Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 12

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za Ukrainę

Mosty Jedności i Braterstwa

Modlitwa za Ukrainę trwa na Jasnej Górze każdego dnia. Szczególny wymiar miał Różaniec o pokój na świecie w sobotę 22 lutego. W dniu modlitwy i postu za Ukrainę, 28 lutego, można było usłyszeć nawet czytania w języku ukraińskim.

Rycerze Kolumba, którzy przeżywali na Jasnej Górze swoją pielgrzymkę w czasie dramatycznych doniesień zza wschodniej granicy, gdy w Kijowie ginęli ludzie, rozpoczęli tworzenie modlitewnych „Mostów Jedności i Braterstwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na spotkaniu Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która też odbywała się w tym napiętym czasie za naszą wschodnią granicą, obecni byli także członkowie wspólnoty z Ukrainy. Ich zdaniem, konieczna jest nie tylko modlitwa za Ukraińców, ale też wielka praca nad wychowaniem do wolności. – Ustawy nie zmienią serc ludzi. Serc w jakiś sposób zniszczonych przez dziesiątki lat ideologii komunistycznej, która nie zniknęła jeszcze z ziemi ukraińskiej. Wychowanie człowieka do wolności, do życia chrześcijańskiego to jest nasze zadanie – mówił na antenie Radia Jasna Góra jeden z członków wspólnoty z Ukrainy.

Na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. zanoszone są modlitwy w intencji Ukrainy, a także posługujących za wschodnią granicą paulinów, którzy w nadesłanym na Jasną Górę liście proszą o modlitewne wsparcie.

(Red.)

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie i braterstwo

W dniach 22-23 lutego br. odbyła się II Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Przybyli członkowie Zakonu z wielu rad w Polsce wraz z rodzinami – w sumie ok. 130 osób. – Członkiem Rycerzy Kolumba może zostać dorosły mężczyzna, praktykujący katolik, wypełniający to, co do katolika należy, uczestniczący i przyjmujący sakramenty święte, który ma chęć pomagania innym. Takich mężczyzn mile widzimy i zapraszamy w szeregi – powiedział Stanisław Dziwiński, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mają oni cztery zasady działania: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Reklama

Zakon Rycerzy Kolumba założył w 1882 r. ks. Michael McGivney. Rycerzy łączył ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Najważniejsza dla członków Zakonu jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego misji. Działalność Rycerzy Kolumba to przede wszystkim działalność charytatywna, obrona życia, wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

W sobotę 22 lutego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszy św. z udziałem Rycerzy Kolumba przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, który mówił w homilii: – Rycerz to ten, który walczy, ale w znaczeniu chrześcijańskim nie ma walki z nikim, jest walka „o”, a nie walka „z kimkolwiek”.

Na dalszy program dnia złożyły się modlitwa różańcowa o pokój na świecie i Apel Jasnogórski. Mszy św. w niedzielę 23 lutego w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Umański, kapelan Rady 14955. Na zakończenie Mszy św. odczytany został Akt Oddania Rycerzy Kolumba Matce Bożej.

Nominacja do Fryderyka

Jasnogórska muzyka dawna „Ciemne Jutrznie”

Kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna została nominowana do Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Jest to płyta „Jasnogórska Muzyka dawna. Musica Claromontana” – vol. 54 – „Ciemne jutrznie”, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod kierownictwem Anny Szostak. Płytę wydało Wydawnictwo Musicon.

Nagranie wzbogacone jest śpiewami chorałowymi. Melodie lamentacji Jeremiasza zostały zaczerpnięte z paulińskiego Cantionale.

Uzupełnieniem albumu jest piękne „Miserere” Tommaso Bai. Utwór ten wykonywany był razem ze słynnym „Miserere” Gregorio Allegriego przez muzyków papieskich podczas uroczystości Wielkiego Tygodnia.

Peregrynacja w seminarium

Wzięli Matkę do siebie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która będzie trwać do końca Wielkiego Postu. 23 lutego, podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Matki Bożej, przeor Jasnej Góry podarował kopię Cudownego Obrazu wspólnocie seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego, które mają wspólną siedzibę. Ikona każdego ranka towarzyszy całej wspólnocie podczas Mszy św., a następnie mieszkańcy seminarium kolejno zabierają ją do swoich pokoi, gdzie przebywa przez całą dobę. Osobistej modlitwie w zaciszu kleryckich mieszkań towarzyszy także Księga Zawierzenia, do której alumni i księża wpisują swoje modlitwy, podziękowania i prośby do Maryi – mówi kleryk Tomasz Podlewski. – Warto zauważyć, że uroczyste podarowanie Ikony wspólnocie seminaryjnej miało miejsce dokładnie tydzień po śmierci śp. ks. inf. Józefa Wójcika, którego życie tak mocno naznaczone było troską o peregrynację Jasnogórskiego Obrazu po Polsce – dodaje częstochowski kleryk.

ks. mf

W najbliższym tygodniu na Jasnej Górze

8 marca – Święto Kobiet na Jasnej Górze. O godz. 16.45 – Msza św., po Eucharystii spotkanie w Kaplicy Różańcowej

10 marca – Maturzyści Archidiecezji Poznańskiej (I grupa)

14 marca – Maturzyści Archidiecezji Wrocławskiej; Maturzyści Diecezji Gliwickiej

15 marca – Narodowa Pielgrzymka Husarii na Jasną Górę

15 marca – V Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

15 marca – „Jasnogórskie spotkania z historią” – zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem. Udział w zwiedzaniu bezpłatny. Temat: mury obronne, Arsenał, Bastion św. Rocha.

Zbiórka przed Jasnogórskim Centrum Informacji o godz. 10.00.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-03-04 15:17

Wybrane dla Ciebie

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10
Jacek Zieliński

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?