Reklama

Niedziela 12/2014

Szczegółowy spis treści

2

Papież Franciszek liczy na naszą modlitwę

(KAI)

Dokładnie rok temu, 13 marca 2013 r. cały świat usłyszał radosne „Habemus papam!”, a po nim nazwisko kardynała z Argentyny – Jorge Mario Bergoglio.

„KTÓŻ JAK BÓG…”
3

Życie chce żyć

Ks. Ireneusz Skubiś

Głos sumienia człowieka zawsze musi wypowiadać się w słowach: Nie zabijaj!

CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
4-5

Z bł. Katarzyną Emmerich na Via Dolorosa

Ks. Waldemar Chrostowski

Czytanie „Pasji, czyli bolesnej męki Pana naszego Jezusa Chrystusa”, to wstąpienie na jerozolimską Via Dolorosa i jej przejście wraz z mistyczką, której zapisy „uzupełniają” to, co znamy z Ewangelii.

Z WATYKANU
6

Z Watykanu

ZE ŚWIATA
7

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Czytajmy „Jasną Górę”!

BPJG/mś

Z POLSKI
9

Z Polski

KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI
10-11

Abp Stanisław Gądecki na czele Episkopatu

Artur Stelmasiak

Konferencja Episkopatu Polski wybrała nowych członków prezydium. Biskupi zdecydowali, że nowym przewodniczącym będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a wiceprzewodniczącym abp Marek Jędraszewski z Łodzi.

ROZMOWA O JANIE PAWLE II
12-13

Ratować świętość

O priorytetach duszpasterskich bł. Jana Pawła II, jego metodach wychowawczych, największych życiowych pasjach oraz o drogowskazach dla współczesnego Kościoła z dr Wandą Półtawską rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś

APEL DR WANDY PÓŁTAWSKIEJ DO LEKARZY
14

List otwarty do lekarzy i studentów medycyny z okazji kanonizacji polskiego papieża Jana Pawła II

Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej

RODZINA JANA PAWŁA II - 27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
16-18

Teraz już tylko ty mi zostałaś!

Z Kazimierą Kwiecińską – wdową po ciotecznym bratanku Jana Pawła II – rozmawia Milena Kindziuk

19

„Nasz Papież” – tak o Janie Pawle II mówi cały świat

Andrzej Tarwid

NOWY ALBUM BIAŁEGO KRUKA
20

Via Crucis na… dachu pałacu apostolskiego

Joanna Szczerbińska

Ukwiecony kamienny taras oświetlony porannym rzymskim słońcem. Wśród bujnej, pnącej się po murach roślinności wyrastającej z terakotowych donic uwagę przykuwa klęcząca, pochylona sylwetka Jana Pawła II.

27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
21

Pytania do Świętego

(Red.)

Europo, bądź sobą!

Ks. Jarosław Grabowski

Zaniepokojenie obecną sytuacją Europy wzrasta. Pogłębia się rozczarowanie jednoczeniem się naszego kontynentu. Zarówno eurosceptycy, jak i euroentuzjaści twierdzą, że Stary Kontynent staje wobec systematycznego kryzysu, który obejmuje wymiar finansów, polityki, demokracji, demografii, a przede wszystkim moralności.

JAN XXIII - KARD. WYSZYŃSKI
22-23

Ostatnia audiencja Jana XXIII

Ks. Mariusz Frukacz

Historia ostatniej audiencji prywatnej, której udzielił Jan XXIII, łączy się z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego. Otóż 20 maja 1963 r. Jan XXIII przyjął wyjeżdżającego z Rzymu kard. Wyszyńskiego, mimo że wszystkie audiencje były odwołane. To była jego ostatnia audiencja.

TAJEMNICE UWIĘZIENIA KARDYNAŁA
24-25

Zaklejanie okna uwięzionemu Prymasowi… (1)

O. Gabriel Bartoszewski OFMCap i Marian Piotr Romaniuk

Podczas badań nad opracowaniem dokumentacji o heroiczności cnót sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego odkryto niemal nieznane materiały z okresu jego uwięzienia w Rywałdzie Królewskim

26-27

Misja uniwersytetu

Z abp. Markiem Jędraszewskim – metropolitą łódzkim, członkiem watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Anna Cichobłazińska

PROPOZYCJE
28

Przebaczenie a dar życia

WIELKI POST
29

Ospałość duszy

Ks. Krzysztof Pawlina

Mówi się, że motorem postępu jest lenistwo. Ludzie nie chcą się wysilać. Chcą więcej odpoczywać. I dlatego wymyślają maszyny pozwalające szybciej i łatwiej wypełniać czasochłonne obowiązki. W życiu duchowym jest na odwrót. Motorem postępu jest gotowość do pracy nad sobą.

40 DNI SOLIDARNOŚCI Z MISJONARZAMI
30

Trudno mówić o Bogu do pustych żołądków

Ks. Zbigniew Sobolewski

W orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek zatrzymał się nad problemem ubóstwa. Napisał: „Na wzór naszego Nauczyciela jesteśmy jako chrześcijanie powołani do tego, aby dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać je dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania.

WIARA I ŻYCIE
31

„L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Żona pięciu mężów

Ks. Mariusz Rosik

Trudno przypuścić, by rozmówczyni Jezusa przy studni Jakubowej aż pięciokrotnie została wdową. Badania dowodzą, że w Palestynie I wieku to mężczyźni żyli dłużej, a średnia wieku kobiet to ponoć zaledwie około 40 lat.

LITURGIA TYGODNIA
32-33

Rozmowa z Samarytanką o wodzie żywej

Woda żywa

Ks. Mariusz Frukacz

ZWIASTOWANIE
34

Od świętości życia do świętości życia

Ks. Marek Łuczak

Maryja niewiele mogła rozumieć z tego, co działo się w związku z wizytą anioła. Doskonale jednak zdała sobie sprawę, że chodziło o Bożą ingerencję w Jej życie. To przekonanie kazało Jej zupełnie się podporządkować: „Niech mi się stanie według słowa Twego”

35

Ważne słowa

Krzysztof Czabański

Zbliża się czwarta rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią oraz wielu wybitnych Polaków

REKOLEKCJE BOŻOGROBCÓW
36-37

Blask zmartwychwstania przekuć w uczynki miłosierdzia

Małgorzata Chojnacka-Dzieszyńska DSSH

W dniach 7-9 marca br. na Jasnej Górze odbyły się rekolekcje dla Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, pod hasłem: „850-lecie fundacji polskich Bożogrobców inspiracją dla rozwoju Zakonu”.

37

850 lat Jerozolima – Miechów

Ks. Jerzy Bielecki

Przychodzimy, Maryjo, przed Twój Jasnogórski Wizerunek, aby wyrazić naszą wdzięczność Bogu za 850 lat fundacji Bożogrobców na ziemiach polskich. W tym dziękczynieniu wraz z rycerzami i damami Zakonu uczestniczą także wierni z parafii Miechów, gdzie powstał pierwszy konwent Bożogrobców i gdzie przez ponad siedem wieków była jego siedziba.

FAKTY I OPINIE
38

Siła cierpienia

Alina Czerniakowska

Szpital na ulicy Banacha w Warszawie. Największy w Polsce. Wielkie zgromadzenie cierpienia i walki o życie. Przyjechałam tu, by spotkać autora niezwykłej książki, ks. Mariusza Bernysia, kapelana szpitalnego.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39

Ostry kurs trwa

(pr)

Politycy powinni przechodzić testy

(pr)

Amerykanie za życiem

(pr)

Franciszek już zmienił Kościoł

(pr)

Rozkwit katolicyzmu w Islandii

(pr)

ROZMAWIAMY O ROSJI
40-41

Rosja nie poszła spać

O odbudowywaniu rosyjskiego imperium, uśpieniu Zachodu i europejskim marzeniu o czasach przed I wojną światową z Andrzejem Wilkiem rozmawia Wiesława Lewandowska

ROZMAWIAMY O UKRAINIE
42-43

Kłamstwa i pełzająca agresja

Z posłem PiS Adamem Lipińskim – wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącym sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą – rozmawia Mateusz Wyrwich

43

Patrząc na Krym

Janusz Wojciechowski

NA BIEŻĄCO
44

Komisja, komisarze, komitety

Mirosław Piotrowski

Nazywana superrządem, strażniczką Traktatów, posiadająca inicjatywę ustawodawczą i dzieląca unijny budżet – Komisja Europejska – uważana jest za najważniejszy organ Unii Europejskiej.

Rekolekcje Wielkopostne dla Przedsiębiorców i Pracodawców 2014

W OBRONIE ŻYCIA
45

Apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Życia, obchodzonym 24 marca, oraz Dniem Świętości Życia, obchodzonym 25 marca, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca się do wszystkich o wspólnotowe i osobiste zaangażowanie w ich obchody.

CZEKAJĄ NA NASZĄ POMOC
46-47

Postawiłam na życie

Anna Buda

Anusia to 19-miesięczna dziewczynka o niepospolitej urodzie – duże brązowe oczy, czarne kręcone włosy i śniada karnacja. Patrząc na to uśmiechające się dziecko, aż trudno uwierzyć, że urodziła się z wadą ośrodkowego układu nerwowego – holoprozencefalią, w skrócie: nieprawidłowy częściowy podział mózgu na półkule.

POLACY POZA GRANICAMI
48-50

Wysiedliśmy z pociągu, który pojechał dalej

Z Joanną Majksner-Pińską rozmawia Witold Iwańczak

Kiedy przeczytałem o działalności społecznej pani Joanny Majksner-Pińskiej, Polce zamieszkałej wraz z rodziną w RPA od ponad 25 lat, poczułem radość, że są tacy ludzie, Polacy, bezinteresowni, pełni pasji i miłości do Ojczyzny.

FAKTY I KOMENTARZE
51

Chwała Ukrainie!

Zdzisław Skotnicki

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Apel o pomoc dla karolka

Jest ciężko

RÓŻNE
53

Polonijne Igrzyska Zimowe w Karkonoszach

Ks. WW

Notowanie 638

Kalendarium 23-29 III 2014

Ewa Aszkiewicz

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
54

Sałatka z tuńczyka (warstwowa)

Zebrała Jolanta Marszałek

W okresie Wielkiego Postu proponujemy Państwu ograniczenie spożycia mięsa na rzecz dań jarskich i ryb, których niestety jemy zbyt mało.

Co wybrać?

Jolanta Marszałek

NIEDZIELA MŁODYCH
55-58

Na gruzach własnych planów

Ania Zinówko

Mówią, że Wielki Post to czas nawrócenia. Tak, tylko na czym polega to nawrócenie? Etymologia tego słowa wskazuje, iż chodzi tu o jakieś odwrócenie.

Za kogo masz Maryję?

Edyta Tombarkiewicz

Masz problem z Maryją? Nie przemawia do ciebie Jej osoba? A może wręcz przeciwnie, bardzo Ją kochasz, ale jest to dla ciebie Matka „z obrazka”, „Bozia”? Czy wchodzisz z Nią w relację, czy starasz się Ją poznać? Czy coś blokuje cię na Maryję? Co sprawia, że mówisz: „Wolę modlić się do Jezusa”. Nie ma w tym błędu, ale czy zastanawiałeś się, czemu tak jest?

Uczucia nie na sprzedaż

Agnieszka Gawron

Post po włosku

Paulina Zapasek

Akatyst ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy

MM

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Nigdy nie dość przypominania

Ks. Ireneusz Skubiś

akże cenną jest rzeczą, że papieże – wielcy mężowie Kościoła oraz uczeni teologowie przypominają nam podstawowe sprawy, które wiążą się z wiarą, z przykazaniem miłości Boga i bliźniego, które stanowią esencję dla naszego życia społecznego i są swoistą odtrutką na wojujący na świecie ateizm.

Biskup Stefan Bareła – sesja naukowa

Marian Florek

W dniu 28 lutego br., tj. w piątek o godz. 17.30, w gmachu Wyższego Instytutu Teologicznego odbyła się konferencja naukowa poświęcona sylwetce bp. Stefana Bareły z racji 70-lecia kapłaństwa (25 marca 1944), 50-lecia objęcia rządów w diecezji częstochowskiej (5 lutego 1964) i 30-lecia jego śmierci (12 lutego 1984).

Częstochowa bawiła w Zabawie

Angelika Sitek

Zbliża się wielkimi krokami święto młodych w Polsce – Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Jeśli myślicie, że tylko wtedy będzie się działo w naszym kraju, to jesteście w błędzie. To wydarzenie to nieustanne przygotowanie, które rozpoczęliśmy w miniony weekend.

Życiu mówię tak!

Notowała: Jowita Kostrzewska

Życie każdego człowieka bez względu na to, na jakim etapie się znajduje, ma nieocenioną wartość. Tymczasem współczesny świat coraz częściej opowiada się przeciwko życiu.

Niedziela podlaska

Blask krzyża

Ks. Mariusz Boguszewski

Wraz z Wielkim Postem stajemy w obliczu rzeczywistości Krzyża, który stanowi centralny punkt chrześcijaństwa. Jest on z jednej strony źródłem „inspiracji” dla tworzących się duchowości od początku chrześcijaństwa, a z drugiej nie przestaje też być motywem, który bardzo często występuje w sztuce sakralnej.

„Verba Sacra” w Siemiatyczach

Ks. Artur Płachno

W Siemiatyczach w ramach ogólnopolskiego projektu „Verba Sacra”, w którym znani aktorzy prezentują od wielu lat różne księgi Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, został zaprezentowany List do Rzymian św. Pawła.

Poczuj pragnienie!

Ks. Tomasz Pełszyk

Łatwość przemieszczania się sprawia, że ludzie dużo podróżują. Niektórzy czynią to ze względu na pracę, inni zaś – ciekawi świata – podejmują eskapady w najodleglejsze zakątki naszego globu. Ci, którzy decydują się na chodzenie po bezdrożach, niejeden raz poczuli, czym są głód i pragnienie.

Niedziela małopolska

By świat o nich pamiętał

Agnieszka Konik-Korn

Dla rodziców życie dziecka zaczyna się od dwóch kresek na teście ciążowym – mówi Katarzyna Suma-Wójcik, animatorka Krakowskiej Grupy Wsparcia dla Rodziców po Stracie.

Przykłady przekonują

Maria Fortuna-Sudor

O genezie przedsięwzięcia, o atutach serialu, z ks. Andrzejem Mulką; dyrektorem Wydawnictwa „Promyczek”, redaktorem naczelnym miesięcznika „Promyczek Dobra” oraz założycielem i opiekunem zespołu „Promyczki Dobra” rozmawia Maria Fortuna-Sudor.

Bądź ze swoim misjonarzem

Małgorzata Cichoń

„Wielkopostna jałmużna na misje” to propozycja Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Włączając się w nią, wspieramy misjonarzy, którzy również w naszym imieniu głoszą Chrystusa na różnych krańcach świata.

Niedziela lubelska

Oto drzewo krzyża

Urszula Buglewicz

W naszej archidiecezji rozpoczęła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego i relikwii Drzewa Krzyża. Jako pierwsza krzyż przyjęła parafia archikatedralna.

Bohaterstwo na całe życie

Ewa i Tomasz Kamińscy

Kiedy 7 marca 1949 r. w więzieniu na Mokotowie w Warszawie został rozstrzelany mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a po nim sześciu jego żołnierzy, władze komunistyczne zrobiły wszystko, by pamięć o nim i innych żołnierzach walczących z komunistycznym okupantem zaginęła.

Modlitwa i sportowe emocje

Urszula Buglewicz

W pierwszą sobotę marca w Lublinie odbyły się mistrzostwa ministrantów i lektorów w halowej piłce nożnej. Już po raz piąty o tytuł zwycięzcy w czterech kategoriach wiekowych walczyły drużyny z kilkudziesięciu parafii.

Niedziela legnicka

Dzień Świętości Życia

Ks. Piotr Nowosielski

Obchodzona 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obok wspomnienia jednego z etapów dzieła naszego zbawienia dokonanego przez Syna Bożego, niesie ze sobą także przesłanie ochrony ludzkiego życia. I to tego najbardziej bezbronnego – życia dziecka poczętego.

Finał diecezjalny 24. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej

Monika Łukaszów

W piątek 7 marca w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat przewodni tegorocznej olimpiady to: „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”.

Prekursorzy gender (cz. 2)

Dorota Niedźwiecka

Wiele zawartych w ideologii gender założeń do głosu dochodziło powoli. Kim są – w mniejszym lub większym stopniu świadomi – prekursorzy tych poglądów?

Niedziela łódzka

List pasterski Metropolity Łódzkiego na Wielki Post 2014 roku

† Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Łódzki

Trzydzieści pięć lat temu, dnia 28 lutego 1979 roku, po raz pierwszy jako papież Jan Paweł II w bazylice św. Sabiny na rzymskim Awentynie rozpoczynał obchód liturgicznego okresu Wielkiego Postu. Mówił wtedy: „W tym [świętym czasie] prawdy Boże powinny przemawiać do naszych serc ze szczególną siłą.

Posłani do działania

Piotr Drzewiecki

Diecezjalne i wspólnotowe centra przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zostały uroczyście posłane do pracy podczas Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Zabawie. Centrum działa także w Łodzi.

25 lat Ośrodka Adopcyjnego

Ks. Mariusz Wojturski

>W poniedziałek 3 marca Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi zainaugurował obchody 25-lecia swojej działalności. Na spotkanie, które odbyło się w siedzibie Ośrodka przy ul. Broniewskiego 1a w Łodzi, zaproszono przedstawicieli wszystkich łódzkich ośrodków adopcyjnych i innych katolickich ośrodków adopcyjnych w Polsce.

Niedziela przemyska

Kolebka Jezusa

Margita Kotas

Hebrajskie Naceret, arabskie An-Nasira, miasto nazywane dziś „arabską stolicą Izraela”. Położony w Dolnej Galilei Nazaret jest trzecim, po Jerozolimie i Betlejem, najczęściej odwiedzanym przez pielgrzymów miastem w Izraelu, a dwupoziomowa Bazylika Zwiastowania jest największą świątynią chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

Sacrum w literaturze i sztuce

Agnieszka Motyka

W Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu 1 marca br. odbył się finał 15. jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów „Sacrum w literaturze i sztuce”, który został przeprowadzony w trzech kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej i pracy plastycznej.

Insurekcja

Arkadiusz Bednarczyk

220 lat temu, 24 marca 1794 r. w krakowskim kościele Kapucynów Tadeusz Kościuszko podczas Mszy św. złożył u stóp ołtarza szablę i po poświęceniu jej przez gwardiana ślubował, że gotowy jest oddać życie za Ojczyznę...

Niedziela rzeszowska

W krzyżu zbawienie

Ks. Tomasz Nowak

Zgodnie z ponad dwudziestoletnią tradycją mieszkańcy stolicy Podkarpacia w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 7 marca, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami Rzeszowa.

Znaki wiary na Podkarpaciu

Ks. Stanisław Sznajder

Kapliczki i krzyże przydrożne to nieodłączny element pejzażu naszej Ojczyzny, a szczególnie Podkarpacia. Tu w naszych stronach stoi ich dużo – na skrzyżowaniach dróg, u wejścia do wsi, miasteczek, na miejscach mordu, czyjejś tragedii czy wypadku, na miedzach, na granicach pól czy w ogrodzie wśród kwitnących kwiatów.

Rodzinne sekrety biskupa Józefa Sebastiana Pelczara

Natalia Janowiec

W dniu 28 marca minie kolejna rocznica śmierci wielkiego biskupa, św. Józefa Sebastiana Pelczara. Podziwiam tego wspaniałego człowieka, który niezwykle bogato wypełnił swe życie wszechstronną pracą, modlitwą i zjednoczeniem z Bogiem.

Niedziela świdnicka

Starość – o smutkach, radościach, Bogu w jesieni życia

Marta Kilian

Starość powinna być okresem radosnym. Całe życie za nami, zmarszczki na twarzy znaczą doświadczenia, jakie nosimy w sobie, siwe włosy to zmartwienia, a bolące plecy to lata ciężkiej i wytężonej pracy.

Etapy nawrócenia

Bp Ignacy Dec

Dzisiaj młodym ludziom wtłacza się do głowy przekonanie, że poczucie winy jest chorobą neurotyczną, że jest czymś niewłaściwym i trzeba się go pozbywać, trzeba się z tego poczucia winy leczyć. To jest wielki błąd.

Nie zapominając o przeszłości

Przemysław Awdankiewicz

W plebanii parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej) w Starym Wielisławiu odbyło się otwarte spotkanie pod hasłem „Oni byli tu pierwsi”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Misja św. Józefa (2)

Z siostrą Faustyną Marią z Famille de Saint Joseph (Rodziny św. Józefa) z Francji rozmawia Joanna Szubstarska

Joanna Szubstarska

Krzyż Archidiecezjalnych Dni Młodych w Pełczycach

Ks. Marcin Miczkuła

Już kilkunastu lat roku w naszej archidiecezji odbywają się Archidiecezjalne Dni Młodych. Spotkania młodych organizowane są w różnych miastach. W tym roku w dniach 1-3 maja Dni Młodych odbędą się w Barlinku.

Błogosławiony Czesław i jego dziedzictwo

Piotr Słomski

W sobotę 1 marca o godz. 16 w budynku parafialnym klasztoru Ojców Dominikanów w Szczecinie w ramach Dominikańskiej Szkoły Duchowości wykład na temat charyzmatu bł. Czesława wygłosił o. Norbert Oczkowski OP z Wrocławia, który jest promotorem kultu Błogosławionego.

Niedziela toruńska

Nasze małe zwiastowania

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

Miała ułożony swój życiowy plan. Nagle w ten plan wkroczyło Boże zwiastowanie. Archanioł Gabriel zwiastuje Jej wolę Najwyższego, zaskakującą dla Dziewicy i wymagającą od Niej rezygnacji z tego, co sobie postanowiła. Co zrobi? Niebo całe czeka na Jej odpowiedź.

Pokazać, że można inaczej

Joanna Kruczyńska

Z ks. kan. Wojciechem Pyrzewskim rozmawia Joanna Kruczyńska

W imieniu Chrystusa

S. Nina Irena Filipczyk CSDP

Gdy 16 października 1978 r. kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, rozpoczynałam moje życie zakonne; byłam w postulacie Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Wtedy też zaśpiewałam najbardziej entuzjastyczne „Te Deum” mojego życia.

Niedziela wrocławska

Sanktuarium w centrum miasta

O. Mariusz Tabulski

Ojcowie Paulini przybyli w czerwcu 1997 r. z Jasnej Góry do Wrocławia na zaroszenie kard. Henryka Gulbinowicza. Podejmując posługę w parafii św. Mikołaja we Wrocławiu, nadali temu miejscu duchowy kierunek: „wrocławska, mała Jasna Góra”.

Czas duchowej renowacji

Adrianna Nawrot

Jesteśmy jak dzieła sztuki – czasem wkradnie się w nas jakiś brud, przykryje nas kurz, ale Wielki Post to taki czas, w którym możemy się odnowić, wyczyścić, żeby zabłysnąć na Święta Zmartwychwstania.

Każde dziecko chce żyć

Magdalena Lewandowska

Dziewczynka, która we wrocławskim szpitalu cudem przeżyła aborcję – podczas „legalnej” procedury tzw. przerwania ciąży wywołano u pacjentki sztuczny poród, co zakończyło się urodzeniem ważącego ok. 700 gramów dziecka w 22/23 tygodniu życia – zmarła 28 lutego po kilku tygodniach walki o życie.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Czekając na kanonizację

Maria Szado

Już wkrótce pragnienia Kościoła katolickiego w Polsce zostaną spełnione. Bł. Jan Paweł II będzie wyniesiony na ołtarze. Szkoły noszące imię Wielkiego Polaka w sposób szczególny przygotowują się do kanonizacji Patrona.

Usłyszeć Afrykę

Z Pauliną Skibą i Małgorzatą Łokaj rozmawia Małgorzata Godzisz

Co zrobić żeby usłyszeć ją skutecznie, żeby otworzyć się na ten kontynent? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych udzielą siostry z Zamościa – Małgorzata Łokaj i Paulina Skiba, założycielki Fundacji „Usłyszeć Afrykę”, która w marcu obchodzi 5-lecie swojej działalności.

O pałacach i dworach ziemi lubaczowskiej

Adam Łazar

Album „Zabytkowa architektura dworsko-pałacowa ziemi lubaczowskiej” ucieszy nie tylko regionalistów. Dotychczas znaliśmy pałac Łosiów w Narolu, Ponińskich w Horyńcu Zdroju, Wattmannów w Rudzie Różanieckiej.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami