Reklama

Niedziela Przemyska

Sacrum w literaturze i sztuce

s. Róża Romaniuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu 1 marca br. odbył się finał 15. jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów „Sacrum w literaturze i sztuce”, który został przeprowadzony w trzech kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej i pracy plastycznej.

Tegoroczny finał zbiegł się z 15-leciem istnienia gimnazjum, tak więc był to tym bardziej uroczysty i pełen niezapomnianych wrażeń dzień. Przed południem trwały przesłuchania 40 finalistów w kategorii recytacji i poezji śpiewanej. Uczniowie, którzy przybyli do Jarosławia z całego województwa podkarpackiego, byli reprezentantami aż 24 szkół i jednego domu kultury. W przesłuchaniach finałowych wzięli udział „najlepsi z najlepszych”, bo wcześniej w czterech ośrodkach – Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie, Tarnobrzeskim Domu Kultury i Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu – odbyły się eliminacje rejonowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obrady jury w kategorii plastycznej miały miejsce 15 lutego br. Na konkurs przysłano 183 prace. Warto przy tym podkreślić, że w tym roku w całym konkursie wzięło udział 326 uczestników z 68 gimnazjów województwa podkarpackiego oraz z 2 domów kultury i świetlic parafialnych, co wskazuje na ogromne i stale rosnące zainteresowanie konkursem, a tym samym zainteresowanie młodych ludzi sferą sacrum w naszej codzienności.

Reklama

Nikogo nie zdziwił bardzo wysoki poziom artystyczny, bo uczestnicy to prawdziwi pasjonaci słowa – poezji, która pozwala lepiej zrozumieć siebie i być bliżej ludzi i Boga, a także muzyki, wzbogacającej postrzeganie rzeczywistości sacrum i profanum oraz sztuki, próbującej wyrazić to, co niewyrażalne słowami. Jury, zarówno w kategorii plastycznej (w składzie: Agata Woźniak-Niemkiewicz, Halina Paszkowska, o. Tomasz Biłka OP, Wacław Żurawski), jak i w kategorii artystycznej (w składzie: teatrolog Barbara Płocica, Aga Viburno – założycielka autorskiej szkoły śpiewu w Warszawie, literaturoznawca dr Maria Baran, ks. prał. Zbigniew Suchy, muzykolog ks. dr Tadeusz Bratkowski), miało więc zdecydowanie trudne i odpowiedzialne zadanie.

Właściwe uroczystości finałowe rozpoczęły Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala. O wielkiej wartości słowa wypowiadanego przez poetów i o ich niezwykłym darze wykraczania poza świat materialny i dostrzegania wartości wiecznych, mówił w homilii ks. prał. Zbigniew Suchy, redaktor odpowiedzialny przemyskiej edycji „Niedzieli”. Kaznodzieja zwrócił też uwagę na to, że młodzi ludzie, uczestnicy konkursu, są już w pewnym stopniu poetami, biorąc na swój warsztat bardzo zróżnicowane utwory i swoją interpretacją, tworząc ich nową jakość.

Po Mszy św. wszyscy obecni udali się na zwiedzanie wystawy pokonkursowej. Szczególną uwagę zwracano na prace laureatów. W kategorii plastycznej I miejsce zajęła Aleksandra Bieńkowska (Publiczne Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu) za pracę „Nie mój krzyż staje się moim krzyżem”, II miejsce Klaudia Wołoszyn (Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu) – „Aniele Boży Stróż mój…”. Przyznane zostały też dwa równorzędne trzecie miejsca, a zdobyły je: Karolina Kowal (Zespół Szkół w Duńkowicach) – „Ku wieczności” oraz Klaudia Magda (publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu) – „Całe zło na Jego barkach”.

Reklama

Galę finałową zainicjowała s. Felicyta Lidia Świerz, dyrektor Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, która powitała zaproszonych gości, wśród nich m.in.: bp. Adama Szala, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Jacka Wojtasa oraz zastępcę burmistrza Jarosławia Bogdana Wołoszyna, i wielu, wielu innych. Swoje powitanie skierowała także do wszystkich laureatów i finalistów 15. jubileuszowej edycji wojewódzkiego konkursu „Sacrum w literaturze i sztuce” wraz z opiekunami artystycznymi i rodzicami. Podziękowała również za wsparcie tym, którzy włączyli się w organizację konkursu.

Mocno zabrzmiały słowa przytoczone przez Siostrę Dyrektor: „Ojciec Święty bł. Jan Paweł II pisał w «Liście do artystów»: «Społeczeństwo potrzebuje bowiem artystów (…), którzy zabezpieczają wzrastanie człowieka i rozwój społeczeństwa poprzez ową wzniosłą formę sztuki, jaką jest sztuka wychowania». Podkreślał, że artyści «nie tylko wzbogacają dziedzictwo kulturowe każdego narodu i całej ludzkości, ale pełnią także cenną posługę społeczną na rzecz dobra wspólnego», oraz że «istnieje pewna etyka czy wręcz duchowość służby artystycznej, która ma swój udział w odrodzeniu każdego narodu»”.

Reklama

Po wystąpieniu s. Felicyty ogłoszono zwycięzców w kategorii plastycznej, a także w kategorii recytacji, w której bezkonkurencyjni byli: Aleksandra Suszyło z Zespołu Szkół w Giedlarowej (I miejsce), Artur Zajchowski z Publicznego Gimnazjum w Rokietnicy (II miejsce), Izabela Krubnik z Zespołu Szkół w Starym Dzikowie (III miejsce). Z kolei w kategorii poezji śpiewanej zwyciężyła Aleksandra Gilarska z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, drugie miejsce zajęła Małgorzata Świetlicka z Publicznego Gimnazjum w Drohojowie, a trzecie Jakub Wojciechowski z Zespołu Szkół w Dębowie. We wszystkich kategoriach przyznano także wyróżnienia. Z racji jubileuszowej edycji konkursu ufundowana została także nagroda Grand Prix, a otrzymała ją Anna Socha z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. W koncercie finałowym laureaci dostarczyli zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń.

Na koniec tego pełnego wrażeń dnia wystąpiła z recitalem Joanna Cortes, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a wcześniej wychowanka Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Ten niezapomniany koncert artystka przeplatała wspomnieniami związanymi z czasem nauki w szkole, w której wpojono jej wartości, zapamiętane i wyznawane przez nią przez całe życie. Występ – pokarm dla duszy – trwał przeszło godzinę i został uwieńczony gromkimi brawami.

Wspaniała, pełna ciepła i życzliwości atmosfera towarzyszyła wszystkim przybyłym na to ważne dla gimnazjalistów, wspólnoty szkolnej i społeczności lokalnej, wydarzenie. Jak śpiewała zdobywczyni nagrody Grand Prix, Anna Socha, „w mroku jest tyle światła, ile życia w otwartej róży, ile Boga zstępującego na brzegi duszy”. Uczestnicząc w tym wyjątkowym dniu, nie sposób było oprzeć się wrażeniu, że młodzież, która żyje Bogiem i wartościami chrześcijańskimi, jest dumna ze swojego dziedzictwa narodowego, wciela w swoje życie piękne ideały „Bóg, Honor, Ojczyzna” i umie „dostrzec światło w największych ciemnościach”.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2014-03-20 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs poetycki „Cena miłości ojczyzny "

GRAZIAKO

Więcej ...

Premier Meloni oddała hołd Janowi Pawłowi II przy jego grobie

2025-04-02 21:59

Włodzimierz Rędzioch

Premier Włoch Giorgia Meloni w środę oddała hołd przy grobie Jana Pawła II po mszy w bazylice Świętego Piotra w 20. rocznicę jego śmierci. Polityczce towarzyszyła polska delegacja.

Więcej ...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

2025-04-03 14:13

Karol Porwich

Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?