Reklama

Niedziela 10/2014

Szczegółowy spis treści

2

Działania Rosji zagrażają bezpieczeństwu Europy

(Red.)

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, 1 marca 2014 r. zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Wielki Post z błogosławioną wizjonerką

Ks. Ireneusz Skubiś

Wielki Post to czas dotykający życia duchowego człowieka – strefy, która ma znaczenie nie mniejsze niż strefa fizyczna i psychiczna, która funkcjonowanie psychofizyczne człowieka stabilizuje i nadaje mu kierunek.

KOLEJNE NIESPODZIANKI PAPIEŻA FRANCISZKA
4-5

Papież Franciszek na rekolekcjach nad Jeziorem Albańskim

Włodzimierz Rędzioch

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla papieża Franciszka i jego Kurii będą odbywać się w scenerii Wzgórz Albańskich.

ROK TEMU - REZYGNACJA BENEDYKTA XVI I WYBÓR FRANCISZKA
6-8

Watykaniści o historycznym roku w dziejach Kościoła

Z Giuseppe Rusconim i Luisem Badillą Moralesem rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Rok temu w barach wokół Watykanu dyskutowałem z moimi kolegami watykanistami na temat niezwykłego faktu, jakim była rezygnacja Benedykta XVI.

NOWE DZIEŁO BIAŁEGO KRUKA
9

Franciszek jakiego nie znamy

Joanna Szczerbińska

Autorzy tej niezwykłej pod wieloma względami książki – Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski – stali rok temu, 13 marca, kilka godzin w strugach deszczu pod samą Bazyliką św. Piotra.

Z WATYKANU
10

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
11

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
12

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI
13

Z Polski

KARD. JOACHIM MEISNER W KRZESZOWIE
14

Tutaj czuję się jak w domu

Ks. Waldemar Wesołowski

Powróciłem do raju mojego dzieciństwa. Dlatego czuję się tutaj jak w domu – powiedział kard. Joachim Meisner z Kolonii podczas Mszy św. odprawionej 15 lutego br. w krzeszowskiej bazylice maryjnej.

LISTY DO PASTERZA
15

Jedność biskupów

Na wizytę „Ad limina apostolorum” czekali w Polsce wszyscy, choć nie wszyscy z jednakową intencją. Dla katolików rzeczywiście, jak to zaznaczono na okładce „Niedzieli”, były to piękne dni. Natomiast środowiska, które mienią się „sumieniem narodu”, uznały je za porażkę, osobistą porażkę, wszak liczyli, że Ojciec Święty będzie strofował Was jako pasterzy.

AD LIMINA APOSTOLORUM
16-17

W atmosferze zrozumienia i nadziei

Z abp. Wacławem Depo – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

O wizycie „Ad limina Apostolorum”, medialnej rzeczywistości i tajemniczych znakach Opatrzności z abp. Wacławem Depo – metropolitą częstochowskim, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
18-19

Papież, który zmienił świat, Polskę i Kościół

Grzegorz Polak

Żaden Polak w dziejach nie miał tak realnego wpływu na losy świata jak Karol Wojtyła. To on przyczynił się w znacznym stopniu do zmian politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, choć nie było to celem jego posługi. Dla nas, Polaków, ważna jest odpowiedź na pytanie: Jaka byłaby Polska, gdyby nie Jan Paweł II?

PRZED KANONIZACJĄ BŁ. JANA XXIII I BŁ. JANA PAWŁA II
20

Promieniowanie ojcostwa

Ks. Mariusz Frukacz

Z inicjatywy Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie 25 lutego na Jasnej Górze odbyła się konferencja pt. „Promieniowanie ojcostwa – Jan XXIII i Jan Paweł II”.

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
21

Pytania do Świętego

(Red.)

Utrata wiary w człowieka

Ks. Łukasz Jaksik

Kościół nie sprzeciwia się karze śmierci jako takiej. Przez wieki akceptował tę formę obrony społeczeństwa przed zwyrodnialcami. W dzisiejszych czasach jednak odbieranie życia przestępcom nie jest koniecznością. Społeczeństwo ma bowiem wystarczającą ilość skutecznych sposobów obrony.

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA XXIII
22-23

Jan XXIII – uformowany w szkole Serca Jezusowego

Ks. Józef Gaweł SCJ

Cały Kościół z wielką radością przygotowuje się do kanonizacji nie tylko bł. Jana Pawła II, ale i bł. Jana XXIII, zwanego Papieżem Dobroci. O bł. Janie Pawle II mówi się i pisze wiele, gdyż jest nam wszystkim bardzo bliski. Podobnie jest z bł. Janem XXIII. Chociaż minęło już 50 lat od jego śmierci, to osobowość i dzieło tego Papieża ciągle fascynują i interesują współczesnych ludzi.

LEKCJA HISTORII KOŚCIOŁA
24-27

Duma i zobowiązanie

Jan Pospieszalski

W 30. rocznicę walki o krzyże w Miętnem

26

Wielka ilustrowana księga cudów św. Jana Pawła II

40 DNI SOLIDARNOŚCI Z MISJONARZAMI
28

Wyruszmy w wielkopostną drogę

Ks. Zbigniew Sobolewski

Trwający czterdzieści dni Wielki Post ma kilka wymiarów. Jest pamiątką czterdziestu lat wędrówki narodu wybranego do Ziemi Obiecanej, podczas której dojrzewał on w wierze

WIELKI POST
29

Wiara i przebaczenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Mówi się, że motorem postępu jest lenistwo. Ludzie nie chcą się wysilać. Chcą więcej odpoczywać. I dlatego wymyślają maszyny pozwalające szybciej i łatwiej wypełniać czasochłonne obowiązki. W życiu duchowym jest na odwrót. Motorem postępu jest gotowość do pracy nad sobą.

CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
30-31

Wielki Post z Męką Pana

Ks. Marek Łuczak

Wydanie książki z objawieniami bł. Anny Katarzyny Emmerich to w Polsce żadna nowość. Tekst, który zainspirował Mela Gibsona do nakręcenia filmu „Pasja”, cieszył się już ogromnym powodzeniem, jego najnowsze wydanie na pewno spotka się z nie mniejszym zainteresowaniem czytelników.

WIARA I ŻYCIE
31

Królestwa świata na szali

Ks. Mariusz Rosik

Dżabal Quruntul, czyli Góra Kuszenia, sławę zyskała dzięki zwycięstwu Jezusa nad błoniastoskrzydłym szatanem, który szczyci się być aniołem, tyle że upadłym.

Muzycy kościelni pielgrzymują na Jasną Górę

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Jezus przez czterdzieści dni pości i jest kuszony

Przywrócić Bogu właściwe miejsce

Ks. Marek Łuczak

Dobrze się stało, że pierwsza niedziela Wielkiego Postu oznacza w Liturgii Słowa przypomnienie historii grzechu pierworodnego.

JASNOGÓRSKIE DZIEŁO MODLITWY
34

Z Maryją ratuj człowieka!

O. Tomasz M. Tlałka OSPPE

Papież Franciszek w adhortacji „Evangelii gaudium” napisał: „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem (…). Za każdym razem bierze nas na nowo w swoje ramiona (…).

FELIETONY
35

Kobiety o mężczyznach

Zdzisław Skotnicki

Władza naszymi pieniędzmi płaci swoim mediom

Krzysztof Czabański

Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Jednak w przypadku tych pieniędzy raczej nie o dżentelmenów chodzi. Będzie bowiem mowa o pieniądzach przeznaczanych na propagandę władzy. Propagandę bardzo chętnie uprawianą przez rozmaite media mainstreamowe czy – jak je nazywa o. Rydzyk – media „mętnego nurtu”.

REDEMPTORYŚCI
36-37

Specjaliści od misji, rekolekcji parafialnych i mediów

Marta Jacukiewicz rozmawia z o. dr. Januszem Sokiem CSsR

Z o. dr. Januszem Sokiem CSsR – prowincjałem Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce – rozmawia Marta Jacukiewicz

ROZMAWIAMY O POLSCE
38-39

Deficyt demokracji

O nadużywaniu prawa parlamentarnego, braku sejmowej kontroli i usypianiu opinii publicznej z posłem Kazimierzem M. Ujazdowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

ZA WSCHODNIĄ GRANICĄ
40-41

Sława Ukrainie

Wojciech Kęder

Jeżeli chce się wpływać na bieg spraw międzynarodowych, wpierw należy wywalczyć na arenie międzynarodowej podmiotowość własnego kraju i skuteczną obronę jego interesów

41

Europa neutralna płciowo?

Mirosław Piotrowski

"Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. To tytuł znanej książki autorstwa papieża Jana Pawła II. Gdy w Polsce jeszcze publicznie nie dyskutowano o ideologii gender, w Parlamencie Europejskim wydano we wszystkich urzędowych językach Unii publikację pt. „Język neutralny płciowo w Parlamencie Europejskim”.

DOKĄD ZMIERZA NOWA UKRAINA...
42-43

Wieści z kijowa

Z Anastazją Jermolajewą i Oleną Nazarkiewicz rozmawia Agnieszka Malińska

Młode Ukrainki opowiadają o kijowskiej codzienności, oczekiwaniach wobec opozycji i pragnieniu stabilizacji.

SPÓŁDZIELCZE KASY OSZCZĘDNOŚCIOWO-KREDYTOWE
44-45

Sukces mimo wszystko

Artur Stelmasiak

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zarobiły w 2013 r. ponad 250 mln zł. – Gdybyśmy nie byli ciągle nękani, nasz wynik byłby o wiele lepszy – mówi „Niedzieli” Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej.

45

O chorych i dla chorych

(akw)

FAKTY I OPINIE
46

Czy Bóg jest na pierwszym miejscu?

Alina Czerniakowska

Ostatnio wszyscy piszą o Ukrainie, Majdanie, Janukowyczu, Putinie. O pałacach, bogactwie, oligarchach i oszukanym narodzie.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
47

Pogrzeby bez mów pochwalnych

(pr)

Ankieta na temat rodziny

(pr)

Długo milczał

(pr)

Trybunał za życiem

(pr)

Najstarsza zakonnica

(pr)

Krzyż poświęcony przez Jana Pawła II na Majdanie

(pr)

INICJATYWY
48

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich przeciwko eutanazji dzieci

(Red.)

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich wyraziło protest przeciwko uchwalonemu w Belgii prawu zezwalającemu na eutanazję dzieci. Dr n. med. Wanda Terlecka – prezes Stowarzyszenia powiadomiła „Niedzielę”, że wysłano specjalne pisma do króla Belgii Filipa, parlamentu Belgii i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Belgii.

NASZE SPRAWY
50-51

Po pierwsze – zdrowie

Jadwiga Wiśniewska

Dziecko umiera po trzech godzinach oczekiwania na karetkę pogotowia. Chorzy czekają kilka lat na operację, wiele miesięcy na wizytę u specjalisty, przerywają leczenie onkologiczne. Pacjenci mają poczucie krzywdy i opuszczenia.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Kobietą być

Krzysztof Seweryn Wroński

Chcą korespondować

Naturalna selekcja

RÓŻNE
53

Apostoł Trzeźwości 2014

(akw)

Muzyczne DarY

Kalendarium 9-15 III 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Naleśniki w sosie beszamelowym

Wielki Post to czas pokuty, umartwienia, nie tylko duchowego. To czas, aby trochę zweryfikować nasze nawyki żywieniowe. Zrezygnować, nie tylko w piątek, z mięsa, które można przyrządzić najszybciej, na rzecz potraw jarskich, wymagających więcej pracy.

Jak zrobić sos beszamelowy

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Bez tego się nie obejdzie

Katarzyna Jaskólska

Znam osoby, których śniadanie składa się z kubeczka jogurtu i garści muesli (jak codziennie wytrzymują na tym do obiadu? – nie wiem). Rzesze Polaków wylewają siódme poty i zaciskają zęby, ćwicząc z Ewą Chodakowską, względnie przy włączonym filmiku z YouTube’a – co jest opcją zdecydowanie tańszą, bo nie tylko nie trzeba wykupywać karnetu, ale też można bez kompleksów wdziać stary dres.

Gratulujemy!

Red.

Miło nam poinformować, że Katarzyna Jaskólska jest autorką słów piosenki „Radość przemienionych serc”, która wygrała konkurs na piosenką Oazy Żywego Kościoła 2014.

Jak masz na imię, czyli kim jesteś?

Na pustyni

Sebastian Banasiewicz

Młodych ważne sprawy

Monika Maśnik

„Miłości pragnę” – Wielki Post „ze Stróżami Wielkanocnego Poranka”

(Red.)

67

„Niedziela” z kinem

W hołdzie nieugiętym żołnierzom za męstwo, niezłomny patriotyzm, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Przygotować się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Ks. Piotr Bączek

Coraz wyraźniej widać, że ŚDM, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie, stają się motorem napędowym duszpasterstwa młodzieży i wyznaczają działania w tym obszarze na najbliższe lata.

W Łagiewnikach biskup Roman Pindel zawierzy naszą diecezję Bożemu Miłosierdziu

Ks. Piotr Bączek

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. W ostatnim dniu część trasy razem z pielgrzymami przejdzie biskup ordynariusz Roman Pindel, który w łagiewnickim sanktuarium uroczyście zawierzy diecezję bielsko-żywiecką Bożemu Miłosierdziu.

Nie żałują strun

mr

Owacjami na stojąco zakończył się koncert Księży Proboszczów 23 lutego w kościele pw. św. Józefa w Bielsku-Białej. Muzykujący kapłani zaprezentowali przed mieszkańcami osiedla Złote Łany materiał inspirowany życiem błogosławionego Jana Pawła II.

Niedziela częstochowska

Czyń rozsądnie!

Ks. Ireneusz Skubiś

Cokolwiek czynisz, czyń rozsądnie i patrz końca. To ciekawe łacińskie wyrażenie, które przyzywa nas do roztropnego działania.

Była taka kobieta, która chroniła życie

Zofia Białas

Mija 4 lata od dnia (19 lutego 2010 r.), kiedy Gimnazjum nr 3 w Wieluniu obrało sobie za patrona Irenę Sendlerową, postać niezwykłą, postać kobiety odważnej, wrażliwej i szlachetnej, kobiety, która narażała swoje życie, by ratować innych, głównie dzieci.

Malarstwo, które uwrażliwia na piękno

Wojciech Mścichowski

Godnym odnotowania wydarzeniem kulturalnym Częstochowy początku 2014 r. stała się zaprezentowana w Pałacu Ślubów wystawa malarstwa pędzla Gabrieli Polaczek, członka Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza.

Niedziela lubelska

Gala darczyńców Caritas

Urszula Buglewicz

Dzięki darczyńcom Caritas Archidiecezji Lubelskiej niesie skuteczną pomoc tysiącom osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

W jedności z Ojcem Świętym

Tadeusz Boniecki

W sobotę 22 lutego w święto Katedry św. Piotra Apostoła, w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe, połączone z jubileuszem 20-lecia chełmskiej kapituły kolegiackiej.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Marta Korol

W tym roku przypada 70. rocznica likwidacji obozu zagłady na Majdanku oraz powstania pierwszego w Europie muzeum martyrologicznego. Uroczyste obchody podzielono na kilka etapów.

Echo „małych stópek”

(buk)

Kamila, Adrian i dwóch Konradów – studenci i uczniowie ze szczecińskiego Bractwa Małych Stópek spotkali się z uczniami pięciu szkół powiatu świdnickiego.

Niedziela legnicka

Wielki Post nie tylko dla orłów

Ks. Waldemar Wesołowski

Rozpoczął się Wielki Post. To czas, kiedy mamy stawać się lepsi, pokonywać słabości, walczyć ze złymi przyzwyczajeniami.

Czym jest adoracja?

Ks. Bogusław Wolański

Kolejną katechezę kongresową chciałbym poświęcić adoracji. Pragnę postawić pytanie: czym jest adoracja Najświętszego Sakramentu? Szukając odpowiedzi, należałoby podać mądrą definicję katechizmową. Jednak chciałbym zaproponować, by podejść do tematu inaczej. Może niekonwencjonalnie, ale bardzo prosto.

Uśpiony wojownik (cz. 2)

Dorota Niedźwiecka

Wielcy teoretycy propagandy XX wieku powtarzają za swoimi poprzednikami: epatowanie treściami erotycznymi to bardzo skuteczny sposób, by wprawić człowieka w stan pasywności woli.

Niedziela przemyska

Powrót do korzeni

Oprac. ks. Władysław Mazepa

W niedzielny wieczór 9 lutego br. mieszkańcy Borku Starego, zaproszeni goście, burmistrz Tyczyna, nauczyciele z dyrektorem szkoły, młodzież i dziatwa, zebrali się, aby uczestniczyć w prezentacji dorobku literackiego poetki, wydanego drukiem pod refleksyjnym tytułem „Powrót do korzeni”.

O kuszeniu pogodnie

Ks. Zbigniew Suchy

Kuszenie, zmaganie się z podszeptami zła ma w sobie wielką dramaturgię. Z jednej strony dostarczają nam one pewności, że droga, którą idziemy jest właściwa, a świadczy o tym owo szatańskie pokuszenie, którego celem jest zepchnięcie nas z tej ścieżki.

Nawróć się to – znaczy zmień myślenie

Paweł Bugira

Nieco ponad miesiąc temu, dominikanin o. Adam Szustak głosił rekolekcje w parafii Besko k. Sanoka. Jego rozważania o nawróceniu i niespodziewanych często dla nas zamysłach Pana Boga warto przytoczyć dziś na progu Wielkiego Postu.

Niedziela sandomierska

Stacyjne drogi krzyżowe

Ks. Adam Stachowicz

Mieszkańcy diecezji sandomierskiej w każdy piątek Wielkiego Postu będą gromadzić się na stacyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej – stacyjnych czyli odbywających się co tydzień w innej parafii danego miasta.

Brama Bieszczad

Ks. Adam Stachowicz

Nasz Dom położony jest tuż za umowną granicą rozdzielającą Beskid Niski i Bieszczady Zachodnie na linii rzeki Osławy i torów kolejowych Zagórz-Łupków, opowiada ks. Adam Lechwar, kierownik oazowego ośrodka „Brama Bieszczad”.

Fundacja Światło-Życie i Dom Oazowy w Bieszczadach

Z ks. Adamem Lechwarem rozmawia ks. Adam Stachowicz

Rozmowa z kierownikiem Fundacji Światło-Życie oraz kierownikiem Ośrodka w Olchowej, byłym odpowiedzialnym w diecezji za Ruch Światło-Życie.

Niedziela sosnowiecka

Radość dawania większa niż brania

Ks. Tomasz Zmarzły

Wielki Post w Kościele praktykowany jest od II wieku. W celu lepszego przygotowania do przeżycia świąt paschalnych poszczono początkowo dwa dni przed tym świętem. Z pism św. Ireneusza wiadomo o zwyczaju 40-godzinnego postu obowiązującego w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Mój Wielki Post

Zebrał: ks. Tomasz Zmarzły

Rozpoczęty Wielki Post to szczególny czas, gdzie podążamy za Chrystusem, który przez krzyż prowadzi nas do zmartwychwstania. On poucza nas, że „Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem” (Łk 14, 27).

W drodze do kanonizacji

Ks. Tomasz Zmarzły

Próbując zrozumieć fenomen oddziaływania błogosławionego Jana Pawła II na wiernych przywołuję historię papieskich spotkań, gdy podczas jednego z nich ludzie wołali: „Kochamy Ciebie!”, a on ich pytał: „A jak to robicie?”.

Niedziela świdnicka

Wielki Post – czas przemiany i nawrócenia

Marta Kilian

Wielki Post to niezwykły okres w kalendarzu liturgicznym dla każdego chrześcijanina. Rozpoczyna się Środą Popielcową i trwa czterdzieści dni. To czas przemiany, postanowień i walki ze słabościami, to także moment, gdy katolicy, którzy zbłądzili, zwracają się w stronę Kościoła.

Rocznica biskupa świdnickiego

Ks. Sławomir Marek

W lutym 2004 r. zebranym w kaplicy Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu ogłoszono decyzję Jana Pawła II o mianowaniu dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Ignacego Deca biskupem świdnickim.

Choroba jest doświadczeniem

Bp Ignacy Dec

Choroba jest doświadczeniem nas wszystkich. Prędzej czy później dopada każdego. W Katechizmie Kościoła Katolickiego, w punkcie 1500, czytamy: „Choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Post i pokora – uniżenie ciała i umysłu

Antoni Kazimierz Janicki

Niektórym ludziom wydaje się, że w naszych czasach post i pokora straciły rację bytu. Są to typowe pomysły powszechnie podziwianych „ludzi sukcesu”, którzy uprawiają arogancję, autoreklamę i nawyk stawania na swoim, nawet po trupach, byle trwać przy swoim.

Zatrzymaj zakrętkę

Ewa Sitarek

Na początku października 2013 r. młodzież działająca w „Kawiarence w Duchu” przy parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach zainicjowała akcję pod hasłem „Zakręceni w Duchu: Nie wyrzucaj! Zbieraj i nam wrzucaj!”.

Lata siedemdziesiąte. Początki

Michał Siedziako

Przełamanie charakterystycznego dla państw totalitarnych monopolu informacji było jednym z zasadniczych celów ludzi sprzeciwiających się komunistycznej dyktaturze nad Wisłą. Organizowanie własnej poligrafii należało do głównych form działalności opozycji demokratycznej.

Niedziela toruńska

Szczęśliwego postu!

Joanna Kruczyńska

Ks. Jan Twardowski napisał, że „można sobie złożyć życzenia szczęśliwego Wielkiego Postu, który po to się rozpoczyna, by uchronić w nas Boże tchnienie”. Jakże trafne wydaje się być to zestawienie poczynione przez ks. Twardowskiego: post i szczęście.

Wymagając od siebie…

Helena Maniakowska

W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, w sanktuarium bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, 23 lutego celebrowano Mszę św. z okazji zakończenia roku bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Spotkanie z pasterzem

Dk. Waldemar Rozynkowski

Trwamy w dziękczynieniu za dar bł. Jana Pawła II i oczekujemy na jego kanonizację. Wielu z nas nosi w sercu żywe wspomnienie spotkań z niezwykłym człowiekiem, promieniującym świętością, porywającym ku Bogu poprzez postawę pełną miłości.

Niedziela wrocławska

Musimy być blisko ludzi!

Ks. Rafał Kowalski, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej

Do troski o rodziny oraz o bycie blisko wiernych zaapelował abp Józef Kupny w czasie spotkania z księżmi dziekanami dekanatów należących do archidiecezji wrocławskiej.

Po trudach krzyża – zmartwychwstanie

Adrianna Nawrot

Każdy, kto w Wielkim Poście podejmuje jakieś postanowienia, wie, jak trudno w nich wytrwać. Gdy przychodzi czas pokusy, trzeba odwagi i wytrwałości, by powiedzieć stanowcze „nie!” i nie dać się zwieść.

Kard. Bolesław Kominek – prekursor pojednania europejskiego

Marek Mutor

Najważniejszym jego dziełem było Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich. 10 marca przypada 40. rocznica śmierci pierwszego po wojnie wrocławskiego kardynała.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

W rocznicę wyboru papieża Franciszka

Anna Litwin

„Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie” – tymi słowami przemówił do nas i natychmiast podbił nasze serca 13 marca ubiegłego roku nowy Biskup Rzymu .

W jedności z biskupem Rzymu

Rozmowa z ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Marianem Rojkiem.

Nazwać, wyobrazić sobie, pokonać! (2)

Ks. Grzegorz Bartko

W Piśmie Świętym można odnaleźć całe mnóstwo obrazów, które pomagają w wyobrażeniu sobie działania szatana. Podobnie wielu trafnych porównań używali Ojcowie Kościoła i pisarze duchowi, wśród których na szczególną uwagę w tej dziedzinie zasługuje Ewagriusz z Pontu.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Wyśpiewali wielkie uwielbienie

Katarzyna Jaskólska

Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „Gaudete et cantate Deo” w Gorzowie okazały się ogromnym sukcesem. Wzięło w nich udział ponad 150 osób z całej Polski – śpiewających, grających, świeckich i nie tylko.

Jan Paweł II a nasza diecezja

Ks. Adrian Put

Wraz z całym Kościołem przygotowujemy się do kanonizacji błogosławionych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. To już ostatnie tygodnie przed tą ważną uroczystością. Wielu z nas zapisało się już na pielgrzymki do Wiecznego Miasta.

Nowenna do św. Józefa

Aleksandra Bąk

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość św. Józefa, przypadająca na 19 marca. Z tej okazji warto pomyśleć o dołączeniu się do modlitwy nowenną do wyżej wspomnianego świętego, która rozpoczyna się w poniedziałek 10 marca.

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...