Reklama

Thomas-Leuthard-Foter-CC-BY

Temat tygodnia

Nigdy nie dość przypominania

2014-03-20 13:24

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 12/2014, str. 1, 8

Jakże cenną jest rzeczą, że papieże – wielcy mężowie Kościoła oraz uczeni teologowie przypominają nam podstawowe sprawy, które wiążą się z wiarą, z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, które stanowią esencję dla naszego życia społecznego i są swoistą odtrutką na wojujący na świecie ateizm. W świecie bowiem bezpardonowo zasypującym świadomość religijną miałem zasad konsumpcji, życiowej łatwizny i przyjemności, bardzo trzeba chcieć widzieć coś ważniejszego, wartościowego naprawdę, i niejeden z wierzących podda się po prostu prądowi życia. Popatrzmy na siebie: Co zrobiliśmy, żeby bronić wiary w Boga? Co zrobiliśmy, żeby wojującemu ateizmowi i jego wyznawcom powiedzieć: nie? Czy jednak powinniśmy spokojnie przechodzić obok tych, którzy publicznie znieważają naszą wiarę, ubliżają Bogu? Wiara jest sednem naszej europejskiej i polskiej kultury i moralności. Buduje wewnętrzną siłę i jedność narodu – to ona przyczyniła się do tego, że po latach zaborów i niszczenia świadomości narodowej wróciliśmy na mapę Europy. Oczywiście, nie było pod tym względem idealnie, były zdrady i odejścia od tego, co prawe i sprawiedliwe, także przesadne nadużywanie wolności przez polskich obywateli.

Ale była w narodzie jednak wielka rzesza wierzących katolików, którzy nie przyjęli zdrożnych planów zdrajców i opierali się niszczeniu żywej tkanki naszego narodu, w tym kultury chrześcijańskiej. Spośród tego grona wywodzili się również męczennicy, którzy oddawali życie za ojczyznę, przypominając rodakom o ich powinnościach względem Boga i ojczyzny.

Dziś, w czasach względnego spokoju, podejmowane są w Europie również inne działania, którymi zarażają się poszczególne narody, a które prowadzą m.in. do zabijania nienarodzonych oraz ludzi starych, chorych, niedołężnych. Sprzeciwia się to w sposób oczywisty prawu Bożemu, bo tylko Bóg, Stwórca człowieka, który dał mu życie, winien je odbierać według swojego planu względem każdego z nas. Także samobójstwo jest wielkim wykroczeniem człowieka przeciw Bogu. Jesteśmy więc zaniepokojeni i poruszeni bezbożnymi działaniami publicznymi, zmierzającymi do wprowadzenia bezbożnego ustawodawstwa.

Reklama

Jakże cenne jest więc, że w tej sytuacji zauważamy wielu szlachetnych chrześcijan i katolików, którzy przypominają swoim braciom o konieczności oporu wobec ateistycznego zagrożenia płynącego z wpływowych mediów budujących wizję świata bez Boga, bez moralności. Pracujący w nich ludzie, mimo tego, że kiedyś zostali ochrzczeni i niejednokrotnie przyznają się do chrześcijaństwa, nie pojmują lub nie mają świadomości, że nie wolno człowiekowi wkraczać w Boże kompetencje.

Niech zatem nasze serca otwierają się na głęboką wiarę oraz moralność chrześcijańską. A podstawą niech będzie osobista i wspólnotowa modlitwa – ufna i krzepiąca rozmowa z Bogiem – dobrym i miłosiernym Ojcem, który bardzo kochając, musi stawiać pewne wymagania. Dla naszego dobra.

Wracajmy też do tekstu Ślubów Jasnogórskich, które przypominają o wciąż aktualnych podstawowych zadaniach stojących przed naszym narodem.

Tagi:
człowiek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Święto Patronki śląskiej ziemi

Święto Patronki śląskiej ziemi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem