Reklama

Niedziela Legnicka

Maryjo, dekanat Nowogrodziec dziękuje!

Niedziela legnicka 16/2014, str. 4-5

Rodzina Krzywdzińskich z Zabłocia z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

Archiwum Rodziny Krzywdzińskich

Rodzina Krzywdzińskich z Zabłocia z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

Maryja – Matka Boża Trzykroć Przedziwna, Zwycięska Królowa z Szensztatu, zawitała do dekanatu Nowogrodziec. Peregrynacja obrazu rozpoczęła się od parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu

Nowogrodziec i Zabłocie

Przygotowując się do przyjęcia obrazu, wierni udali się najpierw na Jasną Górę, gdzie w nocy z 29 na 30 marca odbywało się czuwanie Rodziny Szensztackiej z okazji 100-lecia powstania Ruchu. W drodze do Częstochowy nawiedzili maleńkie sanktuarium szensztackie w Winowie na Opolszczyźnie. Na Jasnej Górze dziękowali Maryi za Jej obecność w życiu, opiekę i pomoc. Prosili też o potrzebne łaski i wstawiennictwo u Boga. Po uroczystej Mszy św. oraz radosnym dziękczynieniu, przedstawicielom diecezji został przekazany Auxiliar – obraz Matki Bożej Pielgrzymującej.

3 kwietnia wierni powitali Maryję w parafialnej wspólnocie. Peregrynację obrazu rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez proboszcza ks. Krzysztofa Słabickiego. Dzień zakończył się wspólną modlitwą różańcową oraz Apelem Jasnogórskim.

W piątek 4 kwietnia od rana można było spotkać się z Maryją na wspólnym czuwaniu, modlitwie „Anioł Pański”, Koronce do Bożego Miłosierdzia, Drodze Krzyżowej, Różańcu, Apelu Jasnogórskim, a także indywidualnej modlitwie. Maryja zgromadziła wokół siebie nie tylko osoby z Ruchu Szensztackiego. Przed Jej wizerunkiem modliły się dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej, młodzież i wielu dorosłych. Wszyscy, którym Maryja jest bliska, mogli wielbić Ją w wizerunku Królowej Nowej Ewangelizacji. Dzień zakończyła uroczysta Msza św., podczas której ukoronowane zostały kapliczki Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pielgrzymujące po parafii. Na zakończenie było jeszcze wspólne wieczorne czuwanie modlitewne.

Reklama

Ostatni dzień peregrynacji obrazu Matki Bożej zakończyła Eucharystia w kościele parafialnym, podczas której zawierzno Maryi parafię, a także zobowiązano się być apostołami nowej ewangelizacji. Maryja nawiedziła także wiernych zgromadzonych w kaplicy w Zabłociu. Po Mszy św. i krótkim czuwaniu parafianie pożegnali Matkę Bożą Pielgrzymującą.

Czerna i Gierałtów

Z Zabłocia obraz powędrował do kościoła w Czernej. W sobotnie popołudnie do kościoła przyszła rzesza wiernych. Choć w tej miejscowości są tylko 2 kręgi szensztackie, z pewnością po wizycie Matki Bożej przybędzie chętnych, którzy raz w miesiącu będą chcieli gościć Maryję w swoim domu. Świątynia wypełniła się modlitwą. Obecni byli zarówno starsi, jak i młodsi. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Proboszcz ks. Franciszek Modrzyński po błogosławieństwie nałożył na dwie kapliczki korony, które przypominają o uroczystości ukoronowania wizerunku Maryi w 2012 r.

Reklama

Podobnie było w kościele parafialnym w Gierałtowie. Również i tam pojawiło się wielu wiernych oraz poczty sztandarowe młodzieży, strażaków i kombatantów. Wspólnej Eucharystii przewodniczył ks. Zenon Wnuk z sąsiedniej parafii w Brzeźniku. Ukoronował też jedną kapliczkę, która wędruje po gierałtowskich rodzinach. W homilii ks. Wnuk mówił o historii ruchu, jego duchowości, wyjaśniając znaczenie tytułu – Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. – Ona jest Matką Boga, Matką Zbawiciela i Matką Odkupionych. To jest zatem po trzykroć godne podziwu. Maryja jednoczy nas wszystkich z Bogiem i ze sobą nawzajem. Jej obecność w naszych domach, a szczególnie w naszych rodzinach jest dziś bardzo ważna. Wiele rodzin przeżywa różne trudności i problemy, wielu ludzi opuszcza rodziny, szukając lepszego życia. Obecność Matki Zbawiciela, przymierze miłości z Maryją i między sobą jest zatem szczególnie ważne – mówił. – Jak podkreśla wiele osób, obecność Maryi w domach, w rodzinach wiele zmienia. Ludzie otwierają się na siebie, rozmawiają ze sobą, zbliżają się do siebie i do Boga. Dokonują się wielkie rzeczy, wystarczy otworzyć drzwi dla Maryi. W dzisiejszym świecie pełnym różnorakich zagrożeń; w świecie, w którym brak szacunku dla Boga i dla drugiego człowieka; w świecie, gdzie tak wielu o Bogu zapomniało albo słyszeć nie chce, trzeba dawać świadectwo wiary w naszych rodzinach, społecznościach lokalnych, wszędzie tam, gdzie pośle nas Bóg. Bo jeśli nie my, to kto? Jeśli nie dziś, to kiedy? Nie marnujmy darowanego nam czasu. Każdy z nas ma swoje zadanie do wykonania. Nie zakopujmy talentów, niech wydadzą jak największy plon. Maryjo, nic bez Ciebie, nic bez nas. Spraw, byśmy byli użytecznymi narzędziami w Twoim ręku, byśmy z radością głosili chwałę Pana i byli gorliwymi apostołami nowej ewangelizacji! – dodał ks. Wnuk.

Obszerna relacja i zdjęcia z peregrynacji znajdują się na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.

2014-04-16 15:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wznowiono peregrynację Obrazu Jasnogórskiego

2020-09-01 19:45

Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystościom wznowienia peregrynacji Matki Bożej po archidiecezji poznańskiej. „Jeśli Pan Bóg pozwoli przewidujemy zakończenie Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w naszej archidiecezji 8 maja 2021 roku” — mówi KAI bp Szymon Stułkowski.

Więcej ...

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

„Idźcie i Wy do winnicy!” – list abp. Grzegorza Rysia na 100-lecie Diecezji Łódzkiej

2020-09-18 17:12

Ks. Paweł Kłys

Nie traćmy czasu i energii na wygodne krytykanctwo, na pozorną troskę o Kościół i równie pozorne zgorszenie jego grzechami - zachęca abp Grzegorz Ryś w liście do diecezjan z okazji 100-lecia Diecezji Łódzkiej. Zaangażowanie każdego jest potrzebne, i – co pokazuje nasza Ewangelia – równie cenne! – napisał metropolita łódzki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać