polski. Zastąpienie wychowania do życia w rodzinie edukacją zdrowotną, to tak naprawdę propagandowe posunięcie - kiedy przeczytamy założenia podstawy programowej nowego przedmiotu, to okazuje się, że to w istocie edukacja seksualna. To nic innego, jak furtka do tego, żeby szkoły, ale przede wszystkim umysły dzieci oraz młodzieży otworzyć na seksualizację, na promowanie ideologii LGBT+, jednym słowem na deprawację, która z rzetelną edukacją nie ma nic wspólnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Czy wierzę, że Jezus może mnie uzdrowić z moich...

Wiara

Czy wierzę, że Jezus może mnie uzdrowić z moich...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...