Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Nigdy nie dość przypominania

Thomas-Leuthard-Foter-CC-BY

Jakże cenną jest rzeczą, że papieże – wielcy mężowie Kościoła oraz uczeni teologowie przypominają nam podstawowe sprawy, które wiążą się z wiarą, z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, które stanowią esencję dla naszego życia społecznego i są swoistą odtrutką na wojujący na świecie ateizm. W świecie bowiem bezpardonowo zasypującym świadomość religijną miałem zasad konsumpcji, życiowej łatwizny i przyjemności, bardzo trzeba chcieć widzieć coś ważniejszego, wartościowego naprawdę, i niejeden z wierzących podda się po prostu prądowi życia. Popatrzmy na siebie: Co zrobiliśmy, żeby bronić wiary w Boga? Co zrobiliśmy, żeby wojującemu ateizmowi i jego wyznawcom powiedzieć: nie? Czy jednak powinniśmy spokojnie przechodzić obok tych, którzy publicznie znieważają naszą wiarę, ubliżają Bogu? Wiara jest sednem naszej europejskiej i polskiej kultury i moralności. Buduje wewnętrzną siłę i jedność narodu – to ona przyczyniła się do tego, że po latach zaborów i niszczenia świadomości narodowej wróciliśmy na mapę Europy. Oczywiście, nie było pod tym względem idealnie, były zdrady i odejścia od tego, co prawe i sprawiedliwe, także przesadne nadużywanie wolności przez polskich obywateli.

Ale była w narodzie jednak wielka rzesza wierzących katolików, którzy nie przyjęli zdrożnych planów zdrajców i opierali się niszczeniu żywej tkanki naszego narodu, w tym kultury chrześcijańskiej. Spośród tego grona wywodzili się również męczennicy, którzy oddawali życie za ojczyznę, przypominając rodakom o ich powinnościach względem Boga i ojczyzny.

Dziś, w czasach względnego spokoju, podejmowane są w Europie również inne działania, którymi zarażają się poszczególne narody, a które prowadzą m.in. do zabijania nienarodzonych oraz ludzi starych, chorych, niedołężnych. Sprzeciwia się to w sposób oczywisty prawu Bożemu, bo tylko Bóg, Stwórca człowieka, który dał mu życie, winien je odbierać według swojego planu względem każdego z nas. Także samobójstwo jest wielkim wykroczeniem człowieka przeciw Bogu. Jesteśmy więc zaniepokojeni i poruszeni bezbożnymi działaniami publicznymi, zmierzającymi do wprowadzenia bezbożnego ustawodawstwa.

Reklama

Jakże cenne jest więc, że w tej sytuacji zauważamy wielu szlachetnych chrześcijan i katolików, którzy przypominają swoim braciom o konieczności oporu wobec ateistycznego zagrożenia płynącego z wpływowych mediów budujących wizję świata bez Boga, bez moralności. Pracujący w nich ludzie, mimo tego, że kiedyś zostali ochrzczeni i niejednokrotnie przyznają się do chrześcijaństwa, nie pojmują lub nie mają świadomości, że nie wolno człowiekowi wkraczać w Boże kompetencje.

Niech zatem nasze serca otwierają się na głęboką wiarę oraz moralność chrześcijańską. A podstawą niech będzie osobista i wspólnotowa modlitwa – ufna i krzepiąca rozmowa z Bogiem – dobrym i miłosiernym Ojcem, który bardzo kochając, musi stawiać pewne wymagania. Dla naszego dobra.

Wracajmy też do tekstu Ślubów Jasnogórskich, które przypominają o wciąż aktualnych podstawowych zadaniach stojących przed naszym narodem.

2014-03-20 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: nawet najbardziej luksusowe dobra nie zastąpią człowieka

Episkopat.pl

„Święty Mikołaj staje przed nami jako świadek ludzkiej dobroci i miłosierdzia. Uczy jej w świecie, który pragnąc zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, jakby ciągle nie rozumiał, że nawet najbardziej luksusowe dobra nie zastąpią człowieka i jego serca” – mówił dziś w Łubowie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii i głoszenia kazań

2020-02-20 15:43

youtube.com

Abp Jan Paweł Lenga, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, ma powstrzymać się od głoszenia kazań i publicznego przewodniczenia liturgii. Ten sam zakaz dotyczy wypowiedzi dla mediów - poinformował KAI kanclerz włocławskiej Kurii ks. dr Artur Niemira.

Więcej ...

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem

2020-02-20 18:14

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym założyciela bł. Euzebiusza, o trzeźwość narodu wpisze się tegoroczne intencje nabożeństwa czterdziestogodzinnego Adoracji Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze. Stanowi ono tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i rozpocznie się w najbliższa niedzielę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Polityka

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Kościół

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...